نداشتن رابطه زناشویی به مدت طولانی چه عواقبی دارد؟

نداشتن رابطه زناشویی به مدت طولانی چه عواقبی دارد؟

نداشتن رابطه زناشویی به مدت طولانی چه عواقبی دارد؟

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۵-۱۹ / بازدید : 78742 / لایک : 25

رابطه زناشویی یکی از جنبه‌های بسیار مهم در زندگی است و باید به آن توجه کافی داشت. با توجه به این که اکثر طلاق‌ها مربوط به این مسئله است، آموزش مراحل یک رابطه زناشویی مناسب به بهبود روابط زوجین و سلامت معنوی خانواده و جامعه کمک شایانی می‌کند. نداشتن رابطه زناشویی به مدت طولانی بین زوجین می‌تواند در دیگر بخش‌های زندگی نیز تأثیر منفی داشته باشد. از این رو باید از جنبه‌های مختلف بهترین حالت رابطه زناشویی را بررسی کرد و به زوجین آموزش داد.

مراحل یک رابطه زناشویی واهمیت آن درزندگی

یک رابطه زناشویی استاندارد از نظر رفتاری، عاطفی و روانی تأثیر مثبت بر روی زندگی افراد دارد. آموزش مراحل یک رابطه زناشویی و به کار گرفتن روش‌هایی برای رضایت طرفین در این روابط به گرمی کانون خانواده کمک می‌کند. اکثر افرادی که زندگی آن‌ها در معرض جدایی است، مسائل زناشویی نامناسبی دارند و آموزش‌های لازم را دریافت نکرده‌اند.

مراحل یک رابطه زناشویی با عواطف و احساسات فردی در ارتباط کامل است. قبل از آمیزش، معاشقه بین زوجین اهمیت زیادی دارد. آمادگی جسمی و روانی بین دو نفر باید وجود داشته باشد تا در نهایت به یک رابطه کامل و تأمین کننده بینجامد.

در یک رابطه زناشویی کامل، سه مرحله وجود دارد که آمیزش در اصل دومین مرحله است؛ اما متأسفانه برخی افراد رابطه کاملی ندارند و روابط زناشویی را منحصر به آمیزش می‌دانند. معاشقه نه تنها در مراحل قبل از آمیزش بلکه پس از آن نیز باید با حوصله انجام گیرد. پیدا کردن نیازهای جنسی همسر در روابط زناشویی یک نیاز اساسی برای زوجین است.

بهترین حالت رابطه زناشویی داشتن یک رابطه کامل است که مراحل بالا را در خود دارد. نیازهای زوجین با هم متفاوت است. برخی افراد معتقدند طبع سرد و گرم افراد نیز در داشتن روابط متفاوت و نیازهای آن‌ها تأثیر دارد و باید به آن پرداخته شود.

طبع سرد و گرم در روابط زناشویی

بخش‌های مختلف بدن و طبع فرد با هم در ارتباط هستند. به گونه‌ای که برخی بیماری‌ها دقیقا بسته به طبع فردی است و با تنظیم نیاز هر طبع می‌توان آن بیماری را هم درمان کرد. در مراحل یک رابطه زناشویی نیز طبع اهمیت زیادی دارد.

از نظر طب سنتی و طبع شناسی، طبع سرد و گرم در روابط زناشویی، نیازهای افراد، کیفیت و میزان نیازها و ... به هم ربط دارند. شاید در طب جدید به این مسائل پرداخته نشود؛ اما افراد کم کار در زمینه جنسی اکثرا دارای طبع سرد هستند و در صورتی که مدیریت مناسبی روی روابط خود نداشته باشند ممکن است نتوانند به راحتی زندگی زناشویی خود را حفظ و مدیریت کنند.

افرادی که دارای طبع گرم هستند معمولا نسبت به مسائل جنسی نیز تمایل بیشتری دارند. از این رو بهتر است در زندگی زناشویی که زوجین هر دو طبع یکسانی ندارند، برای رفع نیازهای جنسی هم برنامه‌ریزی بیشتری داشته باشند.

افراد فعال در زمینه طب سنتی توصیه می‌کنند برای این که بتوان از نظر جنسی فعالیت بیشتری داشت، کسانی که طبع سرد دارند بهتر است غذاهای با طبع گرم مصرف کنند تا در این زمینه به تعادل برسند.

نکات مثبت و منفی در روابط زناشویی

علاوه بر کیفیت روابط زناشویی و توجه به مراحل یک رابطه زناشویی، نکات دیگری نیز وجود دارد که در این زمینه باید به آن توجه شود. بیشترین مشکلات در روابط زناشویی مربوط به خانم‌ها است. اکثرا سرد مزاجی بین خانم‌ها دیده می‌شود. با این حال هر کدام از زوجین ممکن است دچار مشکل سردمزاجی باشند.

عدم تمایل مرد یا زن به رابطه زناشویی

رابطه زناشویی یک رابطه دو طرفه است که هر دو نفر باید نسبت به آن تمایل نشان دهند تا از کیفیت لازم برخوردار شود. از این رو عدم تمایل مرد به رابطه زناشویی یا سردی مزاج زن باعث می‌شود تا طرف مقابل نیز به مرور نسبت به این رابطه سرد شود. به همین خاطر در صورتی که مشکلی از این نظر وجود داشته باشد، هر دو طرف باید در پی رفع مشکل باشند.

عدم تمایل مرد به رابطه زناشویی از دیگر مشکلاتی است که ممکن است در روابط زوجین دیده شود. همچنین مشکلاتی مانند زود انزالی و بیماری‌های جنسی باید هر چه سریع‌تر رفع شود. مشکلاتی مانند عدم تمایل مرد به رابطه زناشویی به علت این که زنان معمولا در این زمینه، حیای بیشتری به خرج می‌دهند، ممکن است مدت‌ها نامشهود باشد ولی بدون شک تأثیر خود را به صورت غیرمستقیم بر زندگی دارد.

رابطه زناشویی در حضور فرزند

بسیاری از زوجین پس از این که دارای فرزند می‌شوند، روابط آن‌ها رو به سردی می‌رود. حضور فرزند باعث می‌شود تا خانم‌ها به عنوان مادر مسئولیت‌های زیادی بر عهده داشته باشند. از طرفی هورمون‌های بارداری و زایمان بر روی بدن تأثیر می‌گذارند. به همین خاطر خسته می‌شوند و احساس می‌کنند نسبت به قبل سردتر شده‌اند. همچنین نگرانی از بابت رابطه زناشویی در حضور فرزند، سبب می‌شود تا احساس آرامش کاهش یابد. رابطه زناشویی ارتباط مستقیمی با آرامش دارد و از همان ابتدای نوزادی نیز این آرامش دستخوش تغییر می‌شود.

تعداد دفعات مناسب رابطه زناشویی

برخی افراد که دوست دارند از نظر جنسی زندگی ایده‌آلی داشته باشند، به تعداد دفعات مناسب رابطه زناشویی نیز اهمیت می‌دهند. قطعا در این مورد نمی‌توان برای همه افراد یک نسخه پیچید. هر زوج با توجه به نیازهای خود می‌توانند تعداد دفعات مناسب را در زندگی خود تعیین کنند. حتی ممکن است در زمان‌های مختلف نیز این مورد تغییر کند و زوجین احساس کنند باید روابط خود را بیشتر یا کمتر کنند. پس تعداد دفعات مناسب و مراحل یک رابطه زناشویی برای هر زوجی و در زمان‌های مختلف متفاوت است.

اختلاف سن و روابط زناشویی

معمولا با افزایش سن نیاز جنسی ممکن است کمتر شود، این امر سبب می‌شود تا اختلاف سن زیاد بین زوجین باعث شود تا نیازهای آن‌ها با هم متفاوت باشد و این امر در کیفیت روابط آن‌ها نیز مؤثر باشد.

البته باز هم استثناهایی در این زمینه وجود دارد. برخی افراد در سنین بالا نیز نیاز جنسی بالایی دارند و می‌توانند در روابط زناشویی با افراد کم سن و سال‌تر نسبت به خود هم به خوبی تعادل را برقرار کنند و موفق باشند.

ازدواج و مراحل یک رابطه زناشویی از ابعاد مهم زندگی است و باید آن را مدیریت کرد. امروزه قبل از ازدواج جلسات مشاوره و آموزش برای زوجین در نظر گرفته می‌شود و این امر به کاهش مشکلات در این زمینه می‌انجامد.

منابع:

www.medicalnewstoday.com

flo.health

www.healthline.com

 


مقاله آموزشی مرتبط