انواع حساسیت‌های پوستی را بشناسید

انواع حساسیت‌های پوستی را بشناسید

انواع حساسیت‌های پوستی را بشناسید

تاریخ : ۱۳۹۹-۱۲-۱۲ / بازدید : 627 / لایک : 100

انواع حساسیت‌های پوستی  را بشناسید

پوست قرمز و برجسته‌ای که دارای خارش بی‌وقفه است می‌تواند برای بسیاری از افراد آزار دهنده، دردناک و خجالت آور باشد، ایجاد حساسیت‌های پوستی دلایل مختلفی دارد؛ برای نمونه لمس بعضی از گیاهان باعث ایجاد حساسیت خواهند شد و یا مصرف بعضی از مواد غذایی و داروها باعث ایجاد کهیر و خارش می‌شود. بیماری‌هایی مثل سرخک و آبله مرغان هم می‌توانند سبب بروز حساسیت‌های پوستی شوند.

نصب اپلیکشین مشاوره آنلاین دکترسی این امکان را برای شما فراهم خواهد کرد تا در مورد انواع حساسیت‌های پوستی مشاوره دریافت کنید. با ما همراه باشید تا در این مقاله در مورد انواع حساسیت‌ها، علت ایجاد و درمان مناسب برای شما توضیح دهیم.

انواع حساسیت‌های پوستی:

 • درماتیت تماسی:

اگر بعد از پوشیدن انگشتر  و یا استفاده از یک صابون جدید دچار آماس پوست و حساسیت شدید باید بدانید که شما به این نوع از حساسیت پوستی مبتلا هستید.

در این مورد معمولا پوست شما در معرض یک ماده حساسیت‌زا مثل نیکل و یا مواد شیمایی موجود در صابون، لوسیون و ضد آفتاب‌ها قرار می‌گیرد، همچنین گرده‌هایی که در فصول خاصی از سال در هوا معلق هستند هم می‌توانند روی پوست شما نشسته و باعث ایجاد حساسیت شوند.

علائم درماتیت تماسی معمولا از خفیف تا شدید متغیر بوده و به طور کلی شامل موارد زیر است:

 1. قرمزی

 2. تورم

 3. ترک خوردن

 4. سوزش

 5. تاول

 6. برجستگی

 7. جوش

ممکن است علائم حساسیت ایجاد شده از چند ساعت تا 10 روز طول بکشند اما به طور کلی می‌توان گفت که باید انتظار داشته باشید که این علائم از 12 ساعت تا سه روز شما را درگیر خود کنند.

به یاد داشته باشید که حتی با درمان مناسب هم علائم می‌توانند از 2 تا 4 هفته ادامه داشته باشند.

 • کهیر:

کهیرها برجستگی‌هایی به رنگ پوست و یا قرمز هستند که با ایجاد خارش بی‌پایان شما را کلافه خواهند کرد. کهیرها بیشتر در پاسخ به نیش حشرات، داروها و برخی از غذاها ایجاد می‌شوند. این حساسیت‌ها بلافاصله ظاهر شده و بعد از چند ساعت و یا چند روز به طور کامل از بین خواهند رفت.

 • اگزما:

نام دیگر اگزما درماتیت آتوپیک است که معمولا از سنین کودکی شخص را درگیر خود می‌کند. این آلرژی مزمن تاکنون توانسته %11 از مردم آمریکا را به خود مبتلا کند. علت اصلی اگزما همچنان برای پزشکان ناشناخته بوده اما برخی از محققان برای این مشکل محرک‌های خاصی را شناسایی کرده‌اند که بعضی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 1. شوره حیوانات

 2. محصولات پاک کننده

 3. گرد و خاک

چه عاملی باعث ایجاد انواع حساسیت‌های پوستی می‌شود؟

برای حساسیت‌های پوستی نمی‌توان یک دلیل قاطع و منطقی آورد، به یاد داشته باشید که در طبیعت و در زندگی صنعتی بشر 3700 نوع ماده حساسیت‌زا وجود دارد که باعث تحریک پوست و در نتیجه پاسخ آلرژیک بدن می‌شوند. در ادامه با دکتر سی با ما همراه باشید تا به بعضی از مهم‌ترین علت‌های ایجاد حساسیت پوستی بپردازیم:

 • نیکل:

این فلز که در جواهرات، سگک‌های کمربند، زیپ و قلاب‌های سوتین یافت می‌شوند، شایع‌ترین علت ایجاد درماتیت پوستی است.

 • عطرها:

موادی که در ساخت عطرها، لوسیون‌ها و سایر محصولات بهداشتی استفاده می‌شوند و به خوشبوشدن آن‌ها کمک می‌کنند، ممکن است در برخی از افراد باعث ایجاد آلرژی و حساسیت‌های پوستی شود.

 • مواد تشکیل دهنده محصولات خانگی:

پوست شما می‌تواند به مواد نگهدارنده و فلزات رایجی که در منزل مورد استفاده قرار می‌گیرند حساسیت داشته باشد. بعضی از این موارد عبارت‌اند از:

 1. تمیزکننده‌ها

 2. ضد آفتاب‌ها

 3. لوازم آرایشی

 4. رنگ مو

 5. عرق‌گیر

 • کرم‌های آنتی بیوتیک:

کرم‌ها و پمادهای حاوی آنتی بیوتیک دارای باسیتراسین و نئومایسین بوده که در بیشتر اوقات بدون نسخه پزشک از داروخانه‌ها قابل تهیه هستند.

 • لاتکس:

لاتکس نوعی پلاستیک طبیعی است که در ساخت موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • کاندوم

 • بادکنک

 • دستکش یک بار مصرف

 • بطری‌های مخصوص کودکان

 • پیچک سمی، بلوط و سماق:

در این گیاهان نوعی روغن به نام اوروشیول وجود دارد که حساسیت‌زا بوده و باعث ایجاد پاسخ‌های آلرژیک بدن خواهد شد.

چگونه می‌توان از ایجاد حساسیت‌های پوستی جلوگیری کنیم؟

بهترین راه جلوگیری از ایجاد حساسیت‌های پوستی این است که از ماده ایجاد کننده حساسیت دور باشید، پزشکان در این زمینه می‌توانند به شما کمک کنند که این مواد را به خوبی شناسایی کنید. ممکن است از شما تست بگیرند. به منظور انجام تست مقداری ماده حساسیت‌زا که احتمال می‌رود پوست فرد به آن واکنش نشان دهد را روی پوست ریخته و صبر می‌کنند تا خشک شود و با توجه به واکنش ایجاد شده، پزشکان به تجویز دارو یا سایر روش‌های درمانی می‌پردازند.

فراموش نکنید که اگر به ماده‌ای حساسیت دارید بعد از آن که او را لمس کردید باید سریع دست‌های خود را با آب و صابون بشویید تا سبب ایجاد پاسخ آلرژیک نشوید.

چگونه میتوان حساسیت‌های پوستی را درمان کرد؟

بیشتر حساسیت‌های پوستی خود به خود از بین خواهند رفت اما شما می‌توانید با انجام اقداماتی عملیات بهبود را تسریع کنید برای نمونه:

 • لباس‌های گشاد بپوشید

 • کمپرس آب سرد روی محل کهیرها قرار دهید و یا دوش آب سرد بگیرید

 • از کرم‌ها و لوسیون‌هایی مثل کالامین و هیدروکوتیزون استفاده کنید

اگر آلرژی شما بیش از حد آزار دهنده است و بیشتر از دو هفته شما را درگیر کرده، باید حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشکان معمولا با تجویز آنتی هیستامین‌ها و داروهای استروئیدی به شما کمک می‌کنند که سریع‌تر بهبود یابید.

در موارد نادر، آلرژی شدید باعث بروز شوک آنافیلاکسی می‌شود که بسیار خطرناک و کشنده است پس می‌توان نتیجه گرفت که نباید حساسیت‌های پوستی را دست کم بگیرید چراکه ممکن است به این شوک ختم شوند. اگر شما و یا اطرافیانتان غیر از موارد گفته شده علائمی از قبیل خس خس سینه، تنگی قفسه سینه و یا مشکلات تنفسی دارید باید سریع به مراکز درمانی مراجعه کنید.

 

کلام پایانی

نیش حشرات، تماس پوست با مواد شوینده، بعضی از غذاها و داروها و یا برخی از مواد آرایشی و بهداشتی ممکن است سبب بروز انواع حساسیت‌های پوستی در افراد شوند. به یاد داشته باشید که اگر دچار درماتیت تماسی، اگزما و کهیر مزمن شدید باید حتما به پزشک مراجعه کرده درمان شوید چراکه بروز شوک آنافیلاکسی می‌تواند بسیار خطرناک و در بعضی مواقع کشنده باشد.

 


مقاله آموزشی مرتبط