رژیم گیاهخواری و انواع آن

رژیم گیاهخواری و انواع آن

رژیم گیاهخواری و انواع آن

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۷-۱۰ / بازدید : 426 / لایک : 20

به مناسبت روز جهانی گیاهخواری تیم دکترسی این مطلب رو به گیاهخواری و انواع آن اختصاص داده در ادامه با ما همراه باشید .آکادمی تغذیه و رژیم غذایی (AND) میگوید که رژیم های وگان، لاکتو اوو-وجترین که به خوبی برنامه ریزی شده باشند، برای کلیه مراحل زندگی از جمله بارداری و شیردهی مناسب هستند اما نظر انجمن تغذیه آلمان (DGE) این است که در رژیم گیاهخواری تامین موادمغذی کافی دشوار است و رژیم وگان نبایستی برای زنان باردار و شیرده، نوزاد، کودکان یا نوجوانان توصیه شود.رژیم گیاهخواری مطلق یا veganism بیشتر یک سبک زندگی محسوب میشه که فرد تاحد امکان از حیوانات در تمام اشکال چه غذا چه پوشاک یا هر کاربرد دیگر استفاده نمیکنند و اصلا توصیه نمیشه.

انواع گیاهخواری

 1. Lacto-ovo vegetarians : گیاهخوارانی که تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی استفاده میکنند.
 2. Ovo vegetarians : گیاهخوارانی که از تخم مرغ استفاده میکنند ولی شیر و محصولات لبنی را مصرف نمیکنند.
 3. Lacto vegetarians :گیاهخوارانی که شیر و محصولات لبنی را مصرف میکنند ولی تخم مرغ استفاده نمیکنند.
 4. Semi vegetarians : افرادی که از گوشت مرغ و ماهی استفاده میکنند ولی به دنبال کاهش مصرف گوشت حیوانات در رژیم خود هستند.
 5. Fruitarians : گیاهخوارانی که فقط میوه ها، دانه ها و سایر محصولاتی که بدون آسیب زدن به زمین میتوان آنها را تولیدکرد، مصرف میکنند.
 6. Flexitarians : ترجیح میدهند محصولات گیاهی استفاده کنند ولی در موارد استثنایی گوشت نیز مصرف میکنند.
 7. Freegans : افرادی که به دنبال جلوگیری از هرگونه تلاشی که مستلزم سو استفاده و بهره گیری از انسان ها یا محیط زیست باشند هستند و سعی میکنند غذای خود را شخصا با کمترین مصرف منابع فراهم کنند. مثلا با بازیابی مواد دورریختنی یا از طریق جستجو در سطل آشغال رستوران ها، بدنبال غذایی دور ریخته هستند.
 8. Pesco-vegetarian : گوشت و مرغ و ماهی را حذف میکنند اما شیر و تخم مرغ مصرف میکنند.

تفاوت وگان و وجترین ها 

وگان ها از حیوانات برای تولید غذا و لباس استفاده نمیکنند اما وجترین ها مخالف کشتن مستقیم حیوانات برای تولید غذا هستند اما ممکن است از محصولات آن مثل شیر و تخم مرغ استفاده کنند.

رژیم خام گیاهخواری 

در این رژیم هیچگونه موادغذایی جانوری و پخته وجود ندارد و تمام موادغذایی بصورت خام مصرف میشوند.حرارت دهی به موادغذایی حداکثر تا 40-48 درجه مجاز است.

موادغذایی مجاز در این رژیم 

میوه ها، میوه خشک، آبمیوه، سبزیجات، آب سبزیجات، سبزیجات خشک، آجیل، دانه، مغزها، غلات، حبوبات، گندم و شیرگیاهی(فقط بصورت خام).

موادغذایی ممنوعه 

تمام موادجانوری و گوشتی، تمام موادپخته و فرآوری شده یا کارخانه ای، روغن تصفیه شده، نمک، شکر، چای، قهوه، الکل، ماکارونی ، پاستا و نان.

نتایج مطالعات، خام گیاهخواری را به چند علت زیر توصیه نمیکنند :

 1. این رژیم چون فقط شامل موادغذایی خام می باشد به شدت فرد را در معرض سموم محیطی و بیماری های باکتریایی قرار میدهد چرا که یکی از مهمترین فرآیندها یعنی پخت، روی موادغذایی فرد صورت نمیگیرد.
 2. بدلیل عدم دریافت مقادیر کافی کلسیم و پروتئین، این افراد در معرض مشکلات استخوانی و تحلیل عضلانی هستند.
 3. زنانی که این رژیم را دنبال میکنند در معرض خطر قطع قاعدگی و اختلالات باروری هستند.
 4. عدم دریافت ویتامین ب12.
 5. کم خونی فقرآهن در این رژیم بسیار شایع است.
 6. مصرف مقادیر زیاد فیبر در این رژیم، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش میدهد.
 7. بدلیل کم کالری بودن این رژیم، کاهش وزن سریع و تحلیل بافت عضله در این نوع رژیم نگران کننده است.
 8. افراد در معرض ابتلا به سوتغذیه و کمبود انواع موادغذایی هستند
 9. بعضی موادمغذی مثل لیکوپن در گوجه فرنگی و کاروتنوئید در هویج بعد از پخت بیشتر جذب میشود.
 10. مشکلات گوارشی ازجمله نفخ.
 11. در ماه های اول باعث کنترل چربی خون میشوند ولی بدلیل داشتن اگزالات بالا باعث کمبود روی و آهن و در نهایت باعث تخلیه بدن از موادمغذی میشوند و ریزش مو اولین علامت آن است.
 12. هرچند فاکتورهای خونی در ابتدا بهبود می یابند ولی درنهایت بالانس آنها به سمت صفر میرود.

کودکان، خانم باردار و شیرده و افراد مبتلا به مشکلات گوارشی نباید از این رژیم استفاده کنند.

رژیم گیاه خواری کاملی که در کنارش از لبنیات و تخم مرغ در برنامه غذایی استفاده شود رژیم کاملی است چون هم به لحاظ دریافت منابع ویتامین ب 12 کامل است هم به لحاظ پروتئین؛ که در این 2 ماده غذایی وجود دارد پس خیالمون راحته که این رژیم نیاز فرد را از لحاظ پروتئین و ویتامین ب 12  تامین میکند.

افرادی که رژیم گیاهخواری یا وگن دارند شاید در کنار این نوع رژیم غذایی، مکمل آهن مصرف کنند البته مصرف مکمل آهن در این موارد هم باید با بررسی آزمایش خون باشد و سرخود مصرف مکمل آهن بین این افراد توصیه نمیشود.

پس رژیم های گیاه خواری مطلق که هیچگونه موادغذایی حیوانی در آنها وجود ندارد به هیچ عنوان مورد تایید نیستند و میتوانند خطرات بسیار زیادی را به همراه داشته باشند.رژیم گیاه خواری مطلق به شدت کمبود آهن، ویتامین ب 12(کمبود ویتامین ب12 حالات افسردگی و فراموشی و ... را دارد. ) ، ویتامین ب2 ویتامین دی ، اسیدچرب امگا3 ، روی و کلسیم را به همراه دارد.

دیابتی ها و گیاهخواری 

سیستم بدن ما omnivore (همه چیزخوار) است یعنی برای تامین موادغذایی و مغذی مورد نیاز بدن نیاز به منابع حیوانی و گیاهی دارد که 30 % حیوانی و 70% غذایی که میخوریم گیاهی باشد و رژیم سالمی برای دیابتی ها نیست.

دکترسی اپلیکیشن رژیم غذایی لاغری و چاقی

شما با نصب اپیلیکشن دکترسی به راحتی به تناسب اندام دلخواه خود خواهید رسید. شما در هر مرحله از رژیم غذایی تیم تخصصی تغذیه و رژیم درمانی همراه شما خواهد بود تا شما را در رسیدن به وزن دلخواه و ایده آل خود همراهی کند. از جمله رژیم های غذایی موجود در اپلیکیشن دکترسی رژیم کاهش وزن، رژیم، افزایش وزن، رژیم تثبیت وزن، رژیم بیماری های خاص مانند : رژیم دیابتی، رژیم کلیوی، رژیم کبد چرب، رژیم قلبی وعروقی میتوان نام برد.

برای دریافت دریافت رژیم غذایی کلیک کنید و اپلیکیشن دکترسی را نصب کنید. همچنین میتوانید با برقراری تماس با شماره تماس 02191005077 از پزشکان و متخصصان تغذیه دکترسی بصورت رایگان مشاوره پزشکی دریافت کنید.


مقاله آموزشی مرتبط