روش‌های کنترل دیابت

روش‌های کنترل دیابت

روش‌های کنترل دیابت

تاریخ : ۱۳۹۹-۱۰-۲۴ / بازدید : 325 / لایک : 15

ممکن است که هر یک از شما مدتی با دیابت نوع 1 یا نوع 2 مبارزه کرده باشید یا به یکی از عزیزان خود کمک ‌‌می‌کنید تا با این بیماری کنار بیاید. این مقاله به درک عمیق‌تری از داشتن زندگی سالم  با کمک تمام ابزار‌های موجود‌، رعایت نکات بهداشتی و ایده‌های غذایی به شما کمک خواهد کرد. هر فردی که به این بیماری دچار ‌می‌شود باید بداند که راه‌های درمان زیادی وجود دارد و نگران نباشد. با کنترل دیابت ‌می‌توانید زندگی سالم و خوبی را داشته باشید. ‌تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که همراه با دکترسی وارد عمل شوید و به برنامه‌ خود پایبند باشید.

 

دیابت نوع 1

در اینجا مواردی است که باید در مورد دیابت نوع 1 بدانید. دیابت نوع 1 در هر سنی و در هر نژاد و هر مشخصه‌ی فزیکی و جسمانی بروز ‌‌می‌کند. ابتلا به این بیماری نادر نیست و همواره افرادی با این بیماری در هر جامعه‌ای یافت ‌می‌شود.

انسولین هورمونی است که بدن برای دریافت گلوکز از جریان خون به سلول‌های بدن به آن نیاز دارد. در دیابت نوع 1‌، بدن انسولین تولید ‌نمی‌کند. بدن کربوهیدرات‌هایی را که ‌‌می‌خورید به قند خون که برای انرژی استفاده ‌‌می‌کند تجزیه ‌‌می‌کند. با کمک انسولین درمانی و سایر روش‌های درمانی‌، همه قادر خواهند بود که میزان قند خون خود را مدیریت کنند و زندگی طولانی و سال‌‌می‌داشته باشند.

به یاد داشته باشید دیابت نوع 1 بیماریی است که ‌‌می‌تواند مدیریت شود. با داشتن یک سبک زندگی سالم و پیروی از دستورالعمل‌های ورزشی و رژیم غذایی مناسب‌، ‌‌می‌توانید کنترل دیابت را در دست بگیرید و یک زندگی عادی داشته باشید و هر کاری را که در نظر دارید انجام دهید.

 

دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 رایج ترین شکل دیابت است - و این بدان معنی است که بدن شما از انسولین به درستی استفاده ‌نمی‌کند. این در حالی است که برخی از افراد ‌‌می‌توانند با خوردن غذای سالم و ورزش سطح قند خون خود را كنترل كنند اما برخی دیگر ممكن است به دارو یا انسولین برای كنترل آن نیاز داشته باشند. با این حال شما ‌می‌توانید با نصب اپلیکیشن دکتر سی از راه‌های درمان این بیماری مطلع شوید.

یک قسمت اصلی در کنترل دیابت نوع 2‌، حفظ رژیم غذایی سالم است. شما باید مواد غذایی‌ای را مصرف کنید که به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید و در عین حال احساس سیری داشته باشید. به یاد داشته باشید‌، این یک روند است. تلاش کنید تا نکات مفید و برنامه‌های غذایی متناسب با سبک زندگی خود را پیدا کنید.

تناسب اندام کلید دیگری برای مدیریت نوع 2 است. و خبر خوب‌، ‌تنها کاری که باید بکنید این است که حرکت کنید و فعالیت داشته باشید. نکته اصلی این است که فعالیت‌هایی را که دوست دارید پیدا کنید و آن‌ها را هرچه بیشتر انجام دهید. هر چقدر از تناسب اندام بیشتری برخوردار باشید‌، راحت‌تر با این بیماری مبارزه خواهید کرد.

 

راه‌های کنترل دیابت

خبر خوب در خصوص این بیماری این است که به راحتی قابل پیشگیری و کنترل است. در ادامه راه‌هایی که برای کنترل دیابت وجود دارند، بررسی شده است. انجام دادن یک یا چند روش به صورت پیوسته به شما کمک خواهد کرد که از زندگی سالمی‌ برخوردار شوید.

 

شما قدرت تغییر شرایط را دارید

برای برخی از افراد مبتلا به دیابت‌، درمان زود هنگام و همچنین تغییر در سبک زندگی متوسط ‌‌می‌تواند سطح قند خون را به یک حد طبیعی برگرداند. همچنین این روش به طور موثر از دیابت نوع 2 جلوگیری ‌می‌کند یا خطر ابتلا به آن را به تاخیر ‌‌می‌اندازد. از پزشک خود در این خصوص راهنمایی بخواهید و به توصیه‌های آن عمل کنید. فعالیت بدنی روزانه خود را افزایش دهید. غذای سالم را شروع کنید. با انجام پیوسته این کار‌ها زندگی شما ‌‌می‌تواند دوباره مال شما و تحت کنترل شما باشد.

 

یک برنامه آموزش دیابت در منطقه خود را دنبال کنید

برنامه آموزش دیابت توسط انجمن دیابت به شما کمک ‌‌می‌کند دانش‌، مهارت و اعتماد به نفس لازم برای کنترل دیابت را کسب کنید. مربیان خبره این برنامه آماده همکاری با شما برای یافتن راه حل‌های عملی متناسب با نیاز‌های شخصی و شرایط بدنی شما هستند.

 

تیم مراقبت از دیابت خود را تشکیل دهید

ممکن است این نکته شما را متعجب کند. اما به یاد داشته باشید که شما مهمترین عضو تیم مراقبت از دیابت هستید. به هر حال‌، شما کسی هستید که دیابت دارید و هر روز با آن زندگی ‌‌می‌کنید. فقط شما ‌‌می‌دانید که چه احساسی دارید و چه چیزی مایل و قادر به انجام آن هستید.

این شما هستید که انتخاب ‌می‌کنید در صورت تجویز پزشک، چه زمانی و چگونه دارو یا انسولین تزریق کنید، زمان اندازه گیری قند خون (گلوکز خون) و نحوه پیگیری نتایج را بررسی کنید، چه غذایی درست کنید و بخورید، در چه زمان‌هایی و چند بار ورزش کنید.

البته شما اولین کسی هستید که متوجه هر مشکلی ‌‌می‌شوید. عملکرد تیم کنترل دیابت به شما بستگی دارد تا در مورد وضعیت خود حقیقت را بگویید. شما ممکن است با انواع مختلفی از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی که بخشی از تیم مراقبت از دیابت شما هستند کار کنید. این ‌‌می‌تواند شامل ارائه دهنده مراقبت‌های اولیه، متخصص غدد، چشم پزشک، پزشک متخصص، داروساز‌، دندانپزشک‌، پرستار، متخصص تغذیه‌، متخصص مراقبت و آموزش دیابت، متخصص بهداشت روان و متخصص فعالیت بدنی باشد.

انتخاب اعضای تیم مراقبت و کنترل دیابت که بتوانند سطح پشتیبانی مورد نظر شما را ارائه دهند و در صورت نیاز به شما کمک کنند بسیار مهم است. حتما سوالات و نگرانی‌های خود را بنویسید تا در قرار‌های خود با از آن‌ها بپرسید. هر چه اطلاعات بیشتری را در این زمینه از آن‌ها کسب کنید دوره‌ درمان موفق‌تری را خواهید داشت.

 

به یک برنامه تغییر سبک زندگی که توسط متخصصان درمان بیماری‌ها تعریف شده است‌، بپیوندید

این کار ‌‌می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را حتی تا نصف کاهش دهد. هدف این مجموعه آن است تا با کمک برنامه تغییر سبک زندگی ساختاریافته به جلوگیری و تاخیر در پیشرفت دیابت نوع 2 کمک کنند. از طریق جلسات یک ساله و با حمایت یک گروه‌، مربیان سبک زندگی آموزش دیده برای اعمال برنامه مورد تایید CDC به شما کمک ‌‌می‌کنند تا انگیزه خود را حفظ کنید. در عین حال، بدون کنار گذاشتن غذا‌هایی که دوست دارید‌، در نحوه غذا خوردن تغییرات جزئی ایجاد کنید. چند روز در هفته سطح فعالیت بدنی خود را تا 30 دقیقه افزایش دهید و استرس خود را مدیریت کنید.

 

انسولین و سایر مواد تزریقی

انسولین هورمونی طبیعی است که توسط لوزالمعده ترشح ‌‌می‌شود. برای بسیاری از افراد دیابتی انسولین تجویز ‌‌می‌شود‌، زیرا بدن آن‌ها انسولین تولید ‌نمی‌کند (دیابت نوع 1) یا از انسولین به طور مناسب استفاده ‌نمی‌کنند (دیابت نوع 2).

بیش از 20 نوع انسولین در ایالات متحده فروخته ‌‌می‌شود. این انسولین‌ها در نحوه ساخت‌، کار در بدن و هزینه‌ تولید متفاوت هستند. پزشک به شما کمک ‌‌می‌کند نوع مناسب انسولین را برای نیاز‌های سلامتی و سبک زندگی خود و کنترل دیابت پیدا کنید.

 

 

منبع

https://www.diabetes.org/


مقاله آموزشی مرتبط