آزمایش قندخون سه ماهه (A1c) را جدی بگیرید

آزمایش قندخون سه ماهه (A1c) را جدی بگیرید

آزمایش قندخون سه ماهه (A1c) را جدی بگیرید

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۷-۰۱ / بازدید : 719 / لایک : 25

اگر دیابت دارید، یا فردی دیابتی در خانواده شما زندگی می‌کند حتما اسم آزمایش A1C را شنیده‌اید. اما اگر دید کافی از این موضوع ندارید، با دکترسی همراه باشید  تا این اطلاعات کامل و مفیدی را در اختیارتان قرار دهد.

آزمایش هموگلوبین ای وان سی (HbA1C) چیست؟

آزمایش (HbA1C) یکی از رایج‌ترین غربالگری بیماران دیابتی است که سطح گلوکز همراه با هموگلوبین خون را در طول 3 ماه گذشته نشان می‌دهد. اگر پیش دیابتی، دیابت نوع 1 یا نوع 2 هستید لازم است برای اطلاعات دقیق‌تر از بیماری خود، تست A1C را در اولویت قرار دهید.

A1C نرمال چند است؟

اینکه قند سه ماهه باید چند باشد سوال اکثر افراد دیابتی است. سطح ای وان سی خود را جدی بگیرید. انجمن ملی دیابت آمریکا(ADA) که یک مرجع مهم در دیابت محسوب می‌شود اعلام کرد؛ افرادی که دیابت ندارند به طور طبیعی a1c آنها کمتر از 6 درصد است. اما کسانی که به دیابت مبتلا هستند آزمایش هموگلوبین آنها باید کمتر از 7 درصد باشد و بالاتر از این حد خطرات جبران ناپذیری را در پی دارد.

نتیجه A1C بالا چیست؟

تحقیقات نشان داده افرادی که به آزمایش های مختلف قند نظیر A1C، قند خون ناشتا، قند خون دو ساعته، آزمایش تحمل گلوکز خوراکی و مبتلایانی که به دیابت در دوران بارداری مبتلا میشوند اهمیت نمی‌دهند دچار بیماری‌های مزمن دیگری خواهند شد.بیماران دیابتی  که دیابت آن ها کنترل نشده، به شدت در معرض بیماری‌های قلبی، رتینوپاتی دیابتی یا مشکلات چشمی، عارضه‌های کلیوی و سکته هستند.در نتیجه این تست مهم را در برنامه‌ریزی‌های سالیانه خود قرار دهید و تحت نظر پزشک دیابتولوژیست باشید.

آیا باید برای آزمایش هموگلوبین A1C ناشتا باشم؟
خیر، برای آزمایش A1C احتیاجی به ناشتا بودن نیست و هر زمانی می‌توانید این تست را انجام دهید.

شرایط انجام تست A1C چیست؟
برای انجام این آزمایش به شرایط خاصی احتیاج نیست. شما می‌توانید در هر ساعتی از روز به آزمایشگاه‌های تخصصی مراجعه کنید و تست بدهید.

نکته کلیدی: در برخی بیماران مشاهده شده آزمایش‌های قبلی را دور می‌ریزند. به هیچ وجه این ریسک را نکنید. آزمایش میانگین قند خون 3 ماهه یکی از مهمترین تست‌هایی است که بیماران دیابتی باید آنها را نگه دارند تا پزشک از دوره نخست تا کنون بیماری را بررسی کند.

 این آزمایش یک آزمایش مهم است چون:

  •  نشان می‌دهد شیوه درمان دیابت موفق بوده است یا نه.
  •  نشان می‌دهد سبک زندگی فرد اصلاح‌شده یا نه (رژیم غذایی، میزان فعالیت و ورزش و ...).
  • نشان می‌دهد نتایج آزمایش‌های معمول قند خون در خانه یا آزمایشگاه چک شده، دقیق بوده‌اند یا نه.

سخن آخر
آزمایش‌های مهم و تاثیرگذار بر سلامتی‌تان را به زمان دیگری موکول نکنید. بعد از تشخیص پزشک سریع آزمایش A1C را در اولین فرصت انجام دهید و دارو و رژیم غذایی دیابتی خود را دریافت کنید. نگران نباشید، این تست به شما کمک می کند زودتر از عوارض‌های ناشی از دیابت جلوگیری کنید و به زندگی عادی خود ادامه دهید.

 


مقاله آموزشی مرتبط