تاثیر مصرف بی رویه قرص‌های خواب آور بر سلامت بدن

تاثیر مصرف بی رویه قرص‌های خواب آور بر سلامت بدن

تاثیر مصرف بی رویه قرص‌های خواب آور بر سلامت بدن

تاریخ : ۱۴۰۰-۰۲-۲۹ / بازدید : 42772 / لایک : 900

تاثیر مصرف بی رویه قرص‌های خواب آور بر سلامت بدن

همراهان گرامی ما در عصری زندگی می‌کنیم که موضوعات مختلفی آرامش ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند. خبرهای بد، آلودگی، استرس، بیماری، جنگ و... از جمله مواردی هستن که باعث شده تا همه ما در معرض انواع بیماری‌های مختلف از جمله بی‌خوابی باشیم.

بله! بی‌خوابی که کمتر کسی به عنوان یک تهدید جدی برای سلامت به آن نگاه می‌کند اما همه تجربه این موضوع را داشته‌ایم که در صورت نداشتن خواب کافی روز خوبی را سپری نخواهیم کرد.

قرص‌های خواب آور از جمله داروهای کمکی هستند که پزشکان برای بهبود و تنظیم خواب بیماران که به دلایل مختلف به بی‌خوابی دچار هستند، تجویز می‌کنند. در این موارد معمولا میزان خاصی از دارو به بدن خواهد رسید و پس از سپری شدن دوره درمان، از میزان دارو کاسته شده و پس از مدتی مصرف آن متوقف خواهد شد؛ اما برخی از افراد بدون مراجعه به پزشک از قرص‌های خواب‌آور استفاده می‌کنند و به دلیل کنترل نشدن آن عوارض جانبی مختلفی به سراغ آن‌ها خواهد آمد. استفاده بی رویه از قرص‌های خواب‌آور می‌تواند باعث ایجاد ناهنجاری‌های مختلف رفتاری و مشکلات روحی و جسمی شود. در ادامه با دکترسی همراه باشید تا بیشتر درباره قرص‌های خواب‌آور صحبت کنیم.

 

بی‌خوابی

تا به حال اتفاق افتاده که گاهی بی‌خوابی به سراغ شما بیاید؟ با این که می‌دانید صبح زود باید از خواب بیدار شده و به محل کار بروید، نمی‌توانید خوابی عمیق داشته باشید. بی‌خوابی افراد را کسل و زودرنج می‌کند و باعث پرخاشگری می‌شود. این عارضه می‌تواند تمام روز شما را خراب کند. بی‌خوابی گاهی می‌تواند به عنوان یک بیماری شناخته شود. اگر شما بیشتر شب‌ها بدون دلیل از بی‌خوابی رنج می‌برید حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و درمان خود را آغاز کنید. راه‌های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از قرص‌های خواب‌آور است.

 

قرص‌های خواب آور

وسایل کمکی خواب که خواب آور نیز نامیده می‌شوند، می‌توانند به روش‌های مختلفی کار کنند. برخی از قرص‌های خواب آور بر مناطقی از مغز تأثیر می‌گذارند که هوشیاری را کنترل می‌کنند. سایر وسایل کمکی خواب حاوی داروهایی هستند که برای درمان موضوع دیگری غیر از بی‌خوابی استفاده می‌شوند اما باعث خواب آلودگی می‌گردند.

داروهای خواب آور بدون نسخه پزشک اغلب حاوی دیفن هیدرامین است که برای درمان علائم آلرژی استفاده می‌شود. یکی از عوارض جانبی دیفن هیدرامین خواب آلودگی است، به همین دلیل از آن در بسیاری از داروهای کمکی معروف استفاده می‌شود. تاثیر قرص خواب آور بر بدن بدون نسخه پزشک شامل دیفن هیدرامین شامل خشکی دهان، یبوست و حالت تهوع می‌شود.

در دسته‌بندی قرص‌های خواب‌آور موارد مختلفی از جمله داروهای تجویز شده خواب شامل بنزودیازپین‌ها وجود دارد. بنزودیازپین‌ها نوعی قدیمی‌تر از قرص‌های خواب آور هستند که انواع مختلفی از گیرنده‌های GABA در مغز که خواب را تقویت می‌کنند، هدف قرار می‌دهد؛ اما باید با احتیاط استفاده شود زیرا ممکن است اعتیاد آور باشد. عوارض جانبی این نوع از قرص‌ها از جمله سرگیجه، ضعف عضلانی و حالت تهوع است.

داروهای گاما آمینوبوتیریک اسید انتخابی جدید در قرص‌های خواب آور هستند. این داروها با هدف قرار دادن گیرنده‌های خاص GABA در مغز که در هوشیاری یا خواب آلودگی نقش دارند، عمل می‌کنند.

از آنجا که آن‌ها فقط گیرنده‌های خاص را هدف قرار می‌دهند، در مقایسه با بنزودیازپین‌ها عوارض جانبی کمتری ایجاد می‌کنند و خطر اعتیاد به آن‌ها کمتر است؛ اما عوارض جانبی خفیف مانند مشکلات حافظه و گیجی پس از مصرف این قرص‌ها نیز ممکن است به وجود بیاید. برخی از این موارد همان عوارض جانبی ملاتونین است.

 

نکاتی برای استفاده ایمن از قرص‌های خواب آور

اگر تصمیم دارید از داروهای خواب آور استفاده کنید، مهم است که اقدامات احتیاطی خاصی انجام دهید. در صورت عدم استفاده صحیح از قرص‌های خواب‌آور، مشکلات احتمالی به وجود می‌آید؛ بنابراین برای کنترل تاثیر قرص خواب آور بر بدن موارد زیر را در نظر بگیرید:

1- با دکتر خود صحبت کنید! قبل از مصرف هر دارویی برای خواب، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. قرص‌های خواب آور می‌توانند با سایر داروهایی که مصرف می‌کنید تداخل داشته و اثرات سوئی داشته باشند. پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید استفاده از چه نوع قرصی می‌تواند برای شرایط شما بهتر باشد. همچنین، پزشک می‌تواند علت اصلی بی‌خوابی شما را تعیین و آن را ریشه یابی کند.

2- وقت کافی برای خواب اختصاص دهید. طبق تحقیقات کلینیک کلیولند، اگر از داروی کمکی استفاده می‌کنید، بهتر است حدود هشت ساعت به خواب اختصاص دهید. در صورتی که زمان کافی برای خوابیدن نداشته باشید در طول روز احساس گیجی و منگی خواهید داشت.

3- اگر اولین بار است که از داروی خواب آور مخصوصی استفاده می‌کنید، بهتر است روزی باشد که فردای آن کار یا قرار مهمی ندارید. به عنوان مثال، اگر صبح روز بعد مصاحبه شغلی داشته باشید، بهتر است استفاده از قرص خواب آور برای اولین بار را به شب دیگری موکول کنید. شما هرگز نمی‌دانید که در مقابل داروی خواب آور چه واکنشی نشان خواهید داد. این دارو می‌تواند باعث خواب آلودگی بیش از حد شما در روز بعد شود.

4- برای درمان بی‌خوابی، تغییرات رفتاری را در نظر بگیرید. برای راه‌حل‌های طولانی مدت برای بی‌خوابی، گزینه‌های جایگزین دارو را امتحان کنید. بهداشت مناسب خواب، تکنیک‌های آرام سازی و تغییر سبک زندگی که باعث افزایش آرامش و بهبود خواب می‌شود، می‌تواند در طولانی مدت مفیدتر از دارو واقع شود.

5- از استفاده طولانی مدت قرص‌های خواب آور خودداری کنید. اکثر متخصصان موافق‌اند که نباید از داروهای کمکی برای خواب به طور نامحدود استفاده کرد. قرار نیست قرص‌های خواب جایگزین عادت‌های خوب خواب شوند. در عوض، ممکن است برای گذر از یک دوره بی‌خوابی مفید باشند. تاثیر قرص خواب آور بر بدن در درازمدت ممکن است به قدری باشد که شما را به بیماری‌های دیگری از جمله افسردگی و... مبتلا کند.

6- فقط طبق دستور مصرف کنید. صرف نظر از این که نسخه کمکی یا بدون نسخه داروی کمکی مصرف می‌کنید، فقط طبق دستور مصرف کنید. استفاده بدون ملاحظه از قرص‌های خواب آور ممکن است عوارض جدی از جمله بیهوشی در پی داشته باشد. به این نکته دقت داشته باشید که قرص‌های خواب‌آور هیچ‌گاه بدون ضرر نیستند و استفاده از آن‌ها روی بدن و مغز شما تاثیرات مختلفی خواهد گذاشت.

 

نتیجه گیری:

در صورتی که از بی‌خوابی رنج می‌برید بهتر است از روش‌های درمانی بی ضرر استفاده کنید و سبک زندگی خود را تغییر دهید. آرامش بیشتر، استرس کمتر، تغذیه مناسب و مواردی از این قبیل می‌تواند در بهبود کیفیت خواب شما تاثیرگذار باشد. در صورتی که به دستور پزشک معالج مجبور به استفاده از قرص‌های خواب آور هستید نسبت به عوارض جانبی و تاثیر قرص خواب آور بر بدن اشراف لازم را داشته باشید و این موضوع را درک کنید که قرار نیست برای همیشه از این قرص‌ها برای خواب بهتر استفاده کنید. استفاده از داروهای خواب آور درمانی موقتی برای بهبود خواب شما است.

 

منبع:

https://www.sleepassociation.org/sleep-treatments/sleeping-pills/

 

 


مقاله آموزشی مرتبط