تکنیک های آرام سازی ذهن

تکنیک های آرام سازی ذهن

تکنیک های آرام سازی ذهن

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۵-۲۵ / بازدید : 468 / لایک : 25

در مطلب چطور تسلیم استرس می شویم یک کلید طلایی در اختیار شما قرار دادیم که راهکار بسیار مفید و مناسبی برای غلبه بر استرس و تنش‌های روزمره بود. در ادامه، می‌خواهیم تکنیک آرام سازی ذهن را به شما معرفی ‌کنیم و در کنار آن استرس‌های انباشته شده در بدن که از کشنده‌ترین سم‌ها است را، دفع و ناپدید کنیم. 

مدیتیشن ذهن
آرام سازی تمرینی ساده و مختصر است که اگر برای شما به عادت تبدیل شود و جزئی از زندگی روزانه شما گردد، اثری جادویی بر سلامت و کیفیت زندگی شما خواهد داشت. آرام سازی فرایندی است که همه ما کمی و بیش با آن آشنا هستیم اما احتمالا هرگز آن را جدی نگرفتیم. 
قرن‌هاست در مذاهب، آیین‌ها و مکاتب مختلف، آرام سازی نه تنها توصیه بلکه به شدت بر آن تاکید شده است و تمامی ما به شیوه‌های مختلف با آن آشنا هستیم. مدیتیشن به نوعی همان مراقبه در یوگا و نوعی از عبادت در تمامی مذاهب است که به سبک زندگی سالم نیز کمک بسزایی خواهد کرد.  حالا با وجود آشنایی مقدماتی شما با آرام سازی در این مطلب 10 روش اجرای آن آشنا شده و باهم به تمرین آن می‌پردازیم.

تکنیک های آرام شدن ذهن
تمرین تنفس
تنفس اولین و موثرترین تکنیک برای کاهش خشم و اضطراب است. 
هنگامی که شما مضطرب یا عصبانی هستید، تمایل دارید نفس‌های سریع داشته باشید، و این پیام به مغز شما ارسال می‌شود. همچنین در این راستا حلقه ای از بازخوردهای منفی را تقویت می کنید. به همین دلیل است که نفس‌های طولانی و عمیق آرام بخش، این حلقه را مختل می‌کند و به آرامش شما کمک می‌کند. من به شخصه طرفدار پروپا قرص تنفس تراپی هستم و در شرایط سخت و استرس زا سریع ازش استفاده  می‌کنم. اما تکنیک‌های تنفسی مختلف برای کمک به آرام کردن شما وجود دارد. 
در تنفس سه گانه، نیاز دارید اول یک نفس عمیق بکشید و سپس در حین بیرون دادن نفس، به نقاط مختلف بدن متمرکز شوید.  زمانی که آرام نشسته‌اید و هیچ دغدغه‌ای ندارید این تمرین و امتحان کنید تا از تاثیر چندبرابر آن در حین استرس آگاه شوید.

 بپذیرید که استرس دارید
بپذیرید که استرس بخشی از زندگی است و هر لحظه ممکن است با کوچکترین تلنگر نمایان شود. اینکه ناراحتی یا تنش‌های خود را بروز نمی‌دهید حالتان بدتر شده و راه آرامش را به رویتان می‌بندید.

افکارتان را به چالش بکشید
بخشی از اضطراب، افکار غیرمنطقی است که لزوما معنای خاصی ندارند. این افکار اغلب به صورت سناریو یا نشخوار وجود دارند. شما ممکن است خود را در چرخه "چه چیزی یا چه کسی" گرفتار کنید، که می‌توانند زندگی کنونی شما را تخریب کنند.
هنگامی که یکی از این اندیشه‌ها به سراغتان آمد، متوقف شوید و سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا اصلا این اتفاق شدنی است؟
 • آیا این تفکر منطقی است؟
 • آیا تا به حال برای من اتفاق افتاده است؟
 • بدترین چیزی که می‌تواند اتفاق بیفتد چیست؟ آیا می‌توانم آن را اداره کنم؟

پس از اینکه سوالات را مرور کردید، وقت آن است که تفکر خود را تغییر دهید. به جای "من نمی‌توانم در این پل راه بروم. اگر زلزله بیاید و به آب بیافتم؟» به خودتان بگویید:« افراد زیادی هستند که هر روز روی آن پل راه می‌روند و هرگز در آب نیوفتادند».
سعی کنید برعکس چیزی که در ذهنتان تداعی می‌شود را به خود بگویید و از لغات و عبارات مثبت استفاده کنید.

استرس یا خشم خود را آزاد کنید
با توجه به تجربه‌ای که من در زمینه آرام سازی ذهن داشتم، هرچه بیشتر فعالیت روزانه داشته باشید؛ سرحال و پرانرژی تر خواهید بود. می توانید در پارک‌ها به همراه دوستانتان پیاده‌روی کنید و ماده سروتونین را بیشتر در بدنتان ترشح کنید.
هرگز سعی نکنید خشمتان را توسط مشت کوبیدن و آسیب رساندن به خود و دیگران ابراز کنید. زیرا تحقیقات نشان می‌دهد تخلیه اشتباه، خشم شما را افزایش داده و نشانه‌های آن را تقویت می‌کند. آگاه باشید رابطه استرس و دیابت یا هر بیماری دیگر به طور مستقیم بوده و منجر به بروز عوارض دیگری می‌شود.

موسیقی گوش دهید
هر وقت احساس خشم یا نگرانی‌های بی دلیل داشتید؛ هدفون را بردارید و موسیقی مورد علاقتان را گوش دهید. یکی از آسون‌ترین و در دسترس‌ترین راه‌های کاهش استرس گوش دادن به موسیقی‌های آرامبخش یا بی‌کلام است. 

حواستان را پرت کنید
گاهی ذهن انسان درگیر مسائلی می‌شود که حتی یک درصد هم امکان اتفاق افتادن را ندارد. در این شرایط باید وضعیت کنونی که در آن هستید را ترک کرده و از اتاق بیرون بروید.  باید جهت گیری ذهنی را تغییر دهید و سریع مشغول کار دیگری شوید. فراموش نکنید هر چه به استرس و عصبانیت های بی دلیل دامن بزنید افسردگی به سراغتان آمده و وضعیت را بدتر خواهد کرد. (اگر بیماری دیابت دارید و می‌خواهید در زمینه افسردگی اطلاعات داشته باشید مقاله نقش افسردگی در دیابت و 5 عامل مرتبط با آن را مطالعه کنید)

بدن خود را آرام کنید
هنگامی که فکر انسان دچار تنش و استرس شود، بدن نیز آن اعمال را خود گرفته و در بیشتر مواقع حس آرامش را از دست می‌دهد. تمرین آرامش عضلات یکی از بهترین راه ها برای کاهش تنش است.

برای انجام این کار:

 • روی زمین صاف یا روی تخت دراز کشیده.
 • بدن خود را شل کنید و دستانتان را کنار بدن خود قرار دهید.
 • پاها را مقداری از هم باز کرده و به حالت راحت دراز کنید.
 • سعی کنید ذهنتان را خالی کنید و به هیچ چیز فکر نکنید.
 • از سر خود شروع کنید و بر روی آن تمرکز کنید و به تمام جزئیات سر(مو، رنگ موهایتان،ریشه موها، کف سر و ... توجه کنید)
 • بعد از سر به نقطه دیگری از بدن بروید و همین کار را تکرار کنید.
 • در حین انجام این کار سعی کنید تمام نقاط بدن را رها و آزاد کنید و نقاطی را سفت نکنید.
 • تا زمان سبک شدن و آرام شدن بدن می‌توانید تا 15 دقیقه این تمرین را هر زمانی در روز انجام دهید.

برید بیرون و هوای تازه بگیرید
دمای و هوا گرفته در اتاق می‌تواند اضطراب و خشم شما را افزایش دهد. اگر احساس تنش دارید و فضای مورد نظرتان گرم و پرهیاهو است، در اسرع وقت خود را از محیط خارج کنید و بیرون بروید.
نه تنها هوای تازه شما را آرام می‌کند، بلکه تغییر مناظر می‌تواند گاهی اوقات فرایند تفکر مضطرب و ناراحت کننده را متوقف کند.

میان وعده مصرف کنید
گاهی با خوردن یک میان وعده کوچک و هیجان انگیز می‌توانید نیمی از استرس‌های خود را کاهش داده و انرژی بیشتری جذب کنید. 

 بر یک شی متمرکز شوید
هنگامی که مضطرب یا عصبانی هستید؛ روی یک شیء متمرکز شوید. یک مجسمه، یک سنگ یا هر وسایلی که در خانه دارید.
تمرکز باعث شده ذهنتان از مسئله آزار دهنده‌ای که در ذهن دارید، جدا شده و به سمت دیگری سوق داده شود. اگر هر روز این تمرین را انجام دهید در واقع نوعی مدیتیشن انجام داده‌اید و راه رها سازی ذهن را به خوبی یاد می‌گیرید.

 در پایان به روان شناس مراجعه کنید

مرحله آخر مراجعه به روان شناسی حرفه‌ای و خبره است. اگر با هیچ کدام از مراحل بالا ارتباط نگرفتید و نتوانستید آرام سازی را انجام دهید. می‌توانید با مراجعه به پزشک از او کمک بخواهید و روش‌های دیگر را نیز امتحان کنید. اما به یاد داشته باشید، تجویز هر فردی را قبول نکنید و مسیر دیگران را نروید. راه درمان هر فرد با فرد دیگر متفاوت بوده و نیاز به تایید پزشک متخصص است.

نتیجه گیری
 از امروز با انجام تنها یک بار آرام‌سازی در طول روز می‌توانید بر اختلالات خواب، مشغولیت ذهنی و افکار منفی، عوارض استرس خود غلبه کنید. تجربیات خود از آرام سازی را با ما به اشتراک بگذارید تا در کنار هم بیشتر بیاموزیم.


مقاله آموزشی مرتبط