عوارض زایمان های سزارین

عوارض زایمان های سزارین

عوارض زایمان های سزارین

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۵-۲۱ / بازدید : 75340 / لایک : 25

سزارین یکی از انواع زایمان غیر طبیعی است که پزشک معالج از طریق ایجاد شکاف بر روی شکم در ناحیه رحم، نوزاد را به دنیا می‌آورد. این عمل، بنا بر نظر پزشک معالج و به دلایل مختلفی انجام می‌شود.طبق نظر پزشک، به دلیل شرایط نامناسب مادر برای انجام عمل طبیعی که گاهی از ماه‌های ابتدایی بارداری مشخص می‌شود، عمل سزارین در دستور کار قرار می‌گیرد. گاهی نیز ممکن است شرایط مادر و جنین در روزهای آخر بارداری یا هنگام زایمان به گونه‌ای باشد که امکان زایمان طبیعی وجود نداشته باشد.

زایمان به روش سزارین، عوارض‌های متعددی در جسم و روان زن دارد و به همین دلیل در سال‌های اخیر به توصیه پزشکان، انجام این عمل محدود به شرایط خاص شده است.از جمله تاثیرهای سزارین در زندگی مادر، عبارت‌اند از: تاثیر منفی بر روابط زناشویی بعد از زایمان و به وجود آمدن مشکلات روحی و جسمی مانند: افسردگی، اضافه وزن، دردهای شدید و خونریزی‌های طولانی مدت.در ادامه این مقاله با عوارض‌های زایمان سزارین، بیشتر آشنا می‌شوید.

سرد شدن رابطه زناشویی بعد از سزارین

سرد شدن روابط زناشویی بعد از زایمان، یکی از شایع‌ترین عوارض سزارین است که روابط زناشویی را با چالش‌های جدی روبرو می‌کند. بر اساس نظر پزشکان زنان و زایمان و مقایسه بین افرادی که زایمان سزارین و طبیعی داشته‌اند مشخص شده است، پس از سزارین میل به انجام روابط زناشویی کم‌تر می‌شود.

بی‌میلی به رابطه زناشویی پس از زایمان، دربرگیرنده علل متعددی است که می‌توانند رابطه جنسی را تا مدت‌ها به تاخیر اندازند.یکی از دلایل رایج سرد شدن روابط زناشویی بعد از زایمان، ترس از بارداری دوباره، خجالت از حضور فرزند و درد زیادی است که زن بعد از سزارین در رابطه زناشویی تجربه می‌کند.

مشکلات جسمی و روحی بعد از سزارین و تاثیرآن‌ها دررابطه زناشویی

یکی از دلایل سرد مزاجی زن در رابطه جنسی، مشکلات فیزیکی و فیزیولوژی است. بالا بودن وزن زن پس از زایمان، به وجود آمدن مشکلات پوستی، افتادگی شکم و ترس از دردهای شکم و بخیه، دلیل خودداری او از روابط زناشویی بعد از سزارین است. با این حال، مهم‌ترین دلیل سرد شدن رابطه زناشویی بعد از سزارین، افسردگی و مشکلات روحی زن است. تحول روحی زن پس از زایمان، به دلیل برهم خوردن تنظیم هورمون‌ها، استرس و وجود مشکلات متعدد در بارداری او است.این تحولات جسمی و روحی اگر به موقع درمان نشوند، تا سال‌ها ادامه پیدا می‌کنند و زندگی زناشویی را با خطر جدی روبرو می‌کنند.

عفونت رحم و احتمال پارگی مثانه بعد از سزارین

عفونت پس از زایمان سزارین نسبت به زایمان طبیعی، 30 درصد بیشتر است. دلیل به وجود آمدن عفونت در سزارین، ناشی از زخم‌های بخیه رحم و شکم، داروی بیهوشی و غیره است. عفونت رحم، علاوه بر تب، سوزش ادرار و دردهای شدیدی در ناحیه شکم، تاثیر مستقیم بر برقراری رابطه زناشویی بعد از سزارین دارد. علت آن هم احساس درد شدید در زمان برقراری رابطه جنسی است که از تحمل زن خارج است و باعث سرد شدن رابطه زناشویی بعد از سزارین می‌شود.علاوه بر این، پارگی مثانه نیز یکی از مشکلات شایع در زایمان سزارین است و درد زیادی به همراه دارد.

خستگی و کسالت پس از سزارین

مدت زمان بارداری و انجام عمل سزارین که معمولا در آن از داروی بیهوشی یا آمپول بی‌حسی استفاده می‌‌شود، خستگی و کسالت زیادی را پس از زایمان برای زن به همراه دارد.تاثیر این اتفاق در رابطه زناشویی نیز به صورت کامل حس می‌شود و با سردی زن همراه است.علاوه بر این، زن تا چند ماه قادر به انجام کارهای شخصی خود نیست و نیازمند یک همراه شبانه‌روزی است.

خونریزی زیاد بعد از سزارین و به تعویق افتادن رابطه زناشویی

خونریزی پس از زایمان سزارین بسیار بیشتر از زایمان طبیعی است. این اتفاق باعث به تعویق افتادن برقراری رابطه زناشویی می‌شود.مدت زمان خونریزی پس از سزارین در افراد مختلف، متفاوت است ولی به طور کلی در 30 درصد مواقع، این خونریزی ممکن است تا چند ماه ادامه داشته باشد.در زایمان‌های سزارین خطر خونریزی بسیار زیاد است و گاهی همین خونریزی منجر به مرگ مادر می‌شود.به همین دلیل افراد پس از زایمان به صورت سزارین بیشتر دچار کم خونی، سرگیجه و عوارض ناشی از آن می‌شوند.گاهی مواقع پس از عمل سزارین، فرد دچار احساس شدید درد در ناحیه پا می‌شود که این درد می‌تواند ناشی از لخته شدن خون در قسمت پا باشد. توجه کنید این لخته شدن ممکن است در تمامی قسمت‌های بدن صورت گیرد و بسیار خطرساز باشد.

در این مقاله سعی کردیم شما را با چند مورد از عوارض‌های سزارین در روابط زناشویی آشنا کنیم. اما توجه کنید؛ تمامی دلایلی که در رابطه با سرد شدن زن در برقراری رابطه زناشویی بعد از سزارین گفتیم، محدود به دوره خاصی هستند و پس از مدتی طبق نظر پزشک و مشاور روان‌درمانگر، وضعیت به حالت قبل برمی‌گردد.

منابع:

www.parents.com

www.whattoexpect.com

www.tommys.org

 


مقاله آموزشی مرتبط