دیابتی ها هم میتوانند شیرینی استفاده کنند!

دیابتی ها هم میتوانند شیرینی استفاده کنند!

دیابتی ها هم میتوانند شیرینی استفاده کنند!

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۷-۰۷ / بازدید : 408 / لایک : 15

نحوه مصرف شیرینی برای دیابتی ها، معمول‌ترین مشکل در مورد زندگی با دیابت است. تمام شیرینی‌ها و شکلات‌ها دارای قند بیش‌ازحد مجاز هستند و پس از ابتلا به دیابت، شما مجبور هستید که با تمام آن‌ها خداحافظی کنید. اما این فقط یک افسانه است.تیم دکترسی برای شما یک خبر خوب  در این مقاله دارد. پس با دکترسی همراه باشید.

خوشبختانه، حقیقت این است که برخی از شیرینی‌ها برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ایمن هستند، و مثلاً در مورد شکلات تلخ، مقدار متوسط ​​آن حتی ممکن است منجر به برخی از فواید مهم، از جمله کاهش قند خون شود.بنا به اعلام انجمن دیابت آمریکا، از جمله فواید شکلات‌های تلخ و تیره می‌توان بهبود عملکرد مغز، پایین آمدن فشارخون و کلسترول و سلامت بیشتر قلب را برشمرد. این مزایا عالی به نظر می‌رسند اما مثل همیشه جزئیات کلیدی هستند. 

کدام شکلات یا شیرینی برای دیابتی ها مفید است؟

شیرینی که قند خون را پایین می‌آورد شکلات تیره کاکائو شبیه شکلات‌هایی است که می‌توانند قند را سریع بالا ببرند، اما تفاوت در کجا است؟ آنا سیموس، مدیر برنامه‌های آموزش و پیشگیری از دیابت در مرکز پالو آلتو، در کالیفرنیا می‌گوید: «آنتی‌اکسیدان‌های شکلات به بدن کمک می‌کند تا حساسیت به انسولین بالاتر برود و از این شیوه برای کنترل قند خون استفاده کند. این به‌ نوبه خود باعث کاهش سطح قند خون به‌ طور طبیعی می‌شود. در واقع بدن شما از انسولین بهتر استفاده می‌کند.»

تاثیر شکلات بر قند خون

بر اساس یک مطالعه که در شماره 2017 نشریه بیوشیمی تغذیه منتشر شده است، ترکیبات موجود در کاکائو به نام فلاونول‌ها به نظر می‌رسد توانایی برخی از سلول‌های پانکراس برای ترشح انسولین را بالا می‌برد. البته نتایج مطالعات هنوز مقدماتی هستند و نویسندگان اعلام کرده‌اند که برای رسیدن به این تفاوت باید مقدار زیادی کاکائو مصرف کنید و در نتیجه ممکن است با عوارض دیگری روبرو شوید.

بهترین نوع شکلات برای دیابتی ها کدامند؟

برخی مطالعات دیگر نشان می‌دهد شکلات تیره می‌تواند به افراد مبتلا به دیابت کمک کند. به‌عنوان‌مثال، در یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی که در ژانویه 2015 منتشر شده است، محققان دریافتند که شرکت‌کنندگان مبتلا به دیابت نوع 2 که برای هشت هفته شکلات تیره خوردند، قند خون ناشتا و سطح آزمایش A1C بهتری داشتند، در حالی‌ که کسانی که با نوع 2 دیابت که شکلات سفید مصرف کرده بودند این عملکرد را نداشتند.علاوه بر این، بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا مطالعه‌ای که در 2015 در مجله فارماکولوژی عروقی منتشر شده، نشان داده افرادی که به وسیله شکلات تیره فلاونول دریافت کرده بودند، بهبود اندکی در عملکرد قلبی عروقی داشتند.

طریقه مصرف شکلات تلخ برای دیابتی ها

 شکلات تیره مناسب را انتخاب کنید برخی از انواع شکلات تیره برای افراد مبتلا به دیابت سالم‌تر از بقیه است. پس برای انتخاب به این نکات دقت کنید:

  1.  به درصد کاکائو نگاه کنید. فقط به این دلیل که یک شکلات برچسب «تیره» دارد این به معنی آن نیست که سالم است. در واقع، برخی از انواع شکلات تلخ می‌تواند تا 30 درصد کاکائو داشته باشد و بقیه آن شکلات سفید و قند و سایر افزودنی‌ها باشد. دکتر آنا تایلور از کلینیک کلیولند در اوهایو هشدار می‌دهد که برای به دست آوردن بیشترین مزایای سلامتی از شکلات، باید شکلات تلخ 70 درصد یا بیشتر را انتخاب کنید.
  2. محتوای قند و کربوهیدرات را چک کنید. دکتر سیموز می‌گوید تمام شکلات‌ها - از جمله شکلات‌های تلخ - دارای کربوهیدرات هستند. سعی کنید کربوهیدراتی را که در یک میان وعده مصرف می‌کنید حداکثر 15 تا 30 گرم باشد. در واقع اگر شکلات‌های استاندارد را در نظر بگیرید که یک‌ تخته آن‌ها اغلب حاوی ۱۲ تا ۱۸ عدد مربع کوچک‌ است حدود 10 عدد از این مربع‌های کوچک حاوی 15 گرم کربوهیدرات هستند. البته این میزان حداکثری است و شاید بهتر است برای میان وعده پنج تا شش عدد از این مربع‌های کوچک شکلات تلخ بخورید. حتماً می‌دانید که شمارش کربوهیدرات‌ها برای کنترل دیابت بسیار مهم است. 
  3. مراقب هرگونه افزودنی شیرین باشید:دکتر تیلور می‌گوید: «شکلات تلخی که دارای کارامل، قند جایگزین یا سایر افزودنی‌های شیرین است، هم نباید بیش‌ازاندازه مصرف شوند. شکلات تلخ، نباید بیش از 8 گرم قند (جایگزین‌های قند) در هر ۳۰ گرم شکلات داشته باشد. شکلات‌ تلخ همراه با آجیل مانند بادام، به دلیل ایجاد احساس سیری ماندگار و توانایی آن برای کاهش میزان قند خون، یک انتخاب بهتر است.»
  4.  کاکائو بدون قند بهترین انتخاب است: یادتان باشد که کاکائو حاوی آهن و مواد معدنی مهمی مانند منیزیم است – که برای افراد مبتلا به دیابت مهم است. نتایج یک بررسی منتشر شده در اوت 2015 در مجله جهانی دیابت، نشان داده کمبود منیزیم با افزایش احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 همراه است که احتمالاً به دلیل افزایش ادرار در افراد مبتلا به دیابت است.

میزان مناسب مصرف شکلات
در نهایت اینکه شکلات تلخ می‌تواند یک انتخاب خوب برای میان وعده یک فرد مبتلا به دیابت باشد. البته ممکن است برخی افراد با خوردن شکلات احساس سیری نداشته باشند؛ اما اگر می‌خواهید شکلات تلخ میان وعده شما باشد بهتر است حداکثر ۲۵ تا ۳۰ گرم شکلات در یک وعده مصرف کنید. دکتر تیلور می‌گوید، با این میزان بعضی از مزایای شکلات تیره را دریافت خواهید کرد و
میل شما برای شیرینی هم فروکش خواهد کرد درعین‌حال مصرف کالری، چربی اشباع‌شده، کربوهیدرات و یا قند بالا نخواهید داشت.

 


مقاله آموزشی مرتبط