چگونه بفهمیم ریه سالم داریم؟

چگونه بفهمیم ریه سالم داریم؟

چگونه بفهمیم ریه سالم داریم؟

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۵-۳۰ / بازدید : 32583 / لایک : 1600

آشنایی با بیماری ریه؛ چگونه بفهمیم ریه سالم داریم؟

همه ما انسان‌ها برای زنده ماندن به ریه احتیاج داریم اما اغلب به این اندام از بدن خود توجه نمی‌کنیم. ازآنجایی‌که  ریه‌ها نقش ضروری در بدن دارند سالم نگه‌داشتن آن‌ها امری بسیار ضروری و مهم است که باید به آن توجه کنید. در این مقاله قصد داریم برای شما همراهان عزیز از بیماریه ریه  و انواع آن صحبت کنیم همچنین به پاسخ سؤال این که چگونه بفهمیم ریه ما سالم است؟ خواهیم پرداخت. اگر به‌سلامتی ریه خود اهمیت می‌دهید با دکترسی همراه باشید .

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد تا زمانی که مشکل تنفسی تجربه نکرده باشید به اهمیت سلامتی ریه خود توجه نکنید در واقع ریه‌ها مسئول تأمین اکسیژن بدن هستند و با خارج کردن دی‌اکسید کربن از بدن عملکرد سایر اندام بدن را حفظ می‌کنند.بیماری‌ها و محیط آلوده نیز می‌توانند بر سلامت ریه شما تأثیر بگذارند و باعث  ایجاد مشکلات تنفسی برای شما شوند، هنگامی‌که سلامت ریه شما تحت تأثیر قرار بگیرد بر روی زندگی روزمره شما نیز تأثیر خواهد گذاشت و حتی می‌تواند طول عمر شما را کوتاه کند. 

بیماری ریه چیست؟

بیماری ریه یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در جهان است که سالانه  میلیون‌ها نفر در جهان به این بیماری مبتلا می‌شوند . ریه دارای یک سیستم پیچیده است و هرروز هزاران بار اکسیژن را وارد بدن کرده و دی‌اکسید کربن را به بیرون می‌فرستد. بیماری ریه زمانی اتفاق می‌افتد که در هر بخش از این سیستم مشکل ایجاد شود و مانع از کار صحیح ریه‌ها شود.

استعمال دخانیات، عفونت‌ها و حتی ژن‌ها باعث ابتلا بیشتر افراد به بیماری ریه می‌شود هرکسی می‌تواند به بیماری ریه مبتلا شود اعم از مردان، زنان، کودکان، افراد سیگاری، افرادی که در معرض مواد شیمیایی، گردوغبار قرار دارند و همه این افراد به همان اندازه نیازمند مراقبت هستند. در ادامه مطلب انواع بیماری ریه را به شما معرفی می‌کنیم.

 

 

انواع بیماری ریه

بیماری ریه به چندین نوع بیماری اشاره دارد که مانع از عملکرد صحیح ریه‌ها می‌شود بیماری ریه می‌تواند بر عملکرد تنفسی یا عملکرد ریوی تأثیر بگذارد. بیماری‌های مختلف ریوی زیادی وجود دارد که برخی از آن‌ها در اثر عفونت‌های باکتریایی، ویروسی یا قارچی ایجاد می‌شوند، ما در اینجا به بیشتر آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 

 

 سه نوع اصلی بیماری ریه وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیماری‌های مجاری هوایی

این بیماری‌ها مانند بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) در مجاری هوایی که اکسیژن و سایر گازها را به داخل و خارج از ریه‌ها حمل می‌کنند تأثیر می‌گذارد. آن‌ها معمولا باعث باریک شدن یا انسداد مجاری هوایی می‌شوند.

بیماری‌های بافت ریه

این بیماری‌ها مانند فیبروز ریه، بر ساختار بافت ریه تأثیر می‌گذارند زخم یا التهاب بافت باعث می‌شود ریه‌ها نتوانند به طور کامل و به درستی کار خود را انجام دهند.

بیماری‌های گردش خون ریه

این بیماری‌ها مانند فشارخون شریانی ریوی بر رگ‌های خونی ریه‌ها تأثیر می‌گذارد، آن‌ها در اثر لخته شدن، جای زخم یا التهاب رگ‌های خونی ایجاد می‌شوند و بر توانایی ریه‌ها برای جذب اکسیژن و آزاد کردن دی‌اکسید کربن نیز تأثیر می‌گذارند.

 شایع‌ترین بیماری‌های ریه
 • آسم
 • فروپاشی قسمت یا تمام ریه (پنوموتوراكس یا آتلیكتاز)
 • سرطان ریه
 •  بیماری‌های مزمن تنفسی تحتانی که شامل بیماری انسدادی مزمن ریوی، آمفیزم و برونشیت مزمن است
 • تجمع غیرطبیعی مایعات در ریه‌ها (ادم ریوی)
 • انسداد شریان ریه (آمبول ریوی)
 •  التهاب ریه یا ذات‌الریه

که ما در ادامه مطلب به بررسی بیشتر بیماری التهاب ریه خواهیم پرداخت با دکترسی همراه باشید.

 

 

علائم بیماری ریه

دانستن علائم هشداردهنده اولیه بیماری ریه می‌تواند به شما کمک کند که قبل از جدی شدن بیماری آن را درمان کنید اگر هر یک از علائم هشداردهنده زیر را تجربه کردید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

 • درد مزمن در قفسه سینه

درد در قفسه سینه‌، در صورتی که دردی غیرقابل توصیف باشد و یک ماه یا بیشتر طول بکشد خصوصا اگر هنگام نفس کشیدن یا سرفه شدیدتر شود نشان دهنده بیماری‌ریه است.

 • خس خس سینه

تنفس پر سروصدا یا خس خس سینه نشانه آن است که چیزی  باعث مسدود شدن مجاری هوایی ریه‌ها یا باریک شدن آن‌ها شده است.

 • تولید مزمن مخاط

 مخاط که به آن نیز خلط گفته می‌شود توسط مجاری هوایی به عنوان دفاعی در برابر عفونت‌ها یا تحریک‌کننده‌ها تولید می‌شود اگر تولید مخاط شما یک ماه یا بیشتر طول بکشد این می‌تواند نشان‌دهنده بیماری ریه باشد.

 • تنگی نفس

اگر احساس تنگی نفس می‌کنید و نفس کشیدن برای شما دشوار شده است  این یک علامت جدی بیماری‌ریه است.

 • سرفه مزمن

سرفه‌ای که  به مدت هشت هفته یا بیشتر از آن داشته‌اید مزمن محسوب می‌شود این یکی از علائم مهم اولیه است که به شما می‌گوید در سیستم تنفسی شما مشکلی به وجود آمده است.

 

حتما بخوانید : آمبولی ریه چیست؟

 

بیماری التهاب ریه چست؟

ذات‌الریه یک بیماری ریوی شایع است که در اثر عفونت در کیسه‌های هوا در ریه‌ها ایجاد می‌شود. عفونت‌ها می‌توانند باکتریایی، ویروسی یا قارچی باشند. بیشتر افراد طی یک یا سه هفته بهبود می‌یابند  اما برای افراد خاص ذات‌الریه می‌تواند بسیار جدی و حتی تهدیدکننده باشد افراد جوان و پیر بسیار بیشتر در معرض خطر پنومونی و عوارض ناشی از التهاب ریه هستند.

علائم التهاب ریه چیست؟

شایع‌ترین علامت پنومونی  یا التهاب ریه تنگی نفس است که ممکن است با سرفه خشک همراه باشد حتی ممکن است شما به‌تدریج دچار ذات‌الریه مزمن شوید که می‌تواند منجر به‌جای زخم (فیبروز) در ریه‌ها شود.

علائم و نشانه‌های التهاب ریه
 • تنگی نفس
 • سرفه
 • خستگی
 • از دست دادن اشتها
 • کاهش وزن غیرعمدی

علل ایجاد التهاب ریه

التهاب ریه هنگامی رخ می‌دهد که یک ماده تحریک‌کننده باعث شود کیسه‌های هوای ریز در ریه‌های شما ملتهب شوند این التهاب عبور اکسیژن را از آلوئول ها به جریان خون دشوار می‌کند درنتیجه ریه شما ملتهب می‌شود از جمله علل ایجاد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برخی از داروها

انواع داروها می‌توانند باعث ایجاد پنومونی شوند از جمله این داروها می‌توان به برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها، چندین نوع داروی شیمی‌درمانی و داروهایی که ضربان قلب شما را منظم نگه می‌دارد اشاره کرد. مصرف بیش‌ازحد آسپرین  نیز می‌تواند باعث التهاب ریه شود.

 •  باکتری‌ها

قرار گرفتن در معرض مکرر برخی باکتری‌ها می‌تواند باعث التهاب ریه‌ها شود.

 • پرنده‌ها

قرار گرفتن در معرض پرها یا مدفوع پرندگان از دلایل عمده التهاب ریه است.

 • درمان‌های پرتودرمانی

برخی از افرادی که تحت پرتودرمانی به دلیل بیماری‌هایی مانند سرطان پستان یا ریه قرار دارند ممکن است دچار ذات‌الریه شوند.

چگونه بفهمیم ریه ما سالم است؟

شما می‌توانید با یک سری آزمایش عملکرد ریه خود را بررسی کنید حال توضیح می‌دهیم آزمایش‌های عملکرد ریه چیست؟

آزمایش‌ عملکرد ریه همچنین به عنوان تست عملکرد ریوی یا PFTsشناخته می‌شود وگروهی از آزمایش‌ها هستند که بررسی می‌کنند آیا ریه‌های شما به درستی کار می‌کنند یا خیر مثلا می‌گویند:

 •  چه مقدار ریه‌ شما می‌تواند هوا را نگه دارد؟
 • چه مقدار ریه‌ها اکسیژن را به جریان خون شما منتقل می‌کنند؟

 


معرفی آزمایش‌های ریه

در ادامه با برخی از آزمایش‌های ریه آشنا شوید.

 • اسپیرومتری

متداول‌ترین نوع تست عملکرد ریه است که میزان هوای داخل و خارج ریه شما را مشخص می‌کند.

 • تست حجم ریه

این آزمایش که به عنوان پلتیسموگرافی بدن شناخته می‌شود میزان هوایی را که می‌توانید در ریه‌های خود داشته باشید و میزان هوای باقی‌مانده بعد از بازدم را تا حد امکان اندازه‌گیری می‌کند.

 • آزمایش انتشار گاز

این آزمایش چگونگی حرکت اکسیژن و سایر گازها از ریه‌ها به جریان خون را اندازه‌گیری می‌کند.

 • تست استرس ورزش

 در این آزمایش چگونگی تأثیر ورزش بر عملکرد ریه بررسی می‌شود.

این آزمایش‌ها برای چه مواردی مناسب‌ هستند؟

 1.  یافتن علت مشکلات تنفسی
 2.  تشخیص بیماری‌های مزمن ریه، از جمله آسم، بیماری انسداد مزمن ریوی  COPD و آمفیزم.
 3. تشخیص تاثیرگذار بودن درمان بیماری ریه
 4. بررسی این که آیا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یا سایر مواد در خانه یا محل کار باعث آسیب ریوی شده است یا خیر

منابع:

https://lungfoundation.com.

https://medlineplus.gov

www.mayoclinic.org


مقاله آموزشی مرتبط

نظرات (4)

ali ahmadi

ali ahmadi

۱۳۹۹-۱۰-۲۸

من هفته ای چند بار قلیون میکشم الا چند وقته که قفسه سینم خس خس میکنه آیا ریه ام مشکل پیدا کرده

پزشک پشتیبان دکترسی

پزشک پشتیبان دکترسی

۱۳۹۹-۱۰-۲۸

سلام علی عزیز ببینید در این که کشیدن قلیان و سیگار میتواند به ریه شما آسیب جدی بزند شکی نیست اما بسیار مهم است که چه مدت است که قلیان میکشید و آیا قبلتر مشکل ریه داشته اید یا خیر حتما توصیه میکنم از طریق اپلیکیشن دکترسی مشاوره دریافت کنید تا بتوانیم با تشخصی بهتر از هرگونه بیماری ریوی جلوگیری کنیم. با تشکر

pardis shalamzari

pardis shalamzari

۱۳۹۹-۱۱-۲۲

راجعب بیماری های ریه خیلی سوال داشتم واقعا این مطلب شما به همش جواب داد واقعا ممنون که زحمت میکشید من ازتون مشاوره تغذیه هم گرفتم اونم عالی بود الا 10 کیلو لاغر شدم واعا رژیم هاتون عالی بود الا احساس سبکی دارم و از اون شرایط خستگی و کرختی در اومدم و این خیلی توی روحیه و زندگیم تاثیر گذار بوده

iman imanifar

iman imanifar

۱۳۹۹-۱۲-۲۳

عالی بود ممنون از دکترسی