توصیه های جدی در مورد قرص متفورمین و لاغری

توصیه های جدی در مورد قرص متفورمین و لاغری

توصیه های جدی در مورد قرص متفورمین و لاغری

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۷-۰۸ / بازدید : 700 / لایک : 20

متفورمین (Metformin) دارویی مشهور در بین بیماران دیابتی است و افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند. اما تحقیقات جدید نشان داده که داروی متفورمین و تاثیرات آن در لاغری، رابطه مستقیمی با سبک زندگی افراد مبتلا به پیش دیابت داشته و این افراد توانسته‌اند در مدت طولانی وزن خود را ثابت نگه دارند. حتی گزارش شده برخی افراد که به دیابت مبتلا نیستند نیز از آن جهت لاغری و رسیدن به وزن سالم استفاده می‌کنند.،  دکترسی قصد دارد در این مقاله شما را با عوارض و تاثیرات متفورمین بر کاهش وزن آشنا کند.پس با ما همراه باشید .

متفورمین چیست؟

متفورمین یکی از رایج‌ترین قرص‌هایی است که برای کاهش قند خون دیابتی‌ نوع 2 تجویز می‌شود. همچنین داروی متفورمین یا گلوکوفاژ در صورت مختل شدن سوخت و ساز کربوهیدرات و گاهی درمان سندروم تخمدان پلی‌کیستیک نیز از طرف پزشک متخصص به بیمار داده می‌شود.

رابطه متفورمین و لاغری

در تحقیقات گسترده‌ای که روی بیماران مبتلا به دیابت نوع دو در مرکز تحقیقات پزشکی پنینگتون آمریکا انجام شد؛ محققان دریافتند که افرادی که با مصرف متفورمین در مرحله پیش دیابت کاهش وزن پیدا کرده بودند، توانستند برای مدتی طولانی وزن جدید خود را حفظ کنند.در واقع این تحقیق نشان داده، بیشتر از ۶ درصد کاهش وزن افراد دیابتی به مدت ۶ تا ۱۵ سال باقی مانده است. اما افرادی که از طریق رژیم غذایی و ورزش منظم از سبک زندگی سالم برخوردار بودند؛ توانستند کمتر از ۴ درصد از کاهش وزن خود را نگه دارند. 

استفاده از متفورمین برای لاغری بی خطر است؟

قطعا استفاده از هر دارویی بدون تجویز پزشک و مصرف خودسرانه خطراتی را در پی خواهد داشت. اگر هدف شما از استفاده متفورمین فقط لاغری است، ناگفته نماند این قرص هم مانند تمام داروهای دیگر عوارض جانبی دارد و مصرف بی‌رویه آن می‌تواند موجب بروز مشکلات گوارشی نظیر تهوع، استفراغ و اسهال شود.اگر دیابت ندارید و می‌خواهید از این قرص استفاده کنید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید .

دکتر کیشور گادی در اینباره چه می‌گوید؟
مدیر انجام این تحقیق دکتر کیشور گادی درباره نتایج تحقیق تیم خود گفت:" قطعا ایجاد تغییرات مثبت در سبک زندگی برای کاهش وزن اولویت دارد، اما تحقیقات ما نشان داد مصرف داروی متفورمین برای حفظ طولانی مدت وزن بهترین گزینه است"
دکتر گادی در ادامه گفت: "البته هنوز هیچکس مطمئن نیست که  کاهش وزن با متفورمین امکان پذیر بوده و این دارو بتواند برای همه افراد در لاغری مفید باشد."

سخن آخر

قرص متفورمین و لاغری شکم یکی از موضوعات پربحث است. اما به این نکته توجه کنید که راه‌های زیاد و طبیعی برای کاهش وزن وجود دارد که می‌توانید از طریق آنها به وزن ایده‌آل خود برسید. نکته علمی و تکمیلی دیگر هم اینکه دانشمندان معتقدند، کاهش قابل توجه وزن(یعنی بیش از ۵ درصد از وزن بدن) می‌تواند مانع تبدیل شدن مرحله پیش دیابت به دیابت نوع ۲ شود. همچنین در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 روند پیشرفت بیماری را به تأخیر می‌اندازد.


مقاله آموزشی مرتبط