تأثیر مصرف مواد مخدر و الکل در دوران بارداری

تأثیر مصرف مواد مخدر و الکل در دوران بارداری

تأثیر مصرف مواد مخدر و الکل در دوران بارداری

تاریخ : ۱۴۰۰-۰۲-۲۲ / بازدید : 704 / لایک : 400

تأثیر مصرف مواد مخدر و الکل در دوران بارداری

اگر باردار هستید یا برای باردارشدن و تولد نوزادی سالم آماده می‌شوید، نباید در دوره بارداری از داروی بدون نسخه و مواد مخدر استفاده کنید. فقط داروها و مواد غیرقانونی مثل ماری جوانا، کوکائین و مت‌آمفتامین نیستند که به رشد جنین صدمه می‌زند بلکه معمولا نسخه بدون تجویز پزشک و مصرف مواد دیگری مثل کافئین و الکل هم اثرات طولانی‌مدتی روی جنین می‌گذارد.

هشدارها برای مصرف مواد در بارداری را جدی بگیرید

شاید پس از مصرف مواد مخدر در بارداری مشکل جدی یا بلندمدتی نداشته باشید ولی قطعا جنین درگیر می‌شود. مادران مصرف‌کننده، نوزادی مصرف‌کننده به دنیا می‌آورند و این بچه‌ها درگیر اختلالات رشد می‌شوند. در بررسی‌های انجام‌شده این نتیجه به دست آمد که مصرف غیرقانونی دارو در بارداری اثر مستقیمی روی جنین می‌گذارد.

مادر الکلی یا مادری که سیگار می‌کشد و کافئین مصرف می‌کند درواقع جنین را هم درگیر می‌کند. مصرف مواد در بارداری مانند ماریجوانا و شیشه روی جنین اثرگذار است و تمایل  مادر به مصرف کوکائین – چه به‌صورت استشمام، چه تزریق و چه سیگار- نه‌تنها زندگی او را گرفتار مشکلات جدی می‌کند بلکه سلامت جنین را هم به خطر می‌اندازد.

 ازجمله تبعات مصرف کوکائین می‌توان به مشکلات تنفسی، حملات قلبی، سکته مغزی و تشنج اشاره کرد. همچنین بعضی یافته‌ها نشان دادند که نوزادان مادرانی که در دوران بارداری، الکل یا مواد مخدری مثل ماری‌جوانا یا تنباکو مصرف می‌کردند ممکن است در سال‌های اول نوجوانی ساختار مغزی غیرعادی داشته باشند.

فراموش نکنید که اثرات مصرف مواد در بارداری مثل مخدرکوکائین فوری است ضمن این که این اثر روی جنین ماندگار خواهد بود. نوزاد مادری که در دوران بارداری کوکائین مصرف می‌کرده معروف است به « بچه کراکی» که بچه کراکی‌ها مشکلات جدی جسمانی و روانی خواهند داشت.

 

عوارض مصرف مواد مخدر در بارداری کدام است؟

 •  نقص عضو هنگام تولد
 •  نوزاد نارس
 •  کم‌وزن بودن نوزاد
 •  سقط‌ جنین

 

تأثیر ارتباط زن باردار با فرد معتاد

آزمایش‌ها ثابت کرده‌اند که حتی ارتباط با افراد مصرف‌کننده موادی مثل ماریجوانا و هروئین و الکل در دوران بارداری، باعث اختلالات رفتاری نوزاد در سال‌های آغازین تولد و افت سطح هوشیاری و حافظه او می‌شود.

مطالعات انجام‌شده در انستیتو ملی اعتیاد به مصرف مواد National Institute on Drug Abuse در آمریکا نشان می‌دهد که ارتباط زن باردار با فرد معتاد و همچنین در معرض مصرف مواد قرار گرفتن منجر به مشکلات نامحسوس ولی قابل‌توجهی برای رحم و نوزاد می‌شود که به شرح زیر است:

 • اختلال در عملکرد شناختی نوزاد
 • اختلال در پردازش اطلاعات و درک موضوع
 • اختلال توجه و تمرکز در کارها

پس می‌تواند نتیجه گرفت که اثرات بلندمدت مصرف مواد در بارداری صرفا محدود به زندگی تحصیلی فرد نمی‌شود بلکه زندگی فرد را به‌طورکلی تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

مصرف کدام مواد مخدرخطر بیشتری در بارداری دارد؟

تقریبا همه مواد مخدر اثرات خطرناکی بر جنین می‌گذارند. برای نمونه نوزادی که در معرض مصرف کوکائین بوده است سر کوچک‌تری خواهد داشت که نشان‌دهنده سطح پایین  ضریب هوشیIQ   است.

- مصرف کوکائین در بارداری منجر به اختلالاتی در ادرار و سلامت قلب نوزاد می‌شود و همچنین ممکن است به سکته مغزی در جنین که یا باعث آسیب مغزی یا نهایتا مرگ می‌شود، بیانجامد.

مصرف این ماده به‌صورت سیگار خطرات جدی مثل تولد نوزاد نارس و کم‌وزن را در پی دارد ضمن این که نیکوتین و سایر مواد شیمیایی سرطان‌زا به جنین منتقل می‌شود.

همچنین خطر تولد نوزاد لب‌شکری با مشکلات مشابه مربوط به کام و دهان یا مرگ ناگهانی نوزاد – سندرم SIDS که اغلب در خواب اتفاق می‌افتد -  ازجمله دیگر پیامدهای شایع مصرف کوکائین در بارداری است.

ماده مخدر کوکائین، در اوایل بارداری خطرات جدی از جمله مشکلات قلبی – نقص دیواره بین بطنی- را به دنبال دارد. متأسفانه بسیاری از نوزادان با یک چنین مشکلی در سال اول تولد می‌میرند و نوزادان نجات‌یافته هم با مشکلات دیگری ازجمله بستری‌های طولانی بیمارستانی و جراحی‌های زیاد دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

از دیگر پیامدهای مصرف کوکائین درگیر شدن جفت است؛ اهمیت این موضوع به دلیل اهمیت نقش جفت در تأمین مواد مغذی لازم برای نوزاد درون رحم است.

- مصرف مت‌آمفتامین- با نام‌های اسپید، تینا، کرانک یا آیس- نیز خطر سقط در اوایل بارداری را در پی دارد. در دوران بارداری باعث زایمان زودرس و کم‌وزنی نوزاد می‌شود و همچنین نوزاد را تحریک‌پذیر می‌کند و مشکلاتی در غذا خوردن او پدید می‌آورد.

- مصرف الکل در بارداری و خطر سندرم جنین الکلی

اختلال سندرم جنین الکلی  FAS و اختلال وابسته به آن ‌‌‌FASD مجموعه‌ای از اختلالات ناشی از مصرف الکل است. این سندروم باعث ظاهر غیرعادی صورت نوزاد، اختلالات در رشد و مشکلاتی در سیستم عصبی مرکزی می‌شود.

از دیگر اختلالات مشاهده‌شده می‌تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 •  اختلال در یادگیری
 •  اختلال توجه
 •  ناتوانی جسمی ( ضعف در بینایی و شنوایی)

 

آیا میزان مصرف الکل مشخصی در بارداری وجود دارد؟

خیر، محدودیت بدون خطری برای مصرف الکل در بارداری وجود ندارد. در بعضی مطالعات انجام‌شده به اثر مشابه مصرف الکل با دوز پایین نیز روی جنین اشاره ‌شده است.

 

چند درصد از زنان باردار الکل مصرف می‌کنند؟

بنا بر بررسی‌های انجام‌شده در دفتر خدمات سلامت روان و اعتیاد به مواد مخدر در آمریکا (2013) با موضوع مصرف مواد و سلامت فرد، 5.4% از زنان باردار بین 18- 44 سال در اولین بارداری، 4.8 % دیگر در دومین بارداری و 2.4% زنان باردار هم در آخرین بارداری خود الکل مصرف می‌کرده‌اند. این ارقام در مورد مصرف مواد مخدری مثل ماریجوانا و سیگار نیز گزارش شده است.

مصرف الکل در بارداری، الکل را از مسیر بند ناف و جفت به نوزاد شما منتقل می‌کند. در ادامه به خطرات جدی مصرف الکل اشاره می‌کنیم:

◄ سقط

نوزاد در ماه‌های اولیه بارداری می‌میرد.

◄ نوزاد مرده

در نیمه دوم بارداری نوزاد در رحم می‌میرد.

◄ زایمان زودرس

زایمان زودرس مشکلات جدی بسیاری را برای نوزاد تازه متولدشده به همراه دارد.

◄ اختلال پس از تولد

بعضی از نوزادان مشکلات قلبی یا کلیوی و برخی دیگر مشکلات بینایی یا شنوایی خواهند داشت.

◄ اختلالات طیف جنین الکلی  (FASDs)

اختلالات ذهنی و یادگیری ازجمله پیامدهای مصرف الکل در بارداری است که ناتوانی ذهنی اغلب طولانی‌مدت است.

علائم اختلال FASDs

نوزادی که با این اختلال متولد می‌شود علائم زیر را دارد:

 •  کوچک‌تر، قدکوتاه‌تر و کم‌وزن‌تر است.
 •  لب‌شکری است و نقص در کام و دهان دارد.
 •  ناتوانی در یادگیری و حافظه دارد.
 •  بیش‌فعال است و اختلال در توجه دارد.
 •  مشکلات ارتباطی دارد.
 •  قدرت انتخاب و تصمیم‌گیری ضعیفی دارد.

طبق سازمان غذا و دارو آمریکا ((FDA ، در طول 3 ماه آخر بارداری نباید از آسپرین و ایبوپروفن استفاده شود ، مگر اینکه توسط پزشک دستور داده شود که آن را مصرف کنید.

 

سایت دکتر سی از شما دعوت می‌کند با نصب اپلیکشین این مجموعه و دریافت مشاوره رایگان آنلاین، از خدمات و اطلاعات جامع این سایت برای تجربه یک دوره بارداری خاطره‌انگیز بهره‌مند شوید.

 

رفرنس:

https://www.webmd.com/baby/drug-use-and-pregnancy#1

https://www.webmd.com/baby/qa/what-problems-are-caused-by-drinking-alcohol-during-pregnancy


مقاله آموزشی مرتبط