رژیم غذایی برای افزایش شیردهی

رژیم غذایی برای افزایش شیردهی

رژیم غذایی برای افزایش شیردهی

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۸-۰۷ / بازدید : 321 / لایک : 20

بعد از به دنیا آمدن کودک اولین موردی که بلافاصله مادران باید به آن توجه داشته باشند شیردادن یا به عبارتی تغذیه نوزاد است، چراکه این ماده غذایی علاوه بر نقشی که در سیر کردن کودک داشته در سلامتی آن‌ها تاثیر غیر قابل انکاری دارد.پزشکان توصیه می کنند فقط شیر مادر (معمولاً) در 6 ماه اول (به عنوان شیر مادر) را ادامه دهید شیردهی به ایجاد پیوند ویژه با کودک کمک می کند.شیردهی نیز برای شما مفید است به کاهش خطربیماری هایی مثل دیابت نوع 2، سرطان های پستان و تخمدان و در کاهش وزن بعد از زایمان ممکن است کمک کند. کودک خود را از دود سیگار دور نگه دارید. نگذارید کسی در اطراف کودک شما سیگار بکشد.

 

چرا باید شیر بدهم ؟

  1. تمام مواد مغذی مورد نیاز کودک شما را برای رشد و نمو مناسب دارد

  2. ممکن است خطر عفونت گوش و سرماخوردگی را کاهش دهد

  3. ممکن است خطر چاقی ، دیابت وبیماری های دیگر را کم کند

  4. هضم کودک راحت تر است

  5. همیشه دمای مناسب را دارد ، هرگز خیلی گرم و خیلی سرد نیست

با نصب اپلیکیشن مشاوره آنلاین دکترسی می‌توانید با یک رژیم غذایی برای افزایش شیردهی آشنا شوید و با مصرف مواد غذایی مفید پیشنهاد شده سلامتی خود و فرزندتان را تضمین کنید، پس با ما همراه باشید.

رژیم غذایی برای افزایش شیردهی را حتما در اولویت خود قرار بدهید

برای افزایش میزان شیردهی انواع غذاها و نوشیدنی‌ها را باید در سفره خود قرار دهید، چراکه دیگر تنها شما یک نفر نیستید که در حال غذاخوردنید بلکه کودکتان هم با شما همسفره است و هرچه شما میل کنید بر روی سلامتی و شادابی او نیز تاثیر می‌گذارد. رژیم غذایی که برای افزایش شیردهی توصیه می‌شود، شامل انواع مواد غذایی از قبیل پروتئین، سبزیجات، گروه غلات، لبنیات و میوه‌ها است که باید توازن را در مصرف موارد ذکر شده همواره رعایت کرد.

 

انتخاب غذای سالم

در این بخش پیشنهادهایی برای مادران عزیز آورده شده که توجه به آن‌ها باعث می‌شود که در شیردهی به کودک خود موفق‌تر عمل کنند.

 

  • سعی کنید نیمی از بشقاب غذایی خود را به سبزیجات اختصاص دهید و این مواد غذایی را بهتر است که از بازار روز به صورت تازه خریداری کنید. می‌توانید گروه کنسرو شده از این مواد غذایی مثل لوبیا، نخود فرنگی و... را در الویت بعدی خود قرار دهید.

  • حداقل نیمی از غلاتی که مصرف می‌کنید باید غلات کامل باشند، حتما بلغور و جو دوسر را امتحان کنید، همچنین مصرف ذرت بو داده، نان سبوس‌دار و برنج قهوه ای در افزایش شیردهی و سلامت شما و کودکتان بسیار موثر خواهد بود.

  • اگر لبنیات پرچرب را دوست دارید باید خدمتتان عرض کنم که این موارد اصلا برای سلامت شما و کودکتان خوب نیست باید به سمت مصرف شیر، پنیر و ماست کم‌چرب بروید و آن‌ها را مصرف کنید.

  • پروتئین یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر بشقاب غذایی است. فراموش نکنید که با توجه به شرایطی که شما در آن قرار دارید باید همواره سلامت کودک خود را ملاک قرار داده و بیشتر به سمت گوشت قرمز بدون چربی، غذاهای دریایی، مرغ و تخم مرغ، لوبیا و نخود فرنگی و سویا بروید. برای افزایش شیردهی، گروه مغزها مثل پسته، بادام و... بسیار پیشنهاد می‌شوند، مصرف آن‌ها را حتما در برنامه روزانه خود قرار دهید ولی توجه داشته باشید که این محصولات را نباید به صورت بو داده یا نمکی مصرف کنید سعی کنید آن‌ها را به صورت خام خریداری کرده و مورد مصرف قرار دهید.

  • مصرف مواد غذایی که شامل اسیدهای چرب اشباع شده و نمک زیاد هستند را محدود کنید و یا مصرف آن‌ها را کنار بگذارید. تا جایی که می‌توانید نوشیدنی‌های خیلی شیرین و صنعتی را در برنامه خود قرار ندهید و اگر به آن‌ها علاقه دارید مصرفشان را کم کنید. قطعا برای سلامتی شما و کودکتان توجه به این مورد خیلی موثر خواهد بود.

 

لیست غذایی روزانه تهیه کنید

در ادامه با دکترسی یک لیست پیشنهادی برای مادرانی که به سلامتی و رشد کودک خود اهمیت می‌دهند و اصرار دارند که تنها از شیر خود، فرزند را تا سنین مشخص تغذیه کنند آورده شده و میزان مصرف روزانه هر گروه به طور کامل در آن توضیح داده شده است. فراموش نکنید که این لیست کاملا عمومی است اما اگر میخواهید یک رژیم غذایی برای افزایش شیردهی داشته باشید می‌توانید موارد ذکر شده در آن را به طور کامل رعایت کنید.

گروه غذایی

مقدار مصرف روزانه

توضیحات

میوه‌ها(سیب، موز، انگو و...)

2 فنجان

می‌توانید به اندازه دو فنجان میوه و یا همان فنجان را آب میوه طبیعی مصرف کنید، اگر هم میوه خشک را بیشتر دوست دارید، نصف فنجان برای شما کفایت می‌کند.

سبزیجات(سبزی، بادمجان، گوجه، بروکلی و...)

3 فنجان

اگر پخته شده مصرف می‌کنید یک فنجان کافی است، اما سبزیجات خام را حتما به اندازه مشخص شده مصرف کنید و یا می‌توانید آب سبزی را بگیرید. و به صورت تازه مورد مصرف قرار دهید.

غلات(نان، برنج، ماکارونی و...)

226.7 گرم

170 گرم از غلات را می‌توانید به نان  و بقیه را به برنج، ماکارونی و دیگر موارد اختصاص دهید.

پروتئین( گوشت قرمز، مرغ، ماهی و...)

180.2 گرم

تقریبا 155 گرم از این گروه را باید به گوشت بدون چربی، مرغ، غذاهای دریایی و... و بقیه را به لوبیا چیتی و آجیل اختصاص دهید.

 فراموش نکنید که حداقل در روز یک عدد تخم مرغ باید بخورید.

لبنیات

3 فنجان

حتما یک فنجان را باید به شیر و بقیه را می‌توانید به دیگر موارد اختصاص دهید مثلا روزانه 42 گرم پنیر میل کنید یا 226 گرم ماست مصرف کنید.

 

 

ورزش کنید

شاید بگویید که ورزش کردن به افزایش شیردهی ربطی ندارد اما توجه داشته باشید که سلامت شما تضمین کننده سلامت فرزندتان است، پس حتما در هفته دو بار آن هم به مدت حداقل 10 دقیقه را به پیاده روی، شنا یا حتی رقص اختصاص دهید این موارد هم برروی جسم شما و هم روی روح و روان شما تاثیرات بسزایی خواهد گذاشت.

 

نوشیدنی‌های مفید مصرف کنید

ممکن است بخاطر شرایطی که شیردهی برای شما ایجاب می‌‌کند، مدام احساس عطش کنید به خاطر داشته باشید که مصرف آب آشامیدنی سالم در برطرف کردن این عطش خیلی موثر خواهد بود اگر هم دوست دارید نوشیدنی‌های دیگر را امتحان کنید شیر کم چرب انتخاب بسیار مناسبی برای شما خواهد بود.

 

غذاهای دریایی را در برنامه خود قرار دهید

غذاهای دریایی دارای امگا 3 هستند که برای سلامتی و شیردهی هرچه بهتر مادر می‌توانند موثر واقع شوند. ماهی های آزاد، ساردین و قزل آلا را حتما در بشقاب خود قرار داده و به کیفیت شیر و سلامتی هرچه بیشتر فرزندتان توجه داشته باشید.

 

سخن آخر:

شیردادن مادر به کوک را می‌توان یکی از زیباترین تصویرهایی دانست که در ذهن هر انسانی ممکن است، نقش ببندد اما این تمام ماجرا نیست چراکه مادر هر ماده غذایی که مصرف کند به طور مستقیم بر روی سلامتی فرزندش تاثیر خواهد گذاشت. داشتن یک رژیم غذایی برای افزایش شیردهی در مادران باعث خواهد شد که آن‌ها در حفظ سلامتی خود و فرزندشان تلاش بیشتری کنند.

 

منبع:

https://www.choosemyplate.gov/


مقاله آموزشی مرتبط