بشقاب غذایی سالم چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

بشقاب غذایی سالم چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

بشقاب غذایی سالم چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۶-۱۱ / بازدید : 1138 / لایک : 12

دوستان گرامی همانطور که می‌دانید در زندگی امروزی در دسترس بودن مواد غذایی سالم شرط بسیار بزرگی برای رسیدن به سلامتی و تندرستی بوده؛ چراکه اگر مردم به راحتی نتوانند موادغذایی سالم را تهیه کنند به فست فود فروشی‌ها و مراکز خرید غذاهای ناسالم رجوع می‌کنند و این امر در دراز مدت باعث ابتلا به بیماری‌های خطرناک در آن‌ها می‌شود. در این مقاله قصد داریم از بشقاب غذایی سالم از چه چیزایی تشکیل شده است صحبت کنیم پس با دکترسی همراه باشید.

 دولت‌ها می‌توانند با طرح استراتژی‌هایی مردم را به خوردن غذاهای سالم و همینطور توجه به تندرستی خود ترغیب کنند، برای نمونه کشاورزان و تولید‌کنندگان مواد اولیه خوراکی را ترغیب به تولید موادغذایی سالم کنند و یا با اعمال قوانینی رستوران‌ها و مراکز خرید غذا را مجبور کنند که در منو خود میزان کالری هر غذایی که سرو می‌کنند را بنویسند.

مهم‌تر از همه در مراکز مراقبت از کودکان و نوجوانان مثل مدارس با اعمال قوانین سخت‌گیرانه در مصرف مواد غذایی سالم به سلامتی این گروه توجه کنند زیرا اگر به تندرستی این گروه از جامعه توجه نشود ممکن است در روند رشد آن‌ها اختلال ایجاد شود.

بشقاب غذایی سالم همواره از انواع مواد غذایی که بدن به آن‌ها نیاز دارد تشکیل شده است. این بشقاب از غلات، پروتئین، میوه، سبزی  و نوشیدنی‌های سالم تشکیل شده است که به ترتیب در مورد هر کدام توضیح خواهیم داد. نصب اپلیکیشن مشاوره آنلاین دکترسی شما میتوانید در مورد مواد غذایی مورد نیاز بدن و حد مصرف آن‌ها اطلاعات فراوانی کسب کنید.

استفاده از غلات کامل را در بشقاب غذایی فراموش نکنید

همان‌طور که می‌دانید هر غذایی که از برنج، جو دوسر، گندم  و آرد ذرت تهیه شود، در دسته غلات قرار می‌گیرد. خانواده غلات به دو گروه غلات تصفیه شده و غلات سبوس‌دار تقسیم می‌شوند. نمونه‌هایی از غلات سبوس دار شامل آرد گندم سبوس‌دار،  بلغور، جو دوسر، آرد ذرت کامل و برنج قهوه‌ای است. غلات سبوس‌دار منبع بسیار مناسبی از آهن، ویتامینB5  و البته فیبر هستند که می‌تواند یک بشقاب غذایی سالم را به شما هدیه کند.فرآیند پوست کندن این غلات برای بهبود ماندگاری این گروه انجام می‌شود اما باید توجه داشته باشید که با این کار فیبر و آهن خود را از دست می‌دهد. پس در بشقاب غذایی خود حتما از غلات سبوس‌دار استفاده کنید.

روزانه چه مقدار غلات باید مصرف کنیم ؟

در جواب به این سوال که روزانه چه مقدار غلات باید مصرف کنیم می‌توانیم به سن، جنس و میزان فعالیت بدنی شما اشاره کنیم. برای نمونه کسانی که فعالیت بدنی بالایی دارند به غلات احتیاج بیشتری پیدا می‌کنند اما باید این را در نظر بگیرید که غلاتی که مصرف می‌کنید، حتما کامل باشد. با دکتر سی همراه باشید تا در مورد موارد بعدی هم برای شما توضیح دهیم.

پروتئین به بدن شما نیرو می‌بخشد

برای داشتن سلامتی و حفظ آن هیچ وقت گروه پروتئین‌ها را فراموش نکنیدپروتئین‌ها شامل خانواده گوشت قرمز، مرغ‌ها، غذاهای دریایی، تخم مرغ، سویا، نخود فرنگی و لوبیا است که دو گروه آخر در دسته غذاهای گیاهی قرار می‌گیرند.برای داشتن یک بشقاب غذایی سالم و همچنین بهبود رشد فرزندانتان، همواره در روز باید مقدار مشخصی از گروه پروتئین را مصرف کنید. این کار به رشد کودکان و نوجوانان بسیار کمک می‌کند. در انتخاب گوشت برای مصرف هم باید دقت کنید که از چربی کمی برخوردار باشد.میزان استفاده از گوشت هم مانند غلات به سن ،جنس و میزان فعالیت بدنی افراد بستگی دارد. باید توجه داشت که افرادی که در میانسالی به سر می‌برند نباید خیلی گوشت قرمز مصرف کنند زیرا سبب ایجاد بیماری‌های فراوانی در آن‌ها می‌شود.

در بشقاب غذایی‌تان همیشه جایی برای سبزی‌ها کنار بگذارید

سبزی و آب سبزی در گروه سبزیجات دسته‌بندی می‌شوند. این گروه ممکن است بصورت خام، پخته، کنسرو شده، یخ زده یا به صورت خورد شده مورد استفاده قرار بگیرد. در ادامه با دکتر سی به 5 گروه سبزیجات اشاره می‌کنیم که شامل: سبزیجات سبز تیره، سبزیجات نشاسته دار، سبزیجات قرمز و نارنجی، لوبیا و نخود فرنگی و سایر سبزیجات می‌شود.

مصرف سبزیجات هم مانند دو مورد قبل به سن، جنس و فعالیت بدنی افراد بستگی دارد. شما این توانایی را دارید که در روز یک تا سه فنجان سبزی مصرف کنید اما باید دقت نمود که لازم نیست که هرروز به مقدار فراوانی سبزی بخورید ولی حتما مصرف چند روز در هفته این گروه را فراموش نکنید چراکه این خانواده علاوه بر تامین پروتئین بدن(لوبیاو نخودفرنگی) دارای مواد مغذی فراوانی هستند.

میوه‌ها را فراموش نکنید

مصرف میوه و آب میوه را در روز فراموش نکنید. میوه‌ها هم ممکن است در بازار بصورت سالم، برش‌خورده، کنسرو شده یا به هر شکلی موجود باشند شما با مصرف روزانه آب میوه و میوه به بدن خود اجازه دریافت انواع ویتامین‌ها را خواهید داد. افراد می‌توانند در روز یک تا دو فنجان میوه مصرف کنند. اگر دارای فعالیت بدنی بالایی هستید از این خانواده بیشتر استفاده کنید زیرا سلامتی و تندرستی شما را تضمین می‌کند.

نوشیدنی‌هایتان را بادقت انتخاب کنید

استفاده از لفظ نوشیدنی باعث می‌شود که اغلب مردم به یاد نوشابه یا آب میوه بیفتند اما در این گروه، خانواده بسیار قدرتمند لبنیات قرار می‌گیرد. پایه و اساس تمام فرآورده‌های لبنی از قبیل ماست، پنیر، دوغ و ... از شیر است و این نوشیدنی ارزشمند سرشار از کلسیم بوده و برای انواع گروه سنی می‌تواند مفید واقع شود. باید توجه کرد که کره، پنیر خامه‌ای و خامه در این خانواده سودمند جایی ندارند. پس در بشقاب غذایی‌تان در استفاده از این موارد دقت کنید. میزان استفاده از لبنیات بستگی به سن افراد دارد و می‌تواند بین 2 تا 3 فنجان متغیر باشد. در این گروه نوشیدنی سویا هم قرار می‌گیرد که بسیار برای مردم سودمند است.

در یک بشقاب غذایی سالم معمولا این 5 گروه باید همیشه خود را نشان بدهند اما در مصرف بسیاری از موارد هم باید دقت کرد به طور مثال در مصرف نمک و کربوهیدرات‌های مضر که باعث فشار خون و دیابت می‌شوند باید بسیار دقت کرد.همچنین می‌توانید در کنار بشقاب غذایی‌تان از دانه‌های پراز مواد مغذی نظیر بذر‌های کتان استفاده کنید، این بذر‌ها پر از فیبر و مواد مغذی بوده و دارای مزه بسیار خوبی هستند. انتخاب این گونه موارد در کنار بشقاب غذایی سالم هم می‌تواند به زیبایی این بشقاب کمک کند، هم میل به خوردن غذاهای سالم را در کودکان و نوجوانان افزایش دهد و به سلامتی هرچه بیشتر آن‌ها کمک کند.

 

در مصرف فست فودها دقت کنید

قرار نگرفتن این گونه از غذاها در بشقاب غذایی سالم باعث رغبت هرچه تمام‌تر مردم به خصوص نوجوانان و کودکان به این گروه از غذاها می‌شوند. یکی از مضرات استفاده از فست فود‌ها این است که دقیقا نمی‌دانید در حال مصرف چه مقدار کالری یا مواد مغذی هستید. بنابراین هرگز نخواهید فهمید چه مقدار قند، چربی و نمک مصرف کرده‌اید.

امروزه به دلیل استفاده از مواد غذایی ناسالم، جوامع با بیماری‌های مختلفی از قبیل انواع سرطان رو به رو شده‌اند. مصرف بیش از حد فست فود و نوشابه، غذاهای سرخ شده پر روغن و همینطور مصرف کمتر میوه و سبزی باعث شده که مردم به ویژه نوجوانان با مشکلات چاقی مفرط دست و پنجه نرم کنند. همین امر به یک مشکل جهانی در میان کودکان و نوجوانان بدل شده است.

در بسیاری از کشور‌های پیشرفته مثل انگلستان سیاست‌هایی برای مقابله با این عادات غذایی ناسالم اتخاذ شده اما همواره باید نقش خانواده‌ها را در شناخت و فراهم آوردن بشقاب غذایی سالم در نظر گرفت. شناخت این بشقاب و ویژگی‌های آن می‌تواند در داشتن جامعه پویا و بدون اضافه وزن کمک شایانی کند و میزان بیماری‌های مختلف که در اثر اضافه وزن، چاقی و عادات غذایی ناسالم ایجاد می‌شود را کاهش دهد.

 استفاده از نمک همواره باعث مشکلات قلبی عروقی و همچنین فشار خون می‌شود با کاهش دادن این ماده غذایی در حفظ سلامتی خود و اطرافیانتان کوشا باشید ودر آخر مصرف میوه و سبزیجات و غلات کامل به دلیل میزان بالای مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌های آن می‌تواند جایگزین خوبی برای فست فود‌ها و نوشیدنی‌های صنعتی باشد.

منابع :

www.nutrition.gov

www.cdc.gov

www.choosemyplate.gov

www.diabetesde.org

medlineplus.gov


مقاله آموزشی مرتبط