دیابتی ها باید ورزش کنند

دیابتی ها باید ورزش کنند

دیابتی ها باید ورزش کنند

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۶-۲۷ / بازدید : 417 / لایک : 12

افراد دیابتی  دغدغه های زیادی درباره بیماری خود دارند و این که اگر کسی ورزشکارباشد و به دیابت هم مبتلا باشد باید چه نکاتی را رعایت کند و حتی افرادی که انسولین مصرف می کنند در هنگام ورزش کردن مصرف چه مواد غذایی برایشان لازم و ضروری هست . در این مقاله قصد داریم به  این قبیل مسائل بپردازیم پس با دکترسی همراه باشید.

ورزش درافراد وابسته به انسولین

در افراد وابسته به انسولین، ورزش عامل اصلی کنترل قندخون است. عامل بعدی مصرف صحیح موادغذایی است. مطالعات اخیر نشان داده است که اجرای برنامه ورزشی منظم، ارزش غذایی بالایی در کنترل غلظت قندخون دارد. پژوهش­ها نشان می­دهد که افزایش فعالیت بدنی، در پیشگیری از پیدایش دیابت نوع 2 غیروابسته به انسولین نیز وابسته است. این موضوع به ویژه در افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند اهمیت بسیاری دارد. این افراد شامل افراد چاق، فرزندان افراد مبتلا به دیابت و افراد با فشار خون بالا می­باشند.

ورزش در مبتلایان به دیابت نوع 2

ورزش در مبتلایان به دیابت نوع 2 باعث افزایش حساسیت سلول­ها نسبت به انسولین می­شود، اما برای رسیدن به پاسخ درمانی مناسب باید با رعایت رژیم غذایی صحیح همراه گردد. کاهش وزن و رساندن وزن بدن به حد طبیعی را می­توان مهمترین قسمت درمان در این افراد دانست.  تحقیقات نشان می­دهد که ورزش باعث حفظ توده عضلانی در حد مطلوب می­شود. نکته مهم این است اگر کاهش وزن در افراد دیابتی فقط با رژیم غذایی انجام گیرد، بیش از 25% وزن از دست رفته از توده عضلانی خواهد بود. درحالکیه هدف از کاهش وزن، کاهش بافت چربی است نه از بین بردن پروتئین­های بدن. بنابراین کاهش وزن با ورزش بهتر از کاهش بوسیله رژیم غذایی تنهاست.

بنظر می­رسد برای رسیدن به هدف باید ترکیب این دو روش بکار رود: رژیم غذایی + ورزش = کاهش وزن مطلوب

ورزش افراد دیابتی غیروابسته به انسولین

در این افراد افت قندخون در طول ورزش کم رخ می­دهد، بنابراین مصرف کربوهیدرات اضافی معمولا لازم نیست. انجام ورزش همراه با رعایت رژیم غذایی، سبب تسریع در رسیدن به اهداف درمانی موردنظر می­شود. ورزش باید جزیی از زندگی روزانه افراد مبتلا به این نوع دیابت باشد.

عوامل موثر در پاسخ قندخون به ورزش ناگهانی در افراد یابتی:

قندخون کاهش می­یابد اگر:

  • غلظت انسولین خون در طول ورزش بالا باشد.
  • ورزش در مدت زمانی طولانی انجام شود.
  • بیش از سه ساعت از صرف غذا گذشته باشد. 

قندخون بدون تغییر باقی می­ماند اگر:

  • مدت زمان ورزش کوتاه باشد
  • میزان انسولین پلاسما طبیعی باشد
  • میان وعده مناسب قبل از ورزش و در طول فعالیت ورزشی مصرف شود.

قندخون افزایش می­باید اگر:

ورزش کردن در زمان پایان اثر انسولین تزریقی در بدن باشد
ورزش­های سنگین انجام شود
قبل یا در طول انجام فعالیت بدنی، بیش از حد از مواد قندی استفاده شود

قواعد ورزش کردن

  • مشورت با پزشک

مشاوره با پزشک برای افراد دیابتی به دلیل اثر ورزش بر قندخون بسیار مهم است. مواردی چون تعیین دفعات تزریق روزانه انسولین، مقدار داروهای خوارکی، زمان مناسب برای انجام ورزش و مصرف مواد قندی قبل و بعد از ورزش را باید پزشک درمیان گذاشت.

  • انجام تدریجی ورزش

برنام­های ورزشی باید به آهستگی شروع شوند و تدریجا به زمان و شدت آن افزوده گردد.

  • تداوم

باید به تدریج به مدت زمان و میزان حرکان ورزشی افزوده شود تا نتایج مطلوب از ورزش حاصل گردد.


مقاله آموزشی مرتبط