علت‌ های ناتوانی جنسی چیست؟

علت‌ های ناتوانی جنسی چیست؟

علت‌ های ناتوانی جنسی چیست؟

تاریخ : ۱۴۰۰-۰۱-۳۰ / بازدید : 41679 / لایک : 200

علت‌های ناتوانی جنسی چیست؟

فرآیندهای پیرامون انگیختگی جنسی پیچیده و تشخیص آن‌ها دشوار است. در آقایان، روند تحریک جنسی شامل مغز، هورمون‌ها، احساسات، اعصاب، ماهیچه‌ها و رگ‌های خونی برای رسیدن به نعوظ می‌شوند. به همین ترتیب، ناتوانی جنسی می‌تواند از هر یک از این مناطق یا ترکیبی از آن‌ها ناشی شود. به عنوان مثال، ناتوانی جنسی ناشی از مشکلات رگ‌های خونی می‌تواند به دلیل استرس‌های بعدی و نگرانی‌های بهداشت روانی بدتر شود.

در ادامه این مطلب قصد داریم 10 مورد از مهم‌ترین علت‌های ناتوانی جنسی را عنوان کنیم:

1- افسردگی

مغز یک منطقه اروژنیک است. هیجان جنسی از سر شروع می‌شود و در همان‌جا پایان می‌یابد. افسردگی می‌تواند میل فرد را کاهش دهد و منجر به اختلال نعوظ شود. از طرف دیگر، بسیاری از داروهایی که برای درمان افسردگی استفاده می‌شوند می‌توانند میل جنسی فرد را سرکوب کنند و نعوظ را دشوار کنند و باعث تاخیر در ارگاسم شوند.

2- مصرف مشروبات الکلی

یکی دیگر از مهم‌ترین علت‌های ناتوانی جنسی مصرف مشروبات الکلی است. ممکن است فرد به عنوان تفریح مشروبات الکلی بنوشد، اما زیاده روی در مصرف می‌تواند کنار گذاشتن آن را سخت کند. مصرف زیاد الکل می‌تواند نعوظ را مختل کند، اما اثرات آن معمولا موقتی است. خبر خوب این است که نوشیدن مقدار کم مشروبات الکلی ممکن است فواید سلامتی مانند کاهش خطرات بیماری‌های قلبی را به دنبال داشته باشد.

3- مصرف برخی از داروها

محتویات داروها می‌توانند بر عملکرد فرد در اتاق خواب تاثیر بگذارند. از لیست طولانی داروهای رایجی که می‌توانند منجر به ناتوانی جنسی شوند می‌توان به داروهای خاص فشار خون، داروهای ضد درد و داروهای ضد افسردگی اشاره کرد. بهتر است فرد بدون صحبت قبلی با پزشک، مصرف هیچ دارویی را قطع نکند.

داروهایی مانند آمفتامین، کوکائین و ماری جوانا نیز می‌توانند در مردان مشکلات جنسی ایجاد کنند.

4- استرس

زمانی که فرد غرق در مسئولیت‌های کار و خانه می‌شود، استرس نداشتن کار راحتی نیست. استرس می‌تواند در بسیاری از قسمت‌های مختلف بدن از جمله اندام‌های تناسلی او تاثیر بگذارد. با ایجاد تغییراتی در زندگی مانند ورزش منظم و خواب کافی که باعث بهبود رفاه و آرامش می‌شوند می‌توان با استرس مقابله کرد.

5- عصبانیت

عصبانیت می‌تواند خون را به سمت صورت بکشاند؛ اما نه به مکانی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی به آن نیاز دارد. احساس عاشقانه هنگام عصبانیت کار آسانی نیست، خواه خشم متوجه همسر باشد یا دیگری. عصبانیت بیان نشده می‌تواند همراه فرد به رختخواب بیاید.

6- اضطراب و نگرانی

نگرانی از اینکه فرد قادر به برقراری رابطه جنسی در رختخواب نیست می‌تواند انجام چنین کاری را برای او دشوار کند. اضطراب در سایر بخش‌های زندگی نیز می‌تواند به اتاق خواب سرایت کند. تمامی این نگرانی‌ها منجر به ترس و عدم صمیمیت می‌شود و می‌تواند یکی از علت‌های ناتوانی جنسی باشد.

7- چاقی

وزن اضافه نه تنها منجر به کاهش اعتماد به نفس می‌شود بلکه می‌تواند بر عملکرد جنسی فرد در رختخواب تاثیر بگذارد.

مردان چاق دارای سطح پایین‌تری از هورمون مردانه تستوسترون هستند که برای میل جنسی و نعوظ مهم است.

اضافه وزن همچنین با فشار خون بالا و تصلب شرایین در ارتباط است و می‌تواند جریان خون به آلت را کاهش دهد.

8- دوست نداشتن خود

وقتی فرد آنچه را در آینه می‌بیند دوست ندارد، تصور اینکه شریک زندگی‌اش از این منظره خوشش نیاید آسان است. اینکه فرد تصویری منفی از خودش داشته باشد نه تنها ظاهرش را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه به عملکردش در رختخواب نیز تاثیر می‌گذارد.

9- کمبود لیبیدو

کم بودن لیبیدو یا میل جنسی پایین همان اختلال نعوظ نیست، اما بسیاری از عواملی که نعوظ را خفه می‌کنند، می‌توانند علاقه فرد به رابطه جنسی را کاهش دهند. عزت نفس پایین، استرس، اضطراب و داروهای خاص می‌توانند میل جنسی فرد را کاهش دهند. هنگامی که تمام این نگرانی‌ها با عشق ورزیدن گره خورده باشد، علاقه فرد به رابطه جنسی می‌تواند کمرنگ شود.

10- سلامتی

بسیاری از شرایط مختلف سلامتی می‌توانند بر روی اعصاب، عضلات یا جریان خون که برای انجام نعوظ لازم است تاثیر بگذارند و یکی از علت‌های ناتوانی جنسی باشند. دیابت، فشار خون بالا، تصلب شرایین، صدمات نخاعی و مالتیپل اسکلروزیس می‌توانند منجر به بیماری ناتوانی جنسی شوند. جراحی برای درمان مشکلات پروستات یا مثانه نیز می‌تواند اعصاب و عروق خونی را که نعوظ را کنترل می‌کنند، تحت تاثیر قرار دهند.

 

سخن پایانی

صحبت با پزشک در مورد ارتباطات و علت‌های ناتوانی جنسی ممکن است خجالت آور باشد، اما این بهترین راه برای معالجه و صمیمیت با همسر است. پزشک می‌تواند علت مشکل را شناسایی کند و ممکن است تغییر در سبک زندگی مانند ترک سیگار یا کاهش وزن را توصیه کند. سایر گزینه‌های درمانی ممکن است شامل داروهای ناتوانی جنسی، درمان‌های هورمونی، دستگاه مکش که به ایجاد نعوظ کمک می‌کند یا مشاوره باشد.

 

رفرنس

https://www.webmd.com/men/ss/slideshow-causes-of-ed


مقاله آموزشی مرتبط