دیابت و انواع آن چیست

دیابت و انواع آن چیست

دیابت و انواع آن چیست

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۵-۱۹ / بازدید : 75400 / لایک : 25

دیابت چیست ؟

دیابت نشان دهنده دو ویژگی پُر ادراری و پُرنوشی در افراد مبتلا به دیابت می باشد در کل گلوکز قندی است که بدن انسان به عنوان سوخت اصلی از آن استفاده میکند. همانظور که یک لامپ برای روشن شدن به برق نیاز دارد بدن ما هم برای فعالیت به گلوکز نیاز دارد.

بدن  چگونه از گلوکز استفاده میکند

  • غذایی که  میخوریم، جذب بدن شده و کربوهیدارت غذا یا بخشی از آن بصورت گلوکز وارد جریان خون می شود.
  • پانکراس ( غده سازنده ترشح کننده انسولین در بدن ) انسولین را به جریان خون وارد میکند.
  • انسولین کمک میکند گلوکز وارد سلول های بدن شود، بدن با سوزاندن گلوکز انرژی مورد نیاز خود را به دست می آورد.

پانکراس چیست ؟

غده ای در بدن شماست که در زیر و پشت معده قرار دارد، این غده با ترشح انسولین قند خون شمارا تنظیم میکند. انسولین همانند کلیدی است که درب های ورود قند خون به سلول را باز میکند. این هورمون به گلوکز اجازه ورود به سلول را می دهد. اما در بدن افراد مبتلا به دیابت انسولین ساخته نمی شود و یا بطور صحیح عمل نمی کند.در نتیجه گلوکز نمیتواند به طور طبیعی وارد سلول شود و سطح قند خون افزایش پیدا می یابد.

افزایش طولانی مدت قند خون فرد را به عوارض دیابت مبتلا می کند.

انواع دیابت چیست ؟

دیابت نوع 1 ، دیابت نوع 2 ، پیش دیابت و دیابت بارداری

دیابت نوع 1 چیست ؟

دیابت نوع 1 ، یک بیماری خودایمنی است یعنی در آن بدن علیه خودش عمل می‌کند. این بیماری زمانی بوجود می‌آید که دستگاه ایمنی بدن علیه سلول‌های لوزالمعده که تولیدکننده انسولین هستند وارد عمل شده و آنها را از کار می‌اندازد. بنابراین لوزالمعده انسولین کمی تولید می کند یا اصلاً نمی‌تواند انسولین تولید کند. خب مشخص است فردی که دیابت نوع 1 دارد باید برای تمام عمر انسولین تزریق کند .

دیابت نوع 2 چیست ؟

شایع‌ترین نوع دیابت، دیابت نوع 2 است. این شکل از دیابت معمولا در میانسالی رخ می‌دهد و با چاقی، سابقه خانوادگی دیابت، سابقه قبلی دیابت حاملگی، نداشتن تحرک و عدم فعالیت بدنی همراه است. اگرچه قبلا دیابت نوع دو را مخصوص افراد میان‌سال می‌دانستند اما حالا این دیابت در میان کودکان و نوجوانان هم وجود دارد و ممکن است در هر سنی دیده شود. در این نوع  از دیابت معمولاً لوزالمعده میزان کافی انسولین ترشح می‌کند اما بدن نمی‌تواند از این انسولین خوب استفاده کند. این وضعیتی است که به آن مقاومت به انسولین گفته می‌شود. یعنی در بدن از مواد غذایی گلوکز ساخته می‌شود ولی بدن نمی‌تواند از این منبع سوخت استفاده کند.

برخی علائم دیابت نوع دو اغلب نادیده گرفته می‌شوند این علائم عبارتند از تاری دید، کندی بهبودی زخم‌ها، خارش پوست (اغلب در ناحیه تناسلی یا کشاله ران)، عفونت های قارچی، افزایش تشنگی و خشکی دهان است .

پیش ­دیابت چیست؟

وقتی قند خون شما از میزان طبیعی بالاتر باشد، ولی نه به اندازه­ای که بشود گفت به بیماری دیایت دچار شده‌اید، به این وضعیت مرحله پیش­دیابت می­گوییم. در این مورد لازم نیست حتماً متوجه نشانه­ی خاصی شوید، یعنی ممکن است به این اختلال مبتلا باشید و خبر نداشته باشید. اما با یک آزمایش خون ساده می­توانید از وضعیت خود آگاه شوید. اگر اضافه­وزن دارید، بیشتر از 40 سال سن دارید و ورزش نمی­کنید پس خطر بیشتری برای ابتلا به پیش­دیابت دارید.این شرایط می­توانند باعث افزایش احتمال ابتلا به دیابت نوع2 و همچنین بیماری­های قلبی شوند، ولی می­توانید قدم­هایی برای تغییر شرایط بردارید و احتمال ابتلای خود را کم کنید.

دیابت بارداری چیست؟

دیابت بارداری  از مهمترین عوارض دوران بارداری است. در دوران بارداری هورمون‌هایی در بدن افزایش می‌یابد که استفاده از انسولین را دشوار می‌کنند؛ در نتیجه لوزالمعده انسولین بیشتری تولید می‌کند که در اکثر موارد این تغییرات مشکلاتی به وجود نمی‌آورد. اما اگر پانکراس نتواند به اندازه کافی انسولین تولید کند و قند خون بالا برود دیابت بارداری شکل می‌گیرد.برای زنان مبتلا به دیابت بارداری بسیار مهم است که قبل از بارداری میزان قند خون طبیعی داشته باشند. زیرا اگر دیابت در دوران بارداری کنترل نشود خطر جدی برای مادر و جنین به دنبال خواهد داشت. زنان مبتلا به قند خون بارداری باید تحت نظر یک متخصص تغذیه، متخصص دیابت و بیماری‌های متابولیک باشد. بنابراین بدون نگرانی و با مدیریت دقیق دیابت، می‌توانند زایمانی موفق داشته و نوزادی سالم را به دنیا آورند.