خود ارضایی و راه‌های جلوگیری از آن

خود ارضایی و راه‌های جلوگیری از آن

خود ارضایی و راه‌های جلوگیری از آن

تاریخ : ۱۴۰۰-۰۲-۲۲ / بازدید : 1178 / لایک : 700

خود ارضایی و راه‌های جلوگیری از آن

شناخت رفتار جنسی

خود ارضایی Masturbation یک رفتار عادی و بخشی از سلامت جنسی است. فعالیتی جالب به شمار می‌آید که روشی مطمئن برای شناخت سکشوالیته (هویت جنسی) و لذت شخصی است. اگر چه در صورتی ‌که بازدارنده شما از انجام فعالیت‌های روزانه باشد یا در کارها و مسئولیت‌هایتان تداخل ایجاد کند، زمان آن رسیده که ارتباط بهتر و مناسب‌تری با این رفتار جنسی برقرار کنید.در ادامه با هم بیشتر می‌خوانیم.

 

وقتی خود ارضایی دردسرساز می‌شود

خود ارضایی یک رفتار عادی است که مثل یک رابطه جنسی باعث آزاد شدن هورمون‌های مهمی همچون دوپامین(هورمون شادی)، اندورفین (هورمون کاهش درد)، اکسی توسین (هورمون عشق)، تستوسترون(استقامت و تحریک‌پذیری) و پرولاکتین( بهبود سیستم ایمنی بدن و فرایند شیردهی در زنان) می‌شود. هرچند مطالعات گسترده و دقیقی در این مورد انجام نشده ولی آزاد شدن این هورمون باعث افزایش تمرکز و حالت ریلکس در فرد می‌شود.

ولی، با همه این اوصاف، این رفتار عادی گاهی می‌تواند، دردسرساز شود که به شرح زیر است:

  •  فرد نمی‌تواند جلوی تمایلش به این کار را بگیرد.
  •  کار، مدرسه یا فعالیت‌های اجتماعی‌اش را کنار می‌گذارد تا خود ارضایی کند.
  •  روزش را مبتنی بر آن می‌چیند.

 

راه‌های جلوگیری از خود ارضایی

با «یادگرفتن» می‌شود جلوی این رفتار را گرفت و فرد باید فرایند مشخصی را بگذراند که طی آن بتواند بر تمایلات قوی و رفتارهایی که نتیجه‌اش انجام آن طی چندین ماه یا احتمالا سال‌ها می‌شده غلبه کند. بله! زمان می‌برد ولی شدنی است.

مثل هر رفتاری که ممکن است از کنترل خارج شود، تمرین «انجام ندادن» این کار هم نیازمند برداشتن چند گام مهم و رعایت چند راهکار است که در ادامه می‌بینید:

1- یک وقت ملاقات بگیر!

اگر رابطه درستی با این رفتار جنسی برقرار کرده‌اید یا می‌توانید به‌طور کامل آن را کنار بگذارید پس یک وقت ملاقات بگیرید. با پزشک خود در این مورد حرف بزنید تا شما را به یک مشاور، روانشناس یا روان‌پزشک متخصص در حوزه سلامت جنسی معرفی کند.

فراموش نکنید که برای دریافت خدمات مشاوره سلامت جنسی می‌توانید ضمن دانلود اپلیکیشن دکترسی از مشاوره آنلاین رایگان بهره‌مند شوید.

کارشناسان ما در این مجموعه آماده مشاوره دادن به افرادی هستند که نیاز به مدیریت این موضوع دارند.

 

2- صادق باش

خود ارضایی اغلب باعث شرمساری فرد می‌شود. این رفتار در برخی مذاهب، فرهنگ‌ها و سنت‌ها، بی‌اخلاقی یا گناه شمرده می‌شود در حالی ‌که این‌طور نیست

در صورتی ‌که از انجام آن احساس شرمساری یا گناه می‌کنید بهتر است در موردش با درمانگر یا پزشک خود حرف بزنید. این که هردو ریشه این حس ناخوشایند را پیدا و درنهایت بر آن غلبه کنید بسیار مهم است.

 

3- وقت بگذار

درمانگر، جادوگر نیست که یک‌شبه شما را خوب کند. هر ملاقات، گامی برای کمک بیشتر است ولی انتظار یک دوره درمانی چندین هفته‌ای یا چندماهه را داشته باشید.

از همان لحظه‌ای که گفت‌وگو با درمانگرتان را آغاز می‌کنید درواقع احساس راحتی با کارشناس به سراغتان می‌آید و همین باعث می‌شود تا با روراستی و آینده‌نگری بیشتری با احساسات و رفتارهای خود روبه‌رو شوید.

 

4- سرت را شلوغ نگه‌دار

یک برنامه زمانی کامل، کاری می‌کند تا فرصتی برای انجام این رفتار جنسی پیش نیاید. به سراغ کارهایی بروید که آرام‌بخش، اشتیاق آور و هیجان‌انگیز هستند. حالا این کارها می‌توانند ورزش، یوگا، سرگرمی تازه، وعده با رفقا یا موزه گردی یا رفتن به یک نمایشگاه تازه افتتاح‌شده باشد.

پرمشغله بودن فرصت خود ارضایی را کم و کمتر می‌کند.

 

5- مراقب بدنت باش

 

یک رژیم غذایی سالم و ورزش، بهترین است. تأکید و توجه دوباره به خود مراقبتی، برای آن دسته از افرادی که در تلاش برای جلوگیری از خود ارضایی هستند، باعث کاهش تمایل و انگیزه‌ای برای مقاومت در برابر این خواسته می‌شود. حتی نتیجه مثبتی مثل تمرکز روی انرژی و تلاش‌هایتان در پی دارد.

 

6- یک دوست/ گروه حمایتگر داشته باش

مسئولیت یا جوابگو بودن برای کسی که تلاش می‌کند تا بر رفتار خارج از کنترلش غلبه کند، مهم است. همچنین باعث شکل گرفتن رفتارهای جدیدی در فرد می‌شود. اگر در محدوده محل زندگی‌تان چنین گروهی می‌شناسید از درمانگر خواهش کنید تا شما را به آن‌ها معرفی کند یا اگر در محیطی سنتی زندگی می‌کنید یک ارتباط غیرحضوری آنلاین با آن‌ها برقرار کنید.

 

7- تنها بودن ممنوع!

بیکاری و تنهایی برای آن دسته از افرادی که قصد دارند رفتار تازه‌ای در خود ایجاد کنند سخت است. اگر فعالیت‌هایی دارید که معمولا در تنهایی انجام می‌دادید حالا سعی کنید برای انجامشان یک فضای عمومی را انتخاب کنید. مثلا عشق فوتبال تماشا کردن یا ورزش انفرادی هستید؟ برای تماشای فوتبال به کافه محل بروید و جلسه بعدی تمرینتان را در باشگاه انجام دهید.

شاید هم بی‌صبرانه منتظر بیرون آمدن اپیزود جدید سریال موردعلاقه‌تان هستید! طوری نیست، یک دورهمی تماشای فیلم ترتیب دهید تا دوستان به خانه شما بیایند.

 

8- وقت خواب، لباس بیشتری بپوش

لباس‌زیر، مانع ضعیفی بین شما و اندام جنسی است و با وجود آن مالش یا لمس اندام جنسی ناخودآگاه ممکن است محرکی برای خود ارضایی باشد؛ پس لباس بیشتری بپوشید.

 

9- محتوای پورن تماشا نکن

غلبه بر تحریک ناشی از تماشای محتوای پورن گاهی بسیار سخت است. اقدامات مناسبی برای این که دسترسی به محتوای پورن نداشته باشید در نظر بگیرید؛ مثلا هرگونه محتوای پورن، فیلم و مجله، را دور بریزید. کامپیوتر خود را از اتاق خواب به پذیرایی منتقل کنید تا دیگر امکان تنها بودن فراهم نشود. حتی می‌توانید از نرم‌افزارهای مسدودکننده محتوای پورن مثل anti-porn v.27.0  روی سیستم خود استفاده کنید.

 

10- صبر داشته باش

قرار نیست که یک رفتار ناراحت‌کننده خارج از کنترل یک‌ شبه حذف شود چون یک ‌شبه به وجود نیامده. فرایند کنترل و درمان را صبورانه طی کنید. نسبت به نتیجه، تعهد داشته باشید و این را هم بدانید که ممکن است موانعی سر راهتان سبز شود. بااراده، از دل اشتباهات و کشمکش‌های اجتناب‌ناپذیر رد شوید.

 

حرف آخر

هرچند، خود ارضایی رفتار عادی شمرده می‌شود ولی در زندگی عده‌ای تداخل ایجاد می‌کند. اگر جزو افرادی هستید که معتاد به انجام آن شده‌اید، بهتر است چگونگی کنترل یا ارتباط بهتر با آن را بیاموزید.

در این مسیر، حضور یک درمانگر یا پزشک و حتی رفیقی که می‌تواند شما را درک کند یا گروهی پشتیبان بسیار مفید خواهد بود. در این مسیر، هرگز احساس تنهایی نکنید.

شاید احساس خوبی نسبت به انجام دادنش نداشته باشید، ممکن است برخلاف سیستم اعتقادی و فرهنگی شما باشد یا این که شاید اصلا علاقه‌ای به انجامش نداشته باشید. هیچ ایرادی ندارد! اینکه بخواهید این کار را بکنید یا نه، کاملا با خودتان است.

برای رهایی از رنج، راه نجاتی پیدا کن. تحمل نکن!

 

 

رفرنس:

https://www.healthline.com/health/how-to-stop-masturbating

https://www.healthline.com/health/healthy-sex/masturbation-effects-on-brain#overview


مقاله آموزشی مرتبط