اگزمای پوستی در کودکان نو پا و نوزادان

اگزمای پوستی در کودکان نو پا و نوزادان

اگزمای پوستی در کودکان نو پا و نوزادان

تاریخ : ۱۴۰۰-۰۲-۰۷ / بازدید : 765 / لایک : 400

اگزمای پوستی در کودکان  نو پا و نوزادان

اگزما اغلب در نخستین ماه‌های تولد نوزاد با علائم پوسته‌ای قرمز روی پوست، خودش را نشان می‌دهد. این مشکل بسیار شایع و البته قابل‌درمان است و نوزاد شما در روند رشد خود با آن درگیر خواهد شد.

هنوز مطمئن نیستید که جوش‌های همراه با خارش پوست نوزادتان اگزما باشد؟ با پزشک صحبت کنید.

 

شناخت بیماری

خشکی پوست یا پوسته‌های قرمزرنگ از نشانه‌های این حساسیت است و همچنین پوست، همیشه می‌خارد و زبر است. این حساسیت، هر نقطه‌ای از بدن کودک دلبندتان را درگیر می‌کند که در بسیاری از موارد، گونه‌ها و نوک آرنج یا پاها درگیر می‌شود.

اگزمای پوستی کودکان (نام دیگر آن اگزما یا درماتیت اتوپیک است) گاهی با درماتیت پوستی cradle cap اشتباه گرفته می‌شود ولی هرکدام تفاوت‌هایی با دیگری دارد.

درماتیت پوستی بخش کمتری از پوست را درگیر می‌کند و عموما تا هشت ماه طول می‌کشد که معمولا هم روی پوست سر، اطراف بینی، پلک‌ها و ابروها و پشت گوش به چشم می‌خورد.

 

دلیل اگزمای پوستی در کودکان چیست؟

این مشکل می‌تواند ژنتیکی باشد. در صورتی ‌که پدر و مادر اگزما داشته باشند، احتمال اینکه نوزاد هم مبتلا شود زیاد است.

همچنین، مشکلاتی که در سد دفاعی پوست رخ می‌دهد باعث دفع رطوبت و انباشت میکروب در پوست می‌شود. این مشکلات پوستی ازجمله دلایل دیگر درگیر شدن نوزاد است.

از سوی دیگر، در صورتی‌ که بدن نوزاد سلول‌های چرب زیادی بسازد نیز (سرامیدها (ceramides اگزمای پوستی اتفاق می‌افتد. این سلول‌های چرب، اگر به ‌اندازه تولید شوند، باعث حفظ رطوبت و نرمی پوست می‌شوند.

 

رفع خودبه‌خود اگزما

بله، این اتفاق می‌افتد! اگزمای پوستی در کودکان تا پیش از آغاز مدرسه آن‌ها از بین می‌رود. اگرچه کودکانی هم هستند که این مشکل را تا بزرگ‌سالی خود همراه دارند که البته چندان هم شایع نیست.

ممکن است اگزمای پوستی در کودکان مدت‌ها، حتی سال‌ها، هیچ نشانه‌ای نداشته باشد ولی پوست کودک همچنان خشک باقی بماند.

 

مواد محرک اگزمای پوستی کودکان چیست؟

این موضوع بین کودکان، متفاوت است ولی محرک‌های مشترکی هست که در ادامه اشاره می‌کنیم:

 • خشکی پوست

باعث بیشتر شدن خارش می‌شود. رطوبت کم، به‌ویژه در فصل زمستان که خانه گرم و هوا خشک است، دلیل این اتفاق است.

 • مواد ملتهب کننده

لباس‌های پشمی، پلی‌استر، عطر، صابون نوزاد و صابون شست‌وشوی لباس عطری ازجمله مواد تحریک‌کننده دیگرند.

 • استرس

اگزمای پوستی کودکان باعث استرس با علائم گرگرفتی در آن‌ها می‌شود که به خارش و التهاب پوستی می‌انجامد. استرس عامل مهمی در افزایش نشانه‌های اگزما است.

 • گرما و تعریق

خارش پوست نوزاد با این دو عامل، شدیدتر می‌شود.

 • مواد حساسیت‌زا

اگرچه مطالعات دقیقی در این مورد انجام نشده است ولی برخی کارشناسان معتقدند که حذف شیر گاو، مغز بادام‌زمینی، تخم‌مرغ یا میوه‌های مشخص به کنترل اگزمای پوستی در کودکان کمک می‌کند.

مهم: فراموش نکنید مادری که پیش از شیردهی با شیر خود از این خوراکی‌ها میل کند نیز نوزاد را در معرض اگزمای پوستی قرار می‌دهد.

 

درمان خانگی اگزما

برای درمان خانگی اگزمای پوستی کودکان می‌توانید روش‌های زیر را پیاده کنید:

 • مرطوب کنند ها

مرطوب‌کننده حاوی سرامید بهترین گزینه است و می‌توانید در داروخانه‌ها با نسخه پزشک دریافت کنید. در غیر این صورت با یک مرطوب‌کننده مناسب، یک کرم بدون عطر یا پمادی مثل وازلین پوست بدن نوزادتان را چند بار در روز بپوشانید تا با این کار رطوبت طبیعی پوست دوباره برگردد.

 پس از حمام کودک، فورا از این کرم‌ها استفاده کنید.

 • حمام نیم گرم مطبوع

لطف این حمام در آب‌رسانی و خنک‌سازی پوست کودک شماست که ممکن است جلوی خارش پوست را هم بگیرد. در مدت ده دقیقه‌ای، و نه بیشتر، که کودک شما آب‌بازی می‌کند باید حتما از دمای مناسب آب مطمئن باشید.

برای کم کردن خارش پوست، جو دوسر خیس‌خورده شناور در تیوب آب‌بازی کودک را امتحان کنید

 • صابون‌های ملایم بدون بو

عطر، دئودورانت و صابون‌های آنتی باکتریال باعث زبری پوست کودک می‌شوند.

 • پاک‌سازی

از صابون فقط برای مواضعی استفاده کنید که کثیف است، مثل اندام تناسلی، دست‌ها و پاها. باقی اندام را هم به‌آرامی شست‌وشو دهید.

 • خشک‌کردن و انتخاب لباس

بدون فشار و مالش، بدن نوزاد را خشک ‌کنید. فراموش نکنید که باید لباس راحتی بپوشد و علاوه بر گشاد بودن باید از جنس کتان هم باشد. این انتخاب، جلوی مالش پارچه به پوست و آزار کودک را می‌گیرد.

لباس‌های نو باید حتما پیش از پوشانده شدن شسته شوند که از پودر رخت‌شویی ملایم بدون بو باید استفاده کنید. از پوشاندن بدن کودک با چند لایه لباس یا حوله خودداری کنید که این بی‌احتیاطی باعث گرم شدن و تعریق و درنتیجه تشدید اگزما می‌شود.

 • کنترل خارش پوست

مراقب باشید که کودک پوستش را نخارد که خارش باعث بدتر شدن وضعیت و عفونت و در نتیجه ضخیم و چرمی شکل شدن پوست می‌شود.

ناخن‌هایش را مرتب بچینید و روی آن‌ها را بپوشانید تا پوستش را نخارد. برخی از والدین، این دست‌های کوچولوی بازیگوش را با دستکش می‌پوشانند. از جوراب‌هایی که زیر آستین‌بلند لباس کودک بسته می‌شود هم برای کنترل حرکات او می‌توانید استفاده کنید.

 

درمان دارویی اگزمای پوستی در کودکان

برخی از داروهای بدون تجویز مثل هیدروکورتیزون و پمادها برای کنترل و درمان خارش و التهاب پوستی هستند. حتما پیش از مصرف دستورالعمل را بخوانید و به مدت طولانی از آن استفاده نکنید که در غیر این صورت نقطه موردنظر را نازک و ملتهب می‌کند.

در صورت بی‌اثر بودن مصرف مواد بالا، باید از داروهای تجویزشده مناسب استفاده کنید.

 

چه زمانی باید با پزشک مشورت کنیم؟

اگر روند بهبود اگزما، یک هفته پس از مصرف داروهای بدون نسخه مثبت نبود، باید با پزشک کودک صحبت کنید. حالا وقت تجویز چند داروی مناسب است.

هم‌زمان باید سطح اگزمای پوست نوزاد را کنترل کنید که تاول‌های پوسته‌ای چرکی زردرنگ یا قهوه‌ای روشن ظاهر نشده باشد؛ این نشانه عفونت باکتریایی است و باید از آنتی‌بیوتیک استفاده کنید.

در مورد ارتباط نوزاد با فردی که مبتلا به تبخال یا تبخال تناسلی است، بسیار مراقب باشید. احتمال ابتلای نوزاد شما در این حالت بسیار زیاد است.

 

غذاهای محرک اگزمای پوستی

اگزمای پوستی در کودکان موقعیت آلرژیک ایجاد نمی‌کند ولی حساسیت‌های غذایی، وضعیت او را بدتر می‌کند که البته نوزادان و نوجوانان بسیار بیشتر درگیر این وضعیت می‌شوند.

شیر، تخم‌مرغ، بادام‌زمینی، مغزهای خوراکی، گندم، ماهی و صدف خوراکی و سویا ازجمله غذاهای محرک اگزمای پوستی در کودکان هستند.

البته ناگفته نماند برخی از متخصصین علم تغذیه معتقدند که دلیل اصلی تشدید اگزمای پوستی در کودکان، مصرف این خوراکی‌ها نیست و در عوض، ترشح لایه بیرونی پوست است که باعث خارش، میکروبی شدن و درنتیجه حساسیت می‌شود.

نکته مهم: با راهنمایی پزشک، نوزاد شما نباید به مدت 10-14 روز  غذاهای حساسیت‌زا مصرف کند. در این بازه زمانی شما شاهد تفاوت‌ها خواهید بود و البته خاطرنشان می‌کنم که دو کودک از سه کودک اصلا حساسیت غذایی ندارند.

 

ضمن تشکر از شما برای همراهی تا پایان این مقاله، به اطلاع می‌رسانیم با نصب اپلیکیشن مجموعه دکترسی می‌توانید از مشاوره آنلاین و رایگان در مورد اگزمای پوستی در کودکان بهره‌مند شوید.

 

رفرنس:

https://www.webmd.com/parenting/baby/baby-eczema-questions-answers#1

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/eczema/food-flares#1


مقاله آموزشی مرتبط