علت ریزش مو چیست و چرا اتفاق می افتد!

علت ریزش مو چیست و چرا اتفاق می افتد!

علت ریزش مو چیست و چرا اتفاق می افتد!

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۷-۰۵ / بازدید : 465 / لایک : 10

یکی از موارد بسیار مهمی که در زیبایی ظاهری ما نقش دارد، بدون شک مو است. در واقع تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که ریزش موها و طاسی را تجربه می‌کنند، ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست دهند.این قضیه به ویژه در مردان زمان برخورد با جنس مخالف شایع است. با این حال، ریزش موها مشکلی است که ربطی به جنسیت ندارد و در این مطلب از دکتر سی می‌خواهیم کامل‌تر به این موضوع رسیدگی کنیم و دلایل آن را توضیح دهیم. پس عزیزان تا انتها مانند همیشه با ما باشید.

ریزش مو چیست و چرا اتفاق می‌افتد؟

روی سطح تمام پوست بدن انسان مو رشد می‌کند، به جز جاهایی مانند کف دست، کف پا، پلک‌ها و ناف. اما بسیاری از موها بسیار ریز هستند و عملا دیده نمی‌شوند.مو از پروتئینی به اسم کراتین تشکیل شده است که در فولیکول‌های مو در لایه خارجی پوست تولید می‌شود. زمانی که فولیکول‌ها سلول‌های جدید مو را تولید می‌کنند، سلول‌های پیر با سرعتی تقریبا 15.2 سانتیمتر در سال به خارج از سطح پوست رانده می‌شوند.

این مویی که دیده می‌شود در واقع یک رشته از سلول‌های کراتینی مرده است. یک فرد بزرگسال معمولی تقریبا 100 تا 150 هزار مو دارد و روزانه حداکثر 100 عدد از آن‌ها را از دست می‌دهد.بنابراین اگر زمان شانه کردن موها کمی مو روی شانه جمع شد، نیازی نیست سریعا نگران شوید. تقریبا 90 درصد موی سر انسان در هر زمانی در حال رشد است.

هر فولیکول چرخه عمر خود را دارد که می‌تواند تحت تاثیر عواملی مانند سن، بیماری و مجموعه مسائل دیگر قرار گیرد. این چرخه عمر به سه مرحله تقسیم می‌شود:

 • آناژن: رشد مو فعال است که معمولا بین 2 تا 8 سال طول می‌کشد.
 • کاتاژن: رشد موقت مو که 2 تا 3 هفته طول می‌کشد.
 • تلوژن: مرحله استراحت که تقریبا 2 تا 3 ماه طول می‌کشد، مو در انتهای مرحله استراحت ریخته است و موی جدید جایگزین آن می‌شود که به معنای شروع مجدد چرخه رشد است.

همچنین باید دقت کنید هرچه سن افراد بالاتر می‌رود، سرعت رشد موی آن‌ها کمتر می‌شود.

انواع ریزش مو

ریزش موها با اصطلاح آلوپسیا شناخته می‌شود و انواع متعددی دارد که در ادامه برایتان توضیح می‌دهیم.

ریزش موی اینولوشنال (Involutional alopecia)

ریزش موی اینولوشنال یک عارضه طبیعی است که در آن مو با افزایش سن باریک می‌شود. تعداد بیشتری از فولیکول‌های مو وارد مرحله استراحت می‌شوند و موهای باقیمانده کمتر و کوتاه‌تر خواهند شد.

ریزَش موی آندروژنیک (Androgenic alopecia)

ریزش موی آندروژنیک یک عارضه ژنتیکی است که مردان و همچنین زنان می‌توانند دچار آن شوند.

مردان مبتلا به این عارضه که الگوی طاسی مردان نامیده می‌شود، می‌توانند از اوایل دهه 20 زندگی یا دوران نوجوانی خود از ریزش مو رنج ببرند.مشخصه‌های این مشکل، عقب رفتن خط رویش مو و ناپدید شدن تدریجی مو از تاج سر و جلوی پوست سر است.

زنان مبتلا به این عارضه که الگوی طاسی زنان نامیده می‌شود، تا دهه 40 زندگی خود یا بعد نازک‌ شدن قابل توجه مو را تجربه نمی‌کنند.زنان  باریک شدن کلی مو را روی تمام پوست سر خود می‌بینند و بیشترین شدت ریزش در تاج سر است.

ریزش موی سکه‌ای (Alopecia areata)

آلوپسی آره آ‌تا یا ریزش مو سکه‌ای ناگهان شروع می‌شود که نتیجه آن ریزش انبوه مو در کودکان و نوجوانان است.این عارضه ممکن است منجر به تاسی کامل (آلوپسی توتالیس) شود، اما تقریبا در 90 درصد افرادی که این مشکل را دارند، مو رشد خود را مجددا پس از چند سال از سر می‌گیرد.

ریزش موی تمام بدن (Alopecia universalis)

این نوع ریزش زمانی رخ می‌دهد که در تمام بدن از جمله ابروها، مژه‌ها و موی اندام تناسلی ریزش مو را تجربه کنید.

ریزش موی تریکوتیلومانیا (Trichotillomania)

این مورد اکثرا در کودکان دیده می‌شود و یک ناهنجاری روانی است که فرد مبتلا موهای خود را می‌کند.

ریزش موی تلوژن افلوویوم (Telogen effluvium)

این ریزش باریک ‌شدن موقتی مو روی پوست سر است که به علت تغییر در چرخه رشد مو رخ می‌دهد. تعداد زیادی از موها همزمان وارد مرحله استراحت می‌شوند که نتیجه آن ریزش و و سپس باریک شدن است.

ریزش همراه با زخم (Scarring alopecias)

این نوع ریزش که به اسم آلوپسی زخمی نیز شناخته می‌شود، ریزش دائمی را به همراه می‌آورد.عارضه‌های التهابی پوست (آکنه، سلولیت، فولیکولیت) و سایر اختلالات پوستی (مانند بعضی از اشکال لیکن پلان و لوپوس) اغلب زخم‌هایی را به وجود می‌آورند که توانایی بازسازی مو را از بین می‌برند.

علائم ریزش مو

علائم ریزش مو و انواع آن در بین مردان، زنان و کودکان متفاوت است. گرچه، افراد در هر سن و با هر جنسیتی ممکن است متوجه شوند در شانه آن‌ها مو جمع شده است یا زیر دوش زمان استحمام ریزش آن را ببینند.

علائم ریزش مو در مردان

 • باریک شدن مو روی پوست سر
 • عقب رفتن خط رویش مو
 • الگوی نعل اسبی شکل که تاج سر را نمایان می‌کند.

علائم ریزش مو در زنان

 • باریک شدن کلی مو به ویژه در تاج سر

علائم ریزش مو در کودکان و نوجوانان

 • ریزش ناگهانی و فراوان مو
 • ریزش کامل مو بدن
 • ریزش ناقص مو روی پوست سر یا ابروها، شکستگی فراوان مو
 • ریزش بیش از حد مو، ولی طاسی ناقص پس از بیماری‌های گوناگون و دارو درمانی، کاهش شدید وزن، کم‌خونی یا استرس

چه زمان برای ریزش مو پیش دکتر برویم؟

 • اگر خودتان یا کودکتان ناگهان ریزش مو فراوانی دارید.
 • کودک شما موهای شکسته فراوان یا ریزش موی ناقص روی پوست سر و ابروها دارد.
 • کودک شما موی خود را می‌کند.
 • ریزش با دلیل غیر مشخص برای هر بخش از بدن خودتان یا کودکتان رخ داده است.

درمان ریزش مو

گرچه از دوران باستان درمان‌های زیادی با وعده رشد مجدد موهای سرهای طاس وجود داشته است، ولی اکثر مردان و زنانی که موی نازک دارند برای برگرداندن قابلیت رشد آن اقدام کمی می‌توانند انجام دهند.بسیاری افراد به علت زیبایی یا پس از ریزش پس از دارو درمانی یا جراحی از کلاه‌گیس و اکستنشن استفاده می‌کنند.

برخی افراد جای ابرو یا مژه از دست‌رفته را خالکوبی می‌کنند. از طرفی، بعضی داروها سرعت ریزش را آهسته می‌کنند و درمان‌های جایگزین ممکن است سلامت موی باقیمانده را تقویت کنند، ولی هیچ درمانی مو را به تمام سر شما بر نمی‌گرداند.

با این حال، برخی افراد از داروها یا درمان‌های زیر برای ریزش استفاده می‌کنند:

 • محلول ماینوکسیدیل
 • قرص فیناستراید
 • قرص اسپیرونولاکتون
 • کاشت مو
 • تزریق کورتیکو استروئیدها
 • کرم دیترانول (آنترالین)
 • دیفن سیپرون

سخن آخر

ریزش مو با توجه به این که با زیبایی انسان ارتباط مستقیم دارد باید جدی گرفته شود. علت این اتفاق همانطور که در بالا توضیح دادیم می‌تواند گسترده باشد و به شکل‌های مختلف رخ دهد.سعی کردیم با این مقاله اطلاعات جامعی در مورد ریزش مو در اختیار دوستان قرار دهیم. با وجود این اگر نیاز به توضیح بیشتر است یا سوالی دارید، می‌توانید اپلیکیشن مشاوره آنلاین دکترسی را نصب کنید.

منبع:

https://www.webmd.com


مقاله آموزشی مرتبط