تاول تبخالی چیست و چگونه ایجاد میشود ؟

تاول تبخالی چیست و چگونه ایجاد میشود ؟

تاول تبخالی چیست و چگونه ایجاد میشود ؟

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۶-۱۶ / بازدید : 364 / لایک : 12

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که در اطراف یا سطح داخلی لب خود تاول‌های خاصی را احساس کرده‌اید که به مرور بزرگ‌تر می‌شوند. این تاول‌ها همان تبخال صورت هستند که ممکن است چندین روز مهمان لب‌ها و حتی بینی شما باشند.با توجه به این که مشکل تبخال گاهی اوقات دردناک و آزار دهنده است و از نظر زیبایی ظاهری نیز چندان خوشایند نیست، فرد سریع‌تر به فکر درمان آن می‌افتد.در این مقاله قصد داریم ببینیم تبخال چیست و چگونه ایجاد میشود پس با دکترسی همراه باشید.

تبخال چیست و چگونه بوجود میآید ؟

تبخال زائده‌ای تاول مانند است که نسبت به تاول‌های عادی خشک‌تر به نظر می‌رسد. در واقع، تبخال تاول‌های کوچک و پر از مایعی هستند که روی لب یا اطراف دهان ایجاد می‌شوند. این زائده‌ها در پی ورود ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 به بدن به وجود می‌آیند. تبخال در ابتدا تر است و در جریان فرایند بهبودی کم کم خشک می‌شود.  هر چند دلایل تبخال ممکن است در اذهان عمومی به مواردی مانند ترس و ... ربط داده شوند؛ اما در واقع دلیل تبخال و بروز آن یک ویروس است.ویروس هرپس ممکن است در هر منطقه مرطوبی از بدن ایجاد تبخال کند که شایع‌ترین آن‌ها تبخال های صورت است و در نواحی دهان، لب و بینی بروز می‌کند.

تبخال های داخل دهان، چشم و بینی نسبت به تبخال لب کمیاب‌تر هستند ولی درد بیشتری ایجاد می‌کنند.

ممکن است پس از ورود ویروس به بدن هیچ اتفاقی نیفتد و تبخال ایجاد نشود؛ اما در پی اتفاقاتی مانند اضطراب، حساسیت به غذایی خاص و مواردی از این قبیل خود را نشان می‌دهد.تبخال صورت برجسته و کوچک است و اکثر اوقات زخم می‌شود. تبخال یک دوره یک تا چند روزه دارد. گاهی اوقات ممکن است تبخال هیچ دردی نداشته باشد و سریع از بین برود؛ اما در صورتی که یک یا دو هفته در دهان دیده شد، حتما باید توسط پزشک بررسی شود.

دلایل تبخال و نحوه انتقال آن به دیگران

ویروسی که باعث بروز تبخال می‌شود قابل سرایت به دیگران نیز هست. ممکن است با روبوسی، استفاده از وسایل مشترک و ... ویروس به بدن فرد مقابل وارد شود و در موقع مناسب خود را نشان دهد. از این رو رعایت بهداشت فردی و عدم ارتباط نزدیک با فرد مبتلا به تبخال صورت می‌تواند از بروز آن جلوگیری کند.با توجه به این که یکی از دلایل تبخال صورت انتقال از دیگران است، بهتر است در صورتی که تبخال بر روی دهان یا لب خود دارید، مراقبت‌های لازم را انجام دهید و ظروف غذای خود را تا چند روز پس از رفع تبخال از دیگران جدا کنید.

آیا واکسن تبخال وجود دارد؟

با توجه به این که تبخال باعث بروز زخم در صورت می‌شود و نوع تبخال تناسلی نیز ممکن است خطرناک و دردآور باشد، جلوگیری از بروز آن اهمیت زیادی دارد. علاوه بر این ایجاد زخم در نواحی مرطوب بدن سبب بروز عفونت شده و در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به شدت آسیب زننده است.افراد مبتلا به سرطان‌های مختلف و بیماری‌های تضعیف کننده سیستم ایمنی مانند ایدز و هپاتیت بیشتر در معرض ایجاد تبخال بر روی بدن خود هستند. این افراد به دلیل شرایط بدنی خاص و ضعیف‌تری که دارند، مدت زمان بیشتری میزبان تبخال های ایجاد شده نیز می‌باشند. از این رو نیاز است که از واکسن تبخال برای جلوگیری از عمل کردن این ویروس استفاده کنند.

واکسن تبخال، آنتی بادی‌هایی را در بدن فعال می‌کند که از فعالیت ویروس جلوگیری کرده و تبخال ایجاد نمی‌شود.

روش‌های مختلف درمان تبخال

تبخال ها گاهی اوقات آزار دهنده هستند. به خصوص تبخالی که در داخل دهان ایجاد می‌شود، در مواقع غذا خوردن بسیار دردناک است. به همین علت درمان سریع‌تر آن توصیه می‌شود.البته از نظر پزشکی، هیچ درمان قطعی و دارویی کاملی برای تبخال وجود ندارد؛ اما خوشبختانه این عارضه بدون درمان نیز خود به خود رفع می‌شود.درمان‌های دارویی مانند پماد ضد ویروس، آسیکلوویر، والاسکلوویر و ... از انتشار ویروس جلوگیری می‌کنند و به درمان سریع‌تر آن منجر می‌شوند.

درمان تبخال صورت به صورت سنتی

درمان‌های مختلفی برای تبخال صورت به خصوص لب در طب سنتی وجود دارد. البته ویروس تبخال معمولا برای همیشه در بدن خواهد ماند؛ اما ممکن است سرعت عمل آن کمتر شود. درمان تبخال صورت در طب سنتی زمانی انجام می‌گیرد که تبخال ایجاد شده است و این درمان فقط طول دوره بیماری را کمتر می‌کند. برخی از این درمان‌ها موارد زیر را شامل می‌شود:

  • کمپرس یخ: یکی از شایع‌ترین روش‌های طب سنتی برای درمان تبخال، استفاده از کمپرس یخ است. یخ سبب تسکین درد شده و سوزش آن را کم می‌کند. کمپرس یخ را چند روز هر بار ده دقیقه بر روی تبخال قرار دهید. به مرور شاهد بهبود هر چه بیشتر تبخال خواهید بود.
  • سرکه سیب نیز می‌تواند درمانی مؤثر برای تبخال باشد. یک تکه پنبه را به سرکه سیب آغشته کنید و بر روی تبخال قرار دهید. احتمالا سوزشی را در آن احساس می‌کنید و به مرور تبخال از بین خواهد رفت.
  • سیر: سیر خواص ضدالتهابی و ضد میکروبی دارد. از این رو به بهبود تبخال کمک می‌کند و ویروس‌ها را از بین می‌برد. آلیسین خواص ضد ویروسی دارد. این ماده در سیر وجود دارد و می‌توانید از آن برای بهبود تبخال بهره ببرید.
  • چای نعناع فلفلی نیز در طب سنتی برای درمان تبخال به کار می‌رود. این چای به تسکین درد و التهاب ناشی از تبخال کمک شایانی می‌کند و بر روی ویروس نیز اثر می‌گذارد. برای درمان بهتر است هر روز حداقل دو فنجان چای نعناع فلفلی بنوشید یا روغن این گیاه را با یک پنبه بر روی تبخال بمالید.
  • آلوئه ورا نیز دستی در درمان تبخال دارد! ژل آلوئه ورا را به ناحیه تبخال بمالید و اجازه دهید تا خشک شود. سپس آن را با یک دستمال گرم و خیس تمیز کنید. این کار را چند بار در روز و به مدت 3 یا 4 روز انجام دهید. البته کرم آلوئه ورا هم در بازار وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.
  • مصرف غذاهایی مانند تخم‌مرغ، زردآلو، انبه، سیب، محصولات لبنی مانند ماست و پنیر و ... برای بهبود تبخال مفید هستند.

نکاتی که در صورت بروز تبخال باید به آن توجه کنید

بهداشت شخصی را رعایت کنید. تبخال سبب زخم و آسیب دیدن پوست می‌شود و بروز عفونت را تشدید می‌کند.به هیچ عنوان هنگامی که تبخال دارید، آن را دست‌کاری یا زخم نکنید. مایعات و خونی که از تبخال خارج می‌شود، حاوی ویروس هرپس است و ممکن است در دیگر قسمت‌های صورت نیز تبخال ایجاد کند.سرخود برای درمان تبخال صورت از دارو استفاده نکنید یا ماده‌ای را روی آن قرار ندهید. ممکن است موادی که مناسب نیستند به بدن وارد شده و ایجاد عفونت یا حساسیت کند.

منبع:

https://www.mayoclinic.org

https://www.webmd.com

 


مقاله آموزشی مرتبط