تاثیر مصرف ویتامین ب 12 در کاهش وزن

تاثیر مصرف ویتامین ب 12 در کاهش وزن

تاثیر مصرف ویتامین ب 12 در کاهش وزن

تاریخ : ۱۳۹۹-۱۰-۱۳ / بازدید : 736 / لایک : 100

امروزه بسیاری از محققان بر این عقیدهاند که مصرف ویتامین ب 12 میتواند در کاهش وزن افراد موثر باشد. به عبارتی این ویتامین با انجام اعمال حیاتی در بدن، چربی را تجزیه و به انرژی تبدیل می‌کند، اما آیا واقعا مصرف ویتامین ب 12 در کاهش وزن تاثیر‌گذار است؟ با ما همراه باشید تا در مورد این موضوع بیشتر برای شما توضیح دهیم، همچنین شما می‌توانید با نصب اپلیکیشن مشاوره آنلاین دکترسی در مورد تاثیرات این ویتامین در کاهش وزن مشاوره دریافت کنید.

ویتامین ب 12 چیست؟

ب 12 ویتامینی طبیعی است که در بعضی از مواد غذایی مثل گوشت، تخم مرغ، ماهی و صدف به وفور یافت می‌شود. ب 12 در گروه ویتامین‌های محلول در آب قرار دارد به این معنی که به راحتی در آب حل شده و توسط بدن جذب می‌شود که البته این ویژگی را می‌توان یک امتیاز مثبت برای این ویتامین در نظر گرفت. در بیشتر اوقات ویتامین ب 12 به صورت خوراکی مصرف می‌شود اما در مواردی این امکان برای شما فراهم است که آن را به صورت تزریق دریافت کنید.

مصرف ویتامین ب 12 برای کاهش وزن با نحوه عملکرد آن در بدن ارتباط دارد. این ویتامین به اشکال مختلف موجود است و هر نوع از آن وظیفه خاصی بر عهده را می‌گیرند. نمونه‌هایی از این موارد شامل متیل کوبالامین و 5-دئوکسی آدنوزیل کوبالامین بوده که برای متابولیسم انسان ضروری هستند. ویتامین ب 12 همچنین به صورت کوفاکتور عمل می‌کند به این معنی که آنزیم ال-متیل مالونیل –COA در متابولیسم چربی و پروتئین شرکت می‌کند. در واقع می‌توان این نتیجه را به دست آورد که ارتباط این آنزیم با متابولیسم و تامین انرژی در بدن، باعث شده که ویتامین ب 12 در کاهش وزن موثر عمل کند.

چرا مصرف ویتامین ب 12 در کاهش وزن مفید است؟

ویتامین ب 12 از چند طریق برای کاهش وزن مفید است بعضی از این راه‌ها مستقیم بوده  و بعضی کم‌تر تاثیرگذار هستند برای درک موضوع بهتر است که به این مطلب بپردازیم که در هنگام کمبود ویتامین ب 12 چه اتفاقاتی در بدن رخ می‌دهد. هنگامی که به اندازه کافی ویتامین ب 12 دریافت نمی‌کنید بدن شما دچار کمبود می‌شود این مشکل به ویژه در میانسالان قابل رویت است چراکه معده آن‌ها به علت ناتوانی در تولید اسید کلریدریک کافی نمی‌تواند به اندازه نیاز این ویتامین را از مواد غذایی جذب کند. افرادی هم که دچار کم خونی شدید هستند نمی‌توانند به اندازه کافی این ویتامین را دریافت کنند.در حقیقت بیشتر افراد بالای 50 سال به احتمال زیاد نیاز به خوردن مواد غذایی غنی شده یا مکمل های غذایی برای جبران ناتوانی بدن در دریافت مقادیر کافی ویتامین B12 از غذای معمولی دارند.

فراموش نکنید که رژیم غذایی گیاه خواری یا وگن به مشکل کمبود ویتامین ب 12 دامن می‌زند چراکه این ویتامین در منابع حیوانی مثل گوشت یافت می‌شود. 

کمبود ویتامین ب 12 منجر به کاهش سطح انرژی و مسائل روحی می‌شود. 

یکی دیگر از نتایج کمبود این ویتامین کم خونی است زیرا ب 12 در ساخت هموگلوبین نقش بسیار موثری دارد. در هنگام کاهش ویتامین ب 12 هموگلوبین ساخته نمی‌شود در نتیجه بدن فرد با کاهش اکسیژن رسانی مواجه خواهد شد که عوارضی از قبیل خستگی، ضعف، تنگی تنفس و حال تهوع را به دنبال دارد. 

ویتامین ب 12 با کاهش میزان استرس و اضطراب به کاهش وزن افراد کمک می‌کند زیرا این ویتامین با تنظیم عملکرد سیستم عصبی به کاهش این موارد کمک کرده و در نتیجه منجر به کاهش وزن و سرحالی هرچه بیشتر افراد می‌شود. تحقیقات نشان داده است افرادی که از نظر روحی و روانی مشکل دارند کم‌تر از سایرین به سمت ورزش تمایل پیدا می‌کنند به همین خاطر مصرف ویتامین ب 12 به عنوان یک محرک برای بهبود شرایط روحی عمل کرده که افراد را به ورزش کردن وادار می‌کند.

 

ویتامین ب 12 به عنوان یک جزء اساسی در متابولیسم بدن

مورد بعدی که قصد داریم به آن بپردازیم نقش ویتامین ب 12 در متابولیسم بدن است، به این صورت که این ویتامین به عنوان بخشی از چرخه کربس عمل می‌کند، چرخه کربس فرآیندی است که در میتوکندری سلول‌های جانوری و به منظور تولید انرژی هنگام تنفس هوازی انجام می‌گیرد. اگر بدن شما دارای کمبود ویتامین ب 12 باشد عملکرد این چرخه مختل شده و درنتیجه بدن قادر به دریافت انرژی حاصل از تجزیه قند نیست، متابولیسم ناکارآمد و ناقص منجر به افزایش ذخیره چربی در بدن به منظور تولید انرژی می‌شود و در نهایت سبب افزایش وزن خواهد شد. 

حضور ویتامین ب 12 همچنین برای متابولیسم اسیدهای چرب و پروتئین ضروری است، اسیدهای چرب برای تولید انرژی در بدن بسیار مهم و حیاتی هستند و با کمبود این ویتامین استفاده از این اسیدهای چرب مختل شده و با کاهش انرژی انجام فعالیت‌هایی که به کاهش وزن بدن کمک می‌کنند دچار مشکل خواهد شد در نتیجه افراد بیشتر در معرض چاقی قرار می‌گیرند.

 

دوز موثر برای مصرف ویتامین ب 12 در کاهش وزن چه قدر است؟

طبیعی‌ترین راه مصرف ویتامین ب 12 دریافت آن از طریق مواد غذایی است، این ویتامین در درجه اول در محصولات حیوانی و ماهی و صدف یافت می‌شود و در درجه دوم می‌توان آن از محصولاتی مثل پنیر و شیر به دست آورد، همان‌طور که گفته شد سریع‌ترین راه برای دریافت ویتامین ب 12 تزریق آن است که البته باید زیر نظر پزشکان انجام شود چراکه دوز ترزیق این ویتامین بالا بوده و فقط در صورت بروز بعضی شرایط خاص انجام می‌شود. همچنین شما می‌توانید قرص‌هایی که به صورت خوراکی بوده را در هر داروخانه‌ای تهیه کنید. مصرف استاندارد این ویتامین برای افراد مختلف تا حدودی متفاوت است و بیشتر بر اساس سن افراد برآورد می‌شود برای مثال بزرگسالان در روز می‌توانند 2.4 میکروگرم مصرف کنند در حالی که مصرف این ویتامین در بانوان باردار باید 2.6 میکروگرم در روز باشد.

سخن آخر :

ب 12 یک ویتامین محلول در آب است به همین خاطر مصرف آن معمولا مانند ویتامین‌های محلول در چربی محدودیت ندارد، به خاطر داشته باشید که مصرف ویتامین ب 12 در کاهش وزن به علت نقش مهمی است که این ویتامین در عملکرد چرخه کربس و متابولیسم‌های ضروری بدن دارد.

 

 

 


مقاله آموزشی مرتبط