پرخوری عصبی و راه‌های جلوگیری از آن

پرخوری عصبی و راه‌های جلوگیری از آن

پرخوری عصبی و راه‌های جلوگیری از آن

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۷-۲۲ / بازدید : 537 / لایک : 15

اختلال پرخوری عصبی ممکن است سلامتی جسمی فردی که با آن دست و پنجه نرم می‌کند را به خطر انداخته و مسبب تاثیرات روحی و روانی ناخوشایندی بر روی آن شود، برای نمونه سبب پایین آمدن اعتماد به نفس می‌شود. در ادامه با دکترسی به بررسی این اختلال، دلایل پرخوری عصبی و در نهایت راه‌های جلوگیری و درمان پرخوری عصبی می‌پردازیم.

پرخوری عصبی چیست

این مشکل را می‌توان نوعی اختلال در نظر گرفت که فرد مبتلا در بازه زمانی کوتاهی مقدار زیادی غذا را زودتر از حد استاندارد مصرف کرده و به عبارتی پرخوری می‌کند، در واقع فرد قادر به کنترل رفتار خود در هنگام خوردن نیست و پس از مصرف کامل غذا احساس ناخوشایندی را تجربه کرده و برای جلوگیری از چاق شدن سعی در بازگرداندن آن به صورت استفراغ یا ملین (پاکسازی) دارد.

افراد مبتلا به پرخوری عصبی ممکن است وزن طبیعی خود را حفظ کنند یا دارای اضافه وزن باشند

با نصب اپلیکیشن آنلاین دکترسی به دلایل پرخوری عصبی پرداخته و همچنین برای جلوگیری و درمان پرخوری عصبی راه‌حل‌هایی را پیشنهاد خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

علائم پرخوری عصبی چیست؟

این رفتار ممکن است برای مدت طولانی مهمان فردی باشد که به آن دچار شده است، در این زمان معمولا هیچگونه کنترلی بر روی خوردن وجود نداشته و فرد حتی مخفیانه و بدور از چشم دیگران سعی در خوردن غذاهای پرکالری و چاق‌کننده خواهد کرد.معمولا افراد بعد از پرخوری کردن دچار نوعی انزجار از شیوه غذا خوردن خود می‌شوند به همین خاطر سعی می‌کنند با انجام کارهایی مثل موارد زیر به جبران بپرازند.

 • خودرا با روش‌هایی مجبور به استفراغ می‌کنند
 • برای جبران اضافه وزن ناشی از پرخوری ورزش‌های سنگین انجام می‌دهند
 • از قرص‌هایی برای پاکسازی معده خود استفاده می‌کنند
 • این افراد در صورت سیر بودن هم تمایل به خوردن غذا دارند
 • از غذا خوردن احساس پشیمانی یا گناه می‌کنند
 • رژیم‌های مکرر و گاها سنگین می‌گیرند
 • به طور مخفیانه غذا می‌خورند

کسانی هم که در نزدیکی این افراد زندگی می‌کنند به همین موارد اشاره می‌کنند که فرد مبتلا به پرخوری خارج از کنترل معمولا بیش از حد ورزش می‌کند اما در عوض خیلی سریع مجبور به خرید مایحتاج خود می‌شود؛ چراکه مواد غذایی که خریداری کرده را خیلی سریع‌تر از حد معمول مصرف می‌کند.

 

پاکسازی‌های مکرر و همچنین رژیم‌های سخت ناموفقی که این افراد آن‌ها را تجربه می‌کنند، معمولا در دراز مدت سبب بروز مشکلاتی می‌شود که البته علائمی هم در پی دارد، در ادامه با دکترسی آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • گلودرد مزمن و دائما ملتهب
 • غدد بزاقی دائما متورم در ناحیه گردن و فک
 • مینای دندان فرسوده و دندان‌های حساس که به علت استفراغ بیش از حد و قرار گرفتن در معرض اسید معده به این وضعیت دچار می‌شوند
 • اختلال ریفلاکس اسید معده و سایر مشکلات دستگاه گوارشی
 • کم آبی شدید بدن که در اثر پاکسازی به وجود می‌آید
 • عدم تعادل الکترولیت‌های درون بدن مثل سدیم، کلسیم و... که سبب بروز حوادثی از قبیل سکته مغزی و یا حملات قلبی می‌شوند

دلایل پرخوری عصبی

تحقیقات نشان داده که بانوان بیشتر از آقایان به این نوع پرخوری دچار می‌شوند و در میان خانم‌ها هم دختران نوجوان و جوان بیشتر از گروه‌های سنی دیگر در معرض آن قرار می‌‌گیرند.در این اختلال معمولا فرد کاملا متوجه است که در حال مصرف بیش از حد و سریع غذا است و احساس گناه و ترس کرده به همین دلیل به دنبال درمان آن می‌رود.

برای پرخوری عصبی نمی‌توان به طور قطعی بیان کرد که علت آن چیست اما همواره محققان دلایلی را برای ایجاد این اختلال ارائه می‌دهند، در ادامه با دکترسی به مواردی اشاره خواهیم کرد که پزشکان تمایل دارند آن‌ها را به عنوان علت در نظر بگیرند.

 • ژنتیک

وراثت همواره یکی از مهم‌ترین علل ابتلا به بسیاری از اختلالات و بیماری‌هایی بوده که بشر تاکنون به آن دچار شده است. در این مورد هم یکی از دلایل پرخوری عصبی مسئله ژن‌هایی است که از والدین به فرزندان می‌رسد.

 • مشکلات روان شناختی

مسائل روانشناختی و اتفاقاتی که در طول زندگی فرد ممکن است برای آن رخ بدهد یکی از علت‌های مهم این اختلال است، برای نمونه ممکن است فردی در سنین نوجوانی و جوانی تجربه‌های ناخوشایندی را لمس کرده باشد به همین خاطر به عدم کنترل در غذاخوردن دچار شده است.

 • مشکلات خانوادگی

اتفاقاتی که در هر خانواده‌ای میفتد ممکن است سبب بروز پرخوری و عدم کنترل آن در افراد شود.

 • مشکلات اجتماعی و فرهنگی

مسائل رایج در اجتماع و فرهنگ هم یکی دیگر از دلایل بروز نامتناسب خوردن است.

البته می‌توان گفت که این نوع پرخوری حتما به یک دلیل خاص ایجاد نمی‌شود و مجموعه دلایل در کنار هم باعث بوجود آمدن این اختلال در افراد می‌شود

جلوگیری و درمان پرخوری عصبی

اگر فکر می‌کنید که دچار این نوع اختلال شده‌اید باید حتما به دنبال درمان آن باشید چراکه جلوگیری و درمان پرخوری عصبی می‌تواند از حاد شدن مسئله جلوگیری کند. بیشتر افراد مبتلا به این عارضه در معرض خودکشی یا عوارض پزشکی طولانی مدت قرار می‌گیرند.تحقیقات نشان داده که پرخوری بیشتر سمت افراد افسرده و دارای اضطراب می‌رود، همچنین کسانی که در زندگی خود ناکامی‌هایی را تجربه کرده‌اند بیشتر از سایر افراد به پرخوری مبتلا می‌شوند.

معمولا پزشکان برای درمان این مشکل از برنامه‌های منظم مراقبتی مثل مشاوره‌های تغذیه‌ای، روان درمانی، برنامه‌های مراقبتی و در نهایت مصرف دارو استفاده می‌کنند.اهدافی که معمولا در این نوع درمان دنبال می‌شوند شامل مواردی از قبیل بازگرداندن وزن شخص به حالت نرمال خود، بازیابی تغذیه کافی که برای بدن سودمند و موثر واقع شود و توقف استفاده از روش‌های پاکسازی که معمولا افراد مبتلا به پرخوری از آن‌ها استفاده می‌کنند.

 • روان درمانی

برای جلوگیری و درمان پرخوری یکی از روش‌های ذکر شده روان درمانی است، روان درمانی معمولا به شکل گفتار درمانی می‌تواند برروی افراد مبتلا انجام شده و در صورت امکان سبب درمان این عدم کنترل شود.

 • استفاده از دارو

تحقیقات همچنین نشان داده که مصرف دارو در درمان پرخوری عصبی و همچنین اختلالات اضطراب و افسردگی بسیار موثر بوده و به این افراد کمک بزرگی کرده است. این نکته را هرگز نباید فراموش کرد که در صورت مصرف دارو باید بدانید که اطلاعات در مورد آن ها به طور مرتب در حال تغییر بوده و برای مصرف باید به طور مداوم با متخصص تغذیه خود مشاوره کنید.

منبع:

 www.nimh.nih.gov


مقاله آموزشی مرتبط