خشونت علیه زنان

خشونت علیه زنان

خشونت علیه زنان

تاریخ : ۱۳۹۹-۱۲-۰۶ / بازدید : 601 / لایک : 100

خشونت علیه زنان

خشونت در اشکال مختلف و در شرایط متفاوت ایجاد می‌شود و به طور کلی می‌تواند زنان، کودکان، میانسالان و افراد بی‌دفاع را درگیر کند. یکی از مهم‌ترین انواع آن، خشونت علیه زنان است که شامل خشونت جنسی، خشونت اقتصادی، روانی و... بوده که آثار مخربی بر روح و روان بانوان باقی می‌گذارد. با ما همراه باشید تا در مورد خشونت علیه زنان و انواع آن بیشتر برایتان توضیح دهیم همچنین شما قادر خواهید بود تا با نصب اپلیکیشن مشاوره آنلاین دکترسی تجربه‌های خود را با ما در میان بگذارید و در این زمینه مشاوره دریافت کنید.

 

خشونت علیه زن چیست؟

واژه خشونت در انگلیسی از کلمه لاتین Violence به معنی زور گرفته شده و به مفاهیمی نظیر محدودیت و استفاده از برتری جسمی بر افراد ضعیف‌تر اشاره دارد. خشونت پدیده‌ای کاملا پراکنده و پیچیده است که تعریف آن از نظر علمی نمی‌تواند خیلی دقیق باشد چراکه به طور مستقیم تحت تاثیر فرهنگ‌های رایج مردم مناطق مختلف قرار می‌گیرد.

جنبش فمنیسم در اوایل نیمه دوم قرن گذشته به مسئله خشونت علیه زنان و پیامدهای روحی و روانی بعد از آن پرداخت و برای اولین بار با مطرح کردن خشونت علیه زنان بسیار مورد تقدیر قرار گرفت زیرا مسئله‌ای را به جهانیان گوشزد می‌کرد که تا قبل از آن محدود به پشت دیوارهای خانه بوده و کسی از آن صحبتی به میان نمی‌آورده است.

خشونت علیه زن در اکثر اوقات توسط جنس مقابل آن یعنی مرد اعمال می‌شود که در آن بانوان به دلیل یک واقعیت ساده یعنی زن بودن مورد اذیت و آزار جسمی، جنسی و روحی قرار می‌گیرند، در بسیاری از موارد این خشونت اعمال شده توسط مردان برای حفظ کنترل و برتری آن‌ها نسبت به زنان انجام می‌شود.

در بیشتر جوامع مردسالار نقش‌های مردانه همواره به عنوان ارزش محسوب می‌شوند؛ برای نمونه گریه کردن نشانه تحقیر است به همین خاطر اکثر مردان با جلوگیری از گریه کردن سعی در قدرتمند نشان دادن خود دارند یا انجام کارهای منزل اغلب توسط بانوان انجام می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت که زن در تمام فرهنگ‌های جهان در شرایط نابرابر اجتماعی نسبت به مردان زندگی می‌کند که این نابرابری‌ها نمودها و اندازه‌های مختلفی دارد.

 

انواع خشونت علیه زنان

انواع خشونت علیه بانوان شامل خشونت‌های خانوادگی یا خانگی و اجتماعی مثلا در محل کار است که از طریق پرخاشگری‌های جسمی، روانی و اجتماعی بروز می‌کند. خشونت‌هایی که در محیط خانه صورت می‌گیرد از اعضای خانواده نشات می‌گیرد و شامل آزار و اذیت جسمی، روانی و اقتصادی بوده و در بدترین حالت ممکن است سبب مرگ زن بدسرپرست شود. خشونت‌های روانی که بسیاری از روانشناسان را نگران کرده در اکثر موارد بین زن و شوهر یا افراد بزرگسال در مقابل کودکان و نوجوانان زیر سن قانونی در یک خانواده صورت می‌گیرد.

به طور معمول خشونت‌های روانشناختی و عاطفی علیه زنان با تهدید به ضرب و شتم زن و فرزندانش و علاقه شوهر به دوستانش و بیرون رفتن‌های پیاپی آن صورت می‌گیرد، حتی ممکن است شریک زندگی با توصیف روابطش با دیگر همجنسان همسرش و یا متهم کردن او به داشتن روابط عاشقانه، زن را مورد آزار و اذیت روحی و روانی قرار دهد.

مطالعات روانشناختی که در کشور شیلی به منظور شناخت این مسئله انجام شده است انواع خشونت علیه زنان را در گروه‌های زیر دسته‌بندی می‌کند:

 • خشونت کلامی: تحقیر، توهین، تمسخر، استفاده از بازی‌های ذهنی و کنایه به زن برای سرگرمی

 • ارعاب: ترساندن با نگاه، اشاره یا فریاد، پرتاب اشیا و تخریب اموال

 • تهدید: صدمه زدن، کشتن، خودکشی و بردن بچه‌ها با خود

 • منزوی کردن زن: گوش دادن به مکالمه‌های زن و مانع شدن برای برقراری رابطه دوستی با دیگر افراد

 • تحقیر: تصمیم‌گیری بدون مشورت با زن، با دیده تحقیر با زن برخورد کردن

 • سوء استفاده اقتصادی: کنترل‌های مالی زن، اعمال پاداش و جزا برای کارهای زن و جلوگیری از بیرون رفتن یا کارکردن در محیط‌های اجتماعی

خشونتی که در تمام طول تاریخ زنان بسیاری را قربانی خود ساخته زاییده تفکرهای غلط موجود در جامعه بوده که در واقع سبب تقویت این خشونت‌‌ها می‌شود، در بسیاری از موارد دولت‌ها و دنیای رسانه هم به آن دامن می‌زنند و باعث تثبیت شدن افکار خشونت علیه زنان در میان مردم می‌شوند.

در ادامه با دکترسی با ما همراه باشید تا به بررسی برخی از این باورهای نادرست بپردازیم:

 • خشونت طبیعی است همیشه وجود داشته و خواهد داشت.

 • خانه فضایی خصوصی است که هیچکس حق دخالت در آن را نداشته و مردان حق دارند هرجور که دلشان بخواهد رفتار کنند.

 • ضرب و شتم در بسیاری از موارد نوعی ابراز عشق است یعنی من تو را می‌زنم چون دوستت دارم و بعد با یک عذرخواهی همه چیز از ذهن تو پاک خواهد شد.

 • اگر مردی تجاوز کرد حتما بیمار روانی است و تقصیری ندارد؛ چراکه کنترل چندانی روی اعمال خود ندارد.

 • زن باید تحت هر شرایطی به خاطر فرزندانش خشونت همسرش را تحمل کند.

 • زنان دوست دارند رنج بکشند.

 • این حق طبیعی هر مردی است که غیرتی شود.

 

آیا خشونت علیه زنان امری رایج است؟

متاسفانه از نظر بسیاری از روانشناسان و متخصصان بهداشت روانی خشونت علیه زنان امر بسیار معمول است؛ چراکه این قبیل افراد روزانه با داستان‌های فراوانی که بیشترشان به هم شباهت زیادی دارند روبه رو می شوند به همین خاطر است که پدیده خشونت برای آن‌ها چندان تعجب‌آور نیست.

حقیقت این است که برای میلیون‌ها زن در سراسر جهان خشونت بخشی از زندگی روزمره آن‌ها محسوب می‌شود، برخی از عواقب جسمی که در زنان بعد از اعمال خشونت ایجاد می‌شود شامل دردهای مزمن، حاملگی‌های ناخواسته و ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و... است که زمینه را برای بروز بیماری‌های روانی مثل افسردگی، اختلال استرس و در نهایت به وجود آمدن افکار خودکشی فراهم می‌کند.

فراموش نکنید که خشونت علیه زنان یک مسئله جدی حقوق بشری و بهداشت عمومی بوده که مربوط به تمام بخش‌های جوامع است به همین خاطر باید بسیار مورد توجه قرار بگیرد.

کلام پایانی

پندارهای غلطی که در میان مردم جهان در مورد جنس ضعیف و قوی وجود دارد محکم‌ترین دلیل برای بروز خشونت علیه زنان است، متاسفانه بسیاری از این باورهای نادرست در میان اکثریت زنان هم نهادینه شده و سبب می‌شوند که تا حد زیادی این خود زنان باشند که به مسئله خشونت و نابرابری در جامعه دامن می‌زنند.

 

دکتر سی مشاوره آنلاین پزشکی

اپلیکیشن دکترسی با ارائه مشاوره آنلاین ( صوتی و نوشتاری) در هر مکان و در هر لحظه از شبانه روز این امکان را به شما می دهد تا با پزشکان و مشاورین معتبر و برتر ارتباط مستقیم برقرار نموده و در هر زمینه ای از حوزه های پزشکی و سلامت مشاوره دریافت کنید. دکترسی با ارائه بسته های آموزشی، دانش کلی جامعه (بیماران، دانشجویان پزشکی و ...) را در زمینه: پزشکی، آشنایی با بیماری ها و راه های درمان آن و سبک زندگی سالم را ارتقا می بخشد.
برای دریافت مشاوره آنلاین پزشکی و دریافت رژیم غذایی کلیک کنید و اپلیکیشن دکترسی را نصب کنید.


مقاله آموزشی مرتبط