بایدها و نبایدهای دیدن فیلم های پورن در زندگی زناشویی

بایدها و نبایدهای دیدن فیلم های پورن در زندگی زناشویی

بایدها و نبایدهای دیدن فیلم های پورن در زندگی زناشویی

تاریخ : ۱۴۰۰-۰۲-۱۱ / بازدید : 1427 / لایک : 400

بایدها و نبایدهای دیدن فیلم های پورن در زندگی زناشویی

اجازه دهید با این جمله آغاز کنیم که بسیاری از مردم در هر نقطه جهان، سرگرمی‌های متفاوتی برای زندگی شخصی خود دارند که این سرگرمی‌ها به‌خودی‌خود رفتار اشتباهی نیست. از طرفی اگر هم در زندگی شخصی‌شان چنین سرگرمی‌هایی نداشته باشند اصلا مشکلی ندارد.

بسیاری از افراد، مصرف‌کننده منظم یا همیشگی محتوای جنسی هستند و برایشان مشکل‌ساز نیست ولی گروه دیگری این انتخاب را نمی‌پسندند؛ چراکه معتقدند عوارض فیلم پورن ( پورن به فیلم ها ، عکس ها و داستان هایی گفته می شود که توسط بزرگسالان برای رضایت جنسی یا لذت ایجاد شده است.)در زندگی زناشویی زیاد است در ادامه به همین موضوع می‌پردازیم.

 

پورن؛ واقعیت یا خیال؟

دو نکته مهم را دراین‌بین نباید فراموش کرد؛ حرف از انتخاب شخصی افراد است و دوم این که هر آنچه در فیلم‌های پورن نمایش داده می‌شود، واقعیت نیست. بازیگران و کارگردانان، دور هم جمع می‌شوند تا برای مخاطب هدف، فیلم بسازند. تماشای فیلم پورن یعنی تماشای اثر تخیلی و فیلم  پورن هرگز طبیعی‌تر از یک فیلم درام یا عاشقانه نیست و البته که جنبه آموزشی هم ندارد. هر آنچه از تماشای یک یا دو فیلم یا کتاب پورن ممکن است بیاموزید، نباید جایگزینی برای آموزش روابط زناشویی در نظر گرفته شود چراکه این موضوع، کاملا متفاوت و خاص است.

توجه داشته باشید که فیلم پورن، تخیلی است و این خیال‌بافی با قصد آموزش روابط جنسی و زناشویی، بهداشت جنسی و مواردی نظیر این ساخته نمی‌شود پس ممکن است ذهنتان را چندان روشن نکند.

به خاطر بسپارید که از عوارض  تماشای پورن در زندگی زناشویی  انتظارات غیرمعقول و غیرعادی داشتن از خود و همسرتان است و اگر این رفتار تشدید شود و شما در تماشای پورن زیاده‌روی کنید و در خیالات گم شوید، عوارض آن دوچندان خواهد شد.

در بررسی‌های انجام‌شده، احتمال تأخیر در اولین رابطه جنسی  ازجمله دیگر عوارض فیلم پورن در زندگی زناشویی ذکر شده است چراکه فرد به‌جای رابطه زناشویی، تماشای پورن را انتخاب می‌کند.

تمامی مطالعات بر لزوم درخواست کمک فردی که به تماشای پورن عادت کرده است از افراد متخصص در این حوزه تأکید کرده‌اند چراکه «ترک عادت موجب بیماری است»!

 

عوارض فیلم پورن در زندگی زناشویی چیست؟

پیش‌ازاین تأکید کردیم که انسان یک موجود صاحب‌اختیار است و قوه درک او به‌خوبی بهترین و بدترین را جلوی دیدگانش می‌گذارد. انسان به‌خوبی می‌تواند هر آنچه را که در زندگی شخصی‌اش اثر بدی دارد شناسایی و حذف کند.

در ادامه بدون سوگیری خاصی به عوارض فیلم پورن در زندگی زناشویی می‌پردازیم:

1- استرس​

اولین عوارض فیلم پورن در زندگی زناشویی، هدف قرار دادن زندگی خود فرد است. او به خودش سخت می‌گیرد و از خود واقعی‌اش دور می‌شود.

تماشاچی یا مصرف‌کننده فیلم و محتوای پورن انتظارات بی‌موردی از خودش خواهد داشت و همین زیاده‌روی کاری می‌کند تا استرس او به همسر و رابطه عاشقانه‌اش منتقل و کام هردو به خاطر مسئله‌ای غیرواقعی تلخ شود.

البته پژوهش‌ها در مورد عوارض فیلم پورن در زندگی زناشویی در صورت تداوم این رفتار همچنان ادامه دارد و نکته جالب‌توجه در این پژوهش‌ها، بی‌علاقگی فرد برای حرف زدن در مورد آن است چراکه ترس از « قضاوت شدن» دارد.

بخش زیادی از پژوهش‌ها مبتنی بر گزارش‌های فردی است که در آن به تأثیر کاملا درونی تماشای پورن اشاره شده است.

در مطالعاتی که در سال 2011 انجام شد به دلایل تماشای پورن پرداخته شد:

  • نارضایتی از روابط زناشویی (رابطه جنسی) یا کم بودن آن
  •  تعدد شرکای جنسی
  • کم سن بودن فرد در نخستین رابطه جنسی

2- بی‌اعتمادی

اگر یکی از طرفین در زندگی زناشویی، پورن تماشا می‌کند معمولا دوست ندارد همسرش بویی از آن ببرد. پنهان‌کاری، شرم و انزوا زندگی زناشویی را به سمت مشکلات بسیار هدایت می‌کند.

پنهان‌کاری دربرابر همسرتان دردسرساز است و زمانی که همسران رازهای مگو در زندگی زناشویی دارند، اعتمادشان به هم فرسوده و رضایتی که باید از رابطه خود داشته باشند مدام بالا و پایین می‌شود که این را باید از عوارض فیلم پورن در زندگی زناشویی دانست.

درصورتی‌که تماشای پورن در زندگی زناشویی مخفی نباشد و همسران صادقانه و بی ناراحتی در مورد این موضوع بدانند، باز هم باید در فهرست عوارض فیلم پورن در زندگی زناشویی درنظرگرفته شود.

3- نارضایتی

مطالعاتی  در این زمینه انجام‌شده که به بهبود تماشای پورن در روابط زناشویی پرداخته است؛ اگرچه ممکن است زوج‌هایی، تماشای پورن را یک «چاشنی» برای تجربه‌های جالب بدانند ولی اکثریت معتقدند که تماشای پورن دقیقا اثر معکوس را دارد.

دو روانشناس بالینی برجسته و متخصص روابط  و بنیان‌گذاران انستیتو گوتمان در آمریکا، دکتر جان و جولی گوتمان  John and Julie  Gottman  در « نامه سرگشاده‌ای درباره پورن» به عوارض فیلم پورن در زندگی زناشویی این‌گونه پرداخته‌اند:

« اگر یکی از طرفین در زندگی زناشویی، مصرف‌کننده محتوای پورن باشد، در بلندمدت، منجر به کاهش رابطه زناشویی و درنهایت نارضایتی از آن خواهد شد. دلایل زیاد بدون قید و شرطی هست که می‌گوید پورنو گرافی در زندگی زناشویی تهدیدی علیه صمیمیت و توازن رابطه است».

4- سد عاطفی

استفاده مداوم از محتوای پورن باعث فاصله عاطفی در زندگی زناشویی می‌شود. درواقع پورنو گرافی یک جایگزین بی‌ارزش از نسخه پیونددهنده در رابطه جنسی است که می‌تواند ازجمله عوارض فیلم پورن در زندگی زناشویی شمرده شود.

فرد، با تماشای پورن، دیگر احساس آسیب‌پذیری نمی‌کند. همین احساس مهم است که به‌سادگی باعث امنیت و پیوند بین دو زوج در روابط فیزیکی آن‌ها می‌شود. در موارد نگران‌کننده‌تر، تماشای پورن باعث جدایی کاربر از والدین و اطرافیانش می‌شود؛ چه ازنظر زمانی و چه عاطفی. جدایی عاطفی از رابطه زناشویی یکی از نشانه‌های بسیار خطرناک برای بقای زندگی زناشویی است.

5- انتظارات غیرواقعی

به سینما می‌روید و فیلم می‌بینید؛ می‌دانید که در حال تماشای «فیلم» هستید. فیلم تدوین‌شده، بازیگر یا بازیگرهایی دارد و این جمع بابت ساخت فیلم دستمزد می‌گیرند. نکته اینجاست! در زمان تماشای پورن به دلایلی این اتفاق نمی‌افتد و فرد به‌سختی می‌تواند یک چنین درکی از آن داشته باشد.

فرد فراموش می‌کند که رابطه زناشویی واقعی همانی نیست که در پورن می‌بیند و همین باعث می‌شود تا انتظارات غیرواقعی در مورد رابطه زناشویی و نمایی آشفته از همسرش در رابطه داشته باشد و بخواهد که او هم مثل یک پورن استار رفتار کند درحالی‌که این انتظارات هرگز برآورده نمی‌شوند.

6- کاهش اعتمادبه‌نفس

از نمونه‌های خطرناک عوارض فیلم پورن در زندگی زناشویی، کاهش اعتمادبه‌نفس همسر است چون او هرلحظه در حال مقایسه خودش با پورن استار، همان‌که همسرش تماشاگر اوست، می‌شود و طبق مطالعات انجام‌شده ارزیابی‌های فردی مبتنی بر عملکرد پورن استار خواهد بود.

برای نمونه، بعضی از زنان نگران کم‌آوردن جلوی رقبای فرضی خود در فیلم پورن هستند و می‌ترسند که « نکند از پس این رقابت برنیایم»! «جذاب نبودن»، «بی‌ارزشی»، «ضعف» و «احمق بودن» نتیجه چنین مقایسه اشتباهی است.

 

سخن پایانی

می‌خواهید بیشتر و بهتر از بهداشت و عملکرد جنسی خودتان بدانید؟ بهترین راه‌حل، گفت‌وگو با پزشک یا افراد کارآمد مثل یک درمانگر امور جنسی معتبراست. حضور یک چنین کارشناس کاربلدی در زندگی زناشویی شما ضمن بررسی اصولی و بدون جهت‌گیری کیفیت تماشای پورن در زندگی‌تان، از نظرات و احساسات شما در مورد این موضوع آگاه خواهد شد.

پیشنهاد می‌کنیم که عوارض فیلم پورن در زندگی زناشویی را در نظر بگیرید و سپس انتخاب بهتری داشته باشید.

 

رفرنس:

https://www.healthline.com/health/healthy-sex/is-porn-bad#takeaway

https://www.verywellmind.com/is-pornography-destroying-your-marriage-2302509


مقاله آموزشی مرتبط