سیستم ایمنی بدن در دوران قاعدگی چگونه عمل می‌کند؟

سیستم ایمنی بدن در دوران قاعدگی چگونه عمل می‌کند؟

سیستم ایمنی بدن در دوران قاعدگی چگونه عمل می‌کند؟

تاریخ : ۱۴۰۰-۰۱-۱۳ / بازدید : 1237 / لایک : 200

سیستم ایمنی بدن در دوران قاعدگی چگونه عمل می‌کند؟

بسیاری از خانم‌ها با استفاده از نشانه‌هایی که در دوران قاعدگی خود مشاهده می‌کنند بر این عقیده‌اند که هورمون‌های جنسی از قبیل استروژن و پروژسترون و  تستوسترون بر روی سیستم ایمنی آن‌ها در دوران قاعدگی تاثیر می‌گذارند. ممکن است شما هم به عنوان یک خانم بالغ به این قضیه فکر کرده باشید که در مرحله قاعدگی بیشتر مستعد دریافت بیماری‌ها هستید و علائم بیماری‌هایی که در بدن خود دارید مثل آسم بیشتر به سراغ شما خواهند آمد، خیلی از دختر خانم‌ها هم فکر می‌کنند که در هنگام قاعدگی بیشتر به سرماخوردگی مبتلا خواهند شد البته فراموش نکنید که این موارد فقط در حد تجربه‌های شخصی است. در این مقاله به این نکته خواهیم پرداخت که سیستم ایمنی بدن در قاعدگی ضعیف‌تر است یا قوی‌تر؟

پس با ما همراه باشید

 

سیستم ایمنی بدن در قاعدگی

سیستم ایمنی بدن شما در واقع اساس سلامتی شما را تضمین می‌کند، چراکه مقابله با عوامل بیماری‌زا را وظیفه خود دانسته و از شما در مقابل آن‌ها محافظت خواهد کرد، اما به یاد داشته باشید که این سیستم بعضی مواقع ممکن است علیه شما دست به اقداماتی نیز بزند، مثلا در آلرژی‌های شدید و آرتروز، سیستم ایمنی ممکن است قدری برای شما دردسر ساز باشد.

به نظر می‌رسد که هورمون‌های جنسی شما از قبیل استروژن و پروژسترون و تستوسترون روی عملکرد سیستم ایمنی تاثیر می‌گذارند و بدن بانوان در تمام طول چرخه قاعدگی به دلیل نوسانات هورمونی که دارد در برابر بیماری‌ها و عفونت‌ها پاسخ‌های متفاوتی را ایجاد خواهد کرد.

درک و چگونگی عملکرد سیستم ایمنی بدن به شما کمک می‌کند تا روزهایی که بیشتر از نعمت سلامتی برخوردار هستید را به خوبی بشناسید و از آن‌ها نهایت بهره را ببرید.

به طور کلی سیستم ایمنی بدن به سه روش ممکن است به عوامل بیماری‌زا پاسخ دهد:

  1. ایمنی ذاتی: این نوع از ایمنی مربوط به ترشحات مخاطی و برخی از انواع سلول‌های ایمنی بدن است.
  2. التهاب: هنگامی که بدن شما مورد حمله باکتری‌ها قرار می‌گیرد، سیستم ایمنی پاسخ‌گوی این حمله بوده و یک واکنش التهابی ایجاد خواهد کرد. التهاب در واقع برای محافظت از بافت‌های بدن در هنگام عفونت بسیار موثر است.
  3. ایمنی اکتسابی: وقتی بدن در معرض باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر موارد قرار می‌گیرد ایمنی اکتسابی پیدا خواهد کرد. ایمنی اکتسابی شامل لنفوسیت‌های B ،T و آنتی بادی‌هایی است که در پاسخ به عفونت ایجاد خواهند شد.

 

مراحل مختلف چرخه و پاسخ سیستم ایمنی بدن در قاعدگی

در این قسمت به سه مرحله از چرخه قاعدگی و پاسخ‌هایی که سیستم ایمنی در این مراحل ایجاد خواهد کرد خواهیم پرداخت.

  • اولین بخش از چرخه قاعدگی: مرحله فولیکولار

در ادامه با دکترسی و بررسی سیستم ایمنی بدن در دوران قاعدگی به اولین مرحله از این چرخه خواهیم پرداخت. در مرحله فولیکولی چرخه قاعدگی (یعنی روز اول قاعدگی تا تخمک‌گذاری) افراد معمولا تمایل دارند که سطح بالایی از آنتی بادی داشته باشند و پاسخ التهابی آن‌ها افزایش یابد، علت این تمایل آن است که بدن کم‌تر در معرض عفونت قرار خواهد گرفت.

محققان بر این عقیده‌اند که این افزایش پاسخ ایمنی با افزایش سطح استروژن در میانه قاعدگی و تا قبل از تخمک‌گذاری انجام خواهد شد. استروژن با اتصال به گیرنده‌های خارج سلول و تعامل با فرایندهای سلولی رخ داده در هسته و سیتوپلاسم با سلول‌های ایمنی ارتباط برقرار می‌کند. در طی مرحله فولیکولی، این تعامل باعث افزایش التهاب شده و با پاسخ ایمنی بدن مواجه خواهد شد.

همیشه هم بالا بودن میزان استروژن بدن منجر به موارد مطلوب نخواهد بود؛ چراکه وقتی سطح این هورمون بالا می‌رود نشانه‌های التهاب در بدن بیشتر نمایان خواهد شد و سبب بدتر شدن بیماری‌های مزمن می‌شود. ترشح سطح بالای استروژن به طور مداوم سبب ایجاد سرطان پستان در بانوان خواهد شد.

  • میانه چرخه قاعدگی: از مرحله اولیه تا اواسط لوتئال

برعکس مرحله قبل در فاز لوتئال سیستم ایمنی بدن بیشتر سرکوب خواهد شد و احتمال ایجاد پاسخ التهابی از سوی بدن کم‌تر خواهد شد. علت سرکوب شدن در این مرحله را می‌توان افزایش سطح هورمون پروژسترون و تغییرات سلولی که بر روی تستوسترون تاثیر می‌گذارد دانست. این تاثیرات بسته به شرایطی که بدن در آن قرار دارد می‌تواند برای فرد مثبت یا منفی باشد.

پاسخی که سیستم ایمنی بدن به ترشحات تستوسترون در این مرحله می‌دهد ممکن است قدری متفاوت و تا حدودی نیاز به تحقیقات بیشتری داشته باشد. اثراتی که این هورمون روی بدن می‌گذارد ممکن است نه تنها در پاسخ به دو هورمون مهم در چرخه قاعدگی یعنی استروژن و پروژسترون، بلکه به طور بالقوه در پاسخ به فعالیت‌های هم جنسی قدری متفاوت باشد.

  • آخرین مرحله از چرخه قاعدگی: اواخر مرحله لوتئال و قاعدگی

سومین و آخرین مرحله‌ای که قصد داریم در ادامه با دکتر سی و پاسخ سیستم ایمنی بدن در قاعدگی به آن  بپردازیم اواخر مرحله لوتئال و قاعدگی یا همان پریود است. در چند روز قبل از قاعدگی و در مرحله قاعدگی، معمولا بدن بانوان پاسخ‌های التهابی بیشتری نسبت به بیماری‌های مزمن از قبیل آرتروز و آسم نشان خواهند داد به عبارت ساده‌تر در این مرحله ممکن است، بیشتر علائمی از این بیماری‌ها را در بدن خود مشاهده کنید در واقع این نشانه‌ها معمولا به دلیل افزایش سطح هورمونی به نام پروستاگلاندین است. در این مرحله از چرخه قاعدگی مقدار استروژن پایین بوده به همین خاطر التهاب بیشتر در بدن رخ خواهد داد.

اما چرا این اتفاق ها می‌افتند؟

به طور کلی یکی از دلیل‌هایی که برای این اتفاق‌ها می‌توان آورد این است که از لحاظ تئوری این 3 مرحله و تمام اقدامات سیستم ایمنی به منظور تقویت بارداری اتفاق خواهد افتاد.

معمولا از اولین مرحله قاعدگی تا اواسط مرحله فولیکولی بانوان قادر به بادر شدن نیستند چراکه هنوز تخمک‌گذاری در بدن آن‌ها اتفاق نیفتاده است، به همین خاطر سیستم ایمنی بدن با سرکوب هرگونه عامل بیماری‌زا سعی می‌کند که زمینه را برای ایجاد یک بارداری سالم و موفق در بانوان ایجاد کند.

 

کلام پایانی

سیستم ایمنی بدن در قاعدگی به طور مستقیم تحت تاثیر هورمون‌های جنسی قرار دارد، چراکه استروژن و پروژسترون همواره برای ایجاد بارداری سالم روی سیستم ایمنی تاثیرهای به‌سزایی خواهند گذاشت. با شناخت مراحل مختلف چرخه قاعدگی بهتر قادر خواهید بود تا با پاسخ‌های ایمنی بدن در این مراحل کنار بیایید.

 

رفرنس:

https://helloclue.com/articles/cycle-a-z/the-immune-system-and-the-menstrual-cycle

 


مقاله آموزشی مرتبط