احساس گرسنگی در رژیم غذایی و دلایل آن

احساس گرسنگی در رژیم غذایی و دلایل آن

احساس گرسنگی در رژیم غذایی و دلایل آن

تاریخ : ۱۳۹۹-۱۰-۲۱ / بازدید : 320 / لایک : 15

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که برای رسیدن به وزن ایده‌آل خود اقدام کرده، ولی در حین اجراکردن رژیم غذایی، احساس گرسنگی از پیشرفت کارتان جلوگیری کند. این قضیه بیشتر در کسانی صدق می‌کند که دارای اضافه وزن هستند و می‌خواهند چربی‌های اضافی بدن خود را از بین ببرند.

گرفتن رژیم و آب شدن سریع چربی‌ها را می‌توان یک آرمان برای افراد دارای اضافه وزن تلقی کرد، زیرا حتی با تنظیم یک رژیم غذایی مناسب، احساس گرسنگی هرگز آن‌ها را رها نخواهد کرد و باعث می‌شود که بارها برای ترک برنامه خود اقدام کنند. با نصب اپلیکیشن مشاوره آنلاین دکترسی به بررسی احساس گرسنگی در رژیم غذایی و همچنین مواد غذایی که باید حتما در یک رژیم سالم و کامل گنجانده شود تا سبب احساس گرسنگی موقع رژیم نشود اشاره خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

 

جلوگیری از احساس گرسنگی در رژیم غذایی با مدیریت منابع مصرفی

انتخاب منابع غذایی مناسب برای رژیم غذایی می‌تواند به کنترل احساس گرسنگی افراد در طول رژیم گرفتن کمک کرده و کاهش وزن را بسیار ساده و آسان کند. یک متخصص تغذیه خوب قادر است تا با وضع یک رژیم غذایی مناسب که با ویژگی‌های جسمی شما سازگاری داشته و در عین حال باعث شود سریع‌تر چربی‌های اضافه از بین بروند، به شما در امر کم کردن وزن کمک کند. هرگز فراموش نکنید که اگر می‌خواهید در این کار موفق شوید باید حتما تنقلاتی از قبیل چیپس، پفک و... را از برنامه خود به طور کامل حذف کنید. در ادامه با دکتر سی به بررسی منابع غذایی خواهیم پرداخت که برای داشتن یک رژیم خوب و جلوگیری از احساس گرسنگی شدید در طول برقراری برنامه خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

 

پروتئین را در برنامه غذایی خود قرار دهید

مصرف منابع پروتئینی باعث می‌شود که احساس گرسنگی کم‌تر به سراغ شما بیاید، منابع غنی از پروتئین نظیر گوشت مرغ، بوقلمون، ماهی ) حداقل 2 بار درهفته)  را حتما در برنامه غذایی خود بگنجانید، همچنین لوبیا چیتی، لوبیای قرمز، عدس، نخود و... را به مقدار متعادل و طبق برنامه غذایی مصرف کنید. ایجاد یک توازن بین منابع مصرفی و سوخت و ساز بدن سبب خواهد شد که راحت‌تر بتوانیم با رژیم پیشرفت کرده و کم‌تر احساس گرسنگی کنیم.

پروتئین های گیاهی مانند آجیل و دانه ها بخشی از یک رژیم غذایی متعادل هستند. همچنین می توانید از توفو و سایر محصولات سویا نیز استفاده کنید.

تخم مرغ را فراموش نکنید این ماده غذایی سرشار از پروتئین و دیگر ریز مغذی‌ها بوده و به کنترل احساس گرسنگی شما در طول رژیم گرفتن کمک بسیار بزرگی خواهد کرد.

 

لبنیات را فراموش نکنید

برای این که یک رژیم کامل بگیرید، سعی کنید لبنیات را هم در برنامه خود قرار بدهید. روزانه سه لیوان از محصولات لبنی کم چرب استفاده کنید، به شما کمک کرده تا در عین این که کم‌تر احساس گرسنگی را حس می‌کنید، به بهبود عملکرد بدن خود هم کمک کرده باشید. شیرهای طعم دار ممکن است حاوی قندهای اضافه باشند پنیرخامه ای، خامه و کره سرشار از چربی اشباع هستند و باید درحد متوسط تا کم مصرف شوند

 

غلات و فیبر

منابع غذایی از قبیل گندم، جو، بلغور، برنج و جو دوسر سبب می‌شوند که یک رژیم کامل غذایی را تجربه کنید اما فراموش نکنید که باید طبق رژیم و با برنامه این مواد غذایی را مصرف کنید. توجه داشته باشید که غلات بیش از سایر موارد به احساس سیری شما کمک خواهند کرد. دو نوع غلات وجود دارد1- غلات کامل و 2-غلات تصفیه شده. غذاهای غلات کامل را انتخاب کنید. آنها برای شما سالم ترهستند زیرا پروتئین و فیبر بیشتری نسبت به دانه های تصفیه شده دارند شامل نان و ماکارونی تهیه شده با آرد گندم کامل، بلغور، بلغور جو دوسر، برنج قهوه ای. دانه های تصفیه شده برای ماندگاری بیشتر تغییر می کنند. همچنین بافت ظریف تری دارند. این فرآیند فیبر ، پروتئین ، آهن و بسیاری از ویتامین های گروه B را از بین می برد. دانه های تصفیه شده شامل آرد سفید ، برنج سفید است. از غذاهایی که غالباً غلات تصفیه شده دارند ، مانند آرد سفید و ماکارونی ، کمتر استفاده کنید. محصولاتی که سبوس اضافه دارند ، مانند سبوس جو دوسر یا غلات سبوس دار ، منبع خوبی از فیبر هستند. فقط به یاد داشته باشید ، آنها ممکن است محصولات غلات کامل نباشند.

 

روغن و چربی

چربی‌های اشباع نشده را می‌توان یک منبع غذایی سالم در طول رژیم دانست زیرا هم سلامتی افراد را تضمین می‌کنند، هم احساس گرسنگی در رژیم غذایی را کنترل خواهند کرد و هم سبب اضافه وزن نخواهند شد. بسیاری از روغن های سالم از گیاهان ، آجیل ها ، زیتون یا ماهی ها حاصل می شوند که در دمای اتاق مایع هستند.

 از جمله این روغن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. کانولا

  2. ذرت

  3. زیتون

  4. سویا

  5. آفتاب‌گردان

 

میوه‌ها و سبزیجات

این دو خانواده مهم از مواد غذایی دارای کالری بسیار پایینی در مقایسه با ارزش غذایی خود هستند. میوه‌ها و سبزیجات را می‌توان سرشار از فیبر، مواد معدنی، ویتامین و آب دانست و با در دست داشتن این مواد مفید می‌توانند در داشتن یک رژیم غذایی بسیار مناسب به شما کمک کنند. میوه ها و سبزیجات کامل انتخاب بهتری نسبت به آب میوه ها هستند زیرا آب میوه ها فیبر مناسبی برای سیری شما ندارندبشقاب شام خود را تقسیم کنید. نیمی از بشقاب خود را با میوه و سبزی پر کنید. نیمه دیگر را با غلات کامل و گوشت پر کنید. افرادی که رژیم کم سدیم دارند لازم است مصرف سبزیجات کنسرو شده را محدود کنند. سبزیجات در کنترل گرسنگی موقع رژیم به شما کمک فراوانی خواهند کرد، پس اگر می‌خواهید کاهش وزن موفقی را پشت سر بگذارید از این گروه غافل نشوید.

 

چرا گرسنگی در طول رژیم غذایی آزاردهنده می‌شود؟

در ادامه با دکتر سی برای پاسخ به این سوال باید به ذکر چند مورد مهم که باعث می‌شوند که افراد در موقع رژیم گرفتن بیش از حد نرمال احساس گرسنگی کنند، اشاره کنیم پس با ما همراه باشید.

 

شما خیلی سریع غذا می‌خورید

یکی از مواردی که باعث می‌شود نه تنها در طول یک رژیم سخت بلکه در تمام مواقع زندگی مدام احساس گرسنگی کنید سریع غذا خوردن است. وقتی خیلی گرسنه هستید در واقع اصلا به مغز خود اجازه نمی‌دهید که به پردازش مقدار کالری وارد شده به بدن بپردازد، به همین خاطر با این کار یک عادت خیلی بد غذایی را به بدن خود تحمیل کرده و باعث خواهید شد که مدام احساس گرسنگی کنید.

 

به اندازه کافی آب نمی‌خورید

برای این که از احساس گرسنگی در رژیم غذایی راحت شوید باید حتما به میزان کافی آب بنوشید. حداقل 2 لیتردر روز آب کافی بنوشید. نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه های گازدار و چای های شیرین را محدود کنید.  اگر این کار را نکنید ممکن است خیلی سریع‌تر از حد معمول این احساس ناخوشایند به سراغ شما بیاید و سبب شود که نتوانید گرسنگی موقع رژیم را تحمل کرده، برنامه کاهش وزن را کنار بگذارید.

 

استرس را از خود دور کنید

سومین دلیلی که می‌توان برای گرسنگی در طول رژیم آورد استرس است. وقتی دچار تنش و استرس می‌شوید بدن شما با ترشح هورمونی به کاهش استرس شما کمک می‌کند، اما این ترشحات خارج از ریتم طبیعی بدن باعث می‌شود که شما دوست داشته باشید همه چیز را بخورید و به اضافه وزن شما خواهد انجامید.

 

شاید قند خون پایینی دارید

اگر قند خون شما پایین است یعنی به مقدار کافی سوخت یا گلوکز در خون وجود ندارد و این سبب احساس خستگی، ضعف و بی‌حالی می‌شود، در این هنگام بوده که احساس گرسنگی خواهید کرد و با مصرف مواد غذایی دوباره قند خون تنظیم می‌شود.

 

سخن آخر

تنظیم یک برنامه غذایی موثر و کارآمد که احساس گرسنگی در رژیم غذایی را برطرف کرده و سبب کاهش وزن شما شود یک کار بسیار سخت است به همین خاطر کمک گرفتن از متخصصان در این زمینه به شما کمک خواهد کرد که گرسنگی موقع رژیم را برطرف کرده و به وزن ایده‌آل خود برسید.

 

 

منبع:

https://medlineplus.gov/

 

 

 

 


مقاله آموزشی مرتبط