آیـــا مشکـلات ژنـتــیکی قلب به کرونا مربوط می شود ؟

آیـــا مشکـلات ژنـتــیکی قلب به کرونا مربوط می شود ؟

آیـــا مشکـلات ژنـتــیکی قلب به کرونا مربوط می شود ؟

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۷-۲۷ / بازدید : 310 / لایک : 20

بر اساس مطالعه ای که روی بیش از ۷ هزار بیمار انجام شد، مشخص شد که افراد متولد شده با نقص قلب کمتر از حد انتظار خطر ابتلا به علائم متوسط یا شدید کووید ۱۹ را داشتند. طبق بررسی های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در ایالات متحده ، نقایص مادرزادی قلب که در برخی افراد از بدو تولد وجود دارد و می تواند بر ساختار قلب کودک و نحوه عملکرد آن تأثیر بگذارد، ارتباطی با افزایش احتمال مرگ ناشی از کرونا ندارد.

این موضوع از آن جهت دارای اهمیت است که  در طول دوره همه گیری کووید ۱۹ ، شواهد نشان داده است که افراد مبتلا به بیماری قلبی در معرض خطر بیشتری هستند. تا کنون تأثیر عفونت این ویروس روی افراد دارای نقص مادرزادی قلب ، که به طور کلی جوان تر از افراد مبتلا به بیماری های قلبی بزرگسال هستند ، ناشناخته بود.

در این مطالعات، محققانی از کالج پزشکان و جراحان دانشگاه کلمبیا در نیویورک دریافتند که اگرچه در ابتدای همه گیری، بسیاری از این بیم داشتند که بیماری مادرزادی قلب به اندازه بیماری قلبی عروقی بزرگسالان یک عامل خطرناک برای بیماران کرونایی باشد، اما بررسی های بعدی نشان داد تعداد کم بیماران قلبی مادرزادی که برای کووید ۱۹ نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشتند و نتایج نسبتاً خوب این بیماران یک عامل قابل توجه به شمار می رود.

در نتیجه این مطالعات مشخص شد در فاصله ماه های مارس تا ژوئن امسال (سه ماه بهار)  فقط  ۵۳ بیمار مادرزادی قلب  شامل ۴۳ فرد بزرگسال و ۱۰ کودک یعنی کمتر از هشت دهم درصد  بیماران بستری شده در مرکز عوارض  قلب مادرزادی کلمبیا  با علائم شدید کرونا به پزشک خود مراجعه کردند.بررسی سایر آمارهای مرتبط با بیماران کرونایی نشان دهنده یک جنبه جالب توجه دیگر از این یافته بود زیرا بیشتر بیماران دارای عوارض قلبی مادرزادی علائم کرونای خفیف داشتند.

بر این اساس بیش از 80 درصد این بیماران علائم خفیفی داشتند. مطالعه دیگری که در همان دوره در مرکز پزشکی ایروینگ دانشگاه کلمبیا انجام شد ، نشان داد که تقریباً 22 درصد بیماران بستری در بیمارستان از کل بیماران به شدت بیمار می شوند و حدود یک سوم این بیماران فوت می کنند.شرح کامل این پژوهش و یافته های به دست آمده از آن در آخرین شماره  مجله تخصصی JAHA منتشر شده و در اختیار محققان قرار دارد.

مبع 

خبرگزاری بهداشت نیوز


مقاله آموزشی مرتبط