علائم دیابت نوع 2 در کودکان

علائم دیابت نوع 2 در کودکان

علائم دیابت نوع 2 در کودکان

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۶-۱۳ / بازدید : 349 / لایک : 12

دیابت نوع 2 اگرچه که قبل از بزرگسالی شایع نیست اما می تواند در هر سنی بوجود آید. این بیماری اغلب دارای یک شروع کند و تدریجی میباشد که تشخیص در کودکان را دشوار میکند.به گفته مرکز ملی پیشگیری از بیماری های مزمن و ارتقاء سلامت، بین سال های 2011 تا 2012 در ایالات متحده، پزشکان بیماری دیابت را برای حدود 5300 کودک و نوجوان در سنین 10 تا 19 ساله تشخیص دادهاند.در کودکان علائم مشابهی به بزرگسالان برای دیابت نوع 2 بروز پیدا میکند. اما چون شروع کند و تدریجی دارد تشخیص علائم در کودکان دشوار است و برخی کودکان ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند. در این مقاله از این علائم صحبت می کنیم با دکترسی همراه باشید.

کودکان و بزرگسالان مبتلا به دیابت ممکن است علائم زیر را داشته باشند:

• ادرار زیاد:

كودك مبتلا به دیابت نوع 2 ممكن است نسبت به قبل از بروز بیماری ادرار كند. هنگامی که مقدار زیادی قند در خون وجود دارد، بدن مقداری از آن را در ادرار دفع می کند و قند بیش از حد موجب میشود مایعات بیشتری از طریق کلیهها عبور کند و نتاوب ادراری را افزایش دهد.

• افزایش عطش:

کودکان مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است شروع به نوشیدن آب بیش از حد معمول کنند چرا که افزایش ادرار میتواند باعث کمبود آب بدن شود.

• خستگی:

وقتی بدن به طور موثر از قندخون استفاده نمیکند ممکن است باعث ایجاد خستگی شود. ناراحتی روحی و جسمی ناشی از زندگی با اثرات شدیدتر دیابت نیز ممکن است باعث احساس خستگی مداوم شود.

• تاری دید:

سطح بالای قند خون میتواند مایعات را از لنزهای چشم خارج کند.

• تیرگی پوست:

مقاومت به انسولین منجر به ایجاد یک بیماری پوستی جدید به نام Acanthosis nigricans میشود. این بیماری باعث تیره شدن مناطقی از پوست میشود. این مناطق اغلب زیربغل و پشت گردن هستند.

• بهبودی آهسته زخم:

سطح بالای قند خون می تواند منجر به بهبودی طولانی تر زخمها و عفونتهای پوستی شود.

علل و فاکتورهای خطر:

 • چاقی:

در گذشته، دیابت نوع 2 به بزرگسال یا غیر وابسته به انسولین اشاره داشت. اما، این بیماری در تعداد فزایندهای از کودکان و نوجوانان در حال وقوع است که نرخ چاقی آنان رو به افزایش است.چاقی با ایجاد مقاومت به انسولین ، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد. این حالت هنگامی اتفاق می افتد که اندام ها و بافت ها به انسولین واکنش مناسبی نشان نمی دهند و قند کافی از خون را جذب نمیکنند. مقاومت به انسولین منجر به قند خون بالا، تحمل کمتر برای گلوکز، التهاب بیشتر و تولید گلوکز بیش از حد در کبد می شود.براساس CDC، چاقی در سالهای 2015 تا 2016 در ایالات متحده 17/13 میلیون کودک و نوجوان از سن 2 تا 19 سال را تحت تأثیر قرار داده است. این تقریباً برابر با 15/18درصد از جمعیت است.

 • دود ثانویه:

طبق ک تحقیق در سال 2013 دود ثاونیه یک عامل خطر برای افراد محسوب میشود. محققان نتایج تحقیق بر روی 37343 زن در فرانسه که در مودکی در معرض دود سیگار قرار داشتند را بررسی کردند. زنانی که والدین آنها تنباکو میکشیدند، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در بزرگسالی 18 درصد بیشتر از زنانی بود که والدین آنها سیگار نمیکشیدند.

سایر علائم خطر دیابت نوع 2 در کودکان:

 • داشتن والدین یا خواهر/ برادر با این بیماری.
 • داشتن نژاد آسیایی، جزایر پاسفیک، افریقایی، بومی امریکا یا لاتین.
 • علائم فیزیکی مقاومت به انسولین مانند Acanthosis nigricans

تشخیص دیابت نوع 2

پزشک در مورد علائم کودک سؤال می کند و ممکن است برای بررسی سطح گلوکز از یک نمونه خون استفاده کند و همچنین ممکن است از آزمایش ساده ادرار برای غربالگری قند در ادرار استفاده کند.

درمان دیابت نوع 2

معمولاً در کودکان و بزرگسالان مشابه است. با این حال ، از آنجا که ممکن است برخی از کودکان به طور منظم قادر به نظارت بر قند خون خود نباشند، بزرگسالان، مانند معلمان و مربیان در مدرسه، در مورد چگونگی بررسی قند خون کودک و مصرف انسولین به آمادگی و آموزش نیاز داشته باشند. تغییر در سبک زندگی که شامل مدیریت وزن، فعالیت بدنی منظم و تغییرات رژیم غذایی میباشد نیز بسیار مهم میباشد. 

پزشک ممکن است داروهای دیگری نیز تجویز کند که به بدن کمک می کند بهتر به انسولین پاسخ دهد. در برخی مواقع میبایست کودک به طور مرتب سطح قند خون خود را کنترل کند.پزشکان دکترسی برنامه درمانی و رژیم غذایی را با توجه به سن، نیازهای کودک و شدت دیابت فرد تجویز میکنند.

پیشگیری از دیابت نوع 2

تا حد زیادی شامل ایجاد عادات سبک زندگی سالم مانند موارد زیر است:

 • حفظ وزن مناسب بدن:

تضمین اینکه وزن بدن از نظر قد و جنس یک فرد در حد طبیعی باقی بماند،میتواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد.پزشک یا متخصص تغذیه می تواند والدین و کودک را در زمینه وزن مورد نظر راهنمایی کند و در صورت لزوم یک برنامه شخصی برای کاهش وزن را توصیه کند.

 • استفاده از یک رژیم غذایی متعادل:

اگر كودك مبتلا به دیابت نوع 2 باشد، باید میزان مصرف قندها و کربوهیدراتها را باید محدود كند. (نوع کربوهیدرات را نیز باید در نظر گرفت). 

 • ورزش:

ورزش منظم برای حفظ وزن مناسب و سلامتی کلی در کودکان مبتلا به دیابت ضروری است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می کند کودکان بین 5 تا 17 سال حداقل روزانه 60 دقیقه فعالیت بدنی متوسط یا شدید داشته باشند. بزرگسالان باید کودکان را تشویق کنند که در خارج از خانه بازی کنند، درگیر فعالیت های ورزشی شوند و در صورت امکان زمان استفاده از تلویزیون، بازیهای ویدئویی و صفحات مجازی را محدود کنند.

عوارض دیابت نوع 2 در کودکان 

 کودکان مبتلا به دیابت نوع دو در معرض خطر جدی از جمله بیماریهای قلی و سکته مغزی هستند. در صورت عدم کنترل دیابت، این خطرات افزایش میباید.سایر عوارض دیابت نوع 2 عبارتند از:

 • فشار خون بالا
 • سطح کلسترول بالا در خون
 • آسیب چشم ، یا رتینوپاتی دیابتی
 • آسیب عصبی یا نوروپاتی دیابتی
 • آسیب و نارسایی کلیه یا نفروپاتی دیابتی


مقاله آموزشی مرتبط