اختلال در سلامت روان با تداوم اضطراب کرونا

اختلال در سلامت روان با تداوم اضطراب کرونا

اختلال در سلامت روان با تداوم اضطراب کرونا

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۶-۱۳ / بازدید : 373 / لایک : 13

امروزه با شیوع این بیماری در سراسر جهان، اضطراب و نگرانی از ابتلاء در هر یک از کشورها (در سطح متعارف) مشاهده می شود.این اضطراب و نگرانی اما با کسب دانش و آگاهی درباره بیماری، شمار مبتلایان و میزان مرگ و میر در سراسر جهان، وضعیت ابتلا و روش‌های پیشگیری (همچون رعایت اصول و ضوابط بهداشتی) به طور حتم کاهش می‌یابد.

 این اضطراب و نگرانی به عنوان یک انگیزه جهت محافظت فردی و مراقبت از سلامتی محسوب می‌شود و به عبارت دیگر محرک برای رعایت اصول بهداشتی است. گاه اما تشدید این اضطراب و تنش سبب بروز مشکلات روحی و جسمی می‌شود؛ به عنوان مثال استفاده بیش از اندازه از مواد ضدعفونی و شست وشوی افراطی سبب بروز بیماری‌های تنفسی، پوستی و... شده اما تداوم می‌یابد.

 این سطح از اضطراب و تنش که گاه ناشی از ریشه‌های روانی و شخصیت آسیب‌پذیر است، سبب تحمل اضطراب و بار روانی شدیدی برای شخص می‌شود و نیازمند گفت وگو و مشاوره با روانپزشکان و متخصصان روانشناسی است. به عنوان مثال اضطراب و نگرانی به منظور پذیرش در کنکور (در سطح متعارف) سبب تقویت انگیزه، تلاش و موفقیت دانش‌آموز است. اما افزایش این استرس به طور حتم موجب اختلال در عملکرد و مستلزم مداخله متخصصان روانپزشکی است.به گفته روانشناس مرکز مشاوره دانشگاه تهران، افزایش و تداوم این اضطراب و تنش گاه با شرکت نکردن در امتحان، خودکشی و... برای داوطلبان نیز همراه شده است.

منبع:

خبرگزاری ایرنا


مقاله آموزشی مرتبط