اختلال بیش فعالی در کودکان چیست؟

اختلال بیش فعالی در کودکان چیست؟

اختلال بیش فعالی در کودکان چیست؟

تاریخ : ۱۴۰۰-۰۳-۰۲ / بازدید : 1297 / لایک : 700

اختلال بیش فعالی در کودکان چیست؟

 

اختلال بیش فعالی کودکان از جمله مواردی است که در سال‌های اخیر بیش از همیشه شنیده می‌شود و نگرانی والدین را برانگیخته است. به همین دلیل، در مجله سلامت دکترسی تصمیم داریم در این مقاله در خصوص این اختلال، چیستی و راه‌های درمان آن با شما همراهان عزیز صحبت کنیم. همچنین، شما می‌توانید با دانلود و نصب اپلیکیشن دکترسی بر روی تلفن همراه خود، همواره به آخرین مقالات مجله سلامت وب‌سایت دکترسی، دسترسی داشته باشید.

 

اختلال بیش فعالی در کودکان چیست؟

آیا کودک شما به سختی می‌تواند تمرکز کند؟ این اختلال به دلیل کمتر بودن فعالیت بخش‌های کنترل تمرکز در مغز، با کمبود تمرکز و پرش حواس همراه است. همچنین مغز برخی از این کودکان در ایجاد تعادل بین مواد شیمیایی مغز که انتقال دهنده‌های عصبی را کنترل می‌کنند، با نواقصی رو به رو است.

کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی یا ADHD علائم کم توجهی، بیش فعالی و تکانشگری را از طریق حرکات و رفتارهای زیر را در معرض دید والدین و اطرافیان قرار می‌دهند:

 1. مدام در حرکت هستند و نمی‌توانند آرام بنشینند
 2. چمباتمه زدن و لج کردن با والدین و اطرافیان
 3. خوب به صحبت‌های شما گوش نمی‌کنند
 4. نمی‌توانند بی سر و صدا بازی کنند
 5. اغلب اوقات بیش از حد صحبت می‌کنند و پر حرف هستند
 6. صحبت دیگران را قطع یا در بین صحبت‌ها دخالت می‌کنند
 7. تمرکز بالایی ندارند و به راحتی حواسشان پرت می‌شود
 8. کارها را نیمه کاره رها می‌کنند؛ مثلا نمی‌توانند صف بایستند و نوبت بگیرند

 

موارد بالا از جمله راه‌های تشخیص ADHD یا اختلال بیش فعالی کودکان است؛ اما برای تشخیص قطعی این اختلال لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید.

آزمایشی قطعی برای تأیید ابتلا یک کودک به ADHD وجود ندارد؛ اما فرآیند تشخیص دارای چندین مرحله است که با جمع‌آوری اطلاعات از منابع مختلف آغاز می‌شود. والدین، اطرافیان، فرزندان و مدارس آن‌ها از جمله عواملی هستند که برای تشخیص دقیق اختلال بیش فعالی کودکان باید مورد بررسی قرار گیرند. همچنین پزشک معالج ممکن است این را از والدین بپرسد:

 1. علائم کودک شما چیست؟
 2. این علائم از چه مدت قبل بروز کرده است؟
 3. تأثیرات رفتارها و علائم کودک بر شما و سایر اعضای خانواده چگونه است؟

اختلال بیش فعالی در کودکان از 6 ماهگی به بعد قابل تشخیص است. پزشک با آنالیز رفتار کودک و مقایسه وی با بقیه کودکان هم سن به بررسی وجود یا عدم وجود اختلال بیش فعالی در کودک می‌پردازد. در برخی موارد معاینات فیزیکی نیز از سوی پزشک انجام شده و حتی اسکن مغز نیز برای اطمینان نهایی تجویز می‌شود. همچنین ممکن است این اختلال بین سنین 4 تا 18 نیز بروز کند و گاهی علائم از 12 سالگی آغاز می‌شود.

عوامل زیر ممکن است باعث بروز یا تشدید اختلال بیش فعالی کودکان شود:

 1. تغییر ناگهانی زندگی(طلاق، مرگ در خانواده یا نقل مکان پیش‌بینی نشده)
 2. تشنج‌های کشف نشده یا پنهان
 3. اختلالات پزشکی مؤثر بر عملکرد مغز
 4. اضطراب
 5. افسردگی
 6. اختلال دو قطبی

 

3 نوع مختلف اختلال بیش فعالی کودکان وجود دارد که در ادامه به هر کدام می‌پردازیم:

 1. نوع بیش فعال تکانشی: رفتارهای بیش فعالانه و تکانشی از خود بروز می‌دهند ولی همچنان قادر به تمرکز هستند و می‌توانند حواس خود را روی کاری متمرکز کنند. این کودکان زمانی که مجبور به آرام گرفتن هم شوند، مدام صحبت می‌کنند، تمایل دارند به فعالیت خود باز گردند و بهانه می‌گیرند.
 2. نوع بی توجه: قبلا به این اختلال ADD گفته می‌شد. این دسته از کودکان بیش فعال نیستند؛ اما نمی‌توانند تمرکز حواس داشته باشند. کودکان مبتلا به این نوع از اختلال، کلاس را به هم نمی‌ریزند و رفتارهای بیش فعالانه از خود بروز نمی‌دهند و همین مسئله ممکن است علائم ابتلا به اختلال در این دسته را پنهان کند.
 3. نوع ترکیبی(بی توجه و تکانشی): شایع‌ترین نوع ADHD است و ویژگی‌های هر دو دسته تکانشی و بی توجه در این گروه دیده می‌شود.

 

درمان اختلال بیش فعالی در کودکان

برای درمان اختلال بیش فعالی کودکان باید از برنامه‌های آموزشی، مشاوره‌های روان‌شناختی و همچنین درمان دارویی به موازات هم استفاده شود. برای تنظیم یک مسیر درمانی مناسب باید حتما با مشاور درمانی کودک خود صحبت کنید.

مطالعات نشان می‌دهد که درمان طولانی‌مدت با ترکیبی از داروها و رفتار درمانی در مدیریت اختلال بیش فعالی کودکان، تکانش گری، بی توجهی، اضطراب و افسردگی بسیار مؤثر است. همچنین، نتایج این مطالعات نشان می‌دهد که آن دسته از کودکانی که موازی با درمان دارویی ADHD، در جلسات رفتار درمانی نیز شرکت می‌کنند، مهارت‌های اجتماعی بهتری دارند.

به طور کلی از مسیر زیر می‌توانید برای بهبود فرزند خود استفاده کنید:

 1. دارو درمانی

از داروهای مؤثر بر درمان بیش فعالی در کودکان، استفاده از داروهای محرک روان است که از حواس پرتی کودک جلوگیری کرده و به وی کمک می‌کند تا حواس خود را متمرکز کند. برخی از اسامی تجاری این داروها در زیر آورده شده است:

 1. Adderall
 2. Adzenys XR-ODT
 3. Vyvanse
 4. Concerta
 5. Focalin
 6. Daytrana
 7. Ritalin
 8. Quillivant XR

 

همچنین داروهای غیر محرک نیز می‌توانند مؤثر باشند؛ مانند

 1. Intuniv
 2. Kapvay
 3. Strattera

 

داروهای ADHD در سه نوع فوری، متوسط و طولانی‌مدت در دسترس هستند که از نظر مدت زمان اثرگذاری متفاوت‌اند. شاید مدت زمانی طول بکشد تا پزشک معالج بهترین دارو و مناسب‌ترین دوز را برای بیمار پیدا و تجویز کند؛ پس باید صبور باشید.

همچنین داروهای ADHD گاهی عوارض جانبی دارند؛ البته این عوارض در ابتدای مسیر درمان بروز می‌کنند، خفیف هستند و مدت زمان زیادی ادامه نمی‌یابند.

 

1- مشاوره

این گزینه به کودک شما کمک می‌کند تا اعتماد به نفس خود را تقویت کرده و احساس ناامیدی را از خود دور کند. همچنین به شما استراتژی‌های پشتیبانی از کودک را نیز می‌آموزد. مهارت‌های اجتماعی وی در همین مرحله از مسیر درمان، تقویت‌شده و شکل می‌گیرند.

 

2- آموزش ویژه

بهتر است این کودکان به مدارس ویژه بروند تا متناسب با وضعیت خود آموزش ببینند و درس بخوانند. آموزش به این سبک یادگیری وی را نیز افزایش می‌دهد و باعث عملکرد بهتر وی می‌شوند.

 

3- برنامه‌ریزی روتین

برای او برنامه‌ریزی مشخصی داشته باشید تا در یک مسیر هدفمند و پیش‌بینی شده قرار بگیرد. برای او ساعت‌های مشخص بازی، درس خواندن، مدرسه، خوردن غذا و استراحت تعریف کنید. این برنامه به وی مهارت انجام وظایف به صورت مستقل را می‌آموزد.

 

4- رژیم غذایی

استفاده از مواد غذایی پروتئین دار که باعث تقویت حافظه می‌شوند مانند لوبیا، گوشت، آجیل، تخم‌مرغ و مواردی از این دست را در رژیم غذایی کودکان قرار دهید.

کربوهیدرات های ساده مانند آب نبات و نان سفید را با نان و غلات پیچیده مانند نان غلات کامل جایگزین کنیدولی به یاد داشته باشید قبل از ایجاد هرگونه تغییر بزرگ در آنچه کودک شما می خورد ، با پزشک تغذیه خود صحبت کنید.

بعضی از والدین معتقدند که مواد نگهدارنده و رنگهای خوراکی علائم را بدتر می کنند و آکادمی اطفال آمریکا می گوید که اجتناب از آنها منطقی است.

 

5- در بخش تلویزیون این مورد اضافه شود :

به منظور جلوگیری از اختلال پیش فعالی کودکان

به جای تماشای بیش از حد تلویزیون،کودک را تشویق به فعالیت هایی نظیر بازی ، پازل و مطالعه نمایید که باعث رشد و پرورش مهارت توجه کودک میشود

 

6- تلویزیون

آکادمی کودکان آمریکا پیشنهاد می‌کند که زمان تماشای تلویزیون در کودکان خردسال را محدود کنید و بهتر است بیشتر از 2 ساعت در روز مشغول تماشای تلویزیون نباشند.

 

آیا بیش فعالی کودکان قابل پیشگیری است؟

هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری وجود ندارد؛ چرا که امکان ابتلا به صورت ارثی نیز وجود دارد اما به طور کلی در زمان بارداری از مصرف مواد مخدر، الکل و دخانیات جدا خودداری کنید.

 

در آخر

همراهان عزیز وب‌سایت دکترسی، در این مقاله در مورد این سؤال که اختلال بیش فعالی در کودکان چیست صحبت کردیم. همچنین علائم و نشانه‌های تشخیص اختلال بیش فعالی کودکان را بررسی کرده و در ارتباط با نحوه درمان آن نیز نکاتی را با شما به اشتراک گذاشتیم. با مطالعه مطالب به روز و پیشرفته در این حوزه می‌توانید همواره اطلاعات خود را به روز نگه دارید. با نصب اپلیکیشن مشاوره آنلاین دکترسی، به‌روزترین مقالات و مطالب علمی مجله سلامت دکترسی را در اسرع وقت دریافت کنید.

 

منابع:

https://www.webmd.com/add-adhd/childhood-adhd/adhd-children

https://www.webmd.com/add-adhd/childhood-adhd/ss/slideshow-adhd-in-children

https://www.webmd.com/add-adhd/childhood-adhd/qa/what-is-hyperactivity

 

 

 


مقاله آموزشی مرتبط