علائم و نشانه های آنفولانزا چیست ؟

علائم و نشانه های آنفولانزا چیست ؟

علائم و نشانه های آنفولانزا چیست ؟

تاریخ : ۱۳۹۹-۱۲-۲۹ / بازدید : 43487 / لایک : 100

علائم و نشانه های آنفولانزا چیست ؟

قبل از آن که به بررسی نشانه‌های آنفولانزا بپردازیم، لازم است به تعریفی جامع در مورد این ویروس برسیم.

آنفولانزا یک عفونت تنفسی بوده که به واسطه ویروس آن ایجاد می‌شود. این ویروس سالانه میلیون‌ها نفر در سر تا سر دنیا را درگیر کرده و در افراد بالای 65 سال، نوزادان و کسانی که به بیماری‌های مزمن مبتلا هستند، می‌تواند بسیار خطرناک یا حتی کشنده باشد.

نصب اپلیکیشن مشاوره آنلاین دکترسی این امکان را به شما می‌دهد که با نحوه پیشگیری و نشانه‌های آنفولانزا که بعد از ابتلا ممکن است شما را درگیر خود کند آشنا خواهید شد.

آنفولانزا که توسط ویروسی به همین نام در افراد سبب ایجاد عفونت تنفسی می‌شود، توانایی منتقل شدن از یک فرد به فرد دیگر را دارا است، این ویروس هنگامی که فرد مبتلا عطسه، سرفه و یا حتی صحبت می‌کند می‌تواند به فرد دیگر منتقل شده و از راه بینی و دهان آن‌، راه خود را به درون بدن هموار ‌سازد و سبب ابتلا به آنفولانزا ‌شود.

برعکس کرونا این اطمینان وجود دارد که این ویروس روی سطوح قرار نمی‌گیرد و کمتر گزارش شده که فردی با لمس کردن میزی که قبلا فرد مبتلا به آنفولانزا روی آن نشسته و دست کشیدن به روی چشم، دهان یا بینی به این بیماری مبتلا شود.

نشانه‌های آنفولانزا؛ علائم اصلی را چگونه تشخیص دهیم؟

نشانه‌های آنفولانزا به طور ناگهانی خود را نمایان می‌کنند، در ادامه با دکترسی همراه باشید تا به بررسی نشانه‌های این عفونت ویروسی بپردازیم:

 

 

1- تب و لرز

به حالتی که درجه حرارت بدن بالاتر از حد معمول می‌رود تب می‌گویند دمای طبیعی بدن هر فردی نسبت به دیگری قدری متفاوت است اما در حالت کلی می‌توان گفت که دمای طبیعی بدن در محدوده 98.6 فارنهایت یا 37 درجه سلسیوس است.

دقت داشته باشید که تب به هیچ وجه بیماری نیست بلکه واکنش طبیعی بدن در مقابله با عوامل بیماری‌زا است، یعنی شما تب خواهید کرد چراکه بدن شما در تلاش برای سرکوب ویروس یا میکروب وارد شده به بدن است و می‌خواهد سلامتی را به شما بازگرداند.

تب باعث فعال شدن هرچه بهتر سیستم ایمنی بدن شما می‌شود زیرا در دمای طبیعی آنفولانزا بهتر تکثیر خواهد شد اما وقتی تب می‌کنید در واقع فعالیت ویروس‌ها دچار اختلال جدی خواهد شد.

2- سرفه کردن

دومین نشانه ابتلا به آنفولانزا سرفه کردن است در توضیح سرفه می‌توان گفت که این عمل رفلکسی بوده که باعث تمیز شدن گلو و مجاری تنفسی می‌شود. سرفه به بدن شما کمک می‌کند که سریع‌تر بهبود یافته و همینطور از خود محافظت کند. سرفه‌ها می‌توانند حاد یا مزمن باشد، این نوع از سرفه معمولا بیشتر از دو یا سه هفته طول خواهند کشید، در آنفولانزا ممکن است به این نوع از سرفه دچار شوید. مصرف مایعات و دوش آب داغ می‌تواند به بهبود سرفه حاد کمک کند.

3- گلودرد

از نشانه‌های آنفولانزا گلودرد است. معمولا در آنفولانزا و سرماخوردگی گلودرد به سراغ شما خواهد آمد برای رفع این درد آزاردهنده هنگام بیماری می‌توانید مایعات بنوشید و همچنین آب نمک غرغره کنید.

4- آبریزش یا گرفتگی بینی

چهارمین نشانه آنفولانزا آبریزش و گرفتگی بینی است که برای بیشتر مردم بسیار اذیت کننده است، با انجام روش‌هایی نظیر بخور و یا شستشو بینی با آب نمک می‌توان از میزان آزاردهندگی آن کم کرد.

5- سر درد

سردرد هم  ممکن است از نشانه‌های آنفولانزا باشد. تقریبا تمام مردم جهان این نوع از درد را تجربه کرده چراکه گاهی باعث می‌شود کار و فعالیت خود را متوقف کنند و به گوشه‌ای پناه ببرند. هنگام ابتلا به آنفولانزا ممکن است سردرد به سراغ شما بیاید و شما را مجبور به استراحت کند.

6- درد عضلانی

اگر شما آنفولانزا گرفته باشید قطعا با بدن درد و درد عضلات آشنا هستید در این موارد با استراحت می‌توانید به بهبودی هرچه سریع‌تر خود کمک کنید.

7- خستگی

در این مورد باید حتما در نظر داشته باشید که خستگی به خودی خود بیماری نیست همه افراد احساس خستگی را تجربه کرده‌اند اما ممکن است بعد یک خواب عمیق هم شما همچنان احساس خستگی را داشته باشید که در این شرایط بهتر است بگوییم که شما به آنفولانزا مبتلا شده‌اید و باید با دکتر مشورت کنید.

8- علائم دیگر

برخی از افراد ممکن است اسهال و استفراغ را هم در آنفولانزا تجربه کنند که این مورد بیشتر در کودکان دیده می‌شود. شباهت بیش از حد آنفولانزا، کرونا و سرماخوردگی باعث شده که در تشخیص آن دچار مشکل شوید باید دقت داشت که علائم آنفولانزا به طور ناگهانی خود را نشان می‌دهند، همچنین شدت نشانه‌های گفته شده در این عفونت ویروسی به مراتب بیشتر از سرماخوردگی است برای نمونه سرماخوردگی به ندرت باعث سردرد و تب خواهد شد.

 

آنفولانزا چه مشکلات دیگری را به وجود می‌آورد؟

عدم رسیدگی به آنفولانزا می‌تواند زندگی شما را تهدید کند زیرا در بسیاری موارد این ویروس به بیماری‌های حادتری منجر خواهد شد از جمله این بیماری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برونشیت
  • عفونت گوش
  • عفونت سینوس
  • التهاب قلب، مغز و بافت‌های عضلانی

اگر شما دارای مشکل زمینه‌ای باشید برای مثال آسم داشته باشید این بیماری که با شروع فصل سرد تشدید می‌شود، می‌تواند برای شما بسیار تهدید خطرناکی محسوب شود. افراد بالای 65 سال کودکان زنان باردار یا کسانی که دارای مشکل زمینه‌ای هستند در مقابل آنفولانزا می‌توانند بسیار آسیب‌پذیرتر از دیگران باشند.

 

برای درمان آنفولانزا باید چه اقداماتی انجام دهیم؟

بیشتر افرادی که به آنفولانزا مبتلا می‌شوند با استراحت در منزل و نگهداری و مراقبت اطرافیان خود به بهبودی کامل می‌رسند البته به شرط این که دارای بیماری زمینه‌ای نبوده و سن شما هم بالای 65 سال نباشد، چراکه مقاومت بدن این افراد نسبت به دیگران کمتر است. اگر آنفولانزای شما بسیار شدید است و در گروه پرخطر قرار دارد قطعا به استفاده از داروهای ضد آنفولانزا نیاز پیدا خواهید کرد. داروهای ضد ویروسی می‌تواند به کند‌تر شدن و کوتاه کردن بازه زمانی بیماری کمک کنند.

 

آیا می‌توان از آنفولانزا پیشگیری کرد؟

بهترین راه پیشگیری از آنفولانزا انجام واکسناسیون هرساله است که شما را در مقابل این ویروس مقاوم می‌کند اما رعایت کردن نکات بهداشتی مثل شستشوی مرتب دست‌ها و همین‌طور استفاده از ماسک هنگام ابتلا می‌تواند چرخه انتقال این ویروس را تا حدی کنترل کند.

در این مقاله از مجله دکترسی درباره نشانه‌های آنفولانزا نوشتیم، برای دریافت مشاوره پزشکی می‌توانید اپلیکیشن دکترسی را دانلود و نصب کنید.

 

 

رفرنس:

https://medlineplus.gov/flu.html 

 

 

 


مقاله آموزشی مرتبط