سرطان چیست؟

سرطان چیست؟

سرطان چیست؟

تاریخ : ۱۳۹۹-۱۱-۱۶ / بازدید : 253 / لایک : 15

سرطان چیست؟

سرطان دومین علت اصلی مرگ و میر در جهان است، که تخمین می زند 9.6 میلیون مرگ یا از هر شش مورد یک نفر در سال 2018 باشد. سرطان ریه، پروستات، روده بزرگ، معده و کبد شایع ترین نوع سرطان در مردان است، در حالی که سرطان پستان، سرطان روده بزرگ، ریه، دهانه رحم و تیروئید شایع ترین در میان زنان است.

بار سرطان همچنان در سطح جهانی رشد می کند، فشارهای جسمی، عاطفی و مالی فوق العاده ای بر افراد، خانواده ها، جوامع و سیستم های بهداشتی وارد می کند. بسیاری از سیستم های بهداشتی در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​حداقل برای مدیریت این بار آماده نیستند و تعداد زیادی از بیماران سرطانی در سطح جهان به تشخیص و درمان به موقع با کیفیت دسترسی ندارند. در کشورهایی که سیستم های بهداشتی قوی هستند، به دلیل تشخیص زودرس، درمان با کیفیت و مراقبت از زنده ماندن، میزان بقا در بسیاری از انواع سرطان در حال بهبود است.

سرطان، رشد غیر طبیعی سلول ها است برخی از سلولهای بدن بدون متوقف شدن تقسیم می شوند و به بافت های اطراف گسترش می یابند.

سرطان تقریباً در هر جایی از بدن انسان که از تریلیون سلول تشکیل شده است، می تواند شروع شود. به طور معمول، سلول های انسانی رشد می کنند و تقسیم می شوند و سلول های جدید را میسازند. وقتی سلول ها پیر می شوند یا آسیب می بینند، می میرند و سلول های جدید جای آنها را می گیرند. با وجود سرطان، این روند منظم از بین می رود. با غیرطبیعی شدن سلولها، سلولهای قدیمی یا آسیب دیده در هنگام مرگ زنده می مانند و در صورت عدم نیاز، سلولهای جدید تشکیل می شوند. این سلولهای اضافی می توانند بدون توقف تقسیم شوند و ممکن است رشدهایی به نام تومور ایجاد کنند.

 

آیا سرطان ژنتیکی است؟

عوامل ژنتیکی می توانند به پیشرفت سرطان کمک کنند. ژن ها همچنین بر تولید پروتئین سلول ها تأثیر می گذارند و پروتئین ها بسیاری از دستورالعمل های رشد و تقسیم سلولی را به همراه دارند.

برخی از ژن ها پروتئین هایی را تغییر می دهند که معمولاً سلول های آسیب دیده را ترمیم می کنند. این می تواند منجر به سرطان شود. اگر والدینی دارای این ژن ها باشند، ممکن است دستورالعمل های تغییر یافته را به فرزندان خود منتقل کنند.

 

عوامل خطرساز دیگر برای سرطان شامل :

برخی از تغییرات ژنتیکی پس از تولد رخ می دهد و عواملی مانند سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض آفتاب می توانند خطر را افزایش دهند.

ویروس های خاصی مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

گزینه های سبک زندگی، مانند نوع رژیم غذایی و سطح فعالیت بدنی

خطر ابتلا به سرطان با افزایش سن افزایش می یابد.

برخی از شرایط بهداشتی موجود که باعث التهاب می شوند نیز ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند. به عنوان مثال کولیت اولسراتیو، یک بیماری التهابی مزمن روده است.

 

دانستن عواملی که در بروز سرطان نقش دارند می تواند به شما کمک کند یک سبک زندگی داشته باشید که خطرات سرطان را کاهش دهد.

 به گفته متخصصان ، اینها هفت راه پیشگیری از سرطان است:

 1. استعمال دخانیات را متوقف کنید

 2. یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید.

 3. مصرف گوشت های فرآوری شده را محدود کنید.

تصویب یک "رژیم غذایی مدیترانه ای" را در نظر بگیرید که عمدتا بر روی غذاهای گیاهی، پروتئین های بدون چربی و چربی های سالم تمرکز دارد.

 1. از مصرف الکل خودداری کنید

 2. با داشتن حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی در هر روز، وزن خود را سالم نگه دارید و فعال باشید.

 3. مرتبا ضد آفتاب بزنید.

 4. واکسینه شوید در برابر عفونت های ویروسی که منجر به سرطان می شوند ، مانند هپاتیت B و HPV.

 

تومورهای سرطانی بدخیم هستند، به این معنی که می توانند به بافت های مجاور گسترش یافته یا به آنها حمله کنند. علاوه بر این ، با رشد این تومورها، برخی از سلولهای سرطانی می توانند از بین بروند و از طریق خون یا سیستم لنفاوی به نقاط دوردست بدن منتقل شده و تومورهای جدیدی به دور از تومور اصلی ایجاد کنند.

برخلاف تومورهای بدخیم، تومورهای خوش خیم به بافتهای مجاور گسترش نمی یابند و به آنها حمله نمی کنند. تومورهای خوش خیم گاهی اوقات می توانند بسیار بزرگ باشند. وقتی برداشته شد، آنها معمولاً دوباره رشد نمی کنند، در حالی که تومورهای بدخیم گاهی اوقات رشد می کنند. برخلاف بیشتر تومورهای خوش خیم در سایر نقاط بدن، تومورهای خوش خیم مغز می توانند زندگی را تهدید کنند.

 

چگونه سرطان بوجود می آید؟

سرطان یک بیماری ژنتیکی است - به این دلیل که تغییراتی در ژن ها ایجاد می کند که نحوه عملکرد سلول های ما را کنترل می کند، خصوصاً نحوه رشد و تقسیم آنها.

 

چگونه سرطان گسترش می یابد؟

با رشد تومور سرطانی، جریان خون یا سیستم لنفاوی ممکن است سلول های سرطانی را به سایر قسمت های بدن منتقل کند. در طی این روند، سلول های سرطانی رشد می کنند و ممکن است به تومورهای جدید تبدیل شوند. این به عنوان متاستاز شناخته می شود.

یکی از اولین مکانهایی که سرطان غالباً گسترش می یابد، غدد لنفاوی است. گره های لنفاوی اندامی ریز و لوبیایی شکل هستند که به مبارزه با عفونت کمک می کنند. آنها در دسته های مختلف بدن مانند گردن ، ناحیه کشاله ران و زیر بازوها قرار دارند.

هر تغییری در بافت های بدن سرطان نیست. برخی از تغییرات بافتی در صورت عدم درمان ممکن است به سرطان تبدیل شوند.

سلولهای طبیعی ممکن است به سلولهای سرطانی تبدیل شوند. قبل از تشکیل سلولهای سرطانی در بافتهای بدن، سلولها تغییرات غیر عادی به نام هیپرپلازی و دیسپلازی را تجربه می کنند. در هیپرپلازی، تعداد سلولهای ارگان یا بافتی که در زیر میکروسکوپ طبیعی به نظر می رسند، افزایش می یابد. در دیسپلازی، سلول ها در زیر میکروسکوپ غیر طبیعی به نظر می رسند اما سرطان نیستند. هیپرپلازی و دیسپلازی ممکن است به سرطان تبدیل شود یا نشود.

 

انواع سرطان

بیش از 100 نوع سرطان وجود دارد. انواع سرطان معمولاً برای اندامها یا بافتهایی که سرطان ها تشکیل می شوند، نامگذاری می شوند. به عنوان مثال، سرطان ریه در سلول های ریه و سرطان مغز در سلول های مغز شروع می شود.

در اینجا برخی از انواع سرطان ها وجود دارد که در انواع خاصی از سلول ها شروع می شوند:

 1. کارسینوما  Carcinoma

کارسینوما معمول ترین نوع سرطان است. توسط سلولهای اپیتلیال تشکیل می شوند، سلولهایی که سطح داخلی و خارجی بدن را می پوشانند. انواع مختلفی از سلولهای اپیتلیال وجود دارد که در صورت مشاهده در زیر میکروسکوپ ، غالباً شکلی شبیه ستون دارند.

کارسینوماها که در انواع مختلف سلولهای اپیتلیال شروع می شوند، مثل آدنوکارسینوما سرطانی است که در سلولهای اپیتلیال تولید مایعات یا مخاط ایجاد می شود. بیشتر سرطان های پستان، روده بزرگ و پروستات آدنوکارسینوم است.

 

 1. سارکوم

سرطان هایی است که در استخوان و بافت های نرم از جمله عضله، چربی، رگ های خونی، رگ های لنفاوی و بافت فیبری (مانند تاندون ها و رباط ها) تشکیل می شود.

 

 1. سرطان خون

سرطان هایی که از بافت خون ساز مغز استخوان شروع می شوند، لوسمی نامیده می شوند. این سرطان ها تومورهای جامدی ایجاد نمی کنند

 

 1. لنفوم

لنفوم سرطانی است که در لنفوسیت ها (سلول های T یا سلول های B) شروع می شود. اینها گلبول های سفید خون هستند که بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند.

 

 1. مولتیپل میلوما

مولتیپل میلوما سرطانی است که از سلولهای پلاسما، نوع دیگری از سلولهای ایمنی آغاز می شود. سلولهای غیرطبیعی پلاسما ، سلولهای میلوما نامیده می شوند ، در مغز استخوان جمع می شوند و در استخوانها از طریق بدن تومور ایجاد می کنند. مولتیپل میلوما میلوم سلول پلاسما و بیماری کالر نیز نامیده می شود.

 

 1. ملانوم

ملانوم سرطانی است که در سلولهایی که به ملانوسیت تبدیل می شوند، سلولهای ویژه ای که ملانین (رنگدانه ای که به پوست رنگ می دهد) ایجاد می کند، آغاز می شود. بیشتر ملانوماها روی پوست ایجاد می شوند، اما ملانوماها می توانند در سایر بافتهای رنگی مانند چشم نیز ایجاد شوند.

 

 1. تومورهای مغز و نخاع

تومورهای مغزی می توانند خوش خیم (نه سرطانی) یا بدخیم (سرطانی) باشند.

 

تشخیص سرطان

بسیاری از افراد مبتلا به سرطان هیچ علائمی ندارند. برای این افراد، سرطان در طی آزمایش پزشکی برای یک مسئله یا بیماری دیگر تشخیص داده می شود.

در بیشتر سرطان ها ، نمونه برداری تنها راه تشخیص قطعی است. بیوپسی، برداشتن مقدار کمی از بافت برای مطالعه بیشتر است.

 

دو استراتژی متمایز وجود دارد که باعث تشخیص زودرس می شود:

 1. تشخیص زودهنگام، موارد ابتلا به سرطان را در اولین مرحله ی ممکن شناسایی می کند

 2. غربالگری با هدف شناسایی افراد مبتلا به ناهنجاری های سرطانی خاص یا پیش سرطانی که هیچ علائمی از خود بروز نداده اند و آنها را بلافاصله برای تشخیص و درمان ارجاع می دهد.

 

درمان ها

پزشکان معمولاً روش های درمانی را بر اساس نوع سرطان ، مرحله آن در تشخیص و سلامت کلی فرد تجویز می کنند.

 • شیمی درمانی با هدف از بین بردن سلولهای سرطانی با داروهایی که سلولهای تقسیم کننده سریع را هدف قرار می دهند، است. این داروها همچنین می توانند به کوچک شدن تومورها کمک کنند، اما عوارض آن ممکن است شدید باشد.

 • هورمون درمانی شامل مصرف داروهایی است که نحوه عملکرد برخی هورمون ها را تغییر داده یا در توانایی تولید آنها در بدن تداخل ایجاد می کند.

 • در ایمنی درمانی از داروها و سایر روش های درمانی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و تشویق آن برای مبارزه با سلول های سرطانی استفاده می شود. دو نمونه از این درمان ها مهارکننده ها و انتقال سلول هستند.

 • در پرتودرمانی از پرتوهای با دوز بالا برای از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده می شود. همچنین ، پزشک ممکن است استفاده از پرتودرمانی را برای کوچک کردن تومور قبل از جراحی یا کاهش علائم مرتبط با تومور توصیه کند.

 • پیوند سلول های بنیادی می تواند به ویژه برای افراد مبتلا به سرطان های خون یا لنفوم مفید باشد.

 

دکترسی مشاوره آنلاین پزشکی

اپلیکیشن دکترسی با ارائه مشاوره آنلاین ( صوتی و نوشتاری) در هر مکان و در هر لحظه از شبانه روز این امکان را به شما می دهد تا با پزشکان و مشاورین معتبر و برتر ارتباط مستقیم برقرار نموده و در هر زمینه ای از حوزه های پزشکی و سلامت مشاوره دریافت کنید. دکتر سی با ارائه بسته های آموزشی، دانش کلی جامعه (بیماران، دانشجویان پزشکی و ...) را در زمینه: پزشکی، آشنایی با بیماری ها و راه های درمان آن و سبک زندگی سالم را ارتقا می بخشد.

برای دریافت مشاوره آنلاین پزشکی و دریافت رژیم غذایی کلیک کنید و اپلیکیشن دکترسی را نصب کنید.

 

 

منبع:

https://www.cancer.gov/

https://www.cancer.net/

https://www.healthline.com/

https://www.who.int/

 

 


مقاله آموزشی مرتبط