چرا داشتن تغذیه مناسب برای پوست سالم ضروری است؟

چرا داشتن تغذیه مناسب برای پوست سالم ضروری است؟

چرا داشتن تغذیه مناسب برای پوست سالم ضروری است؟

تاریخ : ۱۴۰۰-۰۲-۱۴ / بازدید : 891 / لایک : 400

چرا داشتن تغذیه مناسب برای پوست سالم ضروری است؟

تغذیه برای سلامت بسیار مهم است. یک رژیم غذایی ناسالم می‌تواند به متابولیسم شما صدمه بزند، افزایش وزن بیاورد و حتی به اندام‌های بدن مانند قلب و کبد آسیب وارد کند.

اما تغذیه مناسب برای پوست سالم نیز بسیار مهم است. هرچه سطح اطلاعات دانشمندان در مورد رژیم غذایی و بدن افزایش پیدا می‌کند، بیشتر مشخص می‌شود که غذای ما روی سلامت و سالخوردگی پوست‌مان نیز تاثیر می‌گذارد.

در این مطلب می‌خواهیم نگاهی به مواد غذایی بیاندازیم که برای سلامت پوست مفید هستند. بنابراین، تا انتهای این مطلب همراه دکترسی باشید.

ماهی چرب

مصرف ماهی چرب مانند سالمون، ماهی خال‌ مخالی و شاه ماهی را در یک رژیم تغذیه مناسب برای پوست سالم باید قرار دهید.

این ماهی‌ها سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که برای حفظ سلامت پوست بسیار اهمیت دارد.

اسیدهای چرب امگا 3 به حفظ ضخامت پوست، تامین مواد غذایی و رطوبت‌رسانی به آن کمک می‌کنند. در حقیقت، کمبود آن همچنین باعث خشک شدن پوست خواهد شد.

اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی التهاب را کاهش می‌دهند که می‌تواند باعث سرخی پوست و آکنه شود. حتی می‌توانند از شدت حساسیت پوست شما به اشعه‌های مخرب ماورای بنفش خورشید کم کند.

ماهی های چرب همچنین منبع ویتامین E ، یکی از مهمترین آنتی اکسیدان های پوست شما هستند.

این نوع غذای دریایی همچنین منبعی از پروتئین با کیفیت بالا است که برای حفظ قدرت و یکپارچگی پوست شما لازم است

آووکادو

آووکادو میوه‌ای با مقدار چربی سالم فراوان است. این چربی‌ها برای بسیاری از عملکردهای بدن از جمله سلامت پوست شما مفید هستند.

داشتن یک تغذیه مناسب برای پوست سالم به همراه آووکادو به حفظ انعطاف‌پذیری و رطوبت پوست کمک می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد آووکادو ترکیباتی دارد که ممکن است جلوی آسیب نور خورشید به پوست را بگیرد. اشعه ماورای بنفش خورشید می‌تواند باعث چروکیدگی پوست و بروز سایر علائم سالخوردگی آن شود.

آووکادو همچنین سرشار از ویتامین E است که یک آنتی اکسیدان مهم برای حفاظت از پوست در برابر آسیب به علت اکسایش محسوب می‌شود.

جالب است، ترکیب ویتامین E با ویتامین C تاثیر مثبت آن را بیشتر می‌کند. ویتامین C برای سلامت پوست مهم است.

پوست از آن برای ایجاد کلاژن استفاده می‌کند که پروتئین ساختاری اصلی برای حفظ سلامت و دوام پوست است.

گردو

اگر می‌خواهید یک تغذیه مناسب برای پوست سالم داشته باشید، گردو را فراموش نکنید. گردو منبع خوبی برای اسیدهای چربی ضروری است که بدن آن‌ها را نمی‌تواند تولید کند.

در حقیقت، محتوای اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 3 گردو در مقایسه با سایر مغزجات بیشتر است. علاوه بر این، گردو حاوی روی است که باعث افزایش سرعت خوب شدن زخم و مبارزه با باکتری‌ها و التهاب می‌شود و همچنین، لایه محافظ پوست را تقویت می‌کند.

گردو منبع خوبی از چربی های ضروری ، روی ، ویتامین E ، سلنیوم و پروتئین است - همه اینها مواد مغذی مورد نیاز پوست شما برای سالم ماندن است.

تخمه آفتابگردان

به طور کلی، تخمه‌ها و آجیل ها باید در یک تغذیه مناسب برای پوست سالم استفاده شوند. تخمه آفتابگردان یک نمونه خوب از آن‌ها است.

28 گرم تخمه آفتابگردان 49 درصد ارزش روزانه برای ویتامین E، 41 درصد ارزش روزانه برای سلنیوم، 14 درصد ارزش روزانه برای روی به همراه 5.5 گرم پروتئین دارد.

سیب‌زمینی شیرین

بتاکاروتن ماده غذایی است که در گیاهان پیدا می‌شود و در بدن می‌تواند به ویتامین A تبدیل شود و در سبزیجاتی مانند هویج، اسفناج و سیب‌زمینی شیرین وجود دارد.

100 گرم سیب‌زمینی شیرین پخته به اندازه کافی بتاکاروتن دارد که بیشتر از 6 برابر ارزش روزانه ویتامین A فراهم کند.

وجود کاروتنوئیدهایی مانند بتاکاروتن در یک رژیم تغذیه مناسب برای پوست سالم الزامی است، چون می‌توانند نقش یک سد طبیعی را در برابر اشعه مخرب خورشید داشته باشند و به حفظ سلامت پوست کمک کنند.

 جالب است بدانید مصرف زیاد مواد غذایی حاوی بتاکاروتن رنگ پوست را نارنجی و گرم می‌کند و ظاهر آن را سالم‌تر نشان می‌دهد.

بروکلی

بروکلی سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی متعدد مفید برای سلامت پوست از جمله روی، ویتامین A و ویتامین C است.

بروکلی همچنین لوتئین دارد، یک کاروتنوئید که مانند بتاکاروتن عمل می‌کند. لوتئین به حفاظت از پوست در برابر آسیب اکسیداتیو کمک می‌کند، که باعث خشکی و چروک شدن پوست می شود.

بروکلی همچنین یک ترکیب ویژه به اسم سولفورافان با ویژگی‌های ضدسرطانی دارد. سولفورافان یک عامل محافظت‌کننده قدرتمند در برابر نور ماورای بنفش خورشید است.

سولفورافان در تستهای آزمایشگاهی تا 29 درصد تعداد سلول‌های پوست را که با اشعه ماورای بنفش خورشید کشته می‌شوند، کاهش داد.

بنابراین برای داشتن یک تغذیه مناسب برای پوست سالم بروکلی را فراموش نکنید.

گوجه‌فرنگی

گوجه‌فرنگی منبع عالی برای ویتامین C است و تمام کاروتنوئیدهای مهم از جمله لیکوپن را دارد.

بتاکاروتن، لوتئین و لیکوپن ثابت شده است که از پوست در برابر آسیب نور خورشید محافظت می‌کنند و همچنین جلوی چروکیدگی آن را می‌گیرند.

چون گوجه‌فرنگی مقدار بالایی کاروتنوئید دارد، در هر رژیم تغذیه مناسب برای پوست سالم باید حضور داشته باشد.

اگر در کنار گوجه‌فرنگی از مواد غذایی با چربی مفید مانند پنیر یا روغن زیتون استفاده کنید، چربی باعث افزایش جذب کاروتنوئیدها خواهد شد.

سویا

سویا حاوی ایزوفلاون‌ها است، یک دسته از ترکیبات گیاهی که می‌توانند استروژن را در بدن مسدود یا تقلید کنند. ایزوفلاون‌ها فواید متعددی برای بدن از جمله پوست دارند.

یک تحقیق کوچک روی زنان میانسال نشان داد مصرف روزانه ایزوفلاون‌های سویا به مدت 8 تا 12 هفته خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود بخشید و چروکیدگی‌های ریز را کاهش داد.

در زنان یائسه، سویا همچنین به بهبود خشکی پوست کمک می‌کند و کلاژن را تقویت می‌کند که نتیجه آن پوستی یکدست و محکم است.

شکلات تلخ

اگر تنها یک دلیل اضافه برای خوردن شکلات داشته باشید، تاثیرات جادویی آن روی پوست است. پوست افرادی که در یک تحقیق شرکت کرده بودند، پس از 6 تا 12 هفته مصرف روزانه کاکائو با مقدار آنتی اکسیدان بالا، ضخیم‌تر و مرطوب‌تر شد.

پوست آن‌ها همچنین کمتر زبر و پوسته‌پوسته و با حساسیت کمتر به آفتاب سوختگی بود. از طرفی گردش خون در پوست بهتر شده بود که نتیجه آن رساندن مواد غذایی بیشتر به پوست است.

تحقیق دیگر نشان داد مصرف روزانه 20 گرم شکلات تلخ دارای آنتی اکسیدان بالا به نسبت شکلات با مقدار آنتی اکسیدان پایین، به پوست اجازه می‌دهد اشعه ماورای بنفش را دو برابر بیشتر تحمل کند.

اطمینان حاصل کنید که شکلات تلخ را حداقل با 70٪ کاکائو انتخاب کنید تا حداکثر مزایای آن را داشته و قند اضافه شده را به حداقل برسانید.

 

سخن نهایی

نقش تغذیه مناسب برای پوست سالم قابل انکار نیست، ولی بسیاری از افراد نمی‌دانند باید چه مواد غذایی را بیشتر مصرف کنند تا یک پوست شاداب و جوان داشته باشند.

در مطلب بالا به مواد غذایی اشاره کردیم که با قرار دادن آن‌ها در برنامه غذایی روزانه خود می‌توانید سلامت را به پوست خود هدیه دهید.

امیدواریم با نوشتن مطلب بالا به دوستان کمک کرده باشیم به این هدف نزدیک شوند.

در پایان اگر نیاز به توضیح بیشتر است یا سوالی دارید، می‌توانید اپلیکیشن مشاوره آنلاین دکترسی را نصب کنید.

 

رفرنس:

https://www.healthline.com/nutrition/12-foods-for-healthy-skin

 

 


مقاله آموزشی مرتبط