اطلاعات دارویی | فاموتیدین

اطلاعات دارویی | فاموتیدین

اطلاعات دارویی | فاموتیدین

تاریخ : ۱۳۹۹-۱۰-۲۳ / بازدید : 395 / لایک : 15

قرص فاموتیدین برای چه بیماری است ؟

فاموتیدین (Famotidine) یک مسدود کننده هیستامین -2 است که با کاهش میزان اسیدی که معده تولید می کند کار می کند. از فاموتیدین برای درمان و جلوگیری از زخم معده و روده استفاده می شود. همچنین شرایطی را که در آن معده اسید زیادی تولید می کند مانند سندرم زولینگر-الیسون درمان می کند. فاموتیدین همچنین بیماری ریفلاکس معده (GERD) و سایر بیماریهایی که در آن اسید از معده به مری پشت می آورد و باعث سوزش معده می شود را درمان می کند.

 

اطلاعات مهم :

قبل از مصرف فاموتیدین، در صورت ابتلا به بیماری کلیه یا کبد، سابقه سرطان معده، یا آسم، COPD یا سایر مشکلات تنفسی به پزشک خود اطلاع دهید. فاموتیدین ممکن است تنها بخشی از یک برنامه کامل درمانی باشد که شامل تغییراتی در رژیم غذایی یا عادات زندگی نیز می شود. سوزش سر دل اغلب با اولین علائم حمله قلبی اشتباه گرفته می شود. اگر درد قفسه سینه یا احساس سنگینی ، درد گسترش یافته به فک ، بازو یا شانه ، حالت تهوع ، تعریق ، اضطراب ، سبکی سر و احساس کلی بیماری دارید ، به دنبال فوریت های پزشکی باشید.

 

قبل از مصرف فاموتیدین :

در صورت حساسیت به فاموتیدین یا داروهای مشابه مانند رانیتیدین (زانتاک)، سایمتیدین (تاگامت) یا نیژاتیدین (اکسید) نباید از این دارو استفاده کنید. برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما بی خطر است، اگر سابقه بیماری کلیوی؛ بیماری کبد؛ سرطان معده داشته اید به پزشک یا داروساز خود بگویید. در صورت بارداری یا شیردهی قبل از استفاده از فاموتیدین از پزشک سوال کنید.

 

چگونه باید فاموتیدین مصرف کنم؟

 از فاموتیدین دقیقاً همانطور که روی برچسب نوشته شده است یا طبق تجویز پزشک استفاده کنید. ممکن است فاموتیدین را به صورت خوراکی همراه یا بدون غذا مصرف کنید. قبل از هر بار استفاده ، بطری (مایع) را به شدت تکان دهید. داروی مایع را با دقت اندازه گیری کنید. از سرنگ دوز ارائه شده استفاده کنید یا از دستگاه اندازه گیری دوز دارو (نه قاشق آشپزخانه) استفاده کنید.

بیشتر زخم ها طی 4 هفته از درمان بهبود می یابند، اما ممکن است استفاده از این دارو تا بهبود زخم تا 8 هفته طول بکشد در این مدت طبق دستورالعمل، از دارو استفاده کنید.

در دمای اتاق و دور از رطوبت، گرما و نور نگهداری شود.

اجازه ندهید که داروی مایع منجمد شود.

هر مایعی که استفاده نشده و قدیمی تر از 30 روز است را دور بریزید.

 

چه اتفاقی می افتد اگر یک دوز را فراموش کنم ؟

دارو را در اسرع وقت مصرف کنید، اما اگر نزدیک به نوبت دوز بعدی است دوز فراموش شده را حذف کنید. همزمان دو دوز مصرف نکنید.

 

 اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال فوریت های پزشکی باشید.

 

هنگام مصرف فاموتیدین از چه چیزهایی باید خودداری کنم؟

 از نوشیدن الکل خودداری کنید می تواند خطر آسیب به معده شما را افزایش دهد. از مصرف سایر کاهنده های اسید معده خودداری کنید ، مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد.

با این حال ، ممکن است یک داروی ضد اسید مانند Maalox ، Mylanta ، Gaviscon ، Milk of Magnesia ،    Rolaids یا Tums همراه با فاموتیدین مصرف کنید.

 

عوارض جانبی فاموتیدین :

در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک به فاموتیدین ، از کمک فوری پزشکی استفاده کنید:

 کهیر؛ تنفس سخت تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو.

استفاده از این دارو را متوقف کنید و در صورت داشتن موارد زیر ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

گیجی ، توهم ، تحریک ، کمبود انرژی ؛

تشنج

ضربان قلب سریع یا تند ، سرگیجه ناگهانی؛ یا

درد ، حساسیت یا ضعف غیرقابل توصیف عضلانی خصوصاً اگر تب ، خستگی غیرمعمول و ادرار رنگ تیره دارید.

برخی از عوارض جانبی ممکن است در بزرگسالان مسن و در افرادی که بیماری کلیوی شدید دارند بیشتر باشد.

 

عوارض جانبی معمول فاموتیدین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سردرد، سرگیجه، یبوست یا اسهال.

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

 

چه داروهایی با فاموتیدین تداخل می کنند؟

فاموتیدین خوراکی می تواند جذب داروهایی را که از طریق دهان مصرف می کنید برای بدن دشوار کند. اگر مصرف می کنید به پزشک خود بگویید:

cefditoren

dasatinib

دلاواردین

فوزامپرناویر؛ یا

تیزانیدین (اگر از مایع فاموتیدین استفاده می کنید).

 

سایر داروها ممکن است با فاموتیدین تداخل داشته باشند ، از جمله داروهای بدون نسخه ، ویتامین ها و محصولات گیاهی. همه تداخلات دارویی احتمالی در اینجا ذکر نشده است.

 

اطلاعات بیشتر :

به یاد داشته باشید ، این دارو و سایر داروها را از دسترس کودکان دور نگه دارید ، هرگز داروهای خود را با دیگران در میان نگذارید و فقط از داروی فاموتیدین برای موارد تجویز شده استفاده کنید.

همیشه با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که اطلاعات نمایش داده شده در این صفحه در مورد شرایط شخصی شما صدق می کند.

 

دکتر سی مشاوره آنلاین پزشکی

اپلیکیشن دکترسی با ارائه مشاوره آنلاین ( صوتی و نوشتاری) در هر مکان و در هر لحظه از شبانه روز این امکان را به شما می دهد تا با پزشکان و مشاورین معتبر و برتر ارتباط مستقیم برقرار نموده و در هر زمینه ای از حوزه های پزشکی و سلامت مشاوره دریافت کنید. دکتر سی با ارائه بسته های آموزشی، دانش کلی جامعه (بیماران، دانشجویان پزشکی و ...) را در زمینه: پزشکی، آشنایی با بیماری ها و راه های درمان آن و سبک زندگی سالم را ارتقا می بخشد.

برای دریافت مشاوره آنلاین پزشکی و دریافت رژیم غذایی کلیک کنید و اپلیکیشن دکترسی را نصب کنید.

 


مقاله آموزشی مرتبط