ویروس کرونا و باید و نباید های تغذیه و مواد غذایی

ویروس کرونا و باید و نباید های تغذیه و مواد غذایی

ویروس کرونا و باید و نباید های تغذیه و مواد غذایی

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۵-۲۵ / بازدید : 554 / لایک : 20

در این مقاله بایدها و نبایدهای تغذیه و بهداشت مواد غذایی برای پیشگیری از ویروس کرونا را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

آیا مصرف ماهی خطر ابتلا به کرونا را افزایش می هد؟

غذاهای دریایی چون ماهی منبع امگا 3 هستند و اتفاقا این روزها ما بر دریافت منابع کافی امگا 3 تأکید داریم. دریافت منابع غذایی این اسید چرب به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. بنابراین خوردن ماهی دو بار در هفته را توصیه می کنم.عامل ابتلا به این ویروس بیماری های زمینه ایی مثل دیابت و بیماری های ریوی، بیماری های قلبی، سوء تغذیه و نداشتن تغذیه صحیح است کمبود دریافت غذایی و کمبود ویتامین و تضعیف سیستم ایمنی بدن احتمال ابتلا به بیماری ها را افزایش می دهد.

منابع غذایی دریایی چون ماهی علاوه بر امگا 3 ، منبع سلنیوم هم هستند و سلنیوم یک ماده آنتی اکسیدانی است که اتفاقا در این روزها برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی بسیار کمک کننده است.دلیل شیوع کرونا در چین استفاده از مواد غذایی نامتعارف و غیر معمول و تماس با حیواناتی مانند خفاش است و هیچ ارتباطی با مصرف ماهی ندارد. لازم است اشاره شود کارشناسان سازمان های بین المللی تأکید بر اجتناب از مصرف گوشت حیوانات و پرندگان وحشی یا مرده دارند.

برای پیشگیری از ابتلا به کرونا استفاده ازچه غذاها و سبزیجاتی توصیه می شود؟

این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا، مردم گوشت های کبابی و استیکی مصرف نکنند چون در این شکل طبخ، گوشت حرارت کافی نمی بیند و می تواند خطرساز باشد .در روش طبخ سرخ کردن سریع ماهی با حرارت بالا، لایه های داخلی آن پخته نمی شود. نحوه ی تهیه ماهی بسیار مهم است اما توصیه بر عدم مصرف ماهی علمی نبوده و تصور غلطی است. در کل افراد دیابتی باید بیشتر مراقب تغذیه خود باشند بیماری دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های امروز است، شیوه و سبک زندگی، عادات غذایی و البته عوامل ژنتیکی و برخی موارد دیگر دلایل اصلی ابتلا به دیابت هستند.اگرچه همه مبتلایان به دیابت می‌دانند قند و شکر برای بیماری آنها مفید نیست اما اکثر آنها نمی‌دانند چه میوه‌ها و غذاهایی و با چه اندازه‌ای برای آن‌ها سودمند خواهد بود.با مصرف روزانه منابع غذایی ویتامین C مثل مصرف سبزی و سالاد همراه با غذا، میوه های حاوی ویتامین C مثل پرتقال، نارنگی، لیموشیرین، کیوی وسبزی های دارای ویتامین C مثل انواع کلم، گل کلم ، شلغم ، فلفل سبز و فلفل دلمه ای، جعفری و پیازچه، شاهی، گوجه فرنگی از منابع خوب ویتامین C هستند که میتوانند در این روزها استفاده کنند .

محدودیت مصرف پروتئین برای بیماران کلیوی!

حدود بیست تا چهل درصد از افراد مبتلا به دیابت دچار درجاتی از بیماری کلیوی می شوند اما با درمان های مناسب و شیوه های غربالگری و تشخیصی مناسب بیشتر این افراد می توانند از ایجاد نارسیی کلیه در خود جلوگیری کنند و از مشکلات ناشی از این گروه از بیماری ها دور بمانند.پروتئین ها شامل انواع گوشت، تخم مرغ، لبنیات، حبوبات، نان ها و مغز ها است.در بیماران کلیوی میزان مصرف منابع غذایی پروتئینی باید طبق تجویز تیم درمانیشان باشد. ممکن است بر اساس شرایط بیمار درجاتی از دریافت گوشت قرمز و حبوبات ضروری باشد.به سایر افراد از جمله کودکان، سالمندان، زنان باردار و بقیه توصیه می کنیم که از مقادیر کافی گروه گوشت ها (گوشت قرمز و پرندگان و ماهی، حبوبات، تخم مرغ و مغزها) و لبنیات در این روزها بهره ببرند چون این مواد می تواند به تقویت سیستم ایمنی ما کمک کند.علاوه بر مواد غذایی پروتئینی، دریافت مقادیر کافی سبزیجات غیر نشاسته ای و با رنگ های مختلف (سبز، زرد، نارنجی و....)، میوه و نان های سبوس دار به تأمین مواد مغذی لازم برای عملکرد بهتر سیستم ایمنی ما کمک می کند.

آیا نان قبل از مصرف فریز شود؟

نان و دیابت باهم رابطه مستقیمی دارد، طوری که اگر نوع نان را اشتباه انتخاب کنید قند خون شما را بالا برده و عوارض خطرناکی را در پی خواهد داشت.در این روز ها که ویروس کرونا یک بیماری جدید شناخته شده و راهنمایی هایی که توسط سازمان های معتبر بین المللی مانند سازمان بهداشت جهانی می شود، موقت هستند و هنوز نمی توانیم بگوییم که فریز کردن مواد غذایی می تواند آلودگی به ویروس کرونا را برطرف کند، در نتیجه تنها چیزی که الان برای از بین رفتن ویروس مطرح است حرارت بالا در پختن مواد غذایی است. در خصوص نان اگر نسبت به آلودگی آن تردید داریم، پیشنهاد می شود قبل از مصرف نان مجددا توسط توستر، مایکروفر یا ماهیتابه داغ شود.

تخته و چاقوی گوشت را از تخته و چاقوی سبزی جدا کنید!نکته ی مهم دیگری هم در خصوص تهیه، بسته بندی و فریز کردن انواع مواد غذایی مانند سبزیجات و انواع گوشت به این صورت هست که دست ها و سطوحی که با این مواد غذایی در تماس قرار گرفته است، باید توسط شوینده ها شسته یا ضد عفونی شوند.

دست ها باید قبل و بعد از تهیه و خرد کردن و بسته بندی مواد غذایی شسته شود. سطوح و ابزاری چون تخته و چاقو و قیچی گوشت با تخته و چاقویی که برای سبزی و مواد غذایی دیگر استفاده می کنیم جدا باشد و پس از مصرف کاملا شسته و ضد عفونی شوند.

روش ضدعفونی سطوحی که با گوشت در تماس است

ضدعفونی و شستشوی ابزار مورد استفاده در آشپزخانه با مواد شوینده و آب داغ باشد و برای سطوح کابینت که ممکن است با مواد غذایی و گوشتی در تماس بوده و آغشته شده باشند نیز می توانیم نسبت 1 واحد وایتکس به 9 واحد آب را رقیق کنیم و مورد استفاده قرار دهیم. محلول های الکلی 61 تا 72 درصد نیز مفید است.در آخر با تأکید بر اینکه هنگام تهیه غذا بهتر است جلوی بینی و دهان را بپوشانید، این روزها سعی کنیم از مصرف غذا در محل های نامطمئن خودداری کنیم و از غذاهای خانگی که با رعایت نکات بهداشتی تهیه شده اند استفاده کنیم.


مقاله آموزشی مرتبط