اطلاعات دارویی | متفورمین

اطلاعات دارویی | متفورمین

اطلاعات دارویی | متفورمین

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۹-۲۲ / بازدید : 477 / لایک : 14

یک داروی خوراکی دیابت است که به کنترل سطح قند خون کمک می کند. متفورمین همراه با رژیم غذایی و ورزش برای بهبود کنترل قند خون در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شود. متفرمین گاهی اوقات همراه با انسولین یا سایر داروها استفاده می شود ، اما برای درمان دیابت نوع 1 نیست.

 

اطلاعات مهم :

اگر مبتلا به بیماری کلیوی شدید ، اسیدوز متابولیک یا کتواسیدوز دیابتی هستید ، نباید از متفورمین استفاده کنید (برای درمان با پزشک خود تماس بگیرید). اگرچه بسیار نادر است ، اما ممکن است به اسیدوز لاکتیک ، تجمع خطرناک اسید لاکتیک در خون مبتلا شوید. اگر درد عضلانی غیرمعمول ، مشکل در تنفس ، معده درد ، سرگیجه ، احساس سرما یا احساس ضعف یا خستگی زیاد دارید ، با پزشک خود تماس بگیرید یا از کمک پزشکی فوری استفاده کنید.

 

قبل از مصرف این دارو :

در صورت حساسیت به متفورمین یا داشتن موارد زیر نباید از متفورمین استفاده کنید:

بیماری شدید کلیه ؛ یا

اسیدوز متابولیک یا کتواسیدوز دیابتی (برای درمان با پزشک خود تماس بگیرید)

 

اگر تا به حال داشته اید به پزشک خود بگویید:

بیماری کلیه (ممکن است لازم باشد عملکرد کلیه شما قبل از مصرف این دارو بررسی شود).

سطح بالای کتون در خون یا ادرار شما.

بیماری قلبی ، نارسایی احتقانی قلب.

بیماری کبد؛ یا

اگر از انسولین یا سایر داروهای دیابت خوراکی نیز استفاده می کنید.

 

ممکن است به اسیدوز لاکتیک ، تجمع خطرناک اسید لاکتیک در خون مبتلا شوید. این ممکن است در صورت ابتلا به سایر شرایط پزشکی ، عفونت شدید ، اعتیاد به الکل مزمن یا سن 65 یا بیشتر از آن ، بیشتر باشد. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، دستورالعمل های پزشک خود را در مورد استفاده از متفورمین دنبال کنید. کنترل دیابت در دوران بارداری بسیار مهم است و داشتن قند خون بالا ممکن است هم در مادر و هم در نوزاد عوارضی ایجاد کند. اگر هنگام مصرف متفورمین باردار شدید ، به پزشک خود اطلاع دهید. متفورمین ممکن است تخمک گذاری را در یک زن قبل از یائسگی تحریک کند و ممکن است خطر بارداری ناخواسته را افزایش دهد. با پزشک خود در مورد خطر خود صحبت کنید.

هنگام استفاده از این دارو نباید شیر دهید. متفورمین نباید به کودک زیر 10 سال داده شود. برخی از اشکال متفورمین برای افراد زیر 18 سال تأیید نشده است.

 

چگونه باید متفورمین مصرف کنم؟

متفورمین را دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید و تمام راهنماهای دارو یا برگه های دستورالعمل را بخوانید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز شما را تغییر دهد. دارو را دقیقاً طبق دستورالعمل استفاده کنید. متفورمین را با وعده غذایی مصرف کنید ، مگر اینکه پزشک خلاف این را به شما بگوید. برخی از اشکال متفورمین فقط یک بار در روز همراه با وعده غذایی عصرانه مصرف می شود. دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید. داروی مایع را با دقت اندازه گیری کنید. قبل از اندازه گیری دوز ، سوسپانسیون خوراکی را تکان دهید. از سرنگ دوز ارائه شده استفاده کنید با دستگاه اندازه گیری دوز دارو (و نه قاشق آشپزخانه) استفاده کنید. ممکن است قند خون شما پایین باشد (افت قند خون) و احساس گرسنگی ، سرگیجه ، تحریک پذیری ، گیجی ، اضطراب یا لرزش داشته باشید. برای درمان سریع هیپوگلیسمی ، یک منبع شکر سریع (آب میوه ، آب نبات سفت ، کشمش) بخورید یا بنوشید. در صورت ابتلا به افت قند خون شدید ، پزشک ممکن است یک کیت تزریق گلوکاگون برای شما تجویز کند. مطمئن باشید خانواده یا دوستان نزدیک شما می دانند که چگونه این آمپول را در موارد اضطراری به شما تزریق کنند. سطح قند خون می تواند تحت تأثیر استرس ، بیماری ، جراحی ، ورزش ، استفاده از الکل یا حذف وعده های غذایی باشد. قبل از تغییر دوز یا برنامه دارویی از پزشک خود بپرسید.

متفورمین تنها بخشی از یک برنامه درمانی کامل است که ممکن است شامل رژیم غذایی ، ورزش ، کنترل وزن ، آزمایش منظم قند خون و مراقبت های ویژه پزشکی نیز باشد. دستورالعمل های پزشک خود را بسیار دقیق دنبال کنید. در دمای اتاق و به دور از رطوبت ، گرما و نور نگهداری شود. ممکن است پزشک هنگام مصرف این دارو اضافه تر ویتامین B12 را نیز توصیه کند. فقط مقدار ویتامین B12 را که پزشک برای شما تجویز کرده مصرف کنید.

 

اگر دوز مصرفی را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

دارو را در اسرع وقت مصرف کنید ، اما اگر نزدیک به نوبت بعدی است ، از دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همزمان دو دوز مصرف نکنید.

 

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال فوریت های پزشکی باشید. مصرف بیش از حد آن می تواند باعث افت شدید قند خون یا اسیدوز لاکتیک شود.

 

هنگام مصرف متفورمین از چه چیزهایی باید خودداری کنم؟

از نوشیدن الکل خودداری کنید. قند خون را کاهش می دهد و ممکن است خطر ابتلا به اسیدوز لاکتیک را افزایش دهد.

 

عوارض جانبی متفورمین :

در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک به متفورمین ، از کمک فوری پزشکی استفاده کنید:

کهیر ؛ تنفس دشوار؛ تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو

برخی از افرادی که از این دارو استفاده می کنند دچار اسیدوز لاکتیک می شوند که می تواند کشنده باشد. در صورت داشتن علائم خفیف مانند:

درد عضلانی غیر معمول

احساس سرما؛

مشکل تنفس

احساس سرگیجه ، سبکی سر ، خستگی یا بسیار ضعف.

درد معده ، استفراغ ؛ یا

ضربان قلب آهسته یا نامنظم.

عوارض جانبی متفورمین رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

قند خون پایین؛

حالت تهوع ، ناراحتی معده ؛ یا

اسهال

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد.

 

چه داروهای دیگری بر متفورمین تأثیر می گذارد؟

بسیاری از داروها می توانند با متفورمین تداخل داشته باشند و باعث کمترشدن اثر آن شوند و یا خطر ابتلا به اسیدوز لاکتیک را افزایش دهند. این شامل داروهای تجویز شده و بدون نسخه پزشک ، ویتامین ها و محصولات گیاهی است. همه تعاملات احتمالی در اینجا ذکر نشده است. در مورد تمام داروهای فعلی و هر دارویی که شروع یا استفاده از آن را متوقف کرده اید به پزشک خود بگویید.

 

سخن آخر:

به یاد داشته باشید ، این دارو و سایر داروها را از دسترس کودکان دور نگه دارید ، هرگز داروهای خود را با دیگران در میان نگذارید و فقط برای موارد تجویز شده از متفورمین استفاده کنید.

 

دکتر سی مشاوره آنلاین پزشکی

اپلیکیشن دکترسی با ارائه مشاوره آنلاین ( صوتی و نوشتاری) در هر مکان و در هر لحظه از شبانه روز این امکان را به شما می دهد تا با پزشکان و مشاورین معتبر و برتر ارتباط مستقیم برقرار نموده و در هر زمینه ای از حوزه های پزشکی و سلامت مشاوره دریافت کنید. دکتر سی با ارائه بسته های آموزشی، دانش کلی جامعه (بیماران، دانشجویان پزشکی و ...) را در زمینه: پزشکی، آشنایی با بیماری ها و راه های درمان آن و سبک زندگی سالم را ارتقا می بخشد.
برای دریافت مشاوره آنلاین پزشکی و دریافت رژیم غذایی کلیک کنید و اپلیکیشن دکترسی را نصب کنید.

 


مقاله آموزشی مرتبط