نکته‌های در مورد آزمایش قند خون در خانه و آزمایشگاه

نکته‌های در مورد آزمایش قند خون در خانه و آزمایشگاه

نکته‌های در مورد آزمایش قند خون در خانه و آزمایشگاه

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۷-۰۷ / بازدید : 438 / لایک : 15

دیابتی ها باید بدانند که اندازه گیری قند خون آنها در طول شبانه روز مهم بوده و اغلب معیار سنجش سلامت خواهد بود. در این مقاله تیم دکترسی یکسری دستورات را برای کنترل سطح قند خون جمع آوری کرده  است در نتیجه خیلی راحت تر می توانید روند و فرایند  قند خون خود را به پزشک دیابتولوژیست‌ تان ارائه داده و تجویزات جدید را دریافت کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

بی توجهی به مسئله قند خون و اعداد به دست آمده، شما را در شرایط وخیمی قرار داده و نگرش صحیحی از بیماری نخواهید داشت. در نتیجه با کمک گرفتن از مشاوران  و پزشکان دکترسی میتوانید از سردرگمی  خود جلوگیری کنید و اهداف درمان دیابت را به درستی انجام دهید .

قند خون نرمال در حالت ناشتا:

اکثر مبتلايان به ديابت وسیله اندازه‌گيری قند خون در خانه دارند با اين وسايل شما خيلی سريع پی ميبريد كه قند خونتان چقدر است و در كنترل ديابتتان موفق بوده‌ايد يا نه، قند خون ناشتای شما باید چندبار در طی هفته و براساس برنامه‌ای که پزشک شما تعیین می‌کند كنترل شود؛ البته آزمایشات دقیق باید در آزمایشگاه انجام شود. اما با داشتن این وسیله می توانید به راحتی و در همه حال حد و اندازه مجاز قند خون خود را بدانید.

قند خون نرمال به صورت ناشتا باید:

برای افراد مبتلا به دیابت: 130-80 

برای افراد بدون دیابت: 99-70 

قند خون نرمال دو ساعت بعد از غذا:

برای افراد مبتلا به دیابت: کمتر از 180 

برای افراد بدون دیابت: کمتر از 140 


آزمايش HbA1C: 

آزمایش HbA1C یا  A1C یک معیار خوب برای این است که متوسط ميزان گلوكز سلولهای قرمز خون شما در دو يا سه ماه اخير چقدر بوده است. به طور معمول یک بیمار دیابتی بهتر است هر سه تا شش ماه يك بار اين آزمايش را برايتان انجام دهد اما اگر قند خون كنترل شده باشد ممكن است اين آزمايش با فاصله بیشتر انجام شود. بیماران دیابتی باید عدد آزمایش را زیر 7 نگه دارند. میزان مناسب برای اين آزمايش در افراد عادی ۵/۶ يا كمتر از آن است. 

مقایسه آزمایش A1C با دستگاه اندازه گیری قند خون

برای اینکه بدانید تفاوت این دو آزمایش چیست باید بگوییم که HbA1C مثل یک فیلم است و قند خون ناشتا مثل یک عکس از یکی از صحنه‌های فیلم.  وقتی نتایج آزمایشات شما در خانه با عدد آزمایش آزمایشگاه یا HbA1C  منطبق نبود شاید دلیل یکی از موارد زیر باشد:

  •  برای اندازه گیری قند خون در خانه باید نکاتی رعایت شود. دستگاه های اندازه‌گیری قند خون خانگی باید هر چند وقت یکبار تنظیم و مناسب سازی شوند. اگر به رژیم غذایی سخت گرفته‌اید هم ممکن است نتایج آزمایش قندخون ناشتا شما تغییر کند.
  • اگر بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت ناشتا بوده‌اید نتیجه آزمایش ناشتا بودن شما را درست ثبت می‌کند اما اگر زیر ۸ ساعت یا بیشتر از ۱۴ ساعت ناشتا بوده باشید حتما جواب آزمایش نشانگر عدد صحیح نیست. اگر می‌خواهید قند پس از غذای ان را ثبت کنید، ۲ ساعت پس از خوردن غذا آزمایش را انجام دهید.
  • اگر میزان HbA1C شما در حد مناسب بود اما میزان قند خون ناشتا در روزهای مختلف خیلی متفاوت بود حتما با پزشکتان مشورت کنید.

آزمایش خانگی، آزمایش آزمایشگاهی

دستگاه‌های خانگی سنجش قند خون که به آن «گلوکومتر» گفته می‌شود این گونه کار می‌کنند که باید یک قطره از خون را روی نوار یک بار مصرف دستگاه گذاشت و بعد نوار را داخل دستگاه گذاشت. برخی دستگاه‌ها به صورت شیمیایی و برخی از این دستگاه‌ها با اندازه‌گیری میزان جریان الکتریکی و برخی دیگر نیز  با اندازه‌گیری انعکاس طیف‌های نوری قند خون را اندازه می‌گیرند.دستگاه‌ها عموما در چند ثانیه قند خون را اندازه گیری می‌کنند و در حافظه خود هم ثبت می‌کنند.

سخن آخر

اما یادتان باشد که نکته مهم این است که تشخیص دیابت نباید با استفاده از دستگاه‌های خانگی باشد و وقتی فرد یکی دو بار دید با این دستگاه‌ها قند خون بالا دارد فکر کند حتما دیابتی است. فرد حتما باید  به آزمایشگاه مراجعه کند تا از خون داخل بدن او نمونه گیری شود. دستگاه های قند خون معمولا از خون نوک انگشت استفاده می کنند و تفاوت‌هایی میان این دو وجود دارد.توجه داشته باشید، تشخیص هم حتما باید توسط پزشک داده شود نه دوست و فامیل و همسایه!


مقاله آموزشی مرتبط