رژیم کتوژنیک چیست ؟

رژیم کتوژنیک چیست ؟

رژیم کتوژنیک چیست ؟

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۹-۱۲ / بازدید : 503 / لایک : 15

در رژیم کتوژنیک باید کالری و درشت مغذی ها بصورت زیر محاسبه شوند :

 ۵٪ کربوهیدرات – ۲۰-۱۵٪ پروتیین و ۸۰-۷۰٪ چربی .

اگه ۰ درصد کربوهیدرات باشه اسیدیته خون میاد پایین و فرد به کما میره. رژیم کم کربوهیدرات (۵٪ کالری روزانه) مثل رژیم اتکینز و رژیم کتوژنیک بدن را به فاز کتوز میبرد  و از رژیم های نامتعادل کاهش وزن هستند.

 

هدف از رژیم کتوژنیک چیست؟

قسمت بیشتری از کالری روزانه از پروتئین و چربی و مقدار کمتری از کربوهیدرات تامین شود و کربوهیدرات هایی که به راحتی قابل هضم هستند مثل شکر، نوشابه، شیرینی و نان سفید از رژیم حذف میشوند. رژیم کتوژنیک یک برنامه غذایی با حداقل ممکن کربوهیدرات و مواد نشاسته ای و در عوض سرشار از چربی نظیر خامه، کره، آجیل، روغن ها و آووکادو میباشد. بسیاری از مردم فکر میکنند که رژیم کتوژنیک سبب کاهش بروز سرطان، کاهش وزن و جلوگیری از ایجاد سرطان میکند اما این تصور درست نیست. تاریخچه رژیم به درمان در بیماری صرع (تشنج) برمیگرده که طبق نظر پزشک تغذیه برای یک دوره ی مشخص استفاده میشود.  

 

عوارض رژیم کتوژنیک:

 • پیروی از رژیم کتوژنیک میتواند عوارض شدیدی از جمله ناتوانی عضله قلب، خستگی، نارسایی کبد، اختلالات هورمونی و قاعدگی و سنگ های کلیوی همراه است.

 • یکی دیگر از عوارض رژیم کتوژنیک، تحلیل عضلات و افزایش تولید اوره و بعبارتی افزایش حجم ادرار و درنتیجه کم شدن آب بدن است.

 • ویروس کرونا در شرایط کم آبی بستر رشد در بدن را پیدا کرده و درنتیجه کم آبی و عدم جایگزینی مایعات از دست رفته در بدن سبب افزایش احتمال ابتلا به کرونا میشود. در این رژیم میوه و سبزیجات جایگاهی ندارند و همین مسئله سبب کاهش دریافت آنتی اکسیدان هایی مثل ویتامین ث میشود که نقش مهمی در پیشگیری از کرونا دارد

 • Adherence این رژیم کمه یعنی پایبندی به رژیم کمه چون رژیم سختیه

 • فیبر بدن کم میشه چون میوه استفاده نمیشه چون میوه هم کربوهیدرات داره پس هم فیبر هم ویتامین بدن کم میشه و یبوست میده

 • پروتیین اش هم کافی نیست و برای همین عضله هم ایجاد نمیشه که انرژی بگیرین

 • یکی از کتون های تولیدی بدن , استون هستش که باعث بوی بد دهان میشه

 • عوارض گوارشی مثل تهوع ، استفراغ و سوزش سردل ایجاد میکنه

 • اختلال حرکتی با ادامه دادن رژیم آغاز میشود

 • ریزش موی شدید هم از دیگر عوارض رژیم است

 • سلول های خونی هم از گلوکز برای تامین انرژی استفاده میکنن و چون در بدن محدوده و چربی دریافتی بالاست باعث التهاب و سپسیس (عفونت خونی سیستمیک ) میشه

 • سیستم ایمنی بدن را ضعیف میکنه

 • خطر شکستگی و پوکی استخوان هم از عوارض رژیم کتوژنیک است

 • چون چربی دریافتی بالاست مقاومت به انسولین هم تو بدن زیاد میشه و فرد مستعد دیابت تایپ ۲ میشه

 • نارسایی قلبی سکته قلبی  و کبدی (چون چربی اضافی که تو رژیم کتو هستش در کبد رسوب میکنه) سنگ کلیه (اگزالاتی) اختلال عادت ماهانه هم ایجاد میکنه

هیچگاه بدون نظر متخصصین آگاه و به روز، از رژیم غذایی که اثبات نشده اند استفاده نکنید.

 

ضررهایی که رژیم کتوژنیک برای بدن دارد عبارتند از :

 1. غذای عمده مغز، گلوکز است (همان قندی که در نان، برنج و ماکارونی وجود داره و روزانه تا حدی باید به بدن برسد ) پس من وقتی این رژیم را دارم این ماده به بدن من نمیرسه و به مرور سیستم عصبی دچار اختلال میشه و فرد دچار اضطراب و کاهش آستانه تحمل و حتی افسردگی هم میتواند دچار شود.

 2. در این رزیم میزان چربی دریافتی بالاست یعنی داخل رژیم فرد باید مدام گوشت قرمز مصرف کند و حتی خامه سرشیر کره و ... هم باید مصرف کنه که این به هیچ عنوان در رژیم سالم توصیه نمیشه و شما در نظر داشته باشین استفاده ی چربی بالا چه از نوع خوب چه بد، باعث میشه چربی در کبد رسوب کند و ایجاد کبدچرب میکنند و حتی چربی خون شمارا بالا میبرند و همه ی این عوامل فرد را مستعد سکته قلبی و مغزی و بطور کلی فرد را مستعد اختلالات متابولیسمی میکند

 

پس این نکته را بدانید رژیم کتوژنیک فقط در موارد خاص و بیماری های خاص قابل اجرا است که بسته به نظر کارشناس متخصص تغذیه شما دارد که عمدتا از این رژیم استفاده بکنید یا خیر. برای رسیدن به وزن ایده آل و بطورکلی تنظیم وزن یک رژیم غذایی متعادل که هم نان داشته باشد هم برنج داشته باشد هم گوشت هم میوه و هم سزیجات و هم لبنیات اما به میزان کافی و محاسبه شده برای شما بسیار ضروری است. رژیم کتوژنیک محرک سرطان های وابسته به هورمون است و به هیچ وجه برای کاهش وزن توصیه نمیشه زیرا یکی از عواملی که سبب سرطان سینه و رحم و تخمدان و پروستات میشه افزایش استروژن در بدنه که این هورمون هم از تحمدان ترشح میشه هم از بافت چربی . پیش ساز تولید استروژن در بدن کلسترول است پس وقتی رژیم پرچرب مثل کتو میگیرید میزان کلسترول بخاطر مصرف روغن گیاهی و حیوانی بالا میره و تولید استروژن بیشتر و عاملی برای تولید بافت سرطانی میشه. لبنیات سنتی نیز میتونه سیستم ایمنی را ضعیف کنه و رشد سلول های سرطانی بده. کتون بادی ها خون را اسیدی میکنند و باعث خروج کلسیم از استخوان و پوکی استخوان میشوند. افراد چاق نیز چون استروژن بالاتری در بدن دارند (از بافت چربی آزاد میشه) و هم اگر رژیم کتو بگیرند (چربی رژیم بالاست) در معرض ابتلا به سرطان های سینه و رحم و تخمدان و پروستات هستند. پس این رژیم در هیچ شرایطی توصیه نمیشه.

 

کلام آخر:

شما با نصب اپیلیکشن دکترسی به راحتی به تناسب اندام دلخواه خود خواهید رسید. شما در هر مرحله از رژیم غذایی تیم تخصصی تغذیه و رژیم درمانی همراه شما خواهد بود تا شما را در رسیدن به وزن دلخواه و ایده آل خود همراهی کند. از جمله رژیم های غذایی موجود در اپلیکیشن دکترسی رژیم کاهش وزن، رژیم، افزایش وزن، رژیم تثبیت وزن، رژیم بیماری های خاص مانند : رژیم دیابتی، رژیم کلیوی، رژیم کبد چرب، رژیم قلبی وعروقی میتوان نام بردبرای دریافت دریافت رژیم غذایی کلیک کنید و اپلیکیشن دکترسی را نصب کنید. همچنین میتوانید با برقراری تماس با شماره تماس 02191005077 از پزشکان و متخصصان تغذیه دکترسی بصورت رایگان مشاوره پزشکی دریافت کنید.

 

 

 

 


مقاله آموزشی مرتبط