روابط زناشویی در دوران قاعدگی چگونه است؟

روابط زناشویی در دوران قاعدگی چگونه است؟

روابط زناشویی در دوران قاعدگی چگونه است؟

تاریخ : ۱۴۰۰-۰۲-۲۰ / بازدید : 710 / لایک : 400

روابط زناشویی در دوران قاعدگی چگونه است؟

قصد داریم در این مقاله به فواید و پیامدها، احتمال بارداری و بی‌خطر بودن روابط زناشویی در دوران قاعدگی اشاره کنیم.

طی سال‌های باروری، بانوان دوران قاعدگی را ماهی یک‌بار تجربه می‌کنند. لزومی ندارد که در این دوره فعالیت جنسی خودتان را حذف کنید مگر این که میلی نداشته باشید یا برایتان سخت باشد. اگرچه کمی بهداشتی نیست ولی امن است و خطری برای شما ندارد.

نکته مهم این است که زنان در رابطه جنسی دوره قاعدگی خود، مزایایی را کسب می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به کاهش درد قاعدگی اشاره کرد.

پس تا اینجا خیالتان راحت شد که این کار، شدنی است. ادامه این مقاله با دکترسی همراه باشید.

 

روابط زناشویی در دوران قاعدگی چه فوایدی دارد؟

از فواید رابطه جنسی در این دوره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- کاهش درد و گرفتگی عضلانی دوران قاعدگی

ارگاسم (اوج لذت جنسی) در زنان می‌تواند این دردها را کم کند. گرفتگی عضلانی دوران قاعدگی در نتیجه انقباض رحم  برای آزادسازی مواد درون رحم است. ماهیچه‌های رحم، وقتی به ارگاسم می‌رسید هم منقبض می‌شوند که این انقباض باعث کاهش گرفتگی عضلانی در دوران قاعدگی شما می‌شود.

رابطه جنسی همچنین باعث آزاد شدن هورمون اندورفین endorphins می‌شود که حس خوبی در شما ایجاد می‌کند. علاوه بر این، رابطه جنسی کاری می‌کند تا ذهن شما درگیر شود که این روند هم باعث فراموش کردن ناخوشایندی دوران قاعدگی می‌شود.

2- دوران قاعدگی کوتاه‌تر

رابطه جنسی احتمالا این دوره را کوتاه‌تر می‌کند. با انقباض عضلانی در فرایند ارگاسم، محتوای رحم سریع‌تر خالی می‌شود که نتیجه آن، کوتاه‌تر شدن دوران قاعدگی فرد است.

3- افزایش میل جنسی

در چرخه قاعدگی، لیبیدو ( انرژی روانی- جنسی) دچار تغییراتی می‌شود که به لطف نوسانات هورمونی در بدن است. ضمن این که بسیاری از زنان از افزایش میل جنسی خود در دوران تخمک‌گذاری، دو هفته پیش از شروع خونریزی از چرخه قاعدگی، خبر می‌دهند؛ گروه دیگری از افزایش این میل در دوران قاعدگی خود گفته‌اند.

4- روان کنندگی  ( لوبریکنت lubricant ) طبیعی

همه انواع مارک‌های لوبریکنت را کنار بگذارید که خون، به‌تنهایی یک روان کننده طبیعی است.

5- کاهش سردرد

تقریبا نیمی از زنان درگیر سردردهای میگرنی، در دوران قاعدگی هم این سردرد را تجربه می‌کنند. اگرچه بیشتر زنان مبتلا به سردردهای میگرنی از داشتن روابط زناشویی در دوران قاعدگی خودداری می‌کنند، ولی بسیاری دیگر که سردرد دارند، گفته‌اند با داشتن رابطه جنسی شاهد کاهش تقریبی یا از بین رفتن کامل این سردرد بوده‌اند.

 

اثرات جانبی روابط زناشویی در دوران قاعدگی

بسیاری از زنان به خاطر کثیف کاری روابط زناشویی در دوران قاعدگی، تمایلی به انجامش ندارند. درهرصورت، حتی اگر خونریزی سبکی داشته باشید، شما، همسرتان و ملحفه‌ها را کثیف و آلوده می‌کند که این موضوع برای بسیاری ناخوشایند است.

این موضوع به کنار، همین که باید حواستان به آلوده و کثیف نشدن باشد کاری می‌کند تا لذت کمی از رابطه جنسی خود ببرید.

نگرانی دیگر از داشتن روابط زناشویی در دوران قاعدگی، احتمال ابتلا یا انتقال عفونت‌های تناسلی ( STI) مثل ایدز یا هپاتیت است. این ویروس‌های نابودگر، در خون وجود دارند و با ارتباط با خون قاعدگی آلوده، شیوع پیدا می‌کند.

برای اطمینان از روابط زناشویی بهتر است همیشه از کاندوم در دوران نامزدی یا عقد خود استفاده کنید تا از خطر ابتلا یا انتقال این ویروس‌ها در امان بمانید.

درصورتی‌که دوران قاعدگی خود را با پوشیدن تامپون می‌گذرانید، باید تامپون را در رابطه جنسی خود خارج کنید. فراموش‌کاری باعث می‌شود تامپون در واژن فرو رود تا جایی که مجبور می‌شوید برای بیرون کشیدنش از پزشک کمک بخواهید.

 

بارداری در دوران قاعدگی

اگر قصد باردارشدن ندارید پس پیشنهاد می‌کنم از روش‌های جلوگیری دلخواه خودتان (کاندوم، آی یو دی، قرص ضدبارداری) استفاده کنید و این که در چه روزی از چرخه قاعدگی خود باشید هم اهمیت چندانی ندارد چون به‌هرحال شما باید از لوازم ضدبارداری در اتاق خوابتان داشته باشید.

احتمال بارداری در دوران قاعدگی پایین است ولی با این ‌حال هنوز هم امکان بارداری وجود دارد. پس حواستان را جمع کنید و همچنان که از رابطه جنسی دلخواهتان لذت می‌برید، آن را طوری مدیریت کنید که باعث آسیب و به دردسر افتادن شما نشود!

فراموش نکنید که بیشترین احتمال بارداری در دوران تخمک‌گذاری است و این دوره، یک دوره چهارده‌روزه پیش از شروع خونریزی شما است

( درواقع تنها دوره‌ای که شما فشار روانی کمتری برای باردار نشدن دارید، روزهای خونریزی شماست و در باقی روزها باید کنترل کنید).

توجه داشته باشید؛ چرخه قاعدگی زنان باهم متفاوت است و هر زنی، حتی در هرماه، چرخه قاعدگی متفاوتی را تجربه می‌کند که از 28 روز شروع و تا 37 روز ادامه دارد و اگر چرخه قاعدگی شما کوتاه‌تر از همین دوره است، خطر بارداری شما در دوران قاعدگی بالاتر خواهد بود.

شایان ‌ذکر است که اسپرم در رحم زن تا هفت روز زنده می‌ماند؛ پس حتما به خاطر بسپارید اگر چرخه قاعدگی شما 22 روزه باشد و دوره تخمک‌گذاری را بلافاصله بعد از خونریزی شروع کنید، احتمال رهاسازی تخمک در حالی ‌که اسپرم هنوز در رحم شما زنده است، وجود دارد و این یعنی « بارداری» که ممکن است یک «ناخواسته» هم کنارش بنویسید!

 

آیا باید از لوازم محافظت‌کننده استفاده کنم؟

استفاده از کاندوم یا سایر محافظت‌کننده‌ها فقط برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی نیست بلکه از انتقال آلودگی‌های فردی و عفونت‌های سطحی کم‌خطر هم جلوگیری می‌کند.

بسیاری از زنان و البته همسرانشان مایل هستند تا از کاندوم در دوران قاعدگی استفاده کنند که این موضوع بیشتر مربوط به حساسیت فردی و علاقه به یک رابطه تمیز بدون کثیف کاری است.

به جنس لاتکس کاندوم حساسیت دارید؟ حق انتخاب شما محدود به کاندوم نیست و می‌توانید از سایر مواد دلخواهتان برای پیشگیری از آلودگی و بارداری استفاده کنید. در این مورد به‌راحتی می‌توانید در گوگل جست‌وجو کنید و در هنگام خرید هم از راهنمایی پزشک داروساز بهره‌مند شوید.

 

چند نکته مفید برای روابط زناشویی در دوران قاعدگی

قصد داریم برای این که رابطه جنسی کمتر آلوده و لذت‌بخش‌تری داشته باشید، چند مورد مفید را در اختیارتان بگذاریم:

1- تعارف ممنوع!

 قدم اول برای لذت‌بخش کردن رابطه جنسی، صداقت است. از احساس و نظر خودتان در مورد روابط زناشویی در دوران قاعدگی به همسرتان بگویید و نظر و احساس او را هم جویا شوید. حتی اگر هردو برای این رابطه تردید دارید در مورد دلایل این احساس ناخوشایند حرف بزنید.

2- پوشاندن سطح

پیش از شروع رابطه جنسی، روی تخت یا هر نقطه و سطح دلخواه خودتان را با هوله مشکی یا نایلون پهن و بزرگ بپوشانید. می‌توانید سلیقه بیشتری به خرج دهید و اگر خسته و بی‌حال نیستید، رابطه عاشقانه‌تان را در حمام و درون وان امتحان کنید. با این کار، دیگر خبری از نگرانی برای کثیف کاری روابط زناشویی در دوران قاعدگی نخواهد بود.

پس از رابطه جنسی هم از حوله یا پارچه نمداری که از قبل آماده کرده‌اید برای تمیز کردن  استفاده کنید.

3- پوزیشن‌های جدید

با بدن خودتان رفیق باشید و اگر حس می‌کنید بدن، در دوران قاعدگی، جوابگوی پوزیشن های همیشگی نیست یک مورد جدید را که راحت هستید امتحان کنید. با انتخاب‌های جدید و متنوع می‌توانید از روابط زناشویی در دوران قاعدگی لذت ببرید.

 

سخن پایانی

تیم دکترسی ضمن قدردانی از همراهی صمیمانه شما خواننده عزیز،  با نشر این مقاله کوتاه قصد دارد تا زمینه را برای درک بهتر و بیشتر روابط زناشویی در دوران قاعدگی فراهم کند.  ما خوش‌حالیم که در کنار شما، از شما بخواهیم تا جلوی «موانع» بایستید و در این مورد ویژه اجازه ندهید قاعدگی مانع رابطه جنسی شما شود.

اگر برایتان مهم باشد و اهل سلیقه باشید، می‌توانید از روابط زناشویی در دوران قاعدگی هم مثل روزهای معمولی دیگر لذت ببرید.  

 

رفرنس:

https://www.healthline.com/health/womens-health/sex-during-periods


مقاله آموزشی مرتبط