پزشکان درباره مادران باردار مبتلا به کووید 19 چه نکاتی را باید رعایت کنند

پزشکان درباره مادران باردار مبتلا به کووید 19 چه نکاتی را باید رعایت کنند

پزشکان درباره مادران باردار مبتلا به کووید 19 چه نکاتی را باید رعایت کنند

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۶-۱۵ / بازدید : 401 / لایک : 25

نگین اسمعیل پور متخصص عفونی، در خصوص سطح بندی مادران باردار مبتلا به کرونا در مراجعه به مراکز درمانی بر اساس علائم بالینی توضیحاتی داد و گفت: سطح ‌بندی بیماران بر اساس شدت بیماری به ما در تصمیم‌گیری برای ادامه مراقبت از بیمار در داخل یا خارج از بیمارستان کمک می‌کند.وی در خصوص داروهای مجاز برای مادران باردار مبتلا به کووید ۱۹ و تجویز منطقی آنتی‌بیوتیک، نکاتی را مطرح و بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تیم‌های درمانی در برخورد با مادران مبتلا به کرونا تأکید کرد.

ام البنین پاک‌نژاد متخصص ریه، عوارض ناشی از سی تی های بدون اندیکاسیون در زنان باردار مبتلا به کووید ۱۹ را بسیار نگران ‌کننده خواند و افزود: واقعیت این است که سی تی یک کار تشخیصی است و تعجیل در آن جایی ندارد، بنابراین ضروری است متخصصان زنان در مادران باردار مبتلا به کووید ۱۹ برای درخواست سی تی حتماً از مشاوره سایر گروه‌های تخصصی عفونی، داخلی یا قلب استفاده کنند.

وی در خصوص طوفان سایتوکین توضیحاتی داد و گفت: مطالعات در خصوص H۱N۱ نشان می‌داد مادران بارداری که در محیط آلوده به ویروس قرار می‌گرفتند بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا بودند. ولی در کووید ۱۹ مطالعات کافی نیست و هنوز به ‌طورقطع چیزی در مورد اثرات این بیماری بر مادر و جنین و عوارض احتمالی آن پس از بهبودی نمی‌دانیم. آنچه مسلم است این‌که زنان در بارداری با تغییرات فیزیکی مواجه می شوند که می‌تواند در ابتلا، شدت بیماری و فرآیند درمانشان اثرگذار باشد.

لاله اسلامیان متخصص زنان و زایمان، بر ثبت تعداد تنفس در پرونده زنان باردار و بررسی تمامی عوامل منجر به تب در این بیماران تأکید کرد و گفت: خود زایمان می‌تواند ایجاد طوفان سیتوکین را سبب شود.ابتلا به کووید ۱۹، درمان‌های آنتی ویرال و پره اکلامپسی منجر به افزایش آنزیم‌های کبدی خواهد شد، بنابراین کنترل آنزیم‌های کبدی، حفظ هموگلوبین (تا ۱۰) و منیزیم (تا ۳) در کاهش مورتالیتی مادران باردار مبتلا به کرونا مؤثر است.

علیرضا سلیمی نیا متخصص بیهوشی به چالش‌های مهم مادران باردار کووید ۱۹ در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانی گفت: متأسفانه باورهای غلطی در درمان  زنان باردار مبتلا به کرونا وجود دارد.هر یک از درمان های بیمار باردار کووید ۱۹ باید برحسب شرایط بیمار تعیین و منطبق با استانداردهای جهانی انجام شود و در صورت نیاز مادر باردار به اینتوباسیون، ضروری است این اقدام به هنگام اتفاق بیافتد.

سلیمی نیا با تأکید بر اهمیت حفظ سچوریشن بیماران مبتلا به کووید ۱۹، ادامه داد: به‌ خصوص در مادران باردار مبتلا به کرونا که ریه‌های بسیار شکننده‌ای دارند، نحوه تغییر پوزیشن و استفاده از روش پرون پوزیشن بسیار مهم است و باید با دقت و زیر نظر متخصص ICU انجام شود.

منبع :

خبرگزاری مهر


مقاله آموزشی مرتبط