سرطان سینه در افراد دیابتی

سرطان سینه در افراد دیابتی

سرطان سینه در افراد دیابتی

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۶-۰۳ / بازدید : 384 / لایک : 20

افرادی که از سرطان سینه جان سالم به در میبرند، احتمال ابتلای آن­ها به دیابت بیشتر است. در این مقاله قصد داریم به یک هشدار جدی برای افراد دیابتی بپردازیم . طبق یک مطالعه که در Diabetologia منتشر شده است، بزرگترین مشاهده بین افرادی که قبلا سرطلان سینه داشته­اند و در نهایت به دیابت مبتلا شده­اند، انجام شده است. پس تا دیر نشده دراین مورد اطمینان پیدا کنید و یا از طریق اپلیکیشن دکترسی با پزشک گفتگوی متنی و تلفنی داشته باشید تا بتوانید با کنترل قند خون خون درصد مبتلا شدن به این بیماری را کاهش دهید . یک مطالعه متضاد نیز در این تحقیق مشاهده شد: زنانی که دیابت دارند به احتمال 20 درصد به سرطان سینه پس از یائسگی دچار شوند. همچنین یک مطالعه نشان داد که افراد دیابتی بالای 60 سال نسبت به افراد سالم بالای60 سال با احتمال بیشتری به سرطان سینه دچار خواهند شد.

مطالعات کمی برای افزایش خطر ابتلا به دیابت برای افرادی که سرطان سینه دارند، انجام شده است. مطالعه Diabetalogia نمونه­ای از جدیدترین تحقیقاتی است که ارتباط بین سرطان سینه و دیابت را مورد بررسی قرار داده است. به گفته دانشمندان این خطر در زنانی که تحت شیمی درمانی بوده­ اند، کاهش می­یابد. 

مشخص شده است که سرطان سینه در زنان مبتلا به دیابت نوع 2 به ویژه در بیماران مسن که یائسگی را پشت سر گذاشته­اند شایع­تر است. تحقیقات نشان داده که زنان دیابتی تا 20 درصد احتمال ابتلا به سرطان سینه بعد از یائسگی را دارند. یک ایده که بین محققان عمومیت دارد این است که این ارتباط به طور غیرمستقیم با اضافه وزن یا چاقی که جز فاکتورهای خطر برای هر دو بیماری محسوب می­شود. بر طبق این پژوهش دیابت نوع 2 مستقیما بر خطر ابتلا به سرطان پستان تاثیر می­گذارد.

یک مطالعه جدید که اخیرا توسط دانشمندان در کالیفرنیا انجام شده به این نکته اشاره می­کند که چرا سرطان سینه در میان افراد مبتلا به دیابت نوع 2 شایع تر است. متفورمین، رایج­ترین داروی دیابت نوع 2، باعث کاهش بروز سرطان­های مختلف از جمله سرطان سینه می­شود. در نوامبر 2012، محققان ایتالیایی گزارش دادند که از متفورمین میتوان برای درمان و یا حتی جلوگیری از پیشرفت سرطان سینه در زنان یائسه که دیابت ندارند، استفاده شود. درمان­های سرطانی مانند شیمی درمانی و عوارض جانبی این درمان­ها می­تواند بر مدیریت دیابت تاثیر بگذارد. کنترل ضعیف قندخون می­تواند منجر به عوارض کوتاه مدت شود و معالجه شدن سرطان را به تاخیر بیندازد.


مقاله آموزشی مرتبط