آیا رابطه جنسی و کاهش وزن در خانم‌ها و آقایان به یکدیگر مربوط هستند؟

آیا رابطه جنسی و کاهش وزن در خانم‌ها و آقایان به یکدیگر مربوط هستند؟

آیا رابطه جنسی و کاهش وزن در خانم‌ها و آقایان به یکدیگر مربوط هستند؟

تاریخ : ۱۴۰۰-۰۱-۱۴ / بازدید : 42164 / لایک : 200

آیا رابطه جنسی و کاهش وزن در خانم‌ها و آقایان به یکدیگر مربوط هستند؟

برای همه ممکن است سوال پیش بیاید که آیا رابطه  جنسی بر کاهش وزن اثر می‌گذارد یا خیر؟

جواب این سوال مثبت است.

زندگی بهتر جنسی ممکن است راهی لذت بخش برای کاهش وزن باشد. در خصوص ارتباط بین رابطه جنسی و کاهش وزن محققان معتقدند که اثرات رابطه جنسی بر کاهش وزن در دراز مدت قابل دستیابی است و زنان و مردان می‌توانند از مزایای رابطه  جنسی بر سلامت بدنی بهره مند شوند. در ادامه با دکترسی همراه باشید تا از تازه‌ترین مطالعات در این خصوص مطلع شوید.

لاغر شدن با افزایش ‌میزان فعالیت در اتاق خواب

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که به جای دنبال کردن راه‌های مختلف لاغری مانند رژیم گرفتن، ورزش کردن و عمل جراحی راه‌های دیگری هم وجود دارد و به افراد توصیه می‌کند که ‌میزان فعالیت خود را در اتاق خواب افزایش دهند. این تحقیق نشان می‌دهد که اثرات این فعالیت‌ها ممکن است طولانی مدت باشد و نتایج مشابهی را برای مردان و زنان به دنبال داشته باشد. البته دکتر، جان مورتون، رئیس انجمن جراحی متابولیک و چاقی آمریکا معتقد است که بهبود در زندگی جنسی مزیت‌های زیادی را با خود به همراه دارد که فراتر از کاهش وزن هستند.

این مطالعه توسط دکتر کریستین استفن، دانشیار علوم دارویی در دانشگاه ایالتی داکوتای شمالی در فارگو انجام شد. تیم وی نتایج بررسی بیش از 2،000 نفر که تقریبا 80 درصد آن‌ها را زنان تشکیل می‌دادند را منتشر کرد. در این مطالعه به مدت پنج سال زندگی جنسی افراد شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت و پس از آن ‌میزان تغییرات وزن آن افراد به صورت جامع بررسی شد. مشخص شد که بین رابطه جنسی و کاهش وزن ارتباط مستقیمی‌وجود دارد. به طوری که افزایش رابطه  جنسی منجر به افزایش ‌میزان کاهش وزن خواهد شد.

تشدید تایثر رابطه جنسی و کاهش وزن در گذر زمان

نویسندگان این مقاله به این نکته  مهم نیز اشاره کرده‌اند که تقریبا یک سال پس از بهبود رابطه  جنسی، شرکت کنندگان به طور معمول تغییراتی مانند افزایش میل جنسی و فعالیت زناشویی، رضایت بیشتر از عملکرد جنسی و افزایش مهارت‌های مرتبط با سلامت فیزیکی و روانی در فعالیت جنسی خود را گزارش کردند.

به نظر می‌رسد که مزایای افزایش ‌میزان رابطه  جنسی در بلند مدت ادامه پیدا خواهد کرد و تشدید می‌شوند. تیم استفن گزارش داد، پنج سال پس از اصلاح رابطه  جنسی، تمام اقدامات عملکرد جنسی در مقایسه با قبل از آن بسیار بهبود یافته است. در مقطع پنج ساله، حدود 52 درصد از زنان و 58 درصد از مردان از عملکرد جنسی خود راضی تا ​​بسیار راضی بودند. این آمار در مقایسه با شروع سال پنجم به ترتیب 31 و 28 درصد بوده است.

 

تاثیر کاهش وزن بر رابطه  جنسی

به طور مشابه، حدود 39 درصد از زنان و 55 درصد از مردان گفتند که آن‌ها بعد از لاغر شدن ‌میزان تمایل بیشتری برای برقراری رابطه  جنسی از خود بروز می‌دادند. نویسندگان این مطالعه خاطر نشان كردند كه افسردگی اغلب یك عامل كلیدی و تاثیر گذار بر دوری کردن از رابطه  جنسی به شمار می‌رود. در حالی كه مردان و زنان معمولا پس از لاغر شدن از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار می‌شوند و نشانه‌هایی از بهبود افسردگی در آن‌ها به چشم می‌خورد. در صورت بهبود در علائم افسردگی، زندگی جنسی افراد بهبود پیدا خواهد کرد.

 

تاثیر رابطه جنسی و کاهش وزن بر روابط عاطفی زن و شوهر

می‌ستی مورگان و همسرش 2 سال با یکدیگر ازدواج کرده‌اند و از رابطه  عاطفی خوبی برخوردار هستند. اما این دو نفر یک مشکل داشتند و آن هم رضایت متوسط آن‌ها از روابط جنسی‌شان بود. می‌تسی به علت وزن زیاد نمی‌توانست موقعیت‌های جنسی مختلفی را تجربه کند و وزن او رابطه  جنسی را به کاری طاقت فرسا برای او تبدیل کرده بود.

به همین دلیل او تصمیم گرفت تا وزن خود را کاهش دهد. او وزن خود را از 150 کیلو گرم به 80 کیلو گرم رساند و بعد از این کاهش وزن فعالیت‌های او و همسرش در اتاق خواب رو به بهبود رفتند. آن‌ها موفق شده بودند تا هر کاری که می‌خواستند انجام دهند و رابطه  جنسی آن‌ها از هیجان بیشتری برخوردار شده است.

همچنین ارتباط عاطفی او با شوهرش به دلیل کاهش وزن او قوی‌تر از گذشته شده است. بهبود رابطه  جنسی کیفیت روابط آن‌ها را نیز بالا آورد و پیوند ازدواج‌شان را تحکیم کرد.

هنگام انجام عملیات جنسی وزن زیاد می‌تواند سد راه باشد. همانطور که مورگان تجربه کرده بود، با داشتن وزن زیاد حرکت در هنگام رابطه جنسی دشوار است.

همچنین در آقایان، چاق بودن منجر به مشکل نعوظ می‌شود. در صورت چاق بودن یکی از طرفین، احساسات غیر جنسی و مزاحم مانند فشار زیاد و تنگی نفس در هنگام سنگین وزن بودن نیز معمولا در شریک جنسی بروز می‌کند.

کاهش وزن می‌تواند اولین قدم برای بهبود رابطه  جنسی باشد. البته باید بدانید که این کار فقط اتاق خواب شما را گرم‌تر نمی‌کند. بلکه گرمای زندگی شما را نیز بیشتر می‌کند. با داشتن وزنی استاندارد روابط عاطفی افراد نیز تقویت می‌شود. از طرف دیگر، اعتماد به نفس افراد با استاندارد شدن وزن آن‌ها بیشتر می‌شود که تاثیر خود را بر روابط فرد با دیگران نشان می‌دهد.

 

نکته  قابل توجه در خصوص رابطه جنسی و کاهش وزن

این تصور که با کاهش وزن رابطه  جنسی بهبود پیدا می‌کند ‌همیشه درست نیست. روش‌های کاهش وزن در اینجا اهمیت خود را نشان می‌دهند. اگر فردی از راه رژیم‌های سخت لاغر شود، احتمال شل شدن پوست بدنش نیز وجود دارد.

در برخی از موارد پوست افتاده و آویزان تمایل فرد را برای رابطه  جنسی کاهش می‌دهد. بنابر این داشتن رژیمی‌سالم در کنار ورزش می‌تواند به افراد کمک کند تا از بدن خود بیشتر لذت ببرند. در صورتی که شما تمایل دارید از تناسب اندام برخوردار باشید می‌توانید با نصب اپلیکیشن مشاوره آنلاین دکترسی از راهنمایی‌های متخصصان این مجموعه برخوردار شوید.

پروفسور کارلیس در مقاله خود توضیح می دهد که فقط تعداد اندکی از مطالعات تلاش کرده اند تا اثرات فیزیولوژیک را در هنگام رابطه جنسی با افراد انسانی مورد توجه قرار دهند. تمام مطالعات قبلی افزایش ضربان قلب را نشان می داد.

 مردان هنگام انجام رابطه جنسی به طور متوسط ​​101 کالری و زنان 69 کالری مصرف کردند. پروفسور کارلیس توضیح داد ، شدت متوسط ​​بالاتر از پیاده روی اما کمتر از آهسته دویدن است، و آن را کاملاً در گروه ورزش با شدت متوسط ​​قرار می دهد.

رابطه جنسی مصرف غذا را بطور موقت محدود می کند

اکسی توسین "هورمون عشق" در هیپوتالاموس در مغز ما تولید می شود و با عملکردهای کلیدی در رابطه جنسی ، همدلی ، ایجاد روابط ، زایمان و شیردهی معتبر شناخته شده است.  سطح اکسی توسین هنگامی که ما رابطه جنسی برقرار می کنیم افزایش می یابد. اما این همه توانایی هورمون عشق نیست.

 

چالش‌های افراد چاق در هنگام برقراری رابطه  جنسی

یک مطالعه بر روی 187 فرد چاق انجام شد. در این مطالعه 151 نفر از شرکت کنندگان خانم بودند. متوسط شاخص توده  بدنی این افراد تقریبا 41 بوده است. این بدین معنی است که آن‌ها در گروه افراد بسیار چاق قرار می‌گرفتند. این افراد راه‌های لاغری را تجربه کردند و تجربیات جنسی خود را هر سه ماه یک بار با متخصصان به اشتراک می‌گذاشتند. در ماه‌های اول این افراد چالش‌های زیر را در خصوص رابطه  جنسی داشتند.

  • احساس عدم جذابیت از نظر جنسی
  • عدم تمایل به برقراری رابطه  جنسی
  • اکراه برای بدون لباس دیده شدن
  • مشکل در عملکرد جنسی
  • پرهیز از برخورد‌های جنسی
  • عدم لذت بردن از فعالیت جنسی

در آغاز مطالعه، دو سوم از شرکت کنندگان بیان کردند که حداقل گاهی اوقات احساس عدم جذابیت می‌کنند و 18 درصد از آن‌ها اظهار داشتند که از فعالیت جنسی لذت نمی‌برند. بیشتر زنان احساساتی مانند عدم لذت بردن از رابطه  جنسی و نیز اکراه از بدون لباس دیده شدن را به عنوان چالش‌های رابطه  جنسی خود می‌دانستند.

 

نتایج مطالعه بعد از لاغر شدن

در این مطالعه دیده شد که کاهش وزن با بهبود‌هایی در هر شش زمینه همراه بود و افراد چالش‌های کم‌تری را در این خصوص حس می‌کردند. احساس جذابیت جنسی بیشتر یکی از بارزترین دستاورد‌های این کاهش وزن بود. مزایای کاهش وزن خیلی سریع خود را نشان دادند. در سه ماه اول مطالعه، رده بندی افراد جهش زیادی کرد و سپس با سرعت پایینی افزایش داشت.

کیفیت رابطه  جنسی با کاهش وزن افزایش پیدا کرد. امروزه فشار اجتماعی زیادی از طرف جامعه به افراد وارد می‌شود که لاغر باشند. بنابراین جای تعجب نیست که اکثر زنان و مردان در این مطالعه از نظر جنسی خود را جذاب نمی‌دانند و معیار‌های جذابیت را در لاغری جست و جو می‌کنند.

مطالعات نشان می‌دهند که گرچه کیفیت زندگی جنسی برای مردان و زنان مهم است اما امروزه و با وجود تعریف شدن معیار‌های جنسی و لاغری زنان در جامعه ما با چالش‌های خاصی روبه‌رو هستند. گزارش‌ها نشان می‌دهند كه افراد چاق 25 برابر بیشتر در مقایسه با افراد دارای وزن طبیعی در زندگی جنسی خود به مشکل بر می‌خورند. به همین دلیل محققان معتقدند که ارتباطی مستقیم بین رابطه جنسی و کاهش وزن وجود دارد.

 

رفرنس:

  1. https://www.webmd.com/diet/obesity/news/20151104/better-sex-life-may-be-a-weight-loss-surgery-bonus
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/320235#Sex-and-weight-management

 

 


مقاله آموزشی مرتبط