چرا زنان متاهل بیشتر از مردان دچار افسردگی می‌شوند؟

چرا زنان متاهل بیشتر از مردان دچار افسردگی می‌شوند؟

چرا زنان متاهل بیشتر از مردان دچار افسردگی می‌شوند؟

تاریخ : ۱۳۹۹-۱۲-۲۳ / بازدید : 1281 / لایک : 100

در این مقاله قصد داریم تا با شناخت افسردگی در زنان متاهل و مشکلاتی که برای این گروه می‌تواند ایجاد کند، آشنا شویم. همه ما تجربه غم و اندوه و ناراحتی‌های ایجاد شده بعد از آن اشنایی کامل داریم اما می‌توان به جرئت بیان کرد که افسردگی مسئله کاملا متفاوتی است که معمولا بانوان متاهل بیشتر از آقایان با این معضل بزرگ برخورد خواهند کرد. با نصب اپلیکیشن مشاوره آنلاین دکتر سی به بررسی افسردگی و همچنین بررسی دلایل آن در زنان متاهل خواهیم پرداخت و در نهایت برای پیشگیری از افسردگی در زنان متاهل راه‌کارهایی را ارائه خواهیم داد.
همچنین این امکان برای شما فراهم است که با نصب اپلیکیشین مشاوره آنلاین دکترسی در مورد این اختلال مشاوره دریافت کنید.
 

افسردگی یک بیماری واقعی است

افسردگی را می‌توان یک اختلال خلقی شایع اما فوق‌العاده جدی در نظر گرفت، چراکه با شروع بروز علائم، این اختلال می‌تواند تمام زندگی شخص به عنوان یک بانوی متاهل را از قبیل کارکردن، خوابیدن، مطالعه کردن و حتی غذاخوردن را دچار مشکل کند.

بانوانی که به این مشکل دچار می‌شوند اغلب باید تحت درمان قرار بگیرند تا بتوانند عملکرد سابق خود را بدست بیاورند.

 

 

دلایل افسردگی در زنان متاهل

اگرچه تحقیقات در مورد دلایل افسردگی در زنان متاهل همچنان ادامه دارد اما نتایج نشان می‌دهد که عوامل مختلفی در ایجاد افسردگی در این گروه از بانوان نقش اساسی دارند. ممکن است برخی از دلایل در تمام افراد مشترک باشند اما گروهی تنها مختص زنان متاهل هستند که دوره‌های حساس زندگی خود را پست سر می‌گذارند.

ازجمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

 

 • ژنتیک

در بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات به‌وجود آمده در زندگی مسئله وراثت حرف اول را می‌زند، در این مورد هم می‌توان اولین علت ایجاد افسردگی در زنان متاهل را مسئله ژنتیک دانست.

 • روانشناختی

این مورد هم می‌تواند ریشه در کودکی و نوجوانی بانوان داشته و ممکن است یکی از دلایل افسردگی در زنان متاهل باشد.

 • محیطی

اثراتی که محیط زندگی و خانواده بر روی زن به عنوان یک موجود لطیف می‌گذارند، بسیار مهم است، برای نمونه یک مشکل خانوادگی می‌تواند تمام فکر و زندگی زنان متاهل را درگیر خود کرده و باعث بروز افسردگی شود.

 

اختلال نارسایی قبل از چرخه قاعدگی

سندروم پیش قاعدگی یا PMS به بی حالی و تحریک‌پذیری پیش از وقوع چرخه قاعدگی گفته می‌شود. اکثر بانوان با این اختلال به طور کامل آشنا بوده و علائم آن را به طور خفیف حس می‌کنند.

اما مسئله زمانی حاد می‌شود که علائم این اختلال شدید شده و باعث ایجاد اختلال دیسفوریای پیش از قاعدگی (اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی) شود که در این شرایط مسئله خیلی جدی خواهد شد. علائمی که این اختلال با خود به همراه خواهد آورد عبارت‌اند از:

 • تحریک پذیری
 • عصبانیت شدید
 • خلق و خوی افسرده
 • احساس غم و اندوه فراوان
 • تغییر اشتها
 • به وجود آمدن افکار خودکشی
 • تغییر اشتها
 • نفخ
 • حساسیت پستان
 • درد مفاصل
 • از کار افتادن عضلات
 • افسردگی پس از زایمان
 

 

 

در ادامه با دلایل افسردگی در زنان متاهل باید بگوییم که باردار شدن اصلا کار راحتی نیست، خانم‌هایی که معمولا در این دوره قرار می‌گیرند باید به مدت طولانی هر صبح با حالت تهوع روز خود را شروع کرده و همچنین با تغییرات خلق‌ و‌ خو و در نهایت اضافه وزن آن هم به مقدار زیاد عادت کنند.

در این میان مراقبت از نوزاد که دیگر جای خود را دارد، بسیاری از مادران امروزی اختلالی را تحت عنوان افسردگی بعد از زایمان تجربه می‌کنند، این اختلال معمولا بعد از زایمان به مدت دو هفته مهمان ناخوانده مادران خواهد شد و با نشان دادن  علائمی از قبیل ناراحتی و نگرانی همچنین احساس خستگی سبب ایجاد نگرانی در میان خانواده‌ها می‌شود.

 در این مورد به طور استثنا اصلا نگران نباشید زیرا بعد از گذشت دو هفته این نوع افسردگی کاملا برطرف می‌شود؛ چراکه تنها راه درمان این اختلال عادت کردن مادر به شرایط حاضر خود است.

 

افسردگی پری ناتال

اما اختلالی که بیشتر از افسردگی بعد از زایمان سبب نگرانی خواهد شد، افسردگی پری ناتال بوده که دیگر علائم خفیف ندارد و ممکن است تمام زندگی زنان متاهل را در بربگیرد. در ادامه با دکتر سی به بررسی این اختلال در زنان متاهل خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

این نوع از افسردگی را می‌توان در رده اختلالات خلقی قرار داد که معمولا قبل از زایمان و در دوران بارداری مهمان زنان متاهل می‌شود و حتی بعد از به دنیا آمدن نوزاد هم دست از سر مادر برنخواهد داشت.

این نوع از افسردگی که با احساس غم و اندود و خستگی شدید در مادران شروع می‌شود به راحتی برطرف نشده و باید برای پیشگیری از افسردگی در زنان متاهل مخصوصا در این مورد به سراغ درمانگر رفت  و با آن‌ها مشورت کرد زیرا با ایجاد افسردگی پری ناتال مادر حتی قادر به مواظبت از کودک جدید خود هم نخواهد بود.

 

یائسگی

در ادامه با دکتر سی به بررسی دلایل افسردگی در زنان، به مورد یائسگی بعد از شروع آن خواهیم پرداخت.

یائسگی را می‌توان یک دوره از زندگی زنان دانست که ممکن است بسیار چالش برانگیز باشد. خانم‌ها در این دوره زمانی معمولا مشکلاتی از قبیل گرگرفتکی، اختلالات خواب و تغییرات خلق و خو مواجه خواهند شد اما این‌ها همه روی خوب ماجراست، اگر در این دوره زمانی با احساس غم و اندوه همچنین دچار تحریک‌پذیری شدید و حالت اضطراب رو‌به‌رو شدید بدانید که به افسردگی بعد از یائسگی دچار شده‌اید.

 

 

 

پیشگیری از افسردگی در زنان متاهل

باید در نظر داشته باشید که حتی شدیدترین نوع افسردگی‌ها هم در زنان قابل پیشگری و درمان هستند می‌توان یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با افسردگی را صحبت کردن دانست.

برای پیشگیری از افسردگی در زنان متاهل باید همواره به شرایط روحی و روانی این گروه مهم از افراد جامعه توجه داشت و اگر مشکل از پیشگیری هم گذشت باید حتما به سراغ درمان رفت.

افسردگی معمولا با دارو و روان درمانی می‌تواند کاملا درمان شود. باید در نظر داشت که واکنش افراد در مقابل داروهای مختلف قدری متفاوت خواهد بود و ممکن است نیاز باشد که داروهای متفاوتی استفاده شود تا افسردگی به طور کامل از بین برود.

روان‌درمانی به بانوان درگیر این مسئله کمک خواهد کرد تا سلامتی خود را دوباره به دست بیاورند.

منبع:  https://www.nimh.nih.gov/

 


مقاله آموزشی مرتبط

نظرات (2)

ف خ170

ف خ170

۱۳۹۹-۱۲-۲۳

اول تشکر کنم بابت مطلب آموزشی خوبتون من چند وقتی هست درگیر این مدل از افسردگی هستم تصمیم گرفتم به روانشناس مراجعه کنم آیا نیازه که همسرمم باشه یا خیر

پزشک پشتیبان دکترسی

پزشک پشتیبان دکترسی

۱۳۹۹-۱۲-۲۳

کاربر گرامی دکترسی بسیار خرسندیم که مطالب آموزشی برای شما مفید واقع شده است در رابطه با سوال شما باید عرض کنم که حضور همسرتون حتما کمک کننده خواهد بود تا شما بتوانید افسردگی خود را بهتر و سریع تر درمان کنید.