بهترین ادویه‌های مناسب لاغری

بهترین ادویه‌های مناسب لاغری

بهترین ادویه‌های مناسب لاغری

تاریخ : ۱۴۰۰-۰۳-۰۲ / بازدید : 1492 / لایک : 900

بهترین ادویه‌های مناسب لاغری

ادویه‌ها و چاشنی‌هایی که طعم‌دهنده غذاهای شما هستند، فواید بسیاری برای قلب  و از سوی دیگر اثرات جانبی با خطرات اندک دارند.

بهتر است زیاده‌روی نکنید و بیش از یک قاشق غذاخوری  ( 14 گرم) مصرف روزانه شما نباشد. فراموش نکنید که این میزان از ادویه‌ها را همراه با غذاهای مغذی مصرف کنید تا به کاهش وزن شما کمک کند.

اگر از ادویه‌ها در مکمل‌های غذایی استفاده می‌کنید حتما از میزان مصرفی توصیه‌شده در بسته محصول پیروی کنید تا اثرات جانبی خطرناکی برای شما نداشته باشد.

همچنین اگر پرونده پزشکی دارید و دارو مصرف می‌کنید، بهتر است پیش از مصرف مکمل‌ها و ادویه‌ها با پزشک خود مشورت کنید.

درصورتی‌که  مصرف ادویه‌ها و مکمل‌ها اثرات منفی یا علائم حساسیت‌زا داشت فورا آن را کنار بگذارید و حتما از مشورت فردی که در این زمینه صلاحیت دارد بهره‌مند شوید.

آنچه در بشقابتان هست نقش مهمی در لاغری شما دارد ولی آنچه در کابینت آشپزخانه دارید و آن را جزو ادویه‌های مناسب لاغری می‌دانید ممکن است به همان اندازه مهم باشد. بسیاری از ادویه‌های مناسب لاغری درواقع با ولع شما برای خوردن مبارزه می‌کند و چربی سوز و کاهش‌دهنده وزن است.

ادویه‌ها؛ طعم‌دهنده‌های محبوب و لاغر کننده‌های گیاهی

● شنبلیله

یکی از ادویه‌های مناسب لاغری شنبلیله است. ادویه‌ای خانگی و معروف از خانواده سبزیجات و از ریشه Trigonella foenum-graecum.

مطالعات بسیاری در این زمینه انجام شده است که در آن نشان داده شنبلیله به کنترل اشتها و کاهش غذا خوردن کمک می‌کند. با مطالعه روی 18 نفر این نتیجه به دست آمد که با مصرف روزانه 8 گرم شنبلیله، فرد دچار احساس سیری می‌شود و گرسنگی و میلش به غذا خوردن کاهش پیدا می‌کند.

در بررسی‌های انجام شده دیگری به این نتیجه رسیدند که مصرف تخم شنبلیله تا حدود 17% از چربی بدن را کم می‌کند که درنتیجه باعث کاهش مصرف کالری روزانه می‌شود.

● فلفل هندی

از خانواده فلفل قرمز است که یک ادویه تند محبوب به حساب می‌آید. فلفل هندی ترکیبی از کپسایسین capsaicin دارد که حرارت بدن را افزایش می‌دهد و از سوی دیگر مزایای زیادی برای قلب و عروق دارد. در برخی پژوهش‌ها به اثر این ادویه در بالا بردن سوخت‌وساز بدن اشاره‌شده است که میزان کالری مصرفی روزانه شما را می‌سوزاند.

در مطالعات محدود دیگری هم به نقش کپسول‌های کپسایسین در افزایش میزان سیری و کاهش مصرف کلی کالری اشاره‌شده است. مشاهدات انجام شده روی 30 نفر بیانگر این بود که مصرف یک وعده همراه با کپسایسین باعث پایین آمدن سطح هورمون گرلین (هورمون مؤثر بر احساس گرسنگی) می‌شود.

فلفل هندی ازجمله ادویه‌های مناسب لاغری است که باید برای مصرفش دل شیر داشت!

● زنجبیل

زنجبیل به دلیل طعم خاص و مزه تند و دلپذیرش جایگاه خوبی در فهرست ادویه‌های مناسب لاغری دارد. این ادویه خوش‌بو از ساقه‌های زیرین گیاه شکوفه دار زنجبیل به دست می‌آید.

عوام، این گیاه قدیمی را برای درمان طبیعی بسیاری از بیماری‌های مزمن استفاده می‌کردند و در برخی مطالعات هم به اثر زنجبیل در لاغری اشاره‌شده است.

با مطالعه‌ای روی 14 نفر این نتیجه به دست آمد که مصرف زنجبیل به‌عنوان مکمل به لاغری و نیز کاهش چربی شکم می‌انجامد. در آزمایش دیگری روی 27 انسان و حیوان مشخص شد که زنجبیل با افزایش سوخت‌وساز بدن منجر به لاغری و همچنین کاهش جذب چربی و اشتها می‌شود.

● پونه کوهی

پونه کوهی یک گیاه خودرو از خانواده نعنائیان است که اثری شبیه به اثر آویشن، رزماری و مریم‌گلی دارد. ترکیبی که در این ادویه خوشبو وجود دارد کارواکرول carvacrol است و تأثیر زیادی در لاغری دارد.

در آزمایش انجام شده روی دو دسته از موش‌ها نتیجه به دست آمده این بود که موش‌های با رژیم غذایی پرچربی  همراه با کارواکرول، کاهش وزن چشمگیری در مقایسه با دسته‌ای داشتند که کارواکرول در رژیم غذایی آن‌ها گنجانده نشده بود.

مکمل‌های حاوی پونه کوهی نیز اثر مستقیمی روی تعدادی از ژن‌ها و پروتئین‌ها می‌گذرند که باعث کنترل چاقی می‌شود. البته شایان‌ذکر است که شواهد به دست آمده در مورد اثر مصرف پونه کوهی و کارواکرول بر لاغری کافی نیست و مطالعات انسانی بیشتری در این زمینه نیاز است.

● جنسینگ

گیاه جنسینگ یک ادویه شرقی و مناسب برای لاغری است که خواص سلامت بخش بسیاری دارد و اغلب جزو اصلی درمان در چین به حساب می‌آمده است. سه نوع متفاوت کره‌ای، چینی و آمریکایی هست که البته هر سه از ریشه همان گیاه جنسینگ هستند. بسیاری از مطالعات انجام شده به اثر چشمگیر جنسینگ بر لاغری اشاره کرده است.

در نتایج به دست آمده در مطالعاتی محدود آمده بود که مصرف دو بار در روز جنسینگ کره‌ای به مدت هشت هفته باعث کاهش باکیفیت وزن بدن و تغییر در ترکیب میکروبیوتای روده می‌شود.  در بررسی‌های مشابهی روی حیوانات نیز مشخص شد که جنسینگ با تغییر شکل چربی و تأخیر در جذب آن به نبرد چاقی می‌رود.

اگر تابه‌حال از این گیاه باستانی استفاده نکرده‌اید اکنون می‌توانید آن را به‌عنوان گیاه و ادویه مناسب برای لاغری به خاطر بسپارید. با این حال ، برای بررسی تأثیر جینسینگ در کاهش وزن در انسان ، به مطالعات بیشتر در مقیاس بزرگ و با کیفیت نیاز است.

● زردچوبه

مزه، تنوع رنگ و فواید درمانی این گیاه، آن را در دسته ادویه‌های مناسب لاغری قرار داده است که وجود آن در هر آشپزخانه‌ای لازم است. نقش ترکیب شیمیایی کورکومین curcumin در ارزش دارویی زردچوبه غیرقابل‌انکار است. این ترکیب اثرات گسترده‌ای بر درمان التهاب تا لاغری داشته است.

مطالعات انجام شده روی 44 نفر از افراد سنگین‌وزن نشان داد که مصرف دو بار در روز و به مدت یک ماه کورکومین تا 5% به کاهش قابل‌توجه چربی شکم و افزایش لاغری می‌انجامد. در مطالعه مشابهی روی موش‌های آزمایشگاهی مشاهده شد که تغذیه مکمل موش با کورکومین به مدت 12 هفته به کاهش وزن و چربی بدن از طریق مسدود کردن سنتز چربی انجامیده است.

البته فراموش نکنید که مطالعات انجام شده بر اساس میزان مشخصی از کورکومین بوده است که بسیار بیشتر از اندازه مصرف معمول زردچوبه است. برای بررسی این که خود زردچوبه به‌تنهایی چه اثراتی روی لاغری دارد نیاز به مطالعات بیشتری است.

● فلفل سیاه

فلفل سیاه نیز به دلیل عمومیت و مزه مطبوعی که دارد یکی دیگر از ادویه‌های مناسب برای لاغری است. این چاشنی از گیاه خشک‌شده Piper nigrum که یک گیاه رونده بومی در هندوستان است تهیه می‌شود. این ادویه حاوی ترکیب قدرتمند پیپرین piperine است که هم عطر و طعم تندی دارد و هم لاغر کننده است.

در مطالعه انجام شده بر اساس مصرف مکمل غذایی مبتنی بر فلفل سیاه نتیجه این شد که وزن بدن موش‌های آزمایشگاهی، حتی بدون تغییر مصرف غذایی، کاهش پیدا کرد. در یک بررسی آزمایشگاهی دیگر نشان داده شد که ترکیب پایپرین اثر چشمگیری بر مهار شکل‌گیری سلول‌های چربی دارد. متأسفانه ، تحقیقات فعلی هنوز به آزمایش های حیوانات محدود شده است.برای تعیین چگونگی تأثیر پیپرین و فلفل سیاه بر کاهش وزن در انسان ، مطالعات بیشتری لازم است.

● دارچین

دارچین را ادویه‌ای با عطر گیرا و مزه ماندگار می‌دانند. این ادویه  از پوسته داخلی درختی از تیره دارچینیان به دست می‌آید. علاوه بر این‌که از ادویه‌های مناسب لاغری است، سرشار از آنتی‌اکسیدان و فواید سلامتی دیگر نیز است. در برخی مطالعات محدود به اثر لاغرکنندگی دارچین نیز اشاره‌شده است.

یکی از اثرات چشمگیر مصرف دارچین کنترل قند خون است که احتمالا باعث کاهش اشتها و درنهایت سیری می‌شود.

بررسی‌های به دست آمده نشان داد که ترکیب خاص موجود در دارچین اثراتی شبیه به اثر انسولین دارد و باعث انتقال قند از جریان خون به سلول‌های بدن به‌عنوان انرژی می‌شود. هنوز قطعیتی در مورد اثر دارچین بر لاغری وجود ندارد ولی احتمالا سطح آنزیم‌های گوارشی را برای کند کردن روند تجزیه کربوهیدرات‌ها پایین می‌آورد.

شاید اگر به موارد مصرف دارچین در بین خانواده‌های ایرانی، عنوان ادویه‌های مناسب لاغری را اضافه کنیم، محبوبیت آن دوچندان شود.

 

ضمن تشکر از همراهی شما تا پایان این مقاله، تیم سایت دکتر سی از شما دعوت می‌کند با نصب اپلیکیشن این مجموعه از خدمات سلامتی آن و نیز مشاوره رایگان آنلاین بهره مند شوید.

 

رفرنس:

https://www.healthline.com/nutrition/weight-loss-herbs#TOC_TITLE_HDR_16

 


مقاله آموزشی مرتبط