آیا رژیم های ستخگیرانه به کنترل دیابت کمک می کند ؟

آیا رژیم های ستخگیرانه به کنترل دیابت کمک می کند ؟

آیا رژیم های ستخگیرانه به کنترل دیابت کمک می کند ؟

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۵-۲۵ / بازدید : 388 / لایک : 20

سازمان سلامت ملی انگلستان اعلام کرده است که برای هزاران بیمار مبتلا به دیابت  و غیر دیابتی در این کشور یک رژیم غذایی با کالری بسیار کم شامل انواع سوپ‌ها و اسموتی‌ها در نظر گرفته و تجویز خواهد شد. این برنامه سخت‌گیرانه به امید تغییر در وضعیت دیابت نوع 2 این افراد تجویز می‌شود.

این رژیم غذایی برای مدت سه ماه در نظر گرفته خواهد شد و در هرروز به 800 کالری محدود است. تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که این رژیم غذایی به افراد برای از دست دادن وزن بالای خود که باعث ایجاد بافت چربی در اطراف اعضای داخلی آن‌ها شده است، مؤثر است.

نشان داده‌شده که این رژیم غذایی سخت در بیماران دیابتی به‌تازگی تشخیص داده‌شده با دیابت نوع 2 منجر به توقف بیماری و ایجاد بهبودی می‌شود، در همین حال یک‌چهارم شرکت‌کنندگان در یک مطالعه اخیر، کاهش وزن 15 کیلوگرم یا بیشتر را با این رژیم غذایی تجربه کردند.

آمارها نشان داده که در حال حاضر حداقل ۱۰ درصد کل بودجه سلامت و بهداشت انگلستان برای درمان دیابت صرف می‌شود، بیماری که می‌تواند عوارض جدی نظیر سکته‌های قلبی و مغزی و نابینایی ایجاد کند. بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده 5000 بیمار مبتلا به دیابت نوع دو یک رژیم غذایی تقریباً مایع حدوداً 800 کالری را به‌عنوان بخشی از برنامه درمانی خود دریافت خواهند کرد. پس از اجرای مرحله اول این طرح که با هدف کمک و حمایت از بیماران برای کاستن وزن و فعالیت بیشتر و سبک زندگی سالم‌تر اجرا می‌شود، مرحله دوم طرح با بیست هزار نفر اجرا خواهد شد. این اقدامات بخشی از برنامه‌های بلندمدت سازمان ملی سلامت انگلستان NHS)) است که اعلام‌شده است تمرکز بر پیشگیری و همچنین درمان در مراحل اولیه را افزایش خواهد داد. در کل برای دیابتی‌های مبتلا به اضافه‌وزن و چاقی شدید یک برنامه ۹ ماهه در نظر گرفته خواهد شد که وزن سالم پیدا کنندُ تغذیه سالم‌تری داشته باشند و برنامه‌های ورزشی یا سبک زندگی همراه با فعالیتی را دنبال کنند.

مطالعات نشان داده که در این رویکرد که به شیوه تحقیق و پژوهش مستقیم معروف شده است تقریباً نیمی از کسانی که از رژیم غذایی بسیار کم‌کالری استفاده می‌کنند، پس از یک سال شاهد برعکس شدن روند دیابت نوع 2 خود می‌شوند.

دکتر سیمون استیونز، مدیر اجرایی NHS انگلستان در مورد اجرای این برنامه گفته است: NHS اقدامات عملی را برای حمایت از صدها هزار نفر بیمار مبتلا به دیابت انجام خواهد داد تا از وقوع حملات قلبی، سکته مغزی، سرطان‌ها و سایر عوارض جدی دیابت نوع دو جلوگیری کند.

استیونز همچنین گفت: «ازآنجایی‌که هر چیزی که برای سلامت ما خوب است برای جیب ما هم خوب است این برنامه هم با توجه به هزینه‌های هنگفتی که دیابت برای همه ما به‌عنوان مالیات‌دهندگان این کشور پرداخت می‌کنیم، مفید خواهد بود. این برنامه موجب جلوگیری از بسیاری از عوارض و صرفه‌جویی بسیار زیاد در هزینه‌های درمانی خواهد شد.»

سازمان سلامت انگلستان از صاحبان صنایع غذایی خواسته که اقدام به کاهش کالری‌های اضافی در مواد غذایی خود کنند و تا حد امکان از افزودن شکر و نمک به غذاهای فرآوری شده، حاضری و غذای فوری خودداری کنند.

 پیش‌بینی‌های اخیر نشان می‌دهد که تعداد روزافزون افراد مبتلا به دیابت در انگلستان می‌تواند به حدود 39000 نفر مبتلا به حمله قلبی در سال 2035 و بیش از 50 هزار نفر مبتلا به سکته مغزی در همین سال شود.


مقاله آموزشی مرتبط