پیشگیری از سرطان سینه با راه‌‌های مختلف به ویژه با بهبود تغذیه

پیشگیری از سرطان سینه با راه‌‌های مختلف به ویژه با بهبود تغذیه

پیشگیری از سرطان سینه با راه‌‌های مختلف به ویژه با بهبود تغذیه

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۸-۰۳ / بازدید : 340 / لایک : 12

سلولهای سرطانی پستان معمولاً توموری را تشکیل می دهند که اغلب در اشعه ایکس دیده می شود یا به صورت توده احساس می شود. سرطان پستان تقریباً به طور کامل در زنان رخ می دهد ، اما مردان نیز می توانند به سرطان پستان مبتلا شوند. مهم است که درک کنیم بیشتر توده های پستان خوش خیم هستند و سرطان نیستند (بدخیم). تومورهای غیر سرطانی پستان رشد غیرطبیعی هستند ، اما در خارج از پستان گسترش نمی یابند. آنها تهدید کننده زندگی نیستند ، اما برخی از انواع توده های خوش خیم پستان می توانند خطر ابتلا به سرطان پستان در زن را افزایش دهند. هر توده یا تغییری در پستان باید توسط یک متخصص بررسی شود تا مشخص شود که آیا خوش خیم یا بدخیم است و آیا ممکن است بر خطر ابتلا به سرطان در آینده شما تأثیر بگذارد. سرطان سینه دومین سرطان شایع در سراسر جهان به شمار می‌رود و بیشترین میزان بدخیمی‌ آن در زنان تشخیص داده شده است. به لطف تشخیص قبلی این بیماری با کمک غربالگری ماموگرافی‌ و پیشرفت در زمینه‌ی جراحی و دارو درمانی، میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری به سرعت کاهش یافته است. با این حال‌، بیمارانی که درمان شده‌اند، حتی با گذشت زمانی نزدیک به 20 سال ممکن است در معرض خطر عود مجدد قرار بگیرند. علاوه بر این‌، آن‌ها ممکن است با عوارض جانبی این بیماری مانند اضافه وزن و بیماری‌های دیگر مانند بیماری‌های قلبی عروقی یا اختلالات متابولیکی درگیر شوند.

 

چگونه سرطان پستان گسترش می یابد؟

سرطان پستان وقتی سلولهای سرطانی وارد خون یا سیستم لنفاوی شوند و به سایر قسمتهای بدن منتقل شوند ، می تواند گسترش یابد.

 

عوامل موثر در ابتلا به بیماری سرطان سینه

در خصوص ابتلا به این بیماری چندین عامل تاثیر گذار شناسایی شده است: عوامل غیر قابل اصلاح شامل سن (افراد با سن بالاتر از 65 سال نسبت به سایرین بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند)‌، استعداد ژنتیکی (شامل جهش‌های DNA و سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری)‌، قاعدگی زودرس (قبل از 12 سال)‌، یائسگی دیررس (دیرتر از 55 سال) می‌شوند. عواملی مانند سن اولین بارداری ( بهتر است قبل از 30 سال باشد)‌، ناباروری و بچه دار نشدن‌، استفاده از دارو‌های ضد بارداری‌، درمان‌های هورمونی بعد از یائسگی و عدم سابقه شیردهی از جمله فاکتور‌های تاثیرگذار در ابتلا به این بیماری به حساب می‌آیند که قابلیت کنترل نیز دارند.

 

در میان فاکتور‌های قابل اصلاح‌، می‌توان به اصلاح سبک زندگی اشاره کرد.

اضافه وزن یا چاقی

 بعد از یائسگی خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد. قبل از یائسگی ، تخمدان بیشتر استروژن شما را تولید می کند و بافت چربی فقط قسمت کمی از مقدار کل را تشکیل می دهد. بعد از یائسگی (وقتی تخمدان ها تولید استروژن را متوقف می کنند) ، بیشتر استروژن زن از بافت چربی ناشی می شود. داشتن بافت چربی بیشتر پس از یائسگی می تواند سطح استروژن را افزایش داده و احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد. همچنین ، زنان دارای اضافه وزن تمایل به انسولین خون بیشتری دارند. سطوح بالاتر انسولین با برخی از سرطان ها از جمله سرطان پستان در ارتباط است. هنوز هم ، ارتباط بین وزن و خطر سرطان پستان پیچیده است.  می‌توان با داشتن رژیم غذایی سالم از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد. در ادامه با دکتر سی همراه باشید تا از تاثیر بهبود تغذیه در پیشگیری از سرطان سینه مطلع شوید.

 

تاثیر بهبود تغذیه بر پیشگیری از سرطان سینه

یک رژیم غذایی سالم انتخاب کنید. زنانی که از رژیم غذایی مدیترانه ای استفاده می کنند و دارای روغن زیتون بسیار بکر و آجیل های مخلوط هستند ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را کمتر داشته باشند. رژیم مدیترانه ای بیشتر روی غذاهای گیاهی مانند میوه ها و سبزیجات ، غلات کامل ، حبوبات و مغزها تمرکز دارد. افرادی که رژیم مدیترانه ای را دنبال می کنند به جای گوشت قرمز ، چربی های سالم مانند روغن زیتون را به جای کره و ماهی انتخاب می کنند.طی دهه‌های اخیر‌، چندین مطالعه رابطه بین غذا‌های خاص (به عنوان مثال الکل‌، میوه‌ها، سبزیجات‌، گوشت و غذای سویا) و ابتلا به سرطان سینه را ارزیابی کرده است. با این حال‌، هیچ ارتباط مداوم و آماری قوی به جز در خصوص مصرف الکل بر احتمال ابتلا به این بیماری یافت نشده است. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد رژیم غذایی ممکن است تاثیر قابل توجهی بر ابتلا به سرطان پستان داشته باشد. اتخاذ یک الگوی غذایی سالم‌، که مبنی بر مصرف زیاد میوه‌ها، سبزیجات‌، غلات سبوس دار‌، مرغ و ماهی و مصرف کم‌تر گوشت قرمز‌، غذا‌های تصفیه شده‌، شیرینی‌ها و لبنیات پرچرب کمک شایانی به پیشگیری از سرطان پستان می‌کند.

  1. ید

کمبود ید در رژیم غذایی نیز ممکن است در ایجاد سرطان سینه نقش داشته باشد.

 

  1. میوه‌ها و سبزیجات

مصرف زیاد سبزیجات و میوه‌ها در رژیم غذایی‌، مقدار قابل توجهی از پلی فنول و فیبر را تامین می‌کند. این دو ماده‌ غذایی برای جلوگیری از ابتلا به انواع سرطان و به ویژه سرطان پستان بسیار مفید هستند.

 

  1. گوشت قرمز

مصرف زیاد گوشت قرمز و فرآوری شده به دلیل تجویز استروژن به گاو‌ها یا جهش‌های ایجاد شده در حین پخت و پز آن، خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد. یک مطالعه به بررسی تاثیر مصرف گوشت قرمز بر میزان ابتلا به سرطان پرداخته است. این مطالعه نشان می‌دهد که مصرف گوشت قرمز فرآوری نشده تا 6 درصد و مصرف گوشت فرآوری شده تا 9 درصد خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

 

  1. رژیم غذایی چرب

نقش چربی در رژیم غذایی (و نوع چربی مصرفی) در بروز سرطان پستان در یکی از آزمایش‌های انجام شده توسط ایالات متحده مورد بررسی قرار گرفته است. در این مطالعه به بررسی 48835 زن پس از رسیدن به سن یائسگی پرداخته شده است. افراد در این مطالعه به دو دسته‌ی پیروی کننده از رژیم غذایی کم چرب و نیز دارندگان رژیم غذایی چرب تقسیم بندی شده بودند. نتایج این مطالعه نشان داد که یک رژیم غذایی کم چرب ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را تقریبا به میزان 9 درصد کاهش می‌دهد.

 

  1. محصولات لبنی

فرآورده‌های لبنی حاوی مخلوطی از اجزای سازنده (چربی‌های اشباع‌، کلسیم‌، ویتامین D‌، بوتیرات‌، لاکتوفرین و اسید لینولئیک کونژوگه) هستند که احتمالا تاثیرات متفاوتی بر ابتلا به سرطان سینه می‌گذارند. مطالعات زیادی در زمینه‌ی تاثیر مصرف لبنیات بر ابتلا به سرطان سینه انجام شده است. نتایج این مطالعات نشان می‌دهد که مصرف بیشتر لبنیات به کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان کمک خواهد کرد.

 

  1. کربوهیدرات‌ها

اطلاعات موجود در مورد ارتباط بین مصرف کربوهیدرات‌ها‌، یا انواع خاصی از کربوهیدرات‌ها با ابتلا به سرطان پستان نشان می‌دهد که خطر ابتلا به سرطان پستان در سنین بعد از یائسگی برای زنانی که در رژیم غذایی خود مصرف کربوهیدرات بالاتری دارند به مقدار اندکی بیشتر است.این مطالعات بیان می‌کنند که در خصوص ابتلا به سرطان پستان در قبل از سن یائسگی ارتباطی مثبت یا منفی بین مصرف کربوهیدرات‌ها و ابتلا به سرطان پستان وجود ندارد. با این حال‌، حتی اگر به نظر می‌رسد هیچ ارتباطی بین مصرف کربوهیدرات و سطح قند خون با ابتلا به سرطان پستان وجود ندارد‌، همواره کنترل قند خون جهت افزایش سلامتی افراد توصیه می‌شود.

 

  1. الکل

مصرف الکل متغیری است که بیشترین ارتباط را با شروع سرطان سینه و افزایش مرگ و میر ناشی از این بیماری و نیز با افزایش خطر ابتلا به انواع دیگر سرطان در ارتباط است.شواهد زیادی وجود دارد که مصرف الکل‌، صرف نظر از نوع الکل نوشیدنی مصرف شده (آبجو‌، شراب یا سایر نوشیدنی‌های الکلی) و وضعیت یائسگی به طور مداوم به افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه منجر می‌شود. در یک مطالعه‌ خاص که بر روی تاثیر مصرف الکل بر میزان ابتلا به سرطان پستان متمرکز شده بود یک متاآنالیز برای زنان قبل از رسیدن به سن یائسگی (4227 فرد) و زنانی که یائسه شده بودند (35221 فرد )  انجام شد. این مطالعه نشان داد که هر 10 گرم اتانول مصرفی در روز‌، از نظر آماری افزایش معنی داری در میزان ابتلا به سرطان پستان خواهد داشت. به گونه‌ای که این میزان الکل خطر ابتلا به سرطان پستان را بین 5 تا 9 درصد افزایش می‌دهد. چنین ارتباط مثبتی ممکن است به توانایی اتانول در تقویت انتقال اپیتلیال-مزانشیمی‌، رشد تومور و تشکیل متاستاز مربوط شود. همچنین نشان داده شده است که اتانول از طریق چندین مکانیسم باعث افزایش غلظت استروژن می‌شود. افزایش فعالیت آروماتاز​​، مهار آنزیم‌های دخیل در تخریب استروژن در کنار کاهش ترشح ملاتونین که تولید استروژن را مهار می‌کند در مجموع منجر به افزایش سطح استروژن خود می‌شود. در نتیجه‌، استروژن‌ها ممکن است اثر سرطان زایی خود را بر روی بافت پستان نشان دهند.

در کنار عوامل وابسته به رژیم غذایی عوامل فیزیکی و روانی نیز تاثیر قابل توجهی بر ابتلا به سرطان سینه خواهد داشت.

استعمال دخانیات:

 خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد ، هرچه مقدار دود بیشتر باشد و هرچه زودتر سیگار کشیدن شروع شود ، خطر بیشتر خواهد بود. در کسانی که سیگاری طولانی مدت هستند ، خطر 35 تا 50 درصد افزایش می یابد.

 

داشتن فعالیت‌های ورزشی روزانه:

 به افراد کمک می‌کند تا خود را در برابر این بیماری مقاوم کنند. شواهد در حال افزایش است که فعالیت بدنی منظم خطر سرطان پستان را کاهش می دهد ، به خصوص در زنان یائسه. سوال اصلی این است که چه میزان فعالیت لازم است. برخی مطالعات نشان داده اند که حتی در صورت دو ساعت در هفته نیز می تواند مفید باشد ، اگرچه به نظر می رسد بیشتر از این بهتر است.اینکه فعالیت بدنی دقیقاً چگونه خطر سرطان پستان را کاهش می دهد دقیقاً مشخص نیست ، اما ممکن است به دلیل تأثیرات آن بر وزن بدن ، التهاب ، هورمون ها و تعادل انرژی باشد.انجمن سرطان آمریكا به بزرگسالان توصیه می كند كه هر هفته 150 تا 300 دقیقه با شدت متوسط یا 75 تا 150 دقیقه با شدت شدید (یا تركیبی از اینها) فعالیت داشته باشند. رسیدن یا عبور از حد بالای 300 دقیقه ایده آل است.

 

شیردهی :

بیشتر مطالعات نشان می دهد که شیردهی ممکن است کمی خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهد ، به خصوص اگر یک سال یا بیشتر ادامه یابد. توضیح این تأثیر احتمالی ممکن است این باشد که شیردهی تعداد کل چرخه قاعدگی در طول زندگی را کاهش می دهد (همان شروع دوره های قاعدگی در سنین بعدی یا یائسگی زودرس).

 

خوانندگان عزیز می‌توانند با نصب اپلیکیشن  مشاوره آنلاین دکترسی اطلاعات خود را در خصوص پیشگیری و درمان این بیماری افزایش دهند.

 

منابع

https://www.mdpi.com/


مقاله آموزشی مرتبط