درمان قطعی دیابت یا کنترل دیابت؟

درمان قطعی دیابت یا کنترل دیابت؟

درمان قطعی دیابت یا کنترل دیابت؟

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۷-۰۸ / بازدید : 386 / لایک : 15

واقعیت این است که هیچ درمان قطعی برای دیابت وجود ندارد. در کل دیابت نوع 1 (نوجوانان یا نیازمند به انسولین) یا دیابت نوع 2 (مبتلایان بزرگسالان) هرگز از بین نمی رود. در کل دیابتی های عزیز نگران نباشید در این مطلب قصد داریم شما را با دیابت و راه های کنترل آن بیشتر آشنا کنیم دکترسی پشتیبان سلامتی شماست پس با ما همراه باشید .

در دیابت نوع 1، بیماران گاهی اوقات پس از تشخیص بیماری، به حالتی که پزشکان به نام «دوره‌های ماه عسل» می‌گویند، وارد می‌شوند. در طول دوره ماه عسل، ممکن است دیابت به مدت چند ماه تا یک سال خاموش باشد و بظاهر از بین برود. در این مقطع نیاز به انسولین بیمار حداقل است و برخی از بیماران ممکن است متوجه شوند که می توانند با میزان انسولین درمانی کم یا بدون انسولین قند طبیعی یا نزدیک به طبیعی داشته باشند. با این حال اشتباه است که فرض شود که دیابت از بین رفته است.

درمان دیابت نوع 1

اساسا دیابت نوع 1 زمانی اتفاق می‌افتد که حدود 90 درصد از سلول‌های تولید کننده انسولین بدن تخریب شده باشند. عموما در زمانی که دیابت نوع 1 تشخیص داده می‌شود، بدن اکثر بیماران هنوز مقداری انسولین تولید می‌کنند. به عنوان مثال، اگر علائم واضح بیماری دیابت نوع 1 وقتی فرد مبتلا به یک بیماری، عفونت ویروسی یا سرماخوردگی شود، هنگامی که بیماری فروکش می‌کند، نیاز بدن به انسولین ممکن است کاهش یابد. در این مرحله، تعداد سلول های تولید کننده انسولین باقی مانده ممکن است برای یک دوره زمانی برای برطرف کردن نیازهای بدن فرد کافی باشد.

اما روندی که 90 درصد از سلول‌های تولید کننده انسولین را نابود کرده، در نهایت سلول‌های باقی‌مانده تولید کننده انسولین را هم از بین خواهد برد و همان طور که تخریب ادامه می‌یابد، میزان انسولین مورد نیاز بیمار افزایش می‌یابد و در نهایت بیمار کاملا به تزریق انسولین وابسته می‌شود.

دانشمندان معتقدند که برای افرادی که تازه مبتلا به دیابت شده‌اند هم مهم است که تزریق انسولین حتی در طول دوره ماه عسل داشته باشند. اما چرا؟ به این دلیل که برخی از شواهد علمی نشان می‌دهد که انجام این کار به حفظ برخی از سلول‌های تولید کننده انسولین باقی مانده برای مدت زمان طولانی‌تر کمک می‌کند.

درمان دیابت نوع 2

بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 هم ممکن است کشف کنند که اگر در زمان ابتلا دارای اضافه وزن باشند و سپس وزن خود را کاهش دهند و فعالیت بدنی منظم را آغاز کنند، قند خون آنها به حالت طبیعی باز می‌گردد. آیا این به معنی این است که دیابت ناپدید شده است؟ نه، سیر طبیعی دیابت نوع 2 یک فرایند تدریجی است که در آن بدن قادر به تولید انسولین به اندازه کافی برای نیازهای خود نیست و یا سلول‌های بدن به اثرات انسولین مقاوم می‌شوند. در واقع بیمار به تدریج از «اختلال تحمل گلوکز» توانایی برای تبدیل غذا به انرژی وجود دارد اما کافی نیست و به سمت داشتن «دیابت» می‌رود.

اگر بیماری با کاهش وزن یا داشتن برنامه فعالیت بدنی به عقب برمی‌گشت، میزان بالای گلوکز خون آن‌ها هم برمی‌گشت. اما اگر این افراد در یک وعده غذایی بیشتر از حد مناسب بخورند، گلوکز خونشان احتمالا همچنان بالاتر از فردی بدون دیابت خواهد بود. همچنین کاهش تولید انسولین یا افزایش مقاومت به انسولین که منجر به تشخیص اولیه دیابت شد، به تدریج در طول سال‌ها و در طول دوره‌های استرس تشدید خواهد شد. در طی زمان، بیمارانی که می‌توانند قند خون خود را در محدوده طبیعی با رژیم غذایی دیابتی و ورزش به تنهایی حفظ کنند، ممکن است کشف کنند که نیاز به اضافه کردن داروهای خوراکی دیابت یا حتی تزریق انسولین دارند تا گلوکز خون خود را در محدوده سالم نگه دارند.

سخن آخر

خبر خوب برای بیماران نوع 1 و نوع 2 این است که اگر انسولین، داروهای خوراکی، کاهش وزن، فعالیت بدنی و تغییرات در رژیم غذایی باعث میزان گلوکز طبیعی خون شود، این به این معنی است که دیابت خود را خوب کنترل می‌کنند و خطر ابتلا به عوارض دیابت آنها بسیار پایین است . اما این به آن معنا نیست که دیابت آنها از بین رفته است.

 


مقاله آموزشی مرتبط