نشانه های افسردگی و دلایل ابتلا به آن

نشانه های افسردگی و دلایل ابتلا به آن

نشانه های افسردگی و دلایل ابتلا به آن

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۶-۰۲ / بازدید : 402 / لایک : 12

در این مقاله قصد داریم در مورد افسردگی  بگیم این که اصلا افسردگی چیست و چه نشانه هایی دارد .گاهی ممکن است احساس ناراحتی یا اندوه داشته باشیم و این احساس تا چند روز به طول انجامد اما نمی‌شود به تمام احساسات ناراحتی برچسب افسردگی بچسبانیم. در اینجا با مطالعه نشانه های افسردگی می‌توان آن را از سایر احساسات ناخوشایند روزانه تفکیک داد و هرچه سریع‌تر به روند بهبود آن کمک کرد پس با دکترسی همراه باشید .

نشانه های افسردگی دقیقا چیست؟

درابتدا باید بدانید که گاهی اوقات احساسات ناخوشایندی که داریم ممکن است چند روز تا یک الی دو هفته طول بکشد و باز هم نمی‌تواند از نشانه های افسردگی باشد. این احساسات می‌توانند دلایل مختلفی داشته باشند یا اینکه بدون دلیل و فقط از سر اندوه باشد.افسردگی مسئله مهمی است که فقط به یک احساس ناراحتی ساده ختم نمی‌شود بلکه بقیه جوانب زندگی از جمله کار کردن، درس خواندن و توانایی لذت بردن از زندگی را در افراد بسیار کاهش می‌دهد.حس افسردگی نامطلوب‌تر و قوی‌تر از احساسات روزانه و عادی ماست که ممکن است هفته‌ها و ماه‌ها نیز طول بکشد.

از علائم افسردگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرد به اندازه قبلا علاقه به زندگی ندارد و نمی‌تواند از همه چیز لذت ببرد.
 • بیشتر اوقات حس ناراحتی دارد.
 • او کاملا احساس خستگی می‌کند.
 • فرد نمی‌تواند فعالیت‌هایی که دوست دارد را انجام دهد.
 • برخی افراد کم اشتها می‌شوند و وزن کم می‌کنند و برخی دیگر ممکن است پرخوری کنند و چاق شوند.
 • فرد ممکن است احساس اضطراب و بی‌قراری داشته باشد.
 • از روال معمول از خواب بیدار می‌شود.
 • فرد احساس بی مصرف بودن دارد.
 • اعتماد به نفس کاهش می‌یابد.
 • از افراد دیگر فاصله می‌گیرد.
 • بداخلاق و تندخو می‌شود.
 • گاهی اوقات به خودکشی فکر می‌کند.
 • فرد در زمان خاصی از روز حس ناراحتی دارد که در بیشتر افراد صبح بعد از بیدار شدن است.

لزوما فرد تمام نشانه های افسردگی که گفته شد را ندارد و ممکن است فقط 5 یا 6 مورد را تجربه کند.

افسردگی یک روند تدریجی و آرام را طی می‌کند به همین دلیل در ابتدا فرد متوجه ابتلا به افسردگی نمی‌شود ولی بهتر است هرچه سریع‌تر پس از تشخیص آن اقدام به رفع این مسئله کند. این بیماری روحی فقط بر احساسات فرد تأثیر نمی‌گذارد بلکه جنبه‌های مختلف زندگی او را درگیر می‌کند. در ادامه به تعدادی از دلایلی که ممکن است فرد را دچار افسردگی کوتاه مدت یا طولانی کند آشنا می‌شویم.

دلایل ابتلا به افسردگی

معمولا برای دلیل افسردگی می‌توان بیش از یک مورد را بررسی کرد. از جمله دلایلی که ممکن است پیش زمینه افسردگی باشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. اتفاقاتی که در زندگی رخ می‌دهد: حس افسردگی که بعد از یک حادثه غم‌انگیز به انسان دست می‌دهد ممکن است هفته‌ها و ماه‌ها طول بکشد تا زمانی که فرد با آن حادثه کنار بیاید. از این حوادث می‌توان به سوگواری، طلاق یا از دست دادن شغل اشاره کرد.
 2. شرایط اطراف فرد: نداشتن دوست، نگرانی‌های ذهنی و ... از جمله شرایطی هستند که ممکن است فرد را درگیر افسردگی کنند.
 3. بیماری‌های جسمی: برخی افراد که به بیماری‌های جسمی دچار می‌شوند، ممکن است درگیر بیماری‌های روحی و افسردگی هم شوند. افراد جوان‌تر ممکن است با بیماری‌های عفونی و سرماخوردگی هم دچار افسردگی شوند.درست است که همه ممکن است دچار افسردگی شوند اما برخی افراد به دلایلی از جمله خصوصیات شخصیتی و تجربیات اولیه زندگی بیشتر مستعد افسردگی هستند و بهتر است به نشانه های افسردگی بیشتر توجه شود.زنان به طور میانگین بیشتر از مردان درگیر افسردگی می‌شوند و نشانه های افسردگی را بروز می‌دهند.
 4. نشانه های افسردگی در کسانی که از نظر ژنتیکی والدین آن‌ها افسرده هستند، بیشتر دیده می‌شود.

افسردگی شدید چگونه است؟

مردم می‌توانند یک بار در زندگی دچار افسردگی شوند ولی افسردگی شدید چندین بار برای فرد اتفاق می‌افتد و تکرار می‌شود. این مدل افسردگی ذهن و بدن فرد را فلج می‌کند و باعث می‌شود از کارهای روزمره خود بازداشته شود. این افراد تمایل به انجام کارهایی را که قبلا از آن لذت می‌بردند، از دست می‌دهند.از دیگر مواردی که در زمینه افسردگی بهتر است با آن آشنا شوید، اختلال دو قطبی است. در این اختلال فرد گاهی بسیار غمگین و افسرده است و گاهی بسیار شاد است.

چه زمانی نیاز به درمان افسردگی هست؟

گاهی اوقات افسردگی خودبه‌خود بعد چند هفته یا حتی چند ماه حل می‌شود ولی سؤالی که پیش می‌آید این است که چه زمانی فرد نیاز به کمک دارد؟ از جمله مواردی که فرد افسرده است و بهترهست که به درمان افسردگی بپردازد، موارد زیر است:

 • وقتی که فرد دچار افسردگی شدید باشد و بدتر از حد معمول باشد. در این شرایط فرد احساس می‌کند بهتر نمی‌شود.
 • فرد افسرده احساس می‌کند زندگی ارزش ندارد و دیگران بدون او بهتر زندگی می‌کنند.
 • وقتی که افسردگی روی کار، زندگی و روابط فرد با خانواده و دوستان او تأثیر می‌گذارد.

گاهی اوقات ممکن است با صحبت کردن با دوستان یا کسی که فرد به او اعتماد دارد، کمی حس بهتری داشته باشد و به مرور رفع شود ولی در صورت بهتر نشدن وضعیت بهتر است با یک روانشناس صحبت شود. صحبت با روانشناسان عمومی در بسیاری از موارد باعث حل مشکل و درمان افسردگی می‌شود ولی در موارد شدیدتر ممکن است نیاز به مراجعه به روانپزشک و مصرف داروهای ضدافسردگی باشد.

قبل از مراجعه به پزشک و روانشناس ممکن است فرد نشانه های افسردگی را در خود تشخیص دهد و تلاش کند خودش مسئله را رفع کند.

در ادامه راه‌هایی برای غلبه بر افسردگی می‌آوریم.

چگونه خودمان افسردگی را درمان کنیم؟

می‌توان قبل از اینکه به روانپزشک مراجعه کرد، کارهای زیر را انجام داد و نتیجه آن را در روند درمان دید. برای کمک به خود نیاز نیست حتما دارو درمانی شروع شود؛ گاهی اوقات خواندن کتاب‌هایی که انگیزه فردی را افزایش می‌دهد مانند کتاب‌های «نیروی حال» و «ذهن شما دوست شما نیست» و ... می‌تواند فرد را به مقدار زیادی به سمت زندگی شاد پیش ببرد.ورزش، گذراندن وقت با دوستان هدفمند و شاد، زندگی در زمان حال و کنار گذاشتن ترس و غم می‌تواند به شدت نشانه های افسردگی را کاهش دهد و فرد را برای یک زندگی شاد و باانگیزه آماده کند.

منابع:

https://www.healthline.com

https://www.helpguide.org

 


مقاله آموزشی مرتبط