تاثیر گوشی و تبلت بر روند یادگیری و رشد کودکان

تاثیر گوشی و تبلت بر روند یادگیری و رشد کودکان

تاثیر گوشی و تبلت بر روند یادگیری و رشد کودکان

تاریخ : ۱۴۰۰-۰۲-۲۷ / بازدید : 1266 / لایک : 900

تاثیر گوشی و تبلت بر روند یادگیری و رشد کودکان

امروزه و با پیشرفت تکنولوژی شاهد استفاده هر چه بیشتر افراد از تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها هستیم. با توجه به آمار‌های موجود ‌می‌توان بیان کرد که کودکان یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های استفاده کنندگان از ابزار‌های هوشمند را تشکیل ‌می‌دهند. در زمینه تاثیر این ابزار‌های الکترونیکی بر کودکان نظریه‌های مختلفی وجود دارد. در ادامه با دکتر سی همراه باشید تا از جدیدترین مطالعات انجام شده در خصوص تاثیر گوشی بر یادگیری کودکان مطلع شوید.

 

کودکان شما بخش عمده‌ای از تقاضای بارز دیجیتال را تشکیل ‌می‌دهند

دستگاه‌های هوشمند همراه مانند لپ‌تاپ، iPad و تلفن‌های هوشمند به طور فزاینده‌ای توسط کودکان از جمله کودکان نوپا و پیش دبستانی استفاده ‌‌می‌شود. در ایالات متحده، در بررسی انجام شده مشخص شد که در بین کودکان دو تا 4 ساله، 39 درصد از دستگاه هوشمند iPad یا iPod استفاده ‌می‌کنند. بررسی‌ها نشان ‌می‌دهند که در انگلستان، 40 درصد از کودکان 3 تا4 ساله در خانه از تبلت استفاده ‌می‌کنند. آمار‌ها در سوئد نشان ‌می‌دهند که 50 درصد از کودکان 3 تا 4 ساله از لپ تاپ و 25 درصد دیگر از تلفن هوشمند استفاده ‌‌می‌کنند.

 

تاثیر گوشی بر یادگیری کودکان

در زمینه تاثیر گوشی بر روند یادگیری کودکان مطالعات زیادی انجام شده است. برخی از خانواده‌ها نگران استفاده کودکان خود از این ابزار‌های هوشمند هستند. در حالی که برخی دیگر این ابزار‌ها را بسیار مفید و موثر در فرایند یادگیری فرزندانشان اعلام ‌می‌کنند. در ادامه نتایج برخی از این مطالعات آورده شده است. اگر شما سوالی در خصوص نحوه کنترل ‌میزان استفاده فرزندتان از ابزار‌های الکترونیکی را دارید ‌می‌توانید با نصب اپلیکیشن مشاوره آنلاین دکترسی از راهنمایی‌های متخصصان این مرکز استفاده کنید.

 

توسعه سواد

طبق مطالعات اخیر ‌می‌توان بیان داشت که در بین مهارت‌های مختلف تاثیر صفحات لمسی بر مهارت خواندن بیشتر است. در این بررسی‌ها به مقایسه اثر مطالعه کتاب‌های الکترونیکی و کتاب‌های چاپی بر ‌میزان سواد استفاده کنندگان پرداخته شده است.

با انجام این بررسی‌ها محققان نتیجه گرفتند که کتاب‌های الکترونیکی با طراحی خوب ‌‌می‌توانند به کودکان در یادگیری هر چه بیشتر کمک کنند و تاثیر نسخه‌های الکترونیکی به مراتب بیشتر از نسخه‌های چاپی از همان کتاب هستند. مشخص شد که کتاب‌های الکترونیکی دارای انیمیشن ، صدا و بازی باعث توجه بیشتر کودکان ‌می‌شوند.

در خصوص تاثیر گوشی بر یادگیری کودکان و ارتقای مهارت نوشتاری آن‌ها نیز مطالعاتی انجام شده است. نتیجه این مطالعات نشان دهنده تاثیرات زیادی نیستند. به بیان دیگر، استفاده از ابزار‌های هوشمند تاثیری بر مهارت نوشتاری کودکان ندارد. با این حال، برخی از مطالعات نشان ‌می‌دهند که تبلت و تلفن‌های هوشمند به بهبود مهارت نوشتاری بزرگ سالان کمک زیادی ‌می‌کند.

 

توسعه دانش‌های علمی، مهندسی، تکنولوژی و ریاضی

هشت مطالعه اثرات استفاده از تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها را بر توسعه دانش‌های علمی، مهندسی، تکنولوژی و ریاضی به ویژه ریاضیات و علوم بررسی کرده‌اند. هدف از انجام این مطالعات آن بود تا ارزیابی کنند آیا ابزارهای هوشمند به انتقال بهتر دانش به کودکان کمک ‌می‌کنند یا خیر؟

نتایج مطالعات نشان ‌می‌دهند که در فضای بازی‌های کامپیوتری و یا استفاده از نرم افزار‌هایی با هدف آموزش کودکان سرعت یادگیری بالایی خواهند داشت. اگر فضای این برنامه‌ها به صورت تعاملی طراحی شده باشد از تاثیر بیشتری نسبت به نسخه‌های کنترلی این ابزار‌ها برخوردار خواهند بود.

با انجام این مطالعات مشخص شد که توانایی کودکان در علم ریاضی در ‌زمینه‌هایی از جمله شمارش، واحد‌های اندازه گیری و سنجش حجم و اندازه‌گیری بهبود پیدا کرده است. از طرف دیگر، برخی مطالعات نشان دهنده مثبت بودن تاثیر گوشی بر یادگیری کودکان در دانش علوم هستند. به طوری که کودکان با استفاده از ابزار‌های هوشمند اطلاعات زیادی در خصوص نام و اندام حیوانات، ویژگی‌های زیست محیطی آن‌ها و نیز آب و هوا کسب کرده‌اند.

 

توسعه مهارت‌های عمو‌می‌

در خصوص ارزیابی تاثیر موبایل و تلفن هوشمند در زمینه مهارت‌های عمو‌‌می ‌و اجتماعی مطالعات زیادی انجام شده است. این مطالعات با هدف بررسی ابعاد اجتماعی و فردی تاثیر گوشی بر یادگیری کودکان انجام شده و مواردی از جمله توانایی‌های حل مسئله، توانایی برنامه‌ریزی و عملکرد اجرایی کودکان را ارزیابی ‌می‌کنند.

 در مطالعات انجام شده توسط گروهی از محققان این نتیجه به دست آمد که استفاده از تبلت و سایر ابزار‌های هوشمند تاثیری بر ‌میزان مهارت زبانی کودکان ندارد. در این مطالعات کودکان مختلفی با گروه‌های سنی متفاوت بررسی شدند و مهارت سخنوری آن‌ها بعد از مدتی استفاده از ابزار‌های هوشمند سنجیده شد. نتایج این مطالعه نشان ‌می‌دهد که مهارت‌های کلا‌‌می ‌کودکان تحت تاثیر بازی‌ها و برنامه‌های دیجیتال قرار نمی‌گیرد.

در بررسی دیگری که توسط گروهی از محققان انجام شد نشان داده شده است که استفاده از تبلت در کلاس‌های درس می‌تواند تاثیر زیادی بر مهارت‌های اجتماعی کودکان داشته باشد. نتایج این مطالعات نشان داد که استفاده از تبلت به توسعه ی هر چه بیشتر همکاری در کودکان کمک ‌می‌کند و مهارت کار گروهی آن‌ها را بهبود ‌می‌بخشد. از طرف دیگر، این ابزار‌های دیجیتال به رشد اعتماد به نفس کودکان کمک ‌می‌کند و مهارت شنیداری و گوش دادن آن‌ها را بهبود ‌می‌بخشد. در این مطالعات آورده شده است که ‌میزان اثر پذیری دختران از ابزار‌های دیجیتال به مراتب بیشتر از اثرپذیری پسران از ابزار‌های مشابه است.

 

نکات کلی در خصوص استفاده از تلفن و ابزار‌های هوشمند توسط کودکان

با توجه به مطالب آورده شده در این مقاله ‌می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از ابزار‌های دیجیتال تاثیر مثبتی بر یادگیری کودکان ‌می‌توانند داشته باشند. با این حال، ‌میزان تاثیر گوشی بر یادگیری کودکان به عوامل مختلفی از جمله نحوه استفاده کودک از این ابزار، برنامه‌ها و بازی‌های موجود در این وسیله هوشمند، نحوه تعامل او با خانواده و دوستان، ‌میزان دسترسی کودک به محتوای سالم و مفید، ‌میزان استفاده او از ابزار‌های هوشمند، سایر ابزار‌های آموزشی تهیه شده برای او و موارد بسیار دیگری بستگی دارد. توصیه ‌می‌شود که خانواده‌ها با تهیه محتوای سالم و انجام نظارت پیوسته زمینه یادگیری هر چه بهتر فرزند خود را مهیا کنند.

 

منابع:

https://sci-hub.do/10.1111/jcal.12220


مقاله آموزشی مرتبط